Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2023/2024


Dzień Górnika
oddział w Jerzmanowicach

4 grudnia 2023r. gościliśmy w przedszkolu górnika Pana Bartłomieja Kurek. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w stroju galowym, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi oraz czapce górniczej.

Dziękujemy panu Bartłomiejowi
za poświęcony czas i zaangażowanie.

Andrzejki
oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 30.11.2023r. w przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby . Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę . Na początku było lanie wosku, potem wróżby , między innymi: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”,,, Kolory”, ,,Byty” itp. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.


Dzień Pluszowego Misia
oddział w Jerzmanowicach

W piątek 24 listopada przedszkolaki przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi misiami. Poznały historię powstania pluszowego misia. Opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm znanych piosenek o misiach. Wykonały prace plastyczno – techniczne w grupach kilkuosobowych techniką kolażu wykorzystując różne materiały plastyczne. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.

Miś Teedy Eddie w przedszkolu - 20.11.2023r.
oddział w Jerzmanowicach

Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia do naszego przedszkola zawitał niecodzienny gość - miś Teddy Eddie, który przybył w towarzystwie nauczyciela języka angielskiego ze Szkoły Języków Obcych w Jerzmanowicach. Wszystkie dzieci wraz z misiem uczestniczyły w zajęciach języka angielskiego, brały udział w różnych zabawach słowno – językowych, dydaktycznych i rytmiczno - ruchowych. Odwiedziny Misia sprawiły dzieciom dużo radości.

Pokaz mody patriotycznej
oddział w Jerzmanowicach, Łazach i GotkowicachW ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w dniach 15, 16 i 17 listopada 2023r. odbyły się ,,Pokazy Mody Patriotycznej”. Rozpoczęto je odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Wśród kostiumów można było zobaczyć stroje biało-czerwone, stroje piłkarzy, kibiców sportowych, stroje krakowskie , góralskie, żołnierskie , marynarskie. Jak na prawdziwych pokazach mody przystało dzieci spacerowały po rozłożonych dywanach w kolorach biało- czerwonych i srebrnych. Wszystkie przedszkolaki zostały nagrodzone brawami.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów
patriotycznych dla swoich dzieci.
Święto Niepodległości
oddział w JerzmanowicachW ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w piątek 10 listopada 2023r. przedszkolaki ubrane w strojach galowych odśpiewały Hymn Polski ,,Mazurka Dąbrowskiego”- uczestnicząc tym samym w akcji ,,Szkoła do Hymnu”.
Święto Niepodległości
oddział w ŁazachWyjście na cmentarz
oddział w Jerzmanowicach

7 listopada 2023r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych. Zapaliły znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Dowiedziały się jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Wyjście pod Pomnik w Łazach
oddział w Łazach

31 października udaliśmy się pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Łazy aby uczcić pamięć zmarłych. Zapalono znicze. Dzieci w ciszy i zadumie mogły posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości swojej ojczyzny i swojej miejscowości. Poznały również tradycje i zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze. Przypomnieliśmy jak należy zachowywać się takich miejscach. To była ważna lekcja wychowania patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Dzień Dyni
oddział w Jerzmanowicach

31 października 2023r .w przedszkolu obchodzony był Dzień Dyni. Z tej okazji dzieci ubrały się na pomarańczowo i przyniosły do przedszkola różne dynie. Przedszkolaki poznały wartości odżywcze i wszystkie walory tego warzywa. Dzieci podczas zajęć wzięły udział w licznych zabawach ruchowych i dydaktycznych z udziałem dyni: określały kształt, porównywały ze sobą warzywa, przeliczały oraz ważyły przyniesione dynie. Na zakończenie dnia dzieci kolorowały swoje dynie farbami plakatowymi , ozdabiały kolorowym papierem, naklejkami, koralikami i innymi materiałami przyrodniczymi.

Warzywne Stworki
oddział w Łazach

26 października dzieci z naszego przedszkola przyniosły warzywa. Poznały wygląd warzyw , kolor, przeznaczenie i wiedza ,że warzywa zawierają dużo witamin. Zwieńczeniem tematu o warzywach były nasze zdrowe stworki. Każde dziecko według własnego pomysłu wyczarowało swojego warzywnego , wesołego stworka. Kreatywność i wyobraźnia dzieci nie zawiodła, pokazały co można stworzyć z tak wesołego, kolorowego „materiału”. Dzieci mogły się przekonać, że warzywa ,to nie tylko pyszne i zdrowe danie ale również dużo świetnej zabawy.Dzień Chleba
oddział w Łazach

20 października najmłodsze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Chleba. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb słuchając historyjki obrazkowej pt. „Od ziarenka do bochenka.” Poznały etapy pracy produkcji chleba oglądając film edukacyjny „Jak produkowany jest chleb” oraz uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Z biegiem czasu teoria stała się w praktyką. Dzieci zamieniły się w małych piekarzy i aktywnie uczestniczyły w pieczeniu chleba. Poznały składniki potrzebne do przygotowania chleba, wyrabiały ciasto, obserwowały jak rośnie i piecze się. Na koniec przedszkolaki chętnie zajadały się świeżym chlebem, który wspaniale zarumienił się w przedszkolnym piekarniku. Podczas zajęć powstała również praca plastyczna związana z tematyką dnia.Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

Z okazji ,,Dnia kundelka” obchodzonego 25 października dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach przystąpiły do udziału w akcji charytatywnej mającej na celu zbiórkę karmy i potrzebnych artykułów dla zwierząt ze schroniska ,,Rafik” w Bolesławcu. Koordynatorem akcji jest pani Marta Zaporowska.Udział przedszkolaków w projekcie czytelniczym
,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice18 października 2023r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach przystąpiły do projektu edukacyjnego, czytelniczego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Zachęcenie rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom, uświadomienie im roli czytania w życiu dziecka i wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. Budzenie zaciekawienia książką poprzez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie wartości moralnych poprzez literaturę , kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego oraz włączenie rodziców w życie przedszkola. Każda z grup przedszkolnych wybrała do projektu swojego misia, który będzie wędrował po domach dzieci.
Owocowy Dzień Przedszkolaka
oddział w Łazach

17 października w naszym przedszkolu było bardzo owocowo. Cały dzień upłynął nam pod znakiem zdrowych, kolorowych i pysznych owoców, które zagościły w naszym przedszkolu. W przedszkolu pojawiły się nasze rodzime owoce – jabłka, gruszki, śliwki ale także te egzotyczne – banany, pomarańcze, kiwi, winogrona, ananas. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w odżywianiu odgrywają przyniesione dary natury. Rozpoznawały owoce po kształcie, kolorze i zapachu. Oglądały owoce w przekroju, dowiadywały się po co są pestki w owocach. Rozwiązywały zagadki o owocach. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pyszne owocowe sałatki. Radości było wiele w przygotowaniu, ale przede wszystkim w jedzeniu. Własnoręcznie zrobione sałatki wyśmienicie smakowały wszystkim dzieciom. Bo to prawda, że najlepiej smakują samodzielnie przyrządzone smakołyki.


Owocowy Dzień Przedszkolaka
oddział w Jerzmanowicach


Warsztaty chemiczne
oddział Jerzmanowice, Łazy

Jesienne kąciki przyrody
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

Przedszkolaki z Jerzmanowic z Łaz i z Gotkowic zorganizowały w swoich grupach ,,Jesienne kąciki przyrody”. Dzieci najpierw rozmawiały przy ilustracjach na temat jesieni, zmian jakie zachodzą w przyrodzie i darów jakie ona nam daje. Oglądały, obserwowały i dotykały okazy przyniesione z wycieczek, z jesiennych spacerów i z domu. Segregowały osobno do koszyczków dary lasu, sadu, ogrodu. Porównywały ich wielkość, kształt, kolor, przeliczały i porównywały których jest więcej, których mniej a których tyle samo.


Światowy Dzień Drzewa
oddział w Łazach

10 października świętowaliśmy Dzień Drzewa. Dzieci dowiedziały się skąd się wzięło to święto, dlaczego go obchodzimy oraz jak ważne są dla nas drzewa, co nam dają i dlaczego warto o nie dbać. Poznały etapy wzrastania drzewa oraz zmienności wyglądu drzew podczas pór roku. Dzieci poznały podstawowe drzewa liściaste i iglaste, oglądały różne rodzaje liści i przyporządkowywały je do poszczególnych drzew. Wykonały prace w grupach gdzie namalowały jesienne drzewa. Obiecały, że zawsze będą dbać o wszystkie drzewa. Wspólny spacer pozwolił wszystkim ciekawskim przedszkolakom dotknąć, powąchać i przytulić drzewa rosnące niedaleko przedszkola.

Światowy Dzień Drzewa
oddział w Jerzmanowicach

10 października przypada Świętowy Dzień Drzewa. Z tej okazji w tym dniu na zajęciach dzieci miały możliwość poznania wyglądu drzewa i jego budowy (PIEŃ, KONARY, GAŁĘZIE, LIŚCIE, KORZENIE). Dowiedziały się jaką rolę pełnią drzewa w życiu człowieka i jak powinniśmy o nie dbać. Co powinniśmy robić , aby nie zabrakło drzew. Przedszkolaki nauczyły się nazywać i rozpoznawać podstawowe drzewa iglaste i liściastych występujące w Polsce na podstawie kształtu liścia i owocu(SOSNA, ŚWIERK, MODRZEW, DĄB, BUK, KLON, KASZTANOWIEC). Pracując w grupach kilkuosobowych miały możliwość oglądania naturalnych okazów liści, porównywania ich kształtów, kolorów, cech charakterystycznych. Dopasowywały liście do odpowiedniego drzewa, wyszukiwały owoce drzew wśród innych. Każda grupa zakończyła zajęcia pracą plastyczno – techniczną wykonując swoje drzewa.

Warzywny Dzień
oddział w Łazach


Warzywny Dzień Przedszkolaka
oddział w Jerzmanowicach

6 października 2023r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się Warzywny Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zagościły w przedszkolu różne warzywa : marchewka, pietruszka, por, seler, burak, cebula, brokuł, kalafior, ziemniak, fasola, ogórek, pomidor, dynia i inne. Dzieci poznały ich nazwy, które następnie dzieliły na sylaby i głoski. Starsze przedszkolaki odczytywały z pomocą nauczycieli. Następnie dzieci rozpoznawały ich kształt, kolor, wielkość, segregowały, porównywały i przeliczały. Poznały znaczenie wyrazu : ogród. Rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy, układały puzzle. Poznały również wartości odżywcze warzyw i ich znaczenie w diecie człowieka. Każdy przedszkolak samodzielnie wykonał ,,warzywnego stworka”.


Dzień Muzyki
oddział w Łazach

2 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wszystkie przedszkolaki przeniosły się do krainy muzyki. Na początku dzieci utrwalały wiedzę na temat muzyki a następnie przywitały się tradycyjnym muzycznym powitaniem. W czasie zajęć dzieci wzięły udział w wielu zabawach muzycznych.Dzień Chłopaka
oddział w Jerzmanowicach

W piątek 29 września 2023r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach obchodziliśmy uroczyście Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszystkie dzieci uczestniczyły w ciekawych zabawach, grach i konkurencjach sportowych zorganizowanych w salach i na boisku szkolnym. Wielką atrakcją i frajda dla dzieci było puszczanie baniek mydlanych.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc
w zorganizowaniu tego święta!!!


Logopeda w Przedszkolu
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

W miesiącu wrześniu w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach i w Łazach, oraz w oddziale przedszkolnym w Gotkowicach gościła Pani Logopeda Jolanta Wiążewska. Przeprowadziła ona przesiewowe badania mowy wszystkich przedszkolaków. Przesiewowe badanie mowy to podstawowy element profilaktyki logopedycznej umożliwiający wczesne wykrywanie zaburzeń mowy i nieprawidłowości w rozwoju aparatu artykulacyjnego u dzieci. Logopedyczne badania przesiewowe pozwalają na wytypowanie dzieci, u których występują trudności z mową i skierowanie ich na dogłębną diagnozę.

Poznajemy zasady zachowania się na drodze
oddział w Jerzmanowicach

W miesiącu wrześniu jest realizowana jest tematyka związana z ,,Bezpieczeństwem na drodze”. Dzieci poprzez opowiadania, wiersze, piosenki , prezentacje multimedialne, zagadki, zabawy ruchowe i tematyczne , zajęcia plastyczne poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady ruchu pieszych i pojazdów poruszających się po drodze. Poznały znaczenie niektórych znaków drogowych, dokonały podziału na znaki ostrzegawcze, informacyjne, zakazu i nakazu oraz poznały znaczenie kolorów sygnalizacji świetlnej. Uczestniczyły też w wycieczce na skrzyżowanie ulic.

Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Zakrętki dla Emilki’’

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach od wielu lat uczestniczy w akcji charytatywnej zbierania plastikowych nakrętek. W tym roku szkolnym również przyłączyliśmy się do tej szczytnej akcji. Zbierane zakrętki przeznaczone są na szczytny cel - pomoc chorym dzieciom. Zbierając plastikowe nakrętki wspomagamy ich walkę z chorobą, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i rehabilitację. Cała akcja ma bardzo ważne znaczenie także dla naszych przedszkolaków , które uczą się , jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi, potrzebującemu pomocy.

Jesienne warsztaty florystyczne
oddział w Jerzmanowicach

W środę 27 września 2023roku w naszym przedszkolu odbyły się ,,Jesienne warsztaty florystyczne”. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z zawodem florysty oraz z nazwami roślin, drzew, krzewów, kwiatów, ziół. Samodzielnie dobierały rośliny, do swoich wazoników. Powstały piękne kompozycje kwiatowe, które zabrały do swoich domów. Radość dzieci była ogromna, co było widać w ich zaangażowaniu i efektach.

Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Podaruj innym zeszyt”

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach wraz ze Szkołą Podstawową w Jerzmanowicach od wielu lat uczestniczy w akcji charytatywnej ,,Podaruj innym zeszyt”. W tym roku szkolnym również przyłączyliśmy się do tej szczytnej akcji. W dniach od 19 do 22 września 2023r. chętne dzieci przynosiły różne artykuły i przybory szkolne, które zostały przekazane dla potrzebujących dzieci.

Teatr Lalek w przedszkolu
z przedstawieniem ,,Cenne rady”

22 września 2023roku przedszkolaków w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach odwiedził Teatr Lalek Bajka z Nowego Sącza z przedstawieniem teatralnym pt. ,,Cenne rady”. Akcja bajki rozgrywała się między innymi w chatce u Kozy i Kózki, w lesie oraz w pobliżu drogi. W przedstawieniu brało udział 11 postaci: Narrator, Mama, Małgosia, Babcia, Policjant, Gajowy, Koza, Kózka, Wilk, Kret, Paw oraz znaki drogowe i sygnalizator świetlny. Celem bajki było ukazanie jak unikać zagrożeń na ulicy, jak przestrzegać zasady ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Uczy również aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości, nie przyjmować od nich prezentów. Na uwagę zasługują: piękne kolorowe dekoracje, profesjonalna oprawa muzyczna skomponowana do bajki, bogate treści dydaktyczne, duże oryginalne kukiełki wykonane przez Pracownie Artystyczną „KASIA” w Pilźnie. Po przedstawieniu odbyła się rozmowa z aktorami na temat przedstawienia. Dzieci miały możliwość obejrzenia kukiełek i rekwizytów użytych w czasie przedstawienia. Poznały słowa związane z teatrem: aktor, scena, widownia, scenografia, rekwizyt, kukiełka.

Światowy Dzień Przedszkolaka
oddział w Łazach

Z okazji Dnia Przedszkolaka 20 września w naszym przedszkolu było radośnie. Dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce, rysowały życzenia dla innych przedszkolaków i wykonywały śmieszne zadania. Otrzymały również pamiątkowe medale i dyplomy. Było wesoło i kolorowo. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku.Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej
w Jerzmanowicach
Międzynarodowy Dzień Kropki
oddział w Jerzmanowicach

15 września 2023r. przedszkolaki odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach. Dzieci obejrzały pomieszczenia oraz wyposażenie biblioteki. Zapoznały się z ułożeniem książek w bibliotece, poznały zasady wypożyczania książek, wygląd karty czytelnika i karty książki. Przypomniały sobie wiadomości na temat, że każda książka ma tytuł, autora i ilustratora. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki wysłuchały książeczki Peterra H. Reynoldsa pt.,, Kropka’’. Rozmawiały na temat tego święta. Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki zaliczyły przejście po kolorowym torze przeszkód.

Dzień Kropki
oddział w Łazach

15 września już po raz drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Obchody tego dnia rozpoczęliśmy od obejrzenia historii małej Vashti. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty. Były zabawy, zadania do wykonania, tańce oczywiście z kropką w roli głównej. Były również pamiątkowe dyplomy. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma talent.Dzień Marzyciela
oddział w Łazach

8 września w przedszkolu w Łazach obchodziliśmy Dzień Marzyciela. Rozmawialiśmy o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, o czym marzą dzieci i co chciałyby zabrać na wyspę marzeń. Dzieci opowiadały i rysowały swoje marzenia i wspólnie tworzyły mapę marzeń. Poznały wiersz „Dyzio Marzyciel” a przy piosence „Fantazja” bawiły się „na całego”. Warto wierzyć, bo marzenia się spełniają.

PRZEDSZKOLE NA:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.