Nagłówek stronyAktualności

Nasza szkoła

Patron szkoły

Kalendarz roku szkolnego

Kalendarz uroczystości

Dowóz

Nasze osiągnięcia

Galeria

Biblioteka

Dokumenty szkoły

Strój ucznia

Nagrody i kary

Plan godzin

Wymagania i system oceniania

Oddziały klasowe

Wykaz podręczników
i programów


Zajęcia pozalekcyjne

Pedagog szkolny
i Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna


Praca świetlicy

Stołówka

PTSM

Projekt Akademia Efektywnej Nauki

Informacje dla Rodziców

Archiwum 2010/2011

Archiwum 2011/2012

Archiwum 2012/2013

Archiwum 2013/2014

Archiwum 2014/2015


AKTUALNOŚCI

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w JerzmanowicachXXI Konkurs Wiedzy Biblijnej

31 marca odbył się w Sosnowcu w siedzibie Wydziału Katechetycznego finał diecezjalny XXI Konkursu Wiedzy Biblijnej. Uczniowie szkół podstawowych pochylali się w tym roku nad Ewangelią św. Łukasza, określaną przez papieża Franciszka mianem "Ewangelii Miłosierdzia".
W finale udział wzięło 67 najlepszych uczniów klas IV - VI wybranych w eliminacjach szkolnych i dekanalnych. Naszą szkołę reprezentował Kacper Skulich - uczeń klasy V b. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 11 pytań zamkniętych i 4 otwartych. Nasz uczeń zajął IX miejsce!
Kacper jest również finalistą Małopolskiego Konkursu Biblijnego "Z Dobra Nowiną".
Gratulujemy Kacprowi i życzymy, aby ten czas spędzony nad kartami Ewangelii Św. Łukasza przyniósł błogosławione owoce w jego życiu."Cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci"
Spotkanie profilaktyczne z funkcjonariuszami
Komisariatu Policji w Krzeszowicach

30 marca 2016r. uczniowie klas V szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Tematem spotkania była cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci. Policjanci scharakteryzowali naszym uczniom czym jest zjawisko cyberprzemocy, wymienili formy oraz zagrożenia z nim związane. Mówili o prześladowaniu w postaci nękania, straszenia, publikowania ośmieszających zdjęć i filmów, podawania się za kogoś innego, pisania obraźliwych komentarzy za pośrednictwem Internetu i narzędzi elektronicznych. Omówiono również tematykę związaną z bezpieczeństwem na portalach społecznościowych oraz dbałością o prywatność poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochrony swoich danych osobowych. Funkcjonariusze poinformowali uczniów, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postapić, będąc świadkiem takich działań oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Wyraźnie podkreślili, że będący ofiarą lub świadkiem przemocy powinni szukać wsparcia - porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem bądź inną osobą dorosłą.
zobacz galerię zdjęć


Wizyta pracownika Urzędu Pocztowego w Jerzmanowicach

14 marca 2016 r. klasy drugie Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach gościły mamę jednego z uczniów: panią Agatę Żurowską, która pracuje w Urzędzie Pocztowym. Pani Agata opowiedziała nam na czym polega praca Poczty Polskiej. Zapoznała dzieci z dokumentami pocztowymi i poinstruowała jak należy je wypełniać. Każdy uczeń sprawdził swoje umiejętności w praktyce. Dzieci wypisywały na kwitach swoje dane jako NADAWCY i dane wybranego ODBIORCY. Ponadto pani Żurowska przyniosła dla dzieci kartki świąteczne. Dzięki czemu każdy uczeń mógł zaadresować kartkę do swojej rodziny i napisać życzenia wielkanocne. Największą atrakcją był samodzielny zakup znaczka pocztowego i wysłanie pocztówki na poczcie.
zobacz galerię zdjęćINFORMACJA DLA RODZICÓW


Informujemy Państwa, że 5 kwietnia 2016r.
w związku ze sprawdzianem
po szkole podstawowej
jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych
dla uczniów kl. I - V szkoły podstawowej.
W tym dniu świetlica i stołówka
pracuje bez zmian.Oglądanie nieba przez teleskop

          W marcowy wieczór kilkunastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach oglądała niebo przez teleskop. Widok Jowisza, plejady gwiazd, a przede wszystkim Księżyca zrobił niezapomniane wrażenie na wszystkich, którzy poświęcili wieczór na spotkanie z gwiazdami i planetami. To niecodzienne spotkanie edukacyjne było możliwe dzięki uprzejmości pana Marcina Filipka, astronoma-amatora, wiceprezesa Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który zaprosił uczniów do swojego przydomowego ,,obserwatorium". W czasie zajęć uczniowie mieli okazję do zdobycia pozapodręcznikowej wiedzy oraz nowych umiejętności. Zdjęcia dokumentujące wygląd Księżyca i Jowisza wykonał Kacper Seweryn z kl. 3a gimnazjum. Dziękujemy rodzicom i opiekunom, którzy przywieźli i odebrali dzieci po spotkaniu edukacyjnym.


Ewa Rogóżzobacz galerię zdjęć


Dzień wiosny

           21 marca 2016 roku klasy drugie i trzecie Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach przywitały wiosnę konkursem recytatorskim "Wiersze o wiośnie" z humorem. Ośmiu uczestników zaprezentowało swoje wiersze. Jury w składzie: pani dyrektor Teresa Sieradzka, Katarzyna Dulowska i Elżbieta Kowal, typując zwycięzców oceniło recytację, ogólne wrażenie oraz strój naszych śmiałków.


Laureatami zostali:
I miejsce: Maja Pastuszak kl. IIc
II miejsce: Alicja Sarota kl. IIb
III miejsce: Nikola Kania IIa i Stanisław Krzyżan IIbzobacz galerię zdjęć


,,Między nami kobietkami"

          To tytuł programu edukacyjnego dla dziewcząt klas szóstych. W ramach niego dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach 11 marca uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy firmy Procter&Gamble. Rozmowę edukacyjną połączona z prezentacją multimedialną i pokazem prowadziła pielęgniarka i położna Olga Skraba. Celem programu jest edukacja prozdrowotna młodzieży oraz przygotowanie dziewcząt do radzenia sobie z problemami okresu dojrzewania.


Ewa Rogóż

KONKURS
"NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA"

Regulamin konkursu   (pobierz plik)    "Kwiat Młodzieży" w Brzesku

     Mitologia, piękna pogoda, antyczna moda, śródziemnomorskie smaki, spacer do Okocimia i wyjście na "Brzeski Olimp" to tylko wybrane atrakcje Małopolskiego Zlotu Młodzieży PTSM "Zimowe slajdowisko - Brzesko 2016" TROPEM KULTUR ŚWIATA - WYSPIARSKA GRECJA 26-28 lutego 2016 r.
     Celem rajdu było poznanie walorów krajoznawczych Brzeska i okolic, spotkanie z Grecją -atrakcje przyrodnicze i kulturowe wyspiarskiej Grecji, integracja zespołów rajdowych i propagowanie zdrowego stylu życia. Jerzmanowice reprezentowane były przez trzy zespoły klasy I-III , IV-VI SP i gimnazjum koło "Ostaniec". Rajdowicze młodsi zwiedzali centrum Brzeska, starsze drużyny z gimnazjum i liceum maszerowali do Okocimia i na górę Bocheniec. Przewodnik- Pan Piotr Pacholarz opowiadając historię Browaru Okocimskiego prowadził Radowiczów po malowniczych zakątkach Brzeska i Okocimia. Bezchmurne niebo i dobra widoczność z południowej strony na Pogórze Karpackie (Wiśnickie), a z północnej Kotlinę Sandomierską odsłoniły rzeźbę Małopolski i charakterystyczne osuwiska. Popołudniowy czas intensywnie wypełniony był konkursami oraz przygotowywaniem antycznych strojów, scen z Mitologii oraz aromantycznych potraw greckich. Twórczość, pomysłowość i kreatywność uczestników nie miała granic, co spowodowało trudne zadanie dla Jury oceniającego występy i aromatyczne sałatki. Drużyny z Jerzmanowic wróciły zadowolone i szczęśliwe ciesząc się nie tylko z przywiezionych pucharów (sp I-III miejsce II, sp IV-VI miejsce I, gimnazjum miejsce I) ale przede wszystkim z tego, że wolny czas może być spędzony zdrowo, pożytecznie , twórczo i w gronie fantastycznych przyjaciół. Gratulujemy Rajdowiczom i do Zobaczenia na kolejnym rajdzie.


Opiekun
Szkolnego Koła SKKT PTSM "Ostaniec"
Teresa Sieradzka
zobacz galerię zdjęćzobacz galerię zdjęć - MAŁE ŻYWIOŁY kl. I-III


"Ku pokrzepieniu serc... bohaterowie oręża polskiego
w twórczości Henryka Sienkiewicza"

     25.02.2016 r. w Klubie Garnizonowym przy ul. Zyblikiewicza 1 w Krakowie odbył się wernisaż prac konkursowych pt.: "Ku pokrzepieniu serc... bohaterowie oręża polskiego w twórczości Henryka Sienkiewicza" z okazji 170. rocznicy urodzin pisarza - noblisty.
     Z naszej szkoły do konkursu zgłoszonych było 41 prac. Poziom konkursu był dość wysoki, o czym świadczyła ogromna ilość oraz różnorodność prac. Jedną z głównych nagród zdobył Marek Sieradzki - uczeń kl. IIc gimnazjum, natomiast wyróżniony został Tytus Strzałka z Przedszkola Samorządowego z oddziału w Łazach. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Konkurs uświetnili swoją obecnością żołnierze z Klubu 6 Brygady Powietrznej w Krakowie, którzy prezentowali broń, spadochrony, sprzęt z którym ćwiczą na co dzień. Uczniowie mogli się sfotografować w wojskowym ubiorze oraz sprzęcie. Kolejną atrakcją był występ krakowskiego iluzjonisty, który dla wszystkich okazał się miłą niespodzianką.
zobacz galerię zdjęć


Sukces Cypriana

16 lutego 2016 roku w Zawoi odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim, był to konkurs w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Cyprian Lalik, uczeń klasy 4b, zajął trzecie miejsce w tych zawodach. Ten sukces dało naszemu uczniowi kwalifikacje do udziału w Wojewódzkich Mistrzostwach w Narciarstwie Alpejskim, które odbędą się w Kluszkowcach. Cyprian jako jedyny uczeń szkoły podstawowej będzie reprezentował gminę w kolejnych zmaganiach narciarskich. Opiekunem naszej trzyosobowej reprezentacji był p. Tomasz Kiszka. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Ewa Rogóż


Dzień bezpiecznego Internetu
09.02.2016 r.

W ramach "Dnia bezpiecznego Internetu" uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie. W tym roku ten dzien obchodzony był pod hasłem "Lepszy internet zależy od Ciebie!". Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia związane z tworzeniem bezpiecznego i przyjaznego internetu. Głównym celem było przekazanie informacji, aby uczniowie nie byli narażeni na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.
Tego samego dnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: "Lepszy internet zależy od Ciebie!" ,ogłoszony przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-6. Zostały nagrodzone 3 prace w kategorii I,II i III miejsce oraz 3 wyróżnienia.
Podsumowaniem spotkania było wręczenie nagród przez funkcjonariusza policji. A oto zwycięzcy:

I miejsce - Martyna Goraj kl. IVb
II miejsce - Amelia Kołodziejczyk kl. IVb
III miejsce - Oliwia Chochół kl Vb

Wyróznienia:
Adam Kawiatkowski i Patryk Tomal z kl. Vb oraz Julia Kowalik z kl. IVa

W konkursie wzięli udział:
Uczniowie z IVb - Kasia Chochół, Cyprian Lalik, Szymon Dudziński, Julia Kramarczyk, Natalia Curyło, Jakub Syguła.
Uczniowie z kl. Vb - Oliwia Wąsewicz, Marlena Szlachta, Patrycja Goraj, Julia Adamczyk, Jakub Dziedzic, Kacper Skulich, Filip Synowski.zobacz galerię zdjęć


Ogólnopolski Test Ortograficzny

Ogólnopolski Test Ortograficzny Najwięcej punktów uzyskali uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach:

- Maja Mirek - 162 pkt / 208 max.
- Artur Karcz - 160 pkt / 208 max.
Wśród 1849 uczestników w województwie Maja zajęła 24, a Artur 25 miejsce.
Alfik Matematyczny 2015

Najlepszy wynik w naszej szkole uzyskała uczennica klasy III b Dominika Burakowska, zajmując 16 miejsce w województwie wśród 1189 uczniów klas III, a 159 miejsce w kraju na 12312 trzecioklasistów.
Z klasy III a najlepszy wynik osiągnął Bronisz Lebiecki, klasyfikując się na 112 miejscu w województwie i 975 miejscu w kraju.
Uczniów klas drugich startowało 1395 w województwie, a 13392 w kraju. Wśród drugoklasistów najlepszy wynik uzyskali:
- Alina Krzyżan (kl.II b) - 34 miejsce w województwie, a 241 w kraju
- Wojciech Głowacki (kl.II c) - 71 miejsce w województwie, a 476 w kraju.Sukcesy szóstoklasistów

Ewa Głowacka z klasy 6b i Eryk Szadkowski z klasy 6a zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Humanistycznego ,,Czas-wielki zegarmistrz świata.". Po drodze pokonali setki konkurentów, wykazali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu znajomość tekstów kultury wskazanych w literaturze konkursu, stosowanie różnych form wypowiedzi pisemnych, w tym użytkowych, przestrzeganie zasad poprawności językowej, umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji. Uczniów przygotowywała do konkursu pani Edyta Skotniczna.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Ewa Rogóż


Pasja i sukces

Kacper Skulich, uczeń klasy 5b, pasjonuje się religią. Jego zainteresowania i udział w wielu przedsięwzięciach o tematyce religijnej przyniosły podwójny sukces. Kacper zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Biblijnego ,,Z dobrą nowiną", który odbędzie się w Krakowie. Natomiast w Sosnowcu Kacper będzie reprezentował szkołę, parafię i dekanat podczas etapu diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Opiekunem merytorycznym Kacpra jest pani Agata Sarota.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Ewa Rogóż


Bal karnawałowy
Klasa 1-3zobacz galerię zdjęć


Wigilia w klasie 5B

Chociaż zwykły w tygodniu, był to jednak niezapomniany dzień. 22 grudnia 2015r. odbyła się w naszej klasie Vb uroczysta Wigilia. Galowe stroje, pięknie ubrane stoły i radosne twarze sprawiały, że w sali nr 5 na godzinę zapanował cudowny, świąteczny nastrój. Jak każe zwyczaj, nasza wychowawczyni, pani Aneta Firszt-Kozdęba złożyła nam wszystkim piękne życzenia, poczym my zrobiliśmy tak samo i pięknie. Ciepłym słowom nie było końca. Bardzo miłe było to, że do łamania się opłatkiem przyłączyli się również obecni w sali rodzice i dziadkowie, dzięki czemu atmosfera w klasie stała się bardziej rodzinna. W tym wyjątkowym dniu jeden z uczniów naszej szkoły i klasy zrobił nam ogromną niespodziankę i przyniósł do klasy keyboard, na którym zagrał znane wszystkim kolędy. Dzięki temu, wspólne kolędowanie było jeszcze przyjemniejsze, a nastrój bardziej podniosły. Odgłos łamanego opłatka i radosne dźwięki kolęd brzmiały w naszych uszach jeszcze długo po zakończeniu tego uroczystego, opłatkowego spotkania. Mam nadzieje, że wszyscy uczniowie naszej szkoły zapamiętają swoje klasowe Wigilie ciepło, jak nasza klasa VB


Jakub Dziedzic
Klasa Vbzobacz galerię zdjęć


Wigilia w klasie 2Czobacz galerię zdjęć


XVII JASKINIOWY RAJD PTSM
O PUCHAR WÓJTA GMINY
JERZMANOWICE-PRZEGINIA ,, ŁAZY 2015"
Jaskiniowe zmagania w Łazach za nami!


        Kolejny już -XVII Rajd Jaskiniowy organizowany przez Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze "Ostaniec" oraz Małopolski Oddział PTSM w Krakowie odbył się w dniach 11-13 XII 2015 w Łazach. Patronat nad rajdem sprawował Adam Piaśnik Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia, który ufundował puchary i nagrody. W rajdzie wzięło ponad 100 uczestników z 9 szkół z Jerzmanowic i Krakowa. W piątkowy wieczór radowanie rozpoczęło się od...... lekcji o jaskiniach, jak na porządnych uczniów przystało. Świetnie przygotowana prezentacja pt. "Jaskinie moja pasja" Pana Rafała Jureczko wzbudziła wielkie zainteresowanie Rajdowiczów. Tego samego dnia najwytrwalsi udali się na nocny spacer pod Czarcie Wrota. W sobotni poranek rozpoczęła się gra terenowa w Dolinie Będkowskiej, podczas której uczestnicy zwiedzali Jaskinię nad Źródłem. Gra terenowa wytyczona była w wybranych stanowiskach Edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej "Jaskiniowa Dolin", gdzie uczestnicy rywalizowali między sobą min. w rzucie maczugą, szukaniu tropów zwierząt i rozpoznawaniu gatunków drzew przy szkółce leśnej. Poobiedni czas przeznaczony był na warsztaty artystyczne "Wyczarowane z gliny i kamienia, ze szmatek i krzemienia…" oraz konkursy krajoznawcze. Każda z grup zaprezentowała kolędę i przedstawienie "Święta u Jaskiniowców", a wieczorem odbyło się spotkanie z Bogusławem Nowakiem przewodnikiem górskim i podróżnikiem zatytułowane "U Rodaków na Syberii - Anno Domini 2015". W niedzielny poranek odbyło się podsumowanie rajdu oraz wręczenie pucharów i nagród wszystkim uczestnikom.
        Puchar za I miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy I-III zdobyła Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach, również w kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VI zdobyła drużyna "Nietoperze" z Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach. Najlepszą z drużyn w kategorii gimnazjów okazało się Koło PTSM PWEMAT z Prywatnego Gimnazjum nr 4 w Krakowie, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Krakowie. Nagrody zostały wręczone przez Pana Adama Piaśnika Wójta Gminy, Pana Tadeusza Nabagło -Przewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego oraz Pana Karola Papisz - dyrektora Schroniska Młodzieżowego w Łazach. Wszystkim uczestnikom rajdu dziękujemy i zapraszamy na kolejne Jaskiniowe Rajdowanie.

Opiekun
SKKT PTSM Ostaniec
Teresa Sieradzkazobacz galerię zdjęćzobacz galerię zdjęć


Inscenizacja opowiadania Agnieszki Frączek
pt. "Ucieczka Smoków" w wykonaniu klasy II c

Klasa II c już po raz trzeci przygotowała mini przedstawienie dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Po wytężonych próbach na szkolnym korytarzu przyszedł czas na próbę generalną, którą wykonaliśmy na sali gimnastycznej przed klasą II a. Następnie odwiedziliśmy nasze przedszkole. Kilka dni później zostaliśmy zaproszeni także przez klasy pierwsze.
Nasi mali aktorzy nie wiedzą co to trema. A najlepszą nagrodą za występ są brawa, które dają motywację do dalszej pracy "na scenie"... ;)
zobacz galerię zdjęć


Mikołajki w naszej szkole - 04.12.2015zobacz galerię zdjęć


"Barbórka"

04.12.2015 klasy drugie gościły pana Aleksandra Skulicha, górnika z kopalni w Jaworznie. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca pod ziemią i z jakich sprzętów korzystają górnicy. Nasz ciekawy gość opowiedział także o zagrożeniach czyhających w kopalniach. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia stroju galowego i uniformu pracowniczego, a także niektórych akcesoriów potrzebnych na co dzień pod ziemią.

zobacz galerię zdjęć


Konkurs "Szopka bożonarodzeniowa"

Komisja XIV edycji konkursu "Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej" przyznała 26 nagród i wyróżnień. Aż 8 z nich trafiło do naszych uczniów! Gratulujemy! Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Zagłębia za elementy regionalne otrzymał:


  • Mateusz Marek klasa III, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach,

W kategorii klas 0 - I

Miejsce III:

  • Filip Świtała klasa 0, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach,

Wyróżnienia:

  • Alicja Sieradzka klasa 0, Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach,

  • Julia Okrajni klasa 0, Alicja Okrajni klasa I, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach

W kategorii klas II - III

Wyróżnienia:

  • Antoni Nabagło klasa II, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach,
  • Kaja Marek klasa II, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach
,
W kategorii klas IV - VI
Miejsce II:

  • Olga Dudzińska klasa VI Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach

Wyróżnienia:

  • Kacper Skulich, klasa V, Kamil Skulich klasa II Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach


Wyróżniona pasja pani Agaty

Pani Agata Tuleja-Kozera, nauczycielka matematyki i techniki w naszym Zespole Szkół ma swoją cichą pasję, szydełkuje, a jej wyjątkowe prace można oglądać na wystawie Skoczmyż do Betlejem czempredzej w Krakowie-Dom Polonii Rynek Główny 14. Wśród grupy podkrakowskich twórców jest pięć pasjonatek z naszej gminy, w tym niesformalizowanym zespole jest pani Agata, która udostępniła swoje ozdoby choinkowe, tych robi najwięcej. Ma też w swoim dorobku serwety i obrusy. Czasami spod jej rąk wyjdą też elementy ubioru. Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do końca grudnia.


Ewa Rogóżzobacz galerię zdjęć


Pasjonat Sportowej Polski 2015

Pan Tomasz Kiszka, nauczyciel wychowania fizycznego w naszym Zespole Szkół, uhonorowany został tytułem Pasjonat Sportowej Polski 2015. Wyróżnienie zostało przyznane za upowszechnianie kultury fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia, sportu i rekreacji przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. Medal panu Tomaszowi wręczyli mistrzowie olimpijscy Paweł Nastula i Grzegorz Skrzecz oraz Prezes Zarządu Klubu Sportowa Polska Marek Zdziebłowski. Uroczystość odbyła się 26 listopada 2015 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Szczegółowa relacja z uroczystości na stronie www.jerzmanowice-przeginia.pl .Andrzejki

27 listopada uczniowie z klasy IIc dowiedzieli się kim będą w przyszłości, jak będzie miała na imię ich przyszła żona lub mąż, co ich czeka, gdy dorosną itp. Po tradycyjnych wróżbach andrzejkowych odbyło się czyste szaleństwo na parkiecie ;) Na zakończenie wspaniałego dnia pełnego wrażeń wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie piosenki. Dzieci występowały parami lub solo. Nie obyło się bez cennych nagród... i dyplomów.
zobacz galerię zdjęć


Kacper Skulich finalistą XXI Konkursu Wiedzy Biblijnej!

Dnia 19 listopada odbył się w Wielmoży XXI Konkurs Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół podstawowych, etap rejonowy. Konkurs jest organizowany przez Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej. Naszą szkołę reprezentowali Eryk Szadkowski z klasy VI a i Kacper Skulich z V b. Uczestnicy mieli za zadanie zapoznanie się z Ewangelią św. Łukasza, która w sposób szczególny przybliża miłosierdzia Boga, i wpisuję się w rozpoczynający się w Kościele Rok Miłosierdzia. Wśród 19 uczniów największą wiedzą wykazał się nasz uczeń - Kacper Skulich, który zajął I miejsce. Kacper będzie reprezentował nasz dekanat na etapie diecezjalnym. Finał ten odbędzie się 31 marca 2016 r. Aby zakończyć go sukcesem, uczestnicy będą musieli zgłębić nie tylko Ewangelię według św. Łukasza, ale także wstęp oraz przypisy do niej.
Kacper zakwalifikował się również do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biblijnego "Z Dobrą Nowiną przez życie"

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!zobacz galerię zdjęć


Mały MISTRZ

Klasa IIc została wytypowana do projektu "Mały Mistrz". Dzieci dzielnie trenują różnorodne dyscypliny sportowe i przygotowują się do gier zespołowych. Sprawności jakie powinni zdobyć to: rowerzysta, turysta, tancerz - gimnastyk, saneczkarz - narciarz; sprawności alternatywne np.: jazda na hulajnodze, rolkach, deskorolce itp. Uczniowie prowadzeni są przez pana Rafała Jureczko i panią Agnieszkę Woszczek.
zobacz galerię zdjęć


Warsztaty profilaktyczne
"Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach"

"Profilaktyka to spotkanie z drugim człowiekiem w atmosferze życzliwości, empatii i zrozumienia; jest czasem poświęconym innym ludziom w celu przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom.
To nadzieja na lepsze jutro."
Z.B. Gaś

         4 listopada 2015r. w atmosferze życzliwości, empatii i zrozumienia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez panią Małgorzatę Cwener, specjalistą do spraw profilaktyki, zorganizowanych we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
        Celem spotkania było kształtowanie u uczniów odpowiedzialności za zachowanie w stosunku do innych, swoje czyny oraz wdrażanie do rozumienia własnych uczuć i emocji, ograniczenie i zastępowanie zachowań agresywnych, wspomaganie uczniów w rozwiązywaniu ich problemów zarówno szkolnych jak i życiowych. W trakcie zajęć dzieci nabywały umiejętności rozróżniania dobra od zła i uczyły się jednocześnie asertywności. Wypracowano propozycje działań w celu poprawy komunikacji w relacjach nauczyciel-uczeń, uczeń-rodzic. Przyswojone wiadomości dają szansę na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów i nawiązywanie prawidłowych relacji w szkole oraz w środowisku rodzinnym i rówieśniczym.
zobacz galerię zdjęć


Teatrzyk

         30 października odwiedził naszą szkołę Teatr Każdej Sztuki z Nowego Sącza. Zagrał przedstawienie pt. "O królewnie w storczyk zaklętej". Dzieci z klas I-III miały możliwość przeżywać to kulturalne wydarzenie na deskach własnej sali gimnastycznej ;)
zobacz galerię zdjęć


ŚNIADANIE DAJE MOC 2015r

         Stało się już tradycją - również w tym roku dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc. Wszyscy uczniowie z klas 1-3 przypomnieli sobie zasady zdrowego żywienia w czym pomogła piramida żywienia, kolorowe ilustracje i slajdy. Pod opieką wychowawców i przy pomocy rodziców przygotowano zdrowe produkty na zdrowe śniadanie. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością w robieniu apetycznego posiłku. Wszyscy wiedzą że należy zdrowo się odżywiać. Śniadanie jest podstawą dla dobrego funkcjonowania organizmu przez cały dzień!zobacz galerię zdjęć


II Rajd Przyrodniczy o Puchar Starosty Krakowskiego
"W Jaskiniowej Dolinie" Łazy 29-30 X 2015


         W dniach 29-30 X 2015 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM w Łazach odbył się II Rajd Przyrodniczyo Puchar Starosty Krakowskiego "W Jaskiniowej Dolinie" Łazy 2015. W pięknej scenerii "złotej jesieni" Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Adam Piaśnik i Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach Tadeusz Nabagło przywitali ponad 60 uczestników rajdu. To już drugi rajd dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowany przez Stowarzyszenie Ekoturystyki "Ostaniec" Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Ostaniec", działające w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach. Ten zlot uczniów z północnej części Powiatu Krakowskiego, a dokładnie z Jerzmanowic, Szklar, Racławic, Czubrowic, Sąspowa i Przegini związany był z kolejnym etapem realizacji Edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej pn. "Jaskiniowa Dolina". Wspomniana wyżej ścieżka edukacyjna była kontynuowana w bieżącym roku przez Stowarzyszenie jako zadanie publiczne współfinansowane przez Urząd Marszałkowski w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna", a partnerem w realizacji tego projektu była Gmina Jerzmanowice-Przeginia i Ojcowski Park Narodowy. Nad tegorocznym II Rajdem Przyrodniczym patronat objął Starosta Krajowski - Pan Józef Krzyworzeka.Uczestnicy II Rajdu Przyrodniczego w trakcie dwudniowego rajdu poznawali atrakcje przyrodnicze, historyczne i kulturowe Dolinek Krakowskich, a dokładnie Doliny Będkowskiej i Doliny Szklarki, wśród których wytyczona została 12 kilometrowa trasa edukacyjnej ścieżki "Jaskiniowa Dolina". Rajdowicze maszerujący ścieżką zwiedzali nie tylko Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach, ale także brali udział w zielonych lekcjach na ścieżce geologicznej, przy wywierzysku (Źródło Będkówki), Wodospadzie "Szum" i w Łazach, przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM. W tych miejscach zamontowano tablice informacyjne, a obok Schroniska w Łazach wybudowano "szkółkę leśną". Uczniowie mieli tam okazję rozpoznawać drzewa wykorzystując kształt liści, czy fakturę pni, również określali wiek drzew na podstawie ich przekroju. Rozpoznawanie skał, obliczanie odległości w terenie za pomocą mapy, czy odczytywanie azymutu to standardowe zadania podczas rajdu, wykonywane w terenie przez uczestników, jednak wyjątkową lekcją okazało się spotkanie z lokalnym historykiem Panem Kazimierzem Tomczykiem zorganizowane w okopach, pozostałych z czasów II wojny światowej. Nowopowstałe elementy infrastruktury turystycznej pozwoliły na zorganizowanie zielonych lekcji w terenie i odkrywanie tajemnic natury już wśród najmłodszych turystów. Sprzyjająca pogoda, wielość atrakcji oraz inwencja twórcza uczniów spowodowała, że konkurencji rajdowych było wiele, a poziom prezentowanych prac konkursowych niezwykle wysoki. Liczne konkursy i konkurencje sportowo-artystyczne wyłoniły zwycięzców w kategorii gimnazjum oraz w kategorii szkól podstawowych klasy IV-VI. Zwycięzcami w II Rajdzie Przyrodniczym "W Jaskiniowej Dolinie" Łazy 2015 okazały się drużyny z szkoły podstawowej i gimnazjum w Przegini. Puchary, dyplomy i nagrody wręczali Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Pan Tadeusza Nabagło oraz Pan Zygmunt Ferdek, reprezentujący Stowarzyszenie Ekoturystyki "Ostaniec" Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich uczestników zapraszamy na kolejne Rajdy!!!


Z turystycznym pozdrowieniem
Komandor rajdu
Teresa Sieradzkazobacz galerię zdjęć


Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny

23.10.2015r. w Szkole Podstwowej w Jerzmanowicach odbył się Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny. Wzięło w nim udział pięciu uczniów z klas III, którzy wyrózniają się umiejętnościami ortograficznymi. Zanim przystąpili do konkursu intensywnie trenowali, rozwiązując liczne testy ortograficzne.


Akcja "Podaruj innym zeszyt"

"Wolontariat - pochodzi od łacińskiego volontarius i znaczy dobrowolny, chętny. Wolontariat to aktywna odpowiedź na dostrzeganie problemów drugiego człowieka".

Każdy początek roku szkolnego to spore wydatki dla rodziców. Ale nasi uczniowie już od kilku lat pokazują, że warto pomagać i wspierać innych, którzy może mają mniej. Dlatego we wrześniu przeprowadziliśmy w szkole kolejną zbiórkę artykułów szkolnych, pod hasłem "Podaruj innym zeszyt". Piórniki, zeszyty, bloki, kredki, plecaki zebrane przez naszych uczniów podczas akcji zostały przekazane do Caritas.
Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. Pomagając charytatywnie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.
Przytaczając słowa św. Pawła -"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Dz 20,35) za każdy gest, nawet najmniejszy - dziękujemy.

Organizatorzy akcji na terenie szkoły:
Marzena Polak
Agata Sarota


Konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" rozstrzygnięty!

Październik jest miesiącem modlitw z Różańcem. Dlatego we wrześniu został ogłoszony w naszej szkole oraz przedszkolu konkurs na wykonanie "Najpiękniejszego Różańca", a patronat nad nim sprawował ks. Proboszcz Kazimierz Szczęsny.
Na konkurs wpłynęło ponad 70 prac uczniów klas od I do III oraz przedszkolaków!
Do przygotowania różańca wykorzystano najróżniejsze materiały. Były różańce z głogu, koralików, żołędzi, kasztanów, orzechów, jarzębiny, drewnianych koralików, makaronu, chrupek, nakrętek, szyszek, rodzynek, itp. Ponieważ pomysłowość i oryginalność okazała się wielka, komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców... W związku z powyższym jury postanowiło, że nagrodzeni zostaną wszyscy uczestnicy konkursu.
Wystawę prac konkursowych można podziwiać w kościele parafialnym w Jerzmanowicach.Mistrz kodowania

Z dniem 08.10.2015 ruszyliśmy z projektem "MISTRZ KODOWANIA".
Dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej mają możliwość nauki programowania w scratch'u.
Z pomocą nauczyciela tworzą animacje, gry komputerowe i ruchome historyjki obrazkowe.
Zajęcia prowadzi pani Agnieszka Woszczek.


zobacz galerię zdjęć - klasa I


Ślubowanie klas pierwszychzobacz galerię zdjęć - klasa I


Powiatowe Biegi Przełajowe
Skawina 30.09.2015r.zobacz galerię zdjęć


Ogłoszenie dla Rodziców

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej w Olkuszu prowadzi nabór chętnych dzieci z klas 1-3 oraz dziewcząt z rocznika 2005
Szczegóły na stronie; www.sprolkusz.pl


Spotkanie edukacyjne Policji z uczniami kl. I i IV

      01.10.2015r. odbyły się spotkania funkcjonariuszy policji z uczniami klas I i IV szkoły podstawowej. Prelekcja w klasach pierwszych miała na celu utrwalić uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in.: bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i z powrotem, zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w pogadankach, zadając mnóstwo pytań dotyczących poruszania się po drodze, dzieląc się jednocześnie swoimi doświadczeniami. Na zakończenie otrzymały opaskę odblaskową.
      W klasach czwartych odbyły się warsztaty nt "Cyberprzemocy" czyli zagrożeń jakie wynikają z użycia mediów elektronicznych, a przede wszystkim internetu i telefonu komórkowego. W oparciu o filmy edukacyjne policjanci przedstawili problemy wynikające z cyberprzemocy. Uczniowie uzyskali wiedzę, jak postępować i jak chronić się przed tym rodzajem przemocy w celu zwiększenia bezpieczeństwa swojego i najbliższych. Nie zabrakło informacji o konsekwencjach prawnych wiążących się ze stosowaniem cyberprzemocy wobec innych.zobacz galerię zdjęć - klasa Izobacz galerię zdjęć - klasa IV


Poznajemy i zdobywamy wspaniałe polskie góry
Beskid Wyspowy

     W dniach 25-27.09.2015 r. Szkolne Koła PTSM "Ostaniec" i "Nietoperze" z Zespołu Szkół Jerzmanowicach brały udział w VI Wojewódzkim Rajdzie PTSM "Lubogoszcz 2015 Na indiańskim szlaku" Rajd odbywał się w Bazie Szkoleniowo - Wypoczynkowej i Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM, usytuowanym na stoku góry "Lubogoszcz" w Kasince Małej (woj. małopolskie). Schronisko leży wśród gór i lasów Beskidu Wyspowego na wysokości 600 m n.p.m.     Beskid Wyspowy tworzy grupę górską o trudnych do ścisłego określenia granicach topograficznych. Na płn graniczy z Pogórzem Wielickim, od zachodu sąsiaduje z Beskidem Średnim, od pd z Gorcami, a od wsch granicę wyznaczają Dolina Dunajca i kotlina Sądecka. Charakterystyczna cechą rzeźby terenu w Beskidzie Wyspowym są odosobnione, wyspowe wzniesienia. Oznaczają się one stromymi stokami i płaskimi wierzchowinami, na których często występują polany. Do najwyższych kulminacji w Beskidzie Wyspowym należą: Mogielica (1171 m), Ćwilin (1072 m), Modyń (1029 m), Luboń Wielki (1022 m) i Śnieżnica (1006 m).
     Pod względem geologicznym Beskid Wyspowy zbudowany jest z fliszu karpackiego, w którym niszczący, długotrwały wpływ erozji spowodował powstanie głębokich wcięć i wąwozów. Pomiędzy nimi "wystają" pojedyncze szczyty górskie niczym "wyspy" i dlatego to pasmo nazywa się Beskidem Wyspowym. Na tegorocznym rajdzie posmakowaliśmy prawdziwy górskiej przygody wychodząc w deszczu na górę Lubogoszcz (zdjęcie powyżej). W magicznej mgle i z salamandrami plamistymi u stóp wszyscy rajdowicze dzielnie zdobyli szczyt (968 m n.p.m). Wieczorne konkurencje sportowe i zabawy na terenie schroniska były świetnym dopełnieniem czasu rajdowego. Dużo frajdy sprawiło nam tworzenie biżuterii indiańskiej, konkurs piosenki i kalambury. Dla wszystkich uczestników był to wyjątkowo zwycięski rajd! W końcu nie zawsze osiąga się prawie 1000 m n.p.m.


Z turystycznym pozdrowieniem

Opiekun SKKT PTSM "Ostaniec"
Teresa Sieradzkazobacz galerię zdjęć


Strona aktualizowana 15.04.2016r.