Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2017 / 2018

OGŁOSZENIE

W miesiącu lipcu 2018 Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach będzie czynne.
W lipcu 2018 r. zdeklarowane dzieci będą uczęszczać do oddziału I w Jerzmanowicach,
przedszkole będzie czynne w godzinach od 8:00 do 15:00
z pełnym wyżywieniem, tj. śniadanie, obiad i podwieczorek,
kwota za żywienie 176 zł (22 x 8 zł)
kwota za czesne 44 zł (2 x 22, 6 latki są zwolnione z opłaty za czesne)
Bardzo proszę o zapłacenie za przedszkole do końca bieżącego tygodnia, tj. do 29 czerwca 2018 r.

Odpłatności można dokonać w przedszkolu u wychowawczyń bądź przelewem.


Teresa Sieradzka


Wizyta lekarza, ratownika medycznego i strażaka
oddział w Łazach

          Dzieci z naszego przedszkola gościły na zajęciach lekarza, ratownika medycznego i strażaka. Dzięki tej wizycie przedszkolaki mogły dowiedzieć się o sposobach powiadamiania straży pożarnej w przypadku pożaru, pogotowia ratunkowego w przypadku wypadku, jak i również o innych niebezpieczeństwach zagrażających życiu człowieka. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi utrwaliliśmy numery alarmowe. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
          Dzieci uczyły się jak zachować się w sytuacji niebezpiecznej, poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Każdy przedszkolak uczył się wykonywania masażu serca. Dzieci samodzielnie wykonały opatrunek oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Poznały pełne wyposażenie strażaka a także mogły być w środku samochodu strażackiego.
          Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Na koniec dzieci podziękowały naszym gościom za wizytę oraz zaprosiły do wspólnego zdjęcia.
/MG


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pod hasłem „NIE PAL”

          W bieżącym roku szkolnym dzieci z przedszkola z Jerzmanowic i oddziału w Łazach wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem "NIE PAL". Przy ocenie prac, uwzględniano przede wszystkim pomysłowość, wkład pracy własnej i oryginalność.
Oto zwycięzcy:

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
I miejsce – Iga Izdebska l.6, Antoni Pogan l.4
II miejsce – Rozalia Serafin l.6, Milena Kozera l.6
III miejsce – Filip Kowal l.6, Filip Śladowski l.5

Przedszkole Samorządowe – oddział w Łazach
I miejsce – Cezary Giera l.6
II miejsce – Dawid Synowski l.6
III miejsce – Filip Grochot l.6
Wyróżnienie – Gloria Wiśnicka l.4, Wojciech Poddębniak l.7, Franciszek Falgier l.6

Koordynator konkursu
Katarzyna Stachowicz


Wycieczka do Racławic
oddział w Łazach

          22 maja odbyła się wycieczka do Racławic – jednej z miejscowości w gminie Jerzmanowice – Przeginia. Na miejscu spotkaliśmy się z panem Kazimierzem Tomczykiem, który na początku oprowadził nas po zabytkowym kościele. Pan przewodnik pokazał nam wiele ciekawych „perełek” tego zabytku m.in. ołtarz główny, ołtarze boczne, zabytkowe drewniane figury. Opowiedział nam również o obrazach i bardzo starych malowidłach na ścianach. Oglądaliśmy wyposażenie kościoła. Nazywaliśmy poszczególne elementy. Wysłuchaliśmy również wielu ciekawostek o tym zabytku. Następnie udaliśmy się do Izby Regionalnej, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami ogólnopolskiego Stowarzyszenia GEO – HIS. W izbie pamięci zgromadzone są przedmioty z naszej przeszłości. Mogliśmy zobaczyć tam bardzo stare dokumenty, banknoty, sprzęty domowego użytku m.in. kołowrotek, wagę, żelazko i wiele, wiele innych. Na zakończenie przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe i rozmawialiśmy o lokalnym patriotyzmie.
/MGOGŁOSZENIE

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje,
że w dniu 13.06.2018r. tj. środa
o godz. 18:00 w świetlicy szkolnej
odbędzie się zebranie Rodziców dzieci,
które w roku szkolnym 2018/2019
będą uczęszczać do klasy pierwszej
Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach
31 maja
"Światowy Dzień Bez Papierosa"

zapraszamy
dzieci z przedszkola oraz uczniów
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pod hasłem "NIE PAL"

Regulamin konkursu   (pobierz plik)    

Dyżury przedszkoli w wakacje

Harmonogram   Pobierz plik =>   Zwiedzanie zabytkowego kościoła w Racławicach
oddział w JerzmanowicachŚniadanie daje moc
oddział w Jerzmanowicach„Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” – 16.05.2018r.

          Narodowy Teatr Edukacji zaprosił dzieci na nową, autorską wersję, znanej bajki o Wawelskim Smoku, za pomocą której poznały znaczenie słowa przyjaźń, lojalność i dobroć doskonale się przy tym bawiąc. Wawelski Smok w towarzystwie swoich przyjaciół, wyruszył na tajemniczą wyprawę, pełną przygód i niebezpieczeństw, która miała na celu wyjaśnienie szeregu zagadkowych zdarzeń, mogących w przyszłości zakłócić spokój w okolicznych krainach. W ślad za bohaterami podążał Szpieg z Krainy Deszczowców, który za wszelką cenę starał się, aby wyprawa nie osiągnęła zamierzonego celu. Dzieci przekonały się, że tylko razem, licząc na przyjaciół, pomagając sobie wzajemnie i kierując się dobrym sercem, przezwyciężyć można nawet największe przeszkody, tak jak zrobił to Smok Wawelski.Dogoterapia – 8.05.2018r.

          W naszym przedszkolu staramy się sięgać po nowatorskie metody wspierające rozwój dzieci. Jedną z nich jest dogoterapia – terapia z udziałem psa terapeuty, która wspomaga działanie rehabilitacyjne i terapeutyczne. Najczęściej dedykowana jest osobom niepełnosprawnym, ale przynosi też zaskakujące rezultaty, jeśli chodzi o pracę ze zdrowymi dziećmi. Obecność psa motywowała dzieci do współpracy, uczyła jak wchodzić we wzajemne relacje, wywoływała pozytywne emocje. Trener na zajęciach starał się także informować dzieci, o tym jak zachować się w momencie spotkania obcego psa. To była bardzo atrakcyjna forma zajęć dla przedszkolaków. Była realizowana w formie pokazu i zabawy, co bardzo zachęcało i przyciągało uwagę. Dla niektórych dzieci, nie mających wcześniej kontaktu z psami, to było nowe, życiowe doświadczenie. Warto znać korzyści płynące z dogoterapii:
– poprawia kontakt dzieci z psem;
– uczy prawidłowego zachowania wobec czworonoga;
– przełamuje lęk przez zwierzęciem;
– pozwala poznać anatomię psa;
– ćwiczy koncentrację dziecka;
– pozwala poznać zwyczaje psa;
– uczy, by przy kontaktach ze zwierzętami zachować ostrożność; – dostarcza wiadomości na temat pielęgnacji psa, jego żywienia, prowadzenia na smyczy itp.;
– uczy się wydawania komend.Urodziny w przedszkolu
oddział w JerzmanowicachKwiaty podarowała Galeria Storczyk!
oddział w Jerzmanowicach
Ziemię i odżywkę podarowała Pani Iza Kordaszewska.
Dziękujemy za upiększenie naszego przedszkola.Patriotyczny Konkurs Recytatorski
pt. „Jestem Polakiem”

          25.04.2018r w naszym przedszkolu odbył się Patriotyczny Konkurs Recytatorski pt. „Jestem Polakiem”. Dzieci w pięknych patriotycznych strojach recytowały wiersze. Celem konkursu było kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej, poznanie znaczenia słowa Ojczyzna, rozwijanie zainteresowania pięknem polskiej literatury i kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Zwieńczeniem konkursu recytatorskiego było uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom konkursu nagród rzeczowych.Królowa Śniegu

          24.04.2018r. wybraliśmy się na wycieczkę na stadion Cracovii w Krakowie, aby obejrzeć moskiewską rewię na lodzie pt. „Królowa Śniegu”. Widowisko oparte na jednej z najsłynniejszych i najpopularniejszych baśni H. Ch. Andersena dla dzieci. Uwagę przykuwała doskonała i oryginalna warstwa muzyczna, choreografia pełna popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie – bogata warstwa scenograficzna, a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.Zakładamy „zielony ogródek” – 18.04.2018r.

          Zanim jeszcze wiosna ruszyła w ogrodzie postanowiliśmy w naszym przedszkolu stworzyć „Zielony ogródek”. Dzięki Pani Izabeli Kordaszewskiej każde dziecko otrzymało własną doniczkę. Zajęcia rozpoczęliśmy rozmową na temat co będzie potrzebne do hodowli roślin i co jest niezbędne, aby zapewnić roślinom odpowiedni rozwój. Dzieci oglądały przyniesione nasiona i porównywały ich wygląd. Dzięki temu, że była piękna pogoda przedszkolaki sadziły w swoich doniczkach nasiona kwiatów i warzyw w ogrodzie przedszkolnym.Wizyta logopedy
oddział w Jerzmanowicach

          Europejski Dzień Logopedy jest obchodzony 6 marca. Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji oraz diagnozy, pomoc dzieciom z zaburzeniami mowy oraz udzielenie wsparcia rodzicom dzieci z problemami z komunikacją słowną. Z tej właśnie okazji zaprosiliśmy do przedszkola Panią Edytę Grzebinogę, szkolnego logopedę. Pani Edyta przygotowała dla dzieci mnóstwo zabaw i ćwiczeń logopedycznych. Ich celem było usprawnienie aparatu artykulacyjnego dzieci poprzez liczne ćwiczenia oddechowe, fonacyjne służące wydłużaniu fazy wydechowej, kształcenie wśród dzieci umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi, kształcenie prawidłowej fonacji samogłosek, rozwijanie sprawności ruchowej.Warsztaty wielkanocne
oddział w JerzmanowicachKonkurs talentów
oddział w Jerzmanowicach

          Nasze przedszkole bierze udział w XV edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego o zdobycie tytułu „Przedszkole talentów”. Jednym w punktów, które należy spełnić jest przeprowadzenie konkursu talentów. Taki konkurs odbył się pierwszego dnia wiosny 21.03.2018r. W konkursie wzięło udział wielu przedszkolaków prezentujących swoje talenty: artystyczne, akrobatyczne, taneczne, plastyczne, wokalne, teatralne i wiele innych. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Dwa występy wyróżniały się najbardziej, więc jury postanowiło przyznać dwie główne nagrody za I miejsce.Warsztaty ceramiczne
oddział w JerzmanowicachWizyta w bibliotece
oddział w ŁazachWizyta w bibliotece
oddział w JerzmanowicachWarsztaty wielkanocne – 27.03.2018r.
oddział w Jerzmanowicach

          Święta wielkanocne i Wielkanoc kojarzą się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. Wśród symboli znajdują się również baranek, kurczątko oraz zajączek. Nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach wielkanocnych, podczas których samodzielnie malowały farbami zajączki wielkanocne. Wykonane prace cieszyły się dużą kolorystyką i pomysłowością wykonania.Urodziny w przedszkolu
oddział w JerzmanowicachREGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
,,Jestem Polakiem”

Regulamin   Pobierz plik =>   DZIEŃ OTWARTY


SERDECZNIE ZAPRASZAMY
DZIECI I RODZICÓW
WSZYSTKICH PRZEDSZKOLI
NA DZIEŃ OTWARTY
do Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach23 marca 2018 r. (piątek)
Zajęcia otwarte:

    Godzina 8:55 (2 lekcja) klasa I A sala nr 12
    Godzina 9:50 (3 lekcja) klasa I B sala nr 13Urodziny w przedszkolu
oddział w ŁazachTYDZIEŃ OTWARTYCH DRZWI


SERDECZNIE ZAPRASZAMY
DZIECI I RODZICÓW
NA TYDZIEŃ OTWARTYCH DRZWI
do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
i oddziału w Łazach
12-16 marca 2018 r.
godziny 9:00-15:00
PODZIĘKOWANIA

„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.
św. Jan Paweł II

          Od wielu lat uczniowie naszej szkoły angażują się w organizację i przeprowadzenie akcji charytatywnych. Chociaż żadne słowa nie są w stanie wyrazić naszej wdzięczności za ogromną wrażliwość i otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka, to niech namiastką podziękowań będą słowa przedstawicieli Caritas działającej przy naszej parafii.

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA


Dyrekcja Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje,
że rekrutacja do Przedszkola Samorządowego
w Jerzmanowicach na rok szkolny 2018/2019
rozpocznie się od 1 marca i trwać będzie do 30 marca 2018r.
Karty zapisu dziecka można pobrać w przedszkolu
lub sekretariacie
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach oraz ze strony internetowej www.szkolajerzmanowice.pl
Wypełnione karty wraz z załącznikami należy złożyć
w sekretariacie szkoły.


Harmonogram rekrutacji do przedszkola   Pobierz plik =>   
Informacja dla rodziców


Dyrekcja Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że od 1 marca 2018r.
przyjmowane są zapisy dzieci do klasy pierwszej
szkoły podstawowej na rok szkolny 2018/2019.
Karty zapisu można złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej
lub w Przedszkolu Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.
Karty zapisu dziecka do pobrania
w sekretariacie lub ze strony internetowej www.szkolajerzmanowice.pl

Serdecznie Zapraszamy
Walentynki
oddział w Łazach

          14 lutego odchodziliśmy Walentynki. Dzieci z naszego przedszkola uroczyście świętowały dzień życzliwości, sympatii i szacunku okazywanego drugiemu człowiekowi. Na początku poznały historię tego święta. Serduszka, kolor czerwony oraz tańce, pląsy i zabawy to ważne elementy tego radosnego święta. Wszystkim było wesoło, a uśmiech i radość królowały pośród nas. Same również wykonały piękne kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek.
/MGSpotkanie z Panem Wójtem
oddział w Łazach

          9 lutego do naszego przedszkola przybył Pan Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia- Adam Piaśnik, gdzie przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym .Każde dziecko otrzymało odblask.


Dzień Babci i Dziadka
oddział w Łazach

          1 lutego 2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Babci i Dziadka W naszym przedszkolu zagościli Babcie i Dziadkowie. Dzieci w słowach wierszy i piosenek wyraziły swoją wdzięczność dla Babci i Dziadka za to, że są i kochają swoje wnuczęta. Wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty i laurki, podziękowały za ich troskę, opiekę, uśmiech oraz poświęcony czas. Wzruszeniom i uściskom nie było końca.
/MGSpotkanie z iluzjonistą
oddział w ŁazachUrodziny w przedszkolu
oddział w JerzmanowicachFortuna się kołem nie toczy, fortuna się toczy pomocą,
My pomagamy szkole w Nikaragui…

          W dniu 30 stycznia 2018 r. w naszym Zespole Szkół odbyła się Zabawa Karnawałowa. Dzieci z klas I-III i przedszkola w barwnych strojach tańcząc i bawiąc się pomagały swoim rówieśnikom na drugiej półkuli!!! Otóż w czasie balu uczestnicy brali udział w zabawie Koło Fortuny. Mali przebierańcy, którzy wcześniej kupili losy, kręcili kołem fortuny i losowali fanty. Ale żeby je dostać, musieli odgadnąć zagadkę. Chętnych uczestników było bardzo dużo, a zagadki były…
i łatwe i trudne. To zwykle zależy od szczęścia. Na szczęście naszym uczniom „szczęście” dopisywało. To ogromnie cieszy, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki chcą pomagać swoim kolegom w Ameryce, którzy chodzą do katolickiej szkoły w Nikaragui. W tej szkole brakuje funduszy na podstawowe funkcjonowanie i nie ma w niej elektryczności. Szkoła może zostać zamknięta, a ponad 1500 uczniów nie będzie miało szans na dalsze kształcenie. Podczas zabawy Koło Fortuny zebraliśmy 1404 zł. To już druga akcja, której celem jest pomoc katolickiej szkole, prowadzonej przez Siostry Misjonarki Karmelitanki.

          BARDZO, BARDZO dziękujemy Wszystkim, którzy ofiarowali fanty do Koła Fortuny, brali w nim udział i dali pieniążki na zakup losów!!!!!
Z pewnością każde Dobro wraca z powrotem wielokrotnie!

          Przed nami kolejna akcja, której celem jest pomoc katolickiej szkole w Nikaragui - zbiórka makulatury. Już dzisiaj zachęcamy do zbiórki makulatury . W czasie Dni Ziemi, przypadających na koniec kwietnia zorganizujemy zbiórkę makulatury. Zachęcamy do udziału w akcji ekologicznej!

Teresa SieradzkaDzień babci i dziadka
oddział w Jerzmanowicach

          W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podziękowaniu 26 stycznia dzieci zaprezentowały program artystyczny: recytacja wierszy, śpiewanie piosenek, odegranie scenek dramowych, zatańczenie „Polki”, „Koncert życzeń”, odśpiewanie „Sto lat”. Dzieci złożyły swoim Dziadkom życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty.Wizyta w bibliotece
oddział w Jerzmanowicach

           W ramach realizacji przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną projektu „Z Rodzicami i Dziadkami odkrywamy świat książek i nie tylko…” w dniu 29.01.2018r w bibliotece oglądaliśmy spektakl promujący czytelnictwo pt. „Na tropie afery, gdzie ukryły się litery”. Dzieci poszukiwały liter wraz z detektywem Lupą, wspólnie przypomniały sobie alfabet, rozmawiały z aktorami na temat roli czytelnictwa w życiu każdego dziecka. Przedstawienie zachęcało dzieci do wypożyczania i czytania książek.Zabawa karnawałowa
oddział w Łazach

           23.01.2018 w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Od samego rana przedszkolaki były przebrane w różne stroje bajkowych postaci, między innymi: wróżki, księżniczki, królowe, biedronki, motylki, żabki, czarodziejki, krasnale, rycerze, kowboje itp. Każde dziecko zaprezentowało swój strój karnawałowy. Dzieci tańczyły w parach, indywidualnie, w kole, w rytm muzyki. Odbyły się różne konkursy i zabawy m.in. taniec z balonikiem, na gazecie, w parach, krzesełka, pociąg, pokaz mody. Dzieci brały również udział w konkursach, wspólnych zabawach i tańcach przy muzyce . Rada Rodziców zadbała o słodki poczęstunek.
/MG

/MG/


REGULAMIN XX KONKURSU DZIECIĘCEJ TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ WP
"KOLOROWA NIEPODLEGŁA"

Regulamin   Pobierz plik =>   Zaproszenie do zabawy w loterię fantową
„Koło Fortuny”

          Szanowni Rodzice, uczniowie klas I-III szkoły podstawowej oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach i oddziału w Łazach!

          W dniu 30.01.2018r. tj. wtorek odbędzie się Bal Karnawałowy w przedszkolu w Jerzmanowicach i w klasach I-III szkoły podstawowej. W czasie balu odbędzie się zabawa w loterię fantową „Koło Fortuny” (wychowawcy poszczególnych klas przygotowują listę chętnych dzieci do udziały w zabawie). Koszt jednego losu wynosi 5 zł. Każdy los ma zagwarantowaną nagrodę rzeczową. Wpłaty na zakup losu można dokonać u wychowawców do 26.01.2018 r.

          Dochód z loterii fantowej przeznaczony będzie na pomoc dla Katolickiej Szkoły w Nikaragui, prowadzonej przez Siostry Misjonarki Karmelitanki. Podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego organizowanego w całym Zespole Szkół w Jerzmanowicach zebraliśmy 1503 zł, 26 groszy. Te pieniądze zostały wpłacone na konto wskazane przez Siostry Misjonarki Karmelitanki.

Poniżej przekazuję podziękowania od Siostry Barbary Podgórskiej, która zachęciła naszą szkołę do udziału w tej akcji charytatywnej.

…„Bardzo dużo zebraliście!!!! Dzięki!!!
To my Wam z serca DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!...”

Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Teresa SieradzkaJasełka
oddział w JerzmanowicachKiermasz bożonarodzeniowy
oddział w JerzmanowicachKiermasz świąteczny w Przedszkolu
oddział w Łazach

          Jak co roku, w grudniu w naszym przedszkolu jest organizowany kiermasz świąteczny- bożonarodzeniowy. Podczas kiermaszu będą sprzedawane różne ozdoby świąteczne(choinki, bombki, gwiazdki, mikołajki, szyszki, pierniczki itp.) przygotowane przez nauczycieli i rodziców.
Dochód uzyskany z kiermaszu zostanie przeznaczony na wykonanie sieci elektrycznej w Szkole Podstawowej w Nikaragui.
/MGŚwięty Mikołaj w Przedszkolu
oddział w Łazach

          6 grudnia zagościł w progach naszego przedszkola Święty Mikołaj. Porozmawiał z dziećmi a następnie wysłuchał przygotowanych przez nich, wierszy i piosenek. Na zakończenie rozdał każdemu dziecku długo oczekiwany prezent. Przedszkolaki nie zapomniały oczywiście o podziękowaniach.
/MGSpotkanie ze Św. Mikołajem
oddział w Jerzmanowicach

          6 grudnia odwiedził nas wyjątkowy gość – Święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przygotowywaliśmy się już wcześniej, poznając jego historię, jego dobroć okazywaną poprzez m.in. obdarowywanie prezentami ludzi, w szczególności dzieci. Uczyliśmy się piosenek i wierszy o Mikołaju, które przedszkolaki z wielką radością prezentowały przed gościem. Każde dziecko otrzymało paczkę z prezentami. Spotkanie było bardzo radosne i na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.


Wykonywanie i pieczenie ciasteczek piernikowych
oddział w Łazach

          4 grudnia nasze przedszkole przemieniło się w słodką świąteczną krainę pachnącą cynamonem i miodem, gdzie dzieci samodzielnie wykonywały ciasteczka. Najpierw umyły ręce i założyły fartuszki ochronne a następnie przystąpiły do wykonywania ciasteczek piernikowych. Nasza pani kucharka Agatka zagniotła ciasto i każde dziecko otrzymało kawałek, na którym za pomocą foremek wyciskało ciasteczka. Następnie ciasteczka zostały ułożone na blaszce i powędrowały do piekarnika. Po upieczeniu dzieci dekorowały ciasteczka lukrem czekoladowym i kolorowymi posypkami. Przystąpiliśmy do degustacji. Nie ma nic pyszniejszego niż pierwszy kęs własnoręcznie upieczonego ciasteczka. Poczęstowaliśmy Świętego Mikołaja, który przyszedł do naszego przedszkola.
/MGPoczytam Ci przedszkolaku
oddział w JerzmanowicachKonkurs Moje Przedszkole
oddział w Łazach

          W listopadzie ogłoszony został konkurs plastyczny ” Moje Przedszkole, którego celem było rozwijanie aktywności twórczej dzieci oraz ich wyobraźni, a także uwrażliwianie ich na instytucję -Przedszkole, jako nierozłączną część ich codzienności.
Z naszego przedszkola w konkursie udział wzięli:
Franciszek Falgier
Mieszko Fus
Filip Grochot
Rafał Kurek
Stanisław Mazański
Nikola Miska
Hanna Poddębniak
Wojciech Poddebniak
Dawid Synowski
Franciszek Szklarek
Cezary Giera
III miejsce z naszego przedszkola zajął Rafał Kurek oraz wyróżnienie otrzymał Dawid Synowski.


WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
„MOJE PRZEDSZKOLE”          Jury w składzie: pani Izabella Filipowska – Krzystanek, pani Agata Sarota oraz pani Agnieszka Woszczek wyłoniły zwycięzców konkursu w dwóch kategoriach:

6-ciolatki:
I miejsce – Jagoda Pabisek, Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
II miejsce – Julia Kozera, Niepubliczne Przedszkole „SKRZAT” w Jerzmanowicach
III miejsce – Rafał Kurek, Przedszkole Samorządowe oddział w Łazach
III miejsce – Hanna Piwowarczyk, Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach

WYRÓŻNIENIA:
Rozalia Serafin – Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
Stanisław Jurasz – Niepubliczne Przedszkole „SKRZAT” w Jerzmanowicach
Franciszek Wiatr – Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
Amelia Rogóż – Niepubliczne Przedszkole „SKRZAT” w Jerzmanowicach

4-latki i 5-latki:
I miejsce – Magdalena Pogan, Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
II miejsce – Wojciech Gacal, Przedszkole Samorządowe oddział w Szklarach
III miejsce – Zofia Szlachta, Niepubliczne Przedszkole „SKRZAT” w Jerzmanowicach

WYRÓŻNIENIA:
Dawid Synowski – Przedszkole Samorządowe oddział w Łazach
Milena Urbaniak – Niepubliczne Przedszkole „SKRZAT” w Jerzmanowicach
Anita Tucharz – Niepubliczne Przedszkole „SKRZAT” w Jerzmanowicach

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za dostarczone prace i udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom ;-)
Zainteresowane przedszkola powiadomimy telefonicznie gdzie i kiedy odbędzie się wręczenie nagród. Informacja ta będzie również umieszczona na naszej stronie internetowej.
Do zobaczenia!Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej”
Oddział w Łazach

          W listopadzie ogłoszony został konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”, którego celem jest przybliżenie dzieciom tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Z naszego przedszkola w konkursie udział wziął:
Stanisław Mazański- lat 6.
/MG


Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej”

          Nasi uczniowie jak co roku przygotowali swoje prace na XVI edycję konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, Parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Z naszej szkoły wykonano 20 prac. Różnorodność materiałów wykorzystanych do przygotowania szopek sprawiła, że każda z nich była oryginalna i pomysłowa. Dziękujemy rodzicom, dziadkom, a przede wszystkim dzieciom za zaangażowanie w przygotowaniu szopek.

A oto wyniki:
Komisja Konkursowa XVI edycji konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” Przyznała następujące nagrody
- Nagrodę specjalną ufundowaną przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia dla:
Filipa Kozłowskiego, ucznia klasy 4 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I:
Julia Okrajni, uczennica klasy 0 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
Miejsce III:
Sara Furman, uczennica klasy 1 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Wyróżnienia:
Nikola Tarnawska, uczennica klasy 1 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

W kategorii klas II - III komisja przyznała następujące nagrody:
Wyróżnienia:
Alicja Sieradzka, uczennica klasy 2, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Alicja Okrajni, uczennica klasy 3, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

W kategorii klas IV - VII komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I
Kalina Krzywda, uczennica klasy 5, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Wyróżnienia:
Mateusz Marek, uczeń klasy 5, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Oliwia Spyt, uczennica klasy 6, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,Zajęcia z rytmiki
oddział w JerzmanowicachŚniadanie daje moc
oddział w Jerzmanowicach

          Nasze przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja miała na celu zwiększenie świadomości dzieci nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także zachęcanie dzieci do częstszego spożywania warzyw. Dzieci samodzielnie przygotowywały sobie kanapki, tworząc na nich uśmiechnięte buzie bądź inne wzorki. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim dzieciom ważnej roli śniadania.


Śniadanie daje moc


REGULAMIN KONKURSU pt. ”OZDOBA CHOINKOWA”

Regulamin   Pobierz plik =>   Spotkanie z siostrą Barbara Podgórską
pracującą w Nikaragui
oddział w ŁazachKółko plastyczne
oddział w Jerzmanowicach Pomóżmy naszym Rówieśnikom w Nikaragui...          W naszym Zespole Szkół organizujemy pomoc dla Katolickiej Szkoły w Nikaragui, prowadzonej przez Siostry Karmelitanki Misjonarki.  W tym celu w szkole i w przedszkolu w grudniu 2017 r. odbędzie się Kiermasz Bożonarodzeniowy,   z którego dochód przeznaczony będzie na budowę instalacji elektrycznej w nikaraguańskiej szkole, liczącej ponad 1400 uczniów.   Szkoła ta leży 13 km od stolicy Managua. Dzieci i młodzież uczy się w klasach 55 osobowych. Uczniowie sami w niej sprzątają i   przygotowują posiłki. O trudnym życiu w Nikaragui opowiadała nam Siostra Barbara Podgórska, która pracowała w tej szkole przez kilka miesięcy.   Każdy z nas może pomóc uczniom w biednej Nikaragui przez udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym. Jak to zrobić?   Można wykonać ozdobę świąteczną, przynieść ją do szkoły do końca listopada 2017 i przeznaczyć na kiermasz.   Można przyjść do szkoły lub przedszkola i zakupić dekoracje świąteczne (bombki, zabawki na choinkę, stroiki...) w czasie trwania kiermaszu.   Kiermasz będzie trwał przez cały miesiąc w przedszkolu, a przez pierwszy tydzień, tj. 4-8 grudnia w szkole.   Można ofiarować dowolną kwotę do puszki z napisem "Pomagamy Szkole w Nikaragui". Puszka będzie wystawiona  w przedszkolu.   Można wpłacić dowolna sumę na konto:

Karmelitanki Misjonarki
PKO SA O/Kraków
28 1240 4533 1111 0000 5429 2286
z dopiskiem "Nikaragua"

Wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Sympatyków naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udział w akcji "Pomóżmy naszym Rówieśnikom w Nikaragui..."
Teresa Sieradzka
Zajęcia taneczne
oddział w JerzmanowicachWarsztaty kulinarne dla dzieci
„Śniadanie daje moc”
oddział w Łazach

          24 listopada zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu warsztaty kulinarne pod nazwą ” Śniadanie daje moc”, w wyniku których powstały małe, kulinarne dzieła sztuki. Dzieci wykonały smaczne , zdrowe kanapki w prawdziwie bajkowych kształtach. Na talerzykach zagościły pieski, zajączki , biedronki, małpki, motyle. Wspólne działania kulinarne były okazją do dobrej zabawy, podjadania zdrowych produktów. Warsztaty dostarczyły dzieciom wiele radości oraz zachęciły je do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może tez ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować.
/MGUrodziny w przedszkolu
oddział w JerzmanowicachPrzedstawienie teatralne - "Prawdziwy skarb"
oddział w Łazach i Jerzmanowicach

          24 listopada pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach na spektakl w wykonaniu Teatru Eden pt. „Prawdziwy Skarb”. Była to znana przypowieść z Pisma Świętego o Synu Marnotrawnym. Młodszy syn postanawia pewnego dnia wyruszyć do miasta w poszukiwaniu prawdziwego skarbu. Szybko wydaje ofiarowane przez ojca pieniądze, próbuje kupić sobie nawet przyjaźń. Zostaje jednak oszukany. Wraca do domu i przeprasza ojca za swoja lekkomyślność. Aktorzy udowodnili nam ,że prawdziwym skarbem jest rodzina i miłość i nie zastąpią ich żadne rozrywki i pieniądze.
/MG
Występy artystów cyrkowych
oddział w Łazach i Jerzmanowicach

           23 listopada pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach na występy artystów cyrkowych które zostały zasponsorowane z budżetu Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Wszystkie przedszkolaki z zapartym tchem śledziły występy cyrkowców. Program artystyczny zawierał m.in. pokaz żonglerki i akrobacji. Artyści zaprosili także nasze przedszkolaki do wspólnych występów. Dzieci doskonale się bawiły i nagrodziły artystów gromkimi brawami.
/MGZabawy andrzejkowe
oddział w Jerzmanowicach

          29.11.2017r odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju, gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce z pomocą pań wróżyliśmy sobie: układaliśmy buciki, rzucaliśmy monetą do wody, przepowiadaliśmy przyszłość. Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.


Andrzejki w przedszkolu
oddział w Łazach

          22 listopada w naszym przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby i zabawy. Dzieci poznały zwyczaje i obrzędy andrzejkowe. Nie zabrakło radosnych zabaw i wróżb, dzięki którym dzieci mogły poznać swoją przyszłość .Były następujące zabawy:„Moja sympatia”, „Mój zawód w przyszłości”, "Symbole”, „Kolory”, ”Buty” itp. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera. Wróżby przeplatane były słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców.
/MG
Wycieczka do pracowni artystycznej ARMAR w Bęble
oddział w Jerzmanowicach

          20 listopada przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na wycieczkę do wytwórni bombek ARMAR, która ma swą siedzibę w Bęble. Dzieci miały możliwość zaprojektowania własnej bombki i zabrania jej do domu. Po za tym poznały produkcję bombek od „podszewki”. Począwszy od topienia szkła, projektowania i wykonania odlewu na formę, poprzez malowanie i ozdabianie misternych dzieł sztuki. Dzieci podziwiały różnorodne, bogate w niepowtarzające się wzory ozdoby choinkowe na hali produkcyjnej oraz w sklepie firmowym ARMARu.


Dzień pluszowego misia
oddział w Jerzmanowicach

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. Z okazji tego wyjątkowego dnia wybraliśmy się do biblioteki. Dzieci słuchały bajki „Wędrówki Misia Uszatka”. Następnie w samodzielnie wykonanych opaskach misiów małe niedźwiadki pokonywały tor przeszkód. Każde dziecko opowiadało o swoim przyjacielu i wspólnie bawiliśmy się cały dzień.


Dzień Pluszowego Misia
oddział w Łazach

          We wtorek 28 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Poznaliśmy historię powstania tego święta oraz bardzo interesujące imiona naszych gości. Dzieci wzięły udział w zabawach tanecznych ze swoimi ulubieńcami przy znanych piosenkach. W grupach kilkuosobowych wykonały na dużych arkuszach papieru swojego ulubionego misia techniką collage. Po dniu pełnym wrażeń misie wraz ze swoimi właścicielami wróciły do domów aby znów przytulic się przed zaśnięciem.
/MG
Wycieczka do Biblioteki Publicznej
oddział w Jerzmanowicach

          Grupa sześciolatków z samorządowego przedszkola z Jerzmanowic 17 listopada odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną. Dzieci miały możliwość zwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej pomieszczeniami. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę pt. „Lawina w pokoju Dorotki” (dla dzieci nie dbających o porządek w swoim pokoju i wokół siebie). Prowadzona była rozmowa na temat bohaterki opowiadania. Dzieci kolorowały ilustrację oraz oglądały teledysk związany z danym tematem.


Wycieczka do fabryki bombek
oddział w Łazach

          16 listopada udaliśmy się na wycieczkę do fabryki bombek w miejscowości Bębło . Dzieci poznały cały proces produkcji bombek, miały możliwość obejrzenia różnych pomieszczeń, w których np. suszy się bombki lub srebrzy je tlenkiem srebra, jednakże największą atrakcją były dla nich zajęcia, podczas których mogły samodzielnie pomalować własną bombkę. Dziecięce bombki były potem suszone, pakowane do pudełek i rozdawane ich właścicielom. Każde dziecko wyszło z fabryki z szerokim uśmiechem i z własnoręcznie wykonaną bombką. Dzień ten był dla wszystkich pełen wrażeń. Dzieci wróciły zadowolone, czego dowodem były ich relacje w drodze powrotnej.
/MG
Wyjście do apteki - 14.11.2017
oddział w Łazach
          Dzisiejszego dnia postanowiliśmy dowiedzieć się na czym polega praca farmaceuty. W tym celu wybraliśmy się do pobliskiej apteki. Na miejscu Panie oprowadziły nas po aptece, jej zapleczu, magazynie i pracowni. Opowiedziały nam jak wygląda ich praca. Mogliśmy porozmawiać na temat różnych rodzajów lekarstw dla dzieci oraz przyglądaliśmy się w jaki sposób przygotowuje się maści. Na zakończenie poczęstowano nas pysznymi lizakami oraz otrzymaliśmy kolorowe gazetki.
/MG


Warsztaty kulinarne
oddział w Łazach

          W naszym przedszkolu zostały zorganizowane warsztaty kulinarne aby dzieci kształtowały swoje praktyczne umiejętności kulinarne oraz poznawały zasady prawidłowego odżywiania się, które są niezbędne w dorosłym życiu. Dzięki takim zajęciom przedszkolaki kształcą umiejętność współpracy w grupie, czerpią radość ze wspólnego przygotowywania posiłków oraz doskonalą umiejętność samodzielnego przygotowywania prostych potraw. Uczą się pieczenia prostych ciast, ciasteczek, oraz doskonalą umiejętności nakrywania do stołu, ozdabiania go a także kulturalnego zachowywania się przy nim. Wspólne przyrządzanie posiłków jest również okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi. Te warsztaty to również fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów.
/MG
Święto Odzyskania Niepodległości
oddział w ŁazachRegulamin konkursu plastycznego
„MOJE PRZEDSZKOLE”

Regulamin   Pobierz plik =>   OGŁOSZENIE


W dniu 14 listopada 2017r. (wtorek)
o godz. 17:00
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
odbędzie się zebranie
rodziców dzieci uczęszczających
do przedszkola w Jerzmanowicach
i oddziału w Łazach.Apel z okazji Święta Odzyskania NiepodległościDzień postaci z bajek
oddział w Łazach

          7 listopada uroczyście obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Postaci z Bajek. Rozmawialiśmy z dziećmi o ich ulubionych bajkach. Rozpoznawaliśmy tytuły bajek po usłyszeniu ich fragmentu. Rozwiązywaliśmy zagadki związane z bajkami. „Jak Kopciuszek” rozdzielaliśmy fasolę od kasztanów. W zabawie „Prawda czy fałsz” utrwaliliśmy naszą wiedzę, na temat bajek. Dzień ten miał przypomnieć dzieciom jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Celem zajęć było również popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro zwycięża a zło zostaje ukarane. W tym dniu wesołym zabawom, tańcom, zagadkom i konkursom nie było końca.
/DM
Wyjście pod pomnik w Łazach
oddział w Łazach

          2 listopada wybraliśmy się pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Łazy. Odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze. Rozmawialiśmy na temat tego dnia oraz jego znaczenia w życiu każdej rodziny.
/MG
Bal wszystkich świętych
oddział w Jerzmanowicach

          W tym roku po raz pierwszy zostaliśmy zaproszeni do udziału w Balu Wszystkich Świętych. Dzieci poznały życiorysy świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę. Każdy z uczestników miał strój świętego. Przedszkolaki wspólnie z uczniami klas I-III recytowali wiersze przybliżające nam sylwetki świętych. Dzieci również wspólnie tańczyli. Zwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek.


Urodziny w przedszkolu
oddział w ŁazachTeatrzyk w przedszkolu
oddział w Łazach

          31 października w naszym przedszkolu gościł Teatr lalek "Bajka" , który zaprezentował nam bajkę"Cenne rady". Celem bajki było ukazanie jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Bajka ta nauczyła nas również, aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości, nie przyjmować od nich prezentów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy m.in. małej Kózki, Pawia, Małgosi, Policjanta i innych postaci.
/MG
„Cenne rady”
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Dnia 31.10.2017r. odwiedził nasze przedszkole Teatr Lalek „Bajka” z Nowego Sącza. Teatr ten pracuje na własnych scenariuszach. Podczas teatrzyku dzieci uczyły się, jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców, lub opiekunów. Dzieci były również upominane, aby nie ufały obcym osobom, nie nawiązywały z nimi znajomości, nie przyjmowały od nich prezentów.Dzień warzywny
Przedszkole w Jerzmanowicach

          W dniu dzisiejszym odbyła się pogadanka na temat warzyw. Dzieci dowiedziały się, jaki witaminki mieszkają w poszczególnych warzywach. Przypomniały sobie piramidę żywieniową, poznały wybrane warzywa oraz ich właściwości zdrowotne. Dzieci chętnie opisywały wygląd i kolorystykę poszczególnych warzyw. Warzywne zagadki spotkały się z dużym entuzjazmem dzieci. Na koniec przedszkolaki chętnie degustowały marchewkę, ogórka, kalarepę, paprykę przy okazji określając ich smak.


Przedstawienie tatralne "Plastusiowy pamiętnik"
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Dzisiaj wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. W kinie Kijów przedstawienie teatralne zaprezentował Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. „Plastusiowy pamiętnik” to spektakl oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu powstała z uwzględnieniem treści edukacyjnych, mówiących o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz mądrości. Dzieci z uwagą oglądały przedstawienie. Dzięki wyobraźni przenieśliśmy się w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe. W nim mały ludzik z plasteliny mógł widzieć i słyszeć, jego domem był piórnik, a szkolne przybory rozrabiały w najlepsze. W raz z Plastusiem wtapialiśmy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnym efektami. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów.


Wizyta w Bibliotece Gminnej
oddział w Łazach

          25 października odwiedziliśmy Bibliotekę Gminną w Jerzmanowicach.Poznaliśmy pracę bibliotekarza, wygląd biblioteki i księgozbiór. Wysłuchaliśmy bajki „ Kolory jesieni”, śpiewaliśmy piosenkę „ Skaczące kasztanki” oraz bawiliśmy się kasztanami tworząc z nich różne, ciekawe kompozycje. Pani bibliotekarka zaproponowała nam też wiele zabaw ruchowych na dywanie.
/MG
Przedstawienie profilaktyczne
oddział w Łazach

          25.10.2017r. wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej do Jerzmanowic na przedstawienie profilaktyczne "Przygody Technoludka". Akcja programu skupiała się wokół tytułowego Technoludka, który telefon, tablet i innego tego typu wynalazki przedkładał nad kontakty z ludźmi. Leśny Ludek nauczył Technoludka jak poprawnie zachowywać się w lesie oraz, że należy doceniać piękno przyrody, śpiew ptaków i wartości takie jak: przyjaźń, dobro i bezinteresowna pomoc, każdemu kto znajdzie się w potrzebie. Przedstawienie to nauczyło nas, że najnowocześniejsze zdobycze techniki są owszem ważne, ale nigdy nie należy zapominać o drugim człowieku i kontakcie z nim. To co zapamiętamy z przedstawienia to na pewno to, że najważniejszy w życiu jest drugi człowiek i żaden telefon, komputer, czy tablet go nie zastąpi.
/MG
„Przygody Technoludka” – 25.10.2017r.
Przedszkole w Jerzmanowicach

          W dniu dzisiejszym Agencja Artystyczna Arkadia z Krakowa przedstawiła nam szkolny program artystyczny pt. „Przygody Technoludka”. Akcja kręciła się wokół zwariowanego na punkcie elektronicznych gadżetów Technoludka, który telefon, tablet i inne wynalazki przekładał nad kontakty z ludźmi. Lecz, gdy znalazł się w nieznanym miejscu nie był w stanie sobie poradzić. Wówczas na swojej drodze spotkał Leśnego Ludka, który nie korzystał z elektronicznych gadżetów ale umiał nawiązywać przyjaźń i potrafił bezinteresownie pomagać, gdy ktoś był w potrzebie. Podczas przedstawienia dzieci przypomniały sobie numery alarmowe oraz, że najważniejszy w życiu jest drugi człowiek.


Plastusiowy pamiętnik –spektakl teatralny- 24.X.17
oddział w Łazach

          W dniu dzisiejszym wybraliśmy się na wycieczkę do kina Kijów w Krakowie na przedstawienie teatralne ”Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl ten pokazał nam ,że warto mieć przyjaciół , którzy nam pomogą. Tosia i Plastuś pokazali jak zdobywa się przyjaźń i życzliwość innych. Warto też ze sobą rozmawiać i być miłym kolegą. Zarozumiała lala Petronela zrozumiała to i wtedy zdobyła przyjaciół. Bardzo lubimy oglądać spektakle, gdyż przekazują nam wartościowe, godne do naśladowania postawy.
/MG
Dzień warzywny
oddział w Łazach

          W dniu 18.10.2017r. w przedszkolu odbył się ,,Dzień warzywny". W tym dniu przedszkolaki przyniosły różne warzywa min.: pomidory, ogórki, rzodkiewkę, paprykę, szczypiorek, sałatę., kukurydzę.Dzieci oglądały ich wygląd, porównywały kształt, kolor. Poznały znaczenie warzyw w życiu człowieka, ich wartości odżywcze. Wspólnie wykonały sałatkę warzywną. Degustacja sałatki nastąpiła w czasie obiadu.
/MG
91 Urodziny Kubusia Puchatka – 13.10.2017r.
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Kubuś Puchatek, jeden z najbardziej kultowych misiów obchodzi swoje urodziny 14 października niezmiennie od 1926r., gdy ukazała się pierwsza książka Alana Alexandra Milne pt. „Kubuś Puchatek”. Słynny miś do dziś towarzyszy kolejnym pokoleniom najmłodszych czytelników. Z okazji jego urodzin dzieci przyniosły do przedszkola swoje własne Kubusie i jego przyjaciół. W tym dniu zapoznawały się z historią powstania Kubusia, wspólnie bawiliśmy się i śpiewaliśmy piosenki. Obowiązkowo czytaliśmy jedną z przygód misia a dzieci wykonywały dla niego piękne prezenty. Dużą niespodzianką dla dzieci było poczęstowanie ich biszkoptami z miodem.


Urodziny Kubusia Puchatka
oddział w Łazach

          13 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy 91 urodziny Kubusia Puchatka- -bohatera książki Alana Aleksandra Milne. W tym dniu bawiliśmy się z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi. Dzieci w czapeczkach z wizerunkiem misia wykazały się wiedzą na temat bohaterów utworu. Rozwiązywały zagadki, łamigłówki a także wykonały pracę plastyczną związaną z wiekowym jubilatem. Po wysłuchaniu utworu „ Wyjątkowa baryłka” wspólnie gimnastykowały się i śpiewały z Kubusiem Puchatkiem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wybranych przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Kubusiowe zabawy bardzo podobały się naszym przedszkolakom a najbardziej zabawa „Przyczep Kłapouchemu ogon” Na zakończenie wszystkie dzieci czekało „małe co nie co”- chrupki kukurydziane z odrobiną miodu.
/MG
Kółko plastyczne
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Głównym celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych. Podczas zajęć dzieci rozwijają wyobraźnię, aktywność twórczą, umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi oraz narzędziami i materiałem. Wykonywane prace uwrażliwiają dzieci na piękno różnorodnych zjawisk przyrodniczych i społecznych.


Urodziny w przedszkolu
Przedszkole w JerzmanowicachWizyta w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej – 6.10.2017r.
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Dzisiaj po raz pierwszy w tym roku szkolnym wybraliśmy się do biblioteki. Każde dziecko wie, co to jest biblioteka, lecz nie każde w niej było. Podczas wizyty pracownice biblioteki zapoznały dzieci z poszczególnymi pomieszczeniami biblioteki, zbiorek książek. Chętne przedszkolaki założyły sobie karty biblioteczne i wypożyczyły książeczki. Czas minął bardzo szybko na miłych zabawach i rozmowach z bibliotekarkami.


Warsztaty ceramiczne
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Zajęcia artystyczno – ceramiczne kolejny rok odbywają się w naszym przedszkolu. Mają one na celu kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci. Służą do rozwoju wyobraźni i indywidualnych talentów. Ceramika szczególnie umożliwia rozwój manualnych umiejętności dzieci. Tematyka zajęć jest dostosowana do intelektualnego rozwoju i wieku dzieci. Na zajęciach realizowane są tematy związane z cyklem pór roku m.in. Jesienny pejzaż, Zima, Wiosenne kwiaty, Świat wokół nas.


Urodziny w przedszkolu
oddział w ŁazachKonkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" rozstrzygnięty!

„Módlcie się, módlcie się wiele,
Każdego dnia odmawiajcie Różaniec"
                                        Jan Paweł II

          Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycją naszej szkoły jest zorganizowanie konkursu na wykonanie "Najpiękniejszego Różańca". Adresatami są uczniowie Zespołu Szkół oraz dzieci z Samorządowego Przedszkola. Uczestnicy i w tym roku wykazali się ogromną kreatywnością. Do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały: szyszki, cukierki, żołędzie, kasztany, orzechy, makaron, chrupki, nakrętki, wełnę, fasolę, migdały, bibułę, gąbkę, itp. 61 prac konkursowych wyeksponowano w szkolnej świetlicy oraz w kościele parafialnym.
W wyniku obrad, jury w składzie: Pani Dyrektor Ewa Rogóż, Pani Izabela Filipowska- Krzystanek, Pani Agata Sarota i Pani Marzena Polak wybrało zwycięzców:

Przedszkole Samorządowe
I miejsce- Cezary Giera
II miejsce- Milena Kozera
III miejsce- Magdalena Pogan
Wyróżnienia:
Hanna Chałupka
Dawid Poznański

Szkoła Podstawowa
Kl. I - III
I miejsce- Gabriela Rogóż- kl. 3a
II miejsce- Maria Karcz- kl. 3c
III miejsce- Alicja Okrajni- kl. 3b
Wyróżnienia:
Antonina Szwarc- kl.2a
Maja Śladowska- kl.1a

KL. IV – VI
I miejsce- Magdalena Kozień- kl. 6a
II miejsce- Oliwia Spyt- kl. 6c
III miejsce- Aleksandra Seweryn- kl. 5b
Wyróżnienia:
Fabian Fiba- kl.4a
Anna Wyżycka- kl.5b


Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczniom dziękujemy za liczny udział w konkursie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Marzena Polak
Agata Sarota
Dzień Dziewczynek
oddział w Łazach

          11 października wszystkie dziewczynki z naszego przedszkola miały swoje święto. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia oraz wręczyli laurki. Każda dziewczynka otrzymała także upominek przygotowany przez rodziców. Dziewczynki rozwiązywały różne zadania. Wszystkie dzieci uczestniczyły w ulubionych zabawach integracyjnych oraz tańczyli przy ulubionych utworach muzycznych.
/MG
Wizyta pielęgniarki – 9 października
oddział w Łazach

          Dzisiaj do naszego przedszkola przybyła pani pielęgniarka Renata Krawczyk z Ośrodka Zdrowia w Jerzmanowicach. Opowiedziała dzieciom jak należy dbać o higienę ciał, włosów i paznokci oraz prawidłowo szczotkować zęby. Zachęciła dzieci do spożywania owoców i warzyw gdyż odgrywają one dużą rolę w prawidłowym odżywianiu się. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało w prezencie naklejkę.
/MG
Wizyta pielęgniarki
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Pani pielęgniarka odwiedziła przedszkolaki w celu przeprowadzenia prelekcji na temat: „Zasady dbania o higienę osobistą”. Podczas spotkania dzieci chętnie rozmawiały i przedstawiały swoje pomysły, często wywodzące się z własnego doświadczenia. Dowiedziały się, jak należy dbać o zdrowie własne i innych, jak się odżywiać, jak ubierać. Na koniec spotkania za uważne słuchanie i aktywny udział dzieci w spotkaniu, każdy przedszkolak otrzymał naklejki.


Światowy Dzień Uśmiechu - 6 października
oddział w Łazach

          6 października obchodziliśmy Święto Uśmiechu. Dzieci poznały historię święta. Wykonały uśmiechowe prace plastyczne. Wszystkie buzie były w tym dniu uśmiechnięte, i słoneczne. Wspólnie tańczyliśmy i bawiliśmy się przy muzyce. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy . Mówiliśmy również o tym, że uśmiech to najpiękniejsze, co możemy podarować drugiej osobie, ale także sobie. Pamiętajmy o tym na co dzień, szczególnie w Światowy Dzień Uśmiechu.
/MG
Dzień Uśmiechu – 6.10.2017r.
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Uśmiech wzmacnia naszą odporność, poprawia koncentrację i odstresowuje. Przede wszystkim zbliża do siebie ludzi.
          Dzisiejszy dzień była w naszym przedszkolu bardzo radosny i uśmiechnięty. Każdy przedszkolak ze znaczkiem uśmiechniętej buźki przywitał się z Paniami i kolegami. Były zabawy przy muzyce i konkursy. W tym szczególnym dniu sprawialiśmy innym radość i zachęcaliśmy do częstego uśmiechania się. Oby uśmiech gościł na twarzach naszych przedszkolaków każdego dnia.


Owocowy dzień przedszkolaka – 2.10.2017r.
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Owoce odgrywają bardzo wżną rolę w żywieniu człowieka. Są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Chcąc zachęcić dzieci do spożywania owoców zorganizowaliśmy w przedszkolu Owocowy Dzień Przedszkolaka. Dzieci przyniosły swoje ulubione owoce. Po ich umyciu każdy samodzielnie wykonał sałatkę owocową. Przy okazji omówiliśmy wygląd owoców, ich kolor, kształt i smak. Ten pełen pracy dzień zakończył się wspólną degustacją.


Owocowy dzień przedszkolaka
oddział w Łazach

          5 października odbył się w przedszkolu „ Owocowy dzień”. Rozmawialiśmy na temat wartości odżywczych owoców. Omawialiśmy ich wygląd, zapach, kolor i wielkość. Następnie każde dziecko założyło fartuszek, umyło ręce i przypominało sobie zasady bezpieczeństwa podczas pracy. Na zakończenie wszyscy razem wykonaliśmy sałatki i szaszłyki z owoców które zjadaliśmy z apetytem.
/MG
Dzień Chłopaka
oddział w Łazach

          29 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Wszystkie dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia i zaprosiły kolegów do wspólnej zabawy przy muzyce. W tym dniu chłopcy wykazali się dużą wiedzą na temat prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach. Chłopcy otrzymali od dziewczynek laurki, dyplomy oraz upominki przygotowane przez rodziców.
/MG
Konkurs na najpiękniejszy różaniec
Przedszkole w Jerzmanowicach

          Tradycją szkolną jest zorganizowanie konkursu na wykonanie „Najpiękniejszego różańca” w październiku – miesiącu modlitwy różańcowej. Jak co roku, również w tym nasze przedszkolaki wykonały piękne różańce z szyszek, cukierków, żołędzi, bibuły i innych materiałów. Pracę zostały wyeksponowane w szkolnej świetlicy oraz kościele parafialnym.

Z naszego przedszkola nagrody zdobyli:
Milena Kozera – II miejsce
Magdalena Pogan – III miejsce
Wyróżnienia:
Hanna Chałupska
Dawid PoznańskiKonkurs na najpiękniejszy różaniec
oddział w Łazach

          We wrześniu został ogłoszony konkurs na „Najpiękniejszy różaniec”. Z naszego przedszkola prace na konkurs przygotowali:
Cezary Giera-5lat
Kamila Gwizdała- 4lata
Stanisław Mazański -6 lat
Dawid Synowski-5 latAkcja "Podaruj innym zeszyt"

"Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu" Dz 20, 35

          Początek każdego roku szkolnego to dla uczniów szczególnie radosne wydarzenie, wiele dzieci idzie do szkoły po raz pierwszy, inni spotykają się po wakacjach pełni emocji i nowych wrażeń. Zdarza się jednak, że ta radość nie może być pełna. Dla wielu rodzin wyposażenie dzieci w przybory szkolne jest zbyt dużym obciążeniem. Dlatego od wielu lat uczniowie naszej szkoły wychodzą z inicjatywą i organizują akcję „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne zbierane podczas tego przedsięwzięcia przekazywane są do parafialnego Caritas.
Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Dlatego ogromniedziękujemy wszystkim przedszkolakom, uczniom i rodzicom, którzy wsparli akcję, pokazując, że dawanie może ubogacać każdego z nas.
Marzena Polak
Agata Sarota
Konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec"

„Módlcie się, módlcie się wiele,
Każdego dnia odmawiajcie Różaniec"
                                        Jan Paweł II

          Zbliża się październik - miesiąc modlitwy różańcowej, zachęcamy więc wszystkich uczniów naszej szkoły oraz przedszkola do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie "Najpiękniejszego Różańca". Prace konkursowe można składac w świetlicy szkolnej do 6 października.
Agata Sarota
Marzena PolakDzień przedszkolaka
oddział w Łazach

          20 września to ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków ponieważ w tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. W tym dniu dzieci brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych, śpiewały ulubione piosenki. Układały życzenia dla wszystkich dzieci. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na koniec każdy otrzymał dyplom i medal dzielnego przedszkolaka. Ten dzień dostarczył dzieciom wiele pozytywnych wrażeń.
/DMDzień marzyciela
oddział w Łazach

          8 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Marzyciela. Przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach, marzyły i bujały w obłokach podobnie jak bohater poznanego w tym dniu wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel”. Wypowiadały się na temat: Co to są marzenia i czy warto je realizować. Dzieci opowiadały o swoich marzeniach a następnie zilustrowały je na swoich chmurkach i utworzyły „Drzewko marzeń”. Tańczyły przy swoich ulubionych melodiach. Przy piosence „Jedzie pociąg…” wyruszyły do krainy marzeń, gdzie mogły marzyć o czymś przyjemnym. Życzymy wszystkim spełnienia marzeń, tych dużych i tych małych.
/DM„Podaruj innym zeszyt”

          W dniach od 4.09 – 30.09.17 w naszej szkole (przedszkolu) odbędzie się akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”. Zebrane pomoce i przybory szkolne trafią do Caritas działającej przy naszej parafii. Z góry dziękujemy za aktywne uczestnictwo w naszej akcji!
Koordynatorzy akcji:
Marzena Polak, Agata Sarota

ODWIEDZIN:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.