Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2018/2019


Z wizytą w bibliotece

          Przedszkolaki z Jerzmanowic podczas wakacji chętnie spędzają czas w Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Jest dużo czasu na czytanie i wspólne zabawy integracyjne. Dziękujemy za zaproszenie i prosimy o kolejne spotkania z książkami.

Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego
Oddział w Łazach

          19 czerwca odbyło się w przedszkolu uroczyste zakończenie roku szkolnego. Młodsi koledzy pożegnali przedszkolaków, którzy od września rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Życzyli im wielu sukcesów w nowej szkole i zapewnili, że będą zawsze ich miło wspominać. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody w postaci książek za cały rok nauki i zabawy w przedszkolu.
/DM


19.06.2019r – uroczyste zakończenie roku szkolnego
pt .,,Świat już pachnie wakacjami”

          W środę 19.06.2019r. o godzinie 13.00 na sali gimnastycznej przedszkolaki z Jerzmanowic uroczyście pożegnały rok szkolny i powitały wakacje w montażu słowno- muzyczno-tanecznym pod tytułem: ,, Świat już pachnie wakacjami.” Dzieci w radosnym nastroju recytowały wiersze o szkole i o wakacjach, śpiewały piosenki min. ,,Lato”, ,,Wakacyjny pociąg”, ,,Już czas, już czas”. Po zakończonym przedstawieniu pani dyrektor Ewa Rogóż wręczyła wszystkim dzieciom nagrody książkowe, dyplomy ukończenia przedszkola i super przedszkolaka.


Piknik ceramiczno-artystyczny
oddział w Jerzmanowicach i w Łazach

           Tegoroczny Piknik ceramiczno-artystyczny w Przedszkolu Samorządowym Jerzmanowicach wyjątkowo udany. Nasze przedszkolaki wraz z Rodzicami wspólnie bawili się w uroczym parku przy schronisku PTSM w Łazach. Warsztaty prowadziły zaprzyjaźnione artystki: rzeźbiarka Krystyna Zaboklicka i malarka Pestka. Temat warsztatów "Latający Przyjaciele" okazał się niezwykle inspirujący w tworzeniu sztuki ceramicznej i malarskiej techniką monotypia. Mamy nadzieję, że powstałe dzieła sztuki wkrótce będą zdobić przedszkole ściany. Dodatkową, ogromną radość sprawił Pan Łukasz Nabagło serwując dzieciom zjeżdżanie na dmuchanym zamku, a wesoła wróżka (Pani Kasia Stachowicz) czarowała ogromne, kolorowe bańki. Na koniec zawitał sympatyczny miś, który sprawił wszystkim niezłą niespodziankę. Dziękujemy Wszystkim Rodzicom i Pracownikom za wspólną zabawę oraz pomoc w zorganizowaniu pikniku.


Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
– występ dla Rodziców
Oddział w Łazach

          30 maja przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców na występ z okazji Dnia Mamy i Taty. W programie przedstawiły kilka tańców przygotowanych na zajęciach tanecznych oraz baśń „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Po przedstawieniu recytowali wiersze i śpiewali piosenki dla mamy i taty. Na zakończenie występu dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane przez siebie upominki. Któż nie zna tej bajki o Śnieżce … ale w wykonaniu przedszkolaków była wyjątkowa. W pięknej scenerii lasu nie zabrakło: uroczych krasnalków, pięknej królewny Śnieżki, złej macochy, dobrodusznego gajowego, zwierciadełka i wielu leśnych zwierząt, które pomagały Śnieżce. Dzieci utożsamiały się z przedstawianymi przez siebie postaciami, uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Oczarowani przedstawieniem rodzice z uwagą śledzili przebieg kolejnych wydarzeń. Aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami, co wynagrodziło ich trud i sprawiło im ogromną satysfakcję. Na zakończenie wszyscy zasiedli do wspólnej biesiady. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu całej uroczystości i życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Ich święta.
/DMI Rajd Przedszkolaków - Jaskinia Nietoperzowa

          29 maja „Kotki – Psotki” oraz „Promyczki” udały się na pierwszy rajd. Najpierw zwiedzały Jaskinię Nietoperzową. Wszystkie dzieci z biciem serca wyszukiwały ukryte zwierzęta, uruchamiały wyobraźnię, aby dostrzec: dziurawy ser, odcisk stopy, grzbiet dinozaura, pazur teściowej i wiele innych, ciekawych form skalnych. Następnie wędrowały po ścieżce edukacyjnej, gdzie uczyły się rozpoznawać rodzaje skał. Pani Monika razem z Panią Anią przygotowały dla wygłodniałych rajdowiczów pyszną kiełbaskę z grilla oraz coś słodkiego dla każdego. Po wspaniałym posiłku przyszedł czas na zagadki, prezentację nietoperza oraz szaleństwo na zielonej trawce. I RAJD PRZEDSZKOLAKÓW można uznać za wspaniałą przygodę i z niecierpliwością oczekiwać kolejnego ;-)

I Rajd Przedszkolaka - 27 maj 2019r.


          Dnia 27 maja 2019 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z grupy pierwszej i z Przedszkola z Łaz wyruszyły na I Rajd Przedszkolaka 2019 . Głównymi organizatorami rajdu było Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze ,,Ostaniec”, działające przy Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach oraz Stowarzyszenie Ekoturystyki ,,Ostaniec” Gminy Jerzmanowice – Przeginia.

Głównym celem rajdu było;
- poznanie walorów przyrodniczych Dolinek Krakowskich w tym skał, roślinności i świata zwierząt,
- rozpoznawanie najpopularniejszych nietoperzy,
- czynny wypoczynek dzieci,
- zasmakowanie wiosennego szaleństwa w atrakcyjnej Dolinie Będkowskiej,
- zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej i ścieżki geologicznej z przewodnikiem,
- spacer do Doliny Będkowskiej
- gry i zabawy drużynowe pod Jaskinią Łabajową,
- spotkanie w gronie kolegów i kształtowanie kompetencji kluczowych,
- pieczone kiełbaski
- podsumowanie rajdu i wręczenie słodkich upominków.

I RAJD PRZEDSZKOLAKA był niezwykłym przeżyciem dla naszych przedszkolaków.


Dzień mamy i taty w przedszkolu

          W piątek 24 maja 2019r. na sali gimnastycznej odbył się uroczysty Dzień Mamy i Taty. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic zaprosiły swoich kochanych rodziców, aby przedstawić program artystyczny pt: ,, Wiosna dla mamy i Taty’’. W pięknej, kolorowej scenerii przedstawiającej łąkę zaprezentowała się każda grupa wiekowa. Recytowano wiersze o mamie , o tacie, odśpiewano najpiękniejsze piosenki o rodzicach min. ,,Tango dla mamy”, ,, Mama czarodziejka’’, ,,Kochany tato”. Najmłodsze dzieci w pięknych strojach kaczuszek zatańczyły tradycyjne kaczuszki. Czterolatki pięknie przedstawiły układ rytmiczny z patyczkami do piosenki z filmy Piraci z Karaibów. Pięciolatki zagrały i zaśpiewały karaoke do piosenki z zespołu Spice Giris. Sześciolatki zatańczyły układ taneczny do piosenki ,,Wołanie wiosny”. Na konie przedszkolaki zaśpiewały tradycyjne STO LAT, rozdano prezenty dla rodziców i zaproszono wszystkich zebranych gości na słodki poczęstunek i herbatkę.Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.


Wizyta Kosmetyczki
Oddział w Łazach

          21 maja odwiedziła nasze przedszkole mama Amelki, pani Marta, która na co dzień pracuje jako kosmetyczka i przybliżyła dzieciom ten zawód. Pani kosmetyczka opowiedziała nam, na czym polega jej praca, o higienie oraz potrzebie dbania o zdrowie i wygląd. Omówiła zabiegi, które są wykonywane w salonie kosmetycznym. Z ogromną ciekawością przedszkolaki słuchały tego, o czym pani kosmetyczka opowiadała i co pokazywała. Chętne dzieci mogły skorzystać z zabiegu na twarz przeznaczonego specjalnie dla dzieci. Przyjemnie było położyć się na dywanie z zamkniętymi oczami i poddać się relaksacyjnym zabiegom wykonywanym przez specjalistę. Każdy mógł również sprawdzić się jako specjalista w zdobieniu paznokci. Wszyscy ozdabiali wzór paznokcia według własnego pomysłu, który na pamiątkę zabrali do domu. Na zakończenie pani Marta rozdała wszystkim dzieciom pilniczki do paznokci.
Bardzo dziękujemy Pani Marcie za poświęcony czas i ciekawą lekcję.
/DMWycieczka autokarowa do Ojcowskiego Parku Narodowego

          W dniach 21 maja i 23 maja 2019 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach i z Łaz brały udział w wycieczce autokarowej do Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie. Zwiedzały Muzeum Przyrodnicze. W ramach ekspozycji obejrzały eksponaty związane z terenem Doliny Prądnika, ich faunę i florę, geologię , obejrzały zrekonstruowaną jaskinię. Dowiedziały się na temat klimatu parku oraz poznały podstawowe zagadnienia ochrony przyrody. Oglądały film w wersji 3D ukazujący powstanie Parku Ojcowskiego, jego roślinność, zwierzęta, ptaki, rzeki, skały, doliny, zabytki. Miały możliwość posłuchania odgłosów przyrody. Ciekawym doświadczeniem była ekspozycja okazów, minerałów i skamieniałości. Wystawy i ekspozycje zrobiły na wszystkich duże wrażenie i pozostaną na długo w pamięci naszych przedszkolaków. Następnie dzieci z grupy drugiej i trzeciej wyruszyły w trasę Doliny Prądnika wraz z Przewodnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego. Miały możliwość na żywo poznać rośliny, zwierzęta, skały, rzeki. Dzieci poznały zasady prawidłowego zachowania i bezpiecznego poruszania się w parku. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, zaciekawione i radosne z odbytej wycieczki.Konkurs Piosenki anglojęzycznej

          Dnia 10 maja odbył się w naszym przedszkolu Konkurs Piosenki anglojęzycznej. W konkursie wzięli udział przedszkolacy z przedszkola w Jerzmanowicach oraz filii w Szklarach. Poziom artystyczny naszych małych piosenkarzy był bardzo wysoki. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych 3-4latki oraz 5-6latki:

3-4latki
1 miejsce - Oliwier Wiech
2 miejsce - Lena Frosik

5-6latki
1 miejsce ex aequo duety:
Magdalena Pogan i Wiktoria Choma
Emilia Tarnawska i Paweł Karcz

2 miejsce - Filip Śladowski
3 miejsce - Natalia Rusek
Wyróżnienie: Kinga Kiełkowicz

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.


Konkurs plastyczny
,,Najpiękniejsza kartka wielkanocna”

          W miesiącu kwietniu 2019r.w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach został ogłoszony konkurs plastyczny na ,,Najpiękniejszą kartkę wielkanocną”. Na konkurs wpłynęło 31 prac plastycznych. Jury konkursowe oceniało prace w dwóch grupach wiekowych ; 3 – 4 latki i 5 – 7 latki. Oceniając prace brano pod uwagę jakość wykonania pracy, samodzielność, wyobraźnię twórczą, umiejętność wykorzystania materiałów i oryginalność przedstawienia tematu.

Wyniki konkursu plastycznego na najładniejszą kartkę wielkanocną:

kategoria : dzieci 5 -6-7 lat :
I miejsce - Wiktoria Choma
II miejsce - Kajetan Kordaszewski
III miejsce – Magdalena Pogan, Jerzy Chałupski

kategoria : dzieci 3 4 lat:
I miejsce - Kacper Pogan
II miejsce - Hanna Chałupska
III miejsce - Bartłomiej KozeraZ wizytą w teatrze – spektakl pt: „Pszczółka Maja”

          14 maja 2019r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic wraz z dziećmi z Przedszkola w Łazach wybrały się na wycieczkę do Krakowa do Kina Kijów na przedstawienie teatralne pt. „Pszczółka Maja” w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl ekologiczny był bardzo ciekawy i humorystyczny. Bohaterami spektaklu byli oczywiście Pszczółka Maja, jej leniwy przyjaciel Gucio, a także rozśpiewana pajęczyca Tekla. Przedszkolaki poznały ciekawe życie Pszczółki Mai, na którą zawsze można było liczyć, nigdy nie przeszła obojętnie, gdy komuś działa się krzywda. Maja była bardzo ciekawa świata i nie poddawała się, gdy na swojej drodze spotkała problemy. Miała świadomość, że w trudnych chwilach może liczyć na przyjaciół. Przypominał jej o tym nieodłączny towarzysz Gucio, który często jej powtarzał: „Pamiętaj Droga Maju. Stare przysłowie pszczół mówi: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Spektakl był bardzo ciekawy i humorystyczny, uczył wrażliwości na piękno przyrody i szacunku do każdego, nawet najmniejszego stworzenia. Okazuje się bowiem, że w naszym ekosystemie wszystkie stworzenia są potrzebne, a gdyby któregoś zabrakło, miałoby to fatalny wpływ na pozostałych, także na człowieka. Spektakl przeplatany był pięknym śpiewem, grą świateł w ciemnościach, kolorowymi rekwizytami, wspaniałą scenografią. Wszystko to pozwoliło odebrać sztukę wszystkimi zmysłami. Przedstawienie przygotowane dla małych widzów było barwne, pouczające i niezwykle efektowne.
/DMSpotkanie w Bibliotece
z autorką książek dla dzieci Ewą Stadtmuller

          10 maja 2019r. przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach na spotkanie z pisarką książek dla dzieci Ewą Stadtmuller oraz ilustratorem książek Łukaszem Zabdyrem. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstaję książka i jak powstają do niej ilustracje. Dowiedziały się jaką długą drogę musi przejść książka aby trafiła do księgarni, a następnie do czytelnika. Pisarka opowiadała niektóre ciekawe przygody bohaterów swoich książek. Wspólnie z pisarką przedszkolaki starały się opowiadać i odgrywać role bohaterów z pomocą pacynek , uczestniczyły w zabawach ruchowo-muzycznych, śpiewały piosenki, powtarzały proste wierszyki i rymowanki. Pan ilustrator pokazał różne techniki oraz sposoby malowania w prosty sposób różnych postaci i zwierząt. Spotkanie z pisarką i z ilustratorem książek na długo zostanie w pamięci przedszkolaków i z pewnością rozwinie zainteresowania czytelnicze.Przedszkolny Dzień Ziemi
Oddział w Łazach

„Bo Ziemia to wyspa zielona
Wśród innych dalekich planet.
To dom jest dla ludzi i zwierząt,
Więc musi być bardzo zadbany.”

          29 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Ziemi. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Podczas pogadanki utrwaliły sobie znaczenie słowa „ekologia”, zasady segregacji śmieci oraz prawidłowego zachowywania się w środowisku przyrodniczym. Przedszkolaki dowiedziały się o niebezpieczeństwach grożących środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające piękno naszej przyrody oraz zdjęcia przedstawiające przyrodę zniszczoną, rozróżnialiśmy zachowania sprzyjające ochronie przyrody od zachowań jej zagrażających. Podsumowaniem tego dnia było zasadzenie w otoczeniu przedszkola kwiatków przyniesionych przez dzieci. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały medale „Przyjaciela Przyrody”. Pamiętajmy: „Szanujmy przyrodę, bo bez niej zginiemy, jesteśmy jej częścią, dzięki niej żyjemy”.
/DMUczymy się segregować śmieci
Oddział w Łazach

          W związku z obchodami Dnia Ziemi 26 kwietnia zorganizowano w przedszkolu zajęcia, na których dzieci przypomniały sobie a inne uczyły się, w jaki sposób należy segregować śmieci. Omawiano, jakie mogą być rodzaje odpadów, a także kolory pojemników, w których umieszcza się odpowiednie odpady. Przedszkolaki dowiedziały się również, jaki wpływ na środowisko naturalne mają poszczególne odpady i ile potrzebują czasu aby ulec biodegradacji. Na zakończenie zajęć dzieci praktycznie wykorzystały swoją wiedzę segregując zgromadzone śmieci do pojemników w odpowiednich kolorach.
/DMZajęcia otwarte           W naszym przedszkolu nauczyciele doskonalą swoje umiejętności podczas obserwacji zająć otwartych. Zajecia edukacyjne z języka angielskiego obserwowaliśmy tym razem w grupie II w Jerzmanowicach. Zaciekawione przedszkolaki bardzo lubią poznawać nowe słówka i zabawy w j.angielskim. Dziękujemy Pani Monice Śladowskiej za zaproszenie.
Kwitnące przedszkole

          Dzieci przedszkolne, w okresie wiosennym biorą udział w pracach ogrodniczych (sianiu i sadzeniu roślin). Dzięki bezpośredniej obserwacji mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. 30 kwietnia, z niewielką pomocą pań, posadziły i zasiały w gazonach: pierwiosnki, bratki, maciejkę, stokrotki, pelargonie i wiele innych gatunków kwiatów. Pomysł wszystkim bardzo się spodobał. Każdy z uśmiechem na twarzy sadził swoją roślinkę, a teraz z troską dogląda jej rozwoju.
Konkurs Piosenki Anglojęzycznej

          W naszym przedszkolu organizowany będzie Konkurs Piosenki Anglojęzycznej. Konkurs planowany jest na 10 maja. Chętne dzieci mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalne w piosenkach, które śpiewamy na zajęciach lub w innych dowolnych utworach po angielsku. Państwa dzieci bardzo lubią śpiewać na zajęciach stąd pomysł na konkurs. Zapraszamy chętne dzieci z naszych oddziałów do udziału, szczegóły znajdą Państwo w załączniku w regulaminie konkursu.

Koordynator konkursu
Monika Śladowska

Pobierz regulamin =>   Wyniki konkursu logopedycznego
Jedno słowo, wiele znaczeń

Kategoria gr. O
1. Filip Śladowski
2. Antoni Pogan
3. Dawid Synowski ( Łazy )

Gratulujemy !

Komisja w składzie:
1. Renata Krzan
2. Teresa Sieradzka
3. Katarzyna Stachowicz
4. Jolanta WiążewskaProsimy o wsparcie naszej szkoły
przy rozliczeniu podatku dochodowego.
Państwa 1% będzie na pewno procentował.

KRS 0000052078 dopisek ZS Jerzmanowice

Dziękujemy!Zamówienie publiczne

Zostało zamieszczone zapytanie ofertowe na malowanie ścian w przedszkolu.

Szczegóły znajdują się w linku poniżej:


Pobierz plik =>   Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach

Kochani!

Nasze Przedszkole zostało nominowane przez Rodziców do tytułu Przedszkola Roku Małopolski w plebiscycie Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego „Przedszkole na medal”.

Głosowanie rusza w dniu dzisiejszym od godziny 12.00 i zakończy się w środę 29 maja 2019r. o godz. 22.00.

Chcąc zagłosować wystarczy wybrać w powiecie krakowskim Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach. Można również wysłać SMS-a o treści KPR.61 na numer 72355.


Ponadto w kategorii Nauczyciel Przedszkola Roku nominację uzyskała Pani Marta Sowa, na którą można głosować poprzez wysłanie SMS-a o treści KNP.43 na numer 72355.


Koszt jednego SMS-a: 2,46 z VAT.

Zapraszamy do głosowania!

Regulamin Plebiscytu oraz więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Gazety Krakowskiej.Szanowni Rodzice!

Rekrutacja do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
na rok szkolny 2019/2020 została zakończona.

Listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych
są wywieszone w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
i w oddziale w Łazach w Kąciku dla Rodziców.

O dalszych czynnościach związanych z rekrutacją
Rodzice będą informowani telefonicznie bądź mailowo.

Teresa Sieradzka
Przewodniczący Komisji RekrutacyjnejWarsztaty przyrodnicze z pracownikami
Ojcowskiego Parku Narodowego
w Przedszkolu w Jerzmanowicach

          W kwietniu w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty przyrodnicze z cyklu: ,,Poznajemy świat zwierząt OPN ” ze strażnikami Ojcowskiego Parku Narodowego. 8 kwietnia 2019r. poznaliśmy nietoperze. W czasie prezentacji multimedialnej przedszkolaki dowiedziały się , że na terenie OPN mieszka około 17 gatunków nietoperzy, poznały ich budowę, sposób poruszania się, odżywiania i porozumiewania się. Dowiedziały się również, że są to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu, prowadzące w przeważającej większości nocny tryb życia. Strażnicy wyjaśnili dzieciom, że specyficzną postawę w spoczynku – zwisanie głową w dół – nietoperze zawdzięczają specjalnej budowie tylnych kończyn . Przedszkolaki oglądały zdjęcia różnych gatunków nietoperzy oraz poznały rolę jaką pełnią w przyrodzie, słuchały także odgłosów wydawanych przez nietoperze.
          9 kwietnia 2019r.odbyło się kolejne spotkanie na temat : ,,Życie bobrów”. Dzieci poznały budowę ciała, wygląd, cechy charakterystyczne bobra, miejsce jego występowania, sposób odżywiania się a także ślady, jakie pozostawia po sobie bóbr. Przedszkolaki dowiedziały się ,że bóbr jako jeden z nielicznych gatunków potrafi dostosować środowisko przyrodnicze do swoich potrzeb, przyczyniając się do renaturyzacji brzegów rzek i zbiorników wodnych. Powstają wtedy nowe siedliska, tworzą się olsy i łęgi chętnie zamieszkiwane przez liczne gatunki ptaków, ssaków, gadów i płazów. Niekiedy jednak powstające w wyniku działalności bobrów rozlewiska powodują zalanie terenów użytkowanych przez ludzi jak pastwiska, łąki czy też pola uprawne.
          Tematem trzeciego spotkania 10 kwietnia były ptaki. Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków ptaków żyjących nie tylko w Ojcowskim Parku Narodowym, ale i w Polsce min. sowy, jastrzębie, bażanty, kuropatwy, sikorki, jaskółki, jeżyki, czajki, skowronki. Dowiedziały się również, że dotychczas w Ojcowskim Parku Narodowym stwierdzono około 120 gatunków ptaków. Mogły zapoznać się z ich budową ,wyglądem zewnętrznym, sposobem życia i odżywiania się. Mogły tez wysłuchać odgłosów wydawanych przez różne ptaki. Warsztaty przyrodnicze przeprowadzone przez strażników Ojcowskiego Parku Narodowego dały dzieciom możliwość zapoznania się ze zwierzętami Ojcowskiego Parku Narodowego.Ptaki OPN
Oddział w Łazach

          10 kwietnia odbyło się trzecie spotkanie poświęcone ptakom zamieszkującym Ojcowski Park Narodowy. Dzieci poznały budowę, wygląd zewnętrzny, sposób odżywiania i życia ptaków. Poznały ptaki żyjące w OPN ale również żyjące w Polsce. Dowiedziały się, że w OPN żyje około 120 gatunków ptaków. Wsłuchiwały się w odgłosy wydawane przez różne ptaki. Mamy nadzieję, że warsztaty przybliżyły dzieciom zwierzęta, które zamieszkują OPN.
/DMŻycie bobrów
Oddział w Łazach

          9 kwietnia odbyło się drugie spotkanie z pracownikami OPN. Tematem tych warsztatów było „Życie bobrów’. Przedszkolaki poznały budowę ciała, wygląd, pochodzenie, przystosowanie do życia w wodzie, oraz sposób odżywiania bobrów. Poznały ślady jakie pozostawia po sobie bóbr. Dowiedziały się również, gdzie i kiedy można obserwować bobry oraz gdzie mieszka i co buduje bóbr.
/DMNietoperz – symbol Ojcowskiego Parku Narodowego
Oddział w Łazach

          W kwietniu odbył się w naszym przedszkolu cykl spotkań, warsztatów z pracownikami Ojcowskiego Parku Narodowego pt. „Poznajemy zwierzęta OPN”. Tematem pierwszego z trzech spotkań były nietoperze – symbol OPN. 8 kwietnia przedszkolaki słuchały i oglądały prezentację o tych latających ssakach. Poznały ich wygląd i budowę ciała, cechy charakterystyczne, pożywienie oraz sposób porozumiewania się. Dowiedziały się również, że są to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu, prowadzące w większości nocny tryb życia. Oglądały zdjęcia tych zwierząt i słuchały odgłosów wydawanych przez nietoperze. Poznały słowa echolokacja i hibernacja.
/DMZ wizytą w OSP w Jerzmanowicach

          Jak odpowiedzialna, trudna i niebezpieczna jest praca strażaków przekonały się dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach.
          2 kwietnia przedszkolaki udały się do siedziby OSP w Jerzmanowicach. Strażacy wyczerpująco opowiadali o swojej pracy, pokazali też wozy, którymi wyruszają do akcji, wyjaśnili jakie sprzęty potrzebne są do udzielenia pomocy.
          Przedszkolaki wykazały się znajomością numeru alarmowego i bez zająknięcia wyrecytowały nr: 112. Na koniec wszyscy zadeklarowali, iż w przyszłości zostaną strażakami.


Zakładamy zielony ogródek

          W piątek 29 marca 2019r. postanowiliśmy założyć Zielony ogródek. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola cebulki oraz nasiona warzyw i kwiatów. Wspólnie napełnialiśmy donice ziemią, sialiśmy nasiona pietruszki, kopru, marchewki, buraka, szczypiorku, rzeżuchy, fasoli, rzodkiewki, kwiatów. Dzieci miały możliwość dotykania i oglądania nasion różnego rodzaju. W ten sposób stworzyliśmy piękny zielony ogródek, o który dzieci będą samodzielnie dbały i obserwowały wzrost roślin.


Podziękowania

Serdeczne Podziękowania dla Pani Agaty Trzaska za ofiarowane śliczne i mądre książeczki
dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
oraz dla Dziadka Wojtka Niemiec za wykonanie nowej piaskownicy
do ogródka przedszkolnego w Jerzmanowicach!

Państwa pomoc z pewnością będzie siłą napędową dla twórczych działań naszych Milusińskich
Dziękujemy :)

Teresa SieradzkaW salonie fryzjerskim

          Czy to salon fryzjerski? Nie, to tylko zajęcia w przedszkolu, na jeden dzień zamieniło się ono w zakład pracy. Czesanie, wymyślne fryzury, prezentacja różnorodnych przyborów fryzjerskich, ich działania - pozwoliły lepiej zrozumieć trudną pracę fryzjera. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, a efektem końcowym było samodzielne wykonanie fryzur na przygotowanych wcześniej „głowach”.Przedszkole młodych patriotów
Oddział w Łazach

          Nasze Przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie dla Przedszkoli organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego „Przedszkole Młodych Patriotów”.
          Celem konkursu było krzewienie wśród dzieci postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego.
          Zgłaszając się do konkursu nasze przedszkole otrzymało zadania konkursowe, które były realizowane w placówce. W ramach konkursu: Przeprowadzono pogadankę nt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”, przygotowano plakat „100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości”, zorganizowano przedszkolny konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej, zorganizowano przedszkolny konkurs pieśni patriotycznych, przygotowano Kodeks Postaw Patriotycznych, przeprowadzono pogadankę nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
          Jury konkursu na podstawie przesłanego sprawozdania i dokumentacji fotograficznej uznało, iż nasze przedszkole wykonało zadania w 100% i przyznało nam Certyfikat „Przedszkole Młodych Patriotów”.
/DM

Przedszkole talentów
Oddział w Łazach

          Nasze Przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie dla Przedszkoli organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego „Przedszkole talentów”.
          Celem konkursu było: rozwijanie potencjału dzieci, rozwijanie zainteresowań dzieci, rozwijanie talentów dzieci.
          Realizowaliśmy szereg zadań przewidzianych regulaminem konkursu. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano „Przedszkolne mistrzostwa w grach edukacyjnych”, konkurs recytatorski „Brzechwa i Tuwim dzieciom”, wycieczki po najbliższej okolicy „Poznaję swoje otoczenie” i między grupowe zawody sportowe. Przeprowadzono zajęcia n/t „Dziecko w uporządkowanym świecie”, „Poznaję kształty i figury geometryczne”. Inicjowano zabawy matematyczne „Mój mały sklep”. Oglądaliśmy profilaktyczne przedstawienia teatralne. W przedszkolu odbył się także dzień talentu podczas, którego przedszkolaki miały okazję zademonstrować swoje talenty wokalne, taneczne, sportowe i czytelnicze.
          Jury konkursu na podstawie przesłanego sprawozdania i dokumentacji fotograficznej uznało, iż nasze przedszkole wykonało zadania w 100% i przyznało nam Certyfikat „Przedszkole Talentów”.
/DM

Powitanie wiosny
Oddział w Łazach

          21 marca dzieci z przedszkola uroczyście pożegnały zimę i powitały nową porę roku – Wiosnę. Wyruszyliśmy radosnym pochodem na spacer w poszukiwaniu i odkrywaniu oznak wiosny. Udało nam się usłyszeć ptaki i zaobserwować pierwsze kwiaty w przydrożnych ogródkach: przebiśniegi i krokusy a także pąki na drzewach. Głośnymi okrzykami dzieci przywoływały upragnioną wiosnę. Podczas uroczystości wszystkie dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiesze o wiośnie. Na zakończenie przystroiliśmy przedszkolne drzewka kolorowymi wstążkami.
/DMTeatrzyk w przedszkolu "Kocmołuszek"
Oddział w Łazach

          12 marca kolejny raz gościł w naszym przedszkolu Teatr Lalek „Bajka”. Dzieci zobaczyły przedstawienie pt. „Kocmołuszek”. Głównym celem bajki było promowanie zdrowego odżywiania się oraz higieny własnej i otoczenia. Akcja rozgrywała się w bajkowej scenerii na zamku Księcia Brudasa, który nie dbał o porządek i higienę. Na scenie dzieci mogły podziwiać 12 postaci, które zachęcały do codziennego mycia ciała i zębów oraz jedzenia warzyw i owoców. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarły „czarne charaktery” bajki, tj. Czarodziej – Brud, Złe Wróżki: Anemia i Próchnica oraz krzykliwe Mikroby. To o nich najwięcej dzieciaki opowiadały i obiecały, że nigdy nie dopuszczą do spotkania z nimi. Dzięki odegranym sytuacjom dzieci miały możliwość przekonania się, jakie konsekwencje wynikają z braku higieny i niezdrowego sposobu odżywiania. „Kocmołuszek” nie tylko rozbawił nasze dzieci, ale również wiele nauczył!
/DMKółko plastyczneDzień kobiet
Oddział w Łazach

          Dnia 8 marca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach. W tym dniu wszystkie kobiety naszego przedszkola, zarówno te duże, jak i te małe otrzymały serdeczne życzenia i upominki. W przedszkolnych salach panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój. Święto Kobiet, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

/DM


Powitanie wiosny
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach

          Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach długo wyczekiwały wiosny. Dnia 21 marca 2019r. wybrały się z wielką radością i z kolorowymi wstążkami w poszukiwaniu wiosny. Obserwowały rozkwitające drzewa, krzewy, pierwsze kwiaty, słuchały śpiewu ptaków. Przedszkolaki najpiękniejszą porę roku przywitały wierszem i piosenką. Na zakończenie przystroiły ogrodzenie przy placu zabaw kolorowymi wstążkami, aby przypominało, że to już – wiosna.Oferta edukacyjna
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach

Pobierz plik =>   ZAPRASZAMY
NA TYDZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

DO PRZEDSZKOLA SAMORZADOWEGO
W JERZMANOWICACH
I ODDZIAŁU W ŁAZACH
18 - 22 marzec 2019r.
zajęcia edukacyjne
w godzinach 10:00-11:30
Karta zapisu do szkoły podstawowej

Pobierz plik =>   Dzień kobiet w przedszkolu

"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.

Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek"

                                        Zbigniew Jeżyna


          8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.
W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków i kwiatów...
Z tej też okazji nasze przedszkole zamieniło się w „Salon piękności”. Dziewczynki udały się do pań fryzjerek- wykonywano najmodniejsze w tym sezonie fryzury, a panie kosmetyczki robiły nienaganny makijaż oraz manicure. Uśmiech nie schodził wszystkim z ust, a ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci, nawet chłopców, którzy z przymrużeniem oka przyglądali sięzabiegom.


Oferta edukacyjna
na rok szkolny 2019/2020
szkoła podstawowa

Pobierz plik =>   Dzień Bezpiecznego Internetu w przedszkolu

           Obchody „Dnia bezpiecznego Internetu” zaplanowano w Zespole Szkół w Jerzmanowicach na cały luty. Nasze przedszkolaki zostały zapoznane z niebezpieczeństwem zbyt długiego korzystania z komputera oraz podawania swoich danych w sieci. Pomogły w tym bajki z serii „Owce w sieci”. Za aktywny udział w zajęciach każdy przedszkolak otrzymał „naklejkowy medal”.


Dzień kota
Oddział w Łazach

           18 lutego dzieci z naszego przedszkola obchodziły nietypowe święto – Dzień Kota. W tym dniu wszystkie zajęcia i zabawy zdominowała tematyka związana z obchodami Światowego Dnia Kota. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence „Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza „Kotek”, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Dowiedzieliśmy się skąd przybyły do nas koty. Podczas zabaw towarzyszyły nam „kocie przeboje”. Nie zabrakło zajęć plastycznych, w czasie których kolorowaliśmy koty. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń w miłej, radosnej atmosferze.
/DMWalentynki
Oddział w Łazach

„Dzisiaj mamy walentynki miejcie więc wesołe minki. Uśmiech niech nie znika z twarzy i niech każdy sobie marzy, byśmy się kochali wkoło. Wtedy będzie nam wesoło!!!”
          W czwartek 14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Walentynki”. Z tej okazji udekorowaliśmy salę czerwonymi serduszkami oraz walentynkami, a także zapoznaliśmy się z tradycją tego święta oraz patronem dnia zakochanych. Serca towarzyszyły nam przez cały dzień - malowaliśmy je farbami, wydzieraliśmy z wycinanki, układaliśmy walentynkowe puzzle. Były konkursy, zagadki, zabawa przy muzyce. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. Wszystkim życzymy dużo miłości!
/DMWalentynki w Przedszkolu w Jerzmanowicach

          Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci. Dlatego też w naszym przedszkolu Dzień Zakochanych czyli tzw. Walentynki obchodziliśmy bardzo szczególnie. Symbolem tego dnia jest serce i kolor czerwony. Dlatego w tym dniu każde dziecko, każdy nauczyciel i pracownik przedszkola miało w swoim ubiorze coś czerwonego na znak miłości, radości i przyjaźni. W tym dniu zapoznano przedszkolaków z historią jaka przydarzyła się Świętemu Walentemu oraz tradycją obchodzenia walentynek. Poznano znaczenie serca dla życia człowieka jako niezbędnego organu do życia oraz okazywania uczuć. Dzieci wypowiadały się na temat znaczenia słowa ,,Kocham Cię”. Na zakończenie dzieci miały możliwość potańczyć w parach, w kole, indywidualnie przy swoich ulubionych utworach muzycznych. Ten dzień na długo zostanie w pamięciach dzieci.Teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem
,,Kocmołuszek”

           W dniu 12 lutego 2019r. przedszkolaków w Jerzmanowicach odwiedził teatr Lalek ,,Bajka” z Nowego Sącza z przedstawieniem teatralnym pt. ,,Kocmołuszek” .Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały bajkę, poznały ciekawe przygody głównego bohatera - Kocmołuszka. Zapoznały się z zasadami prawidłowego dbania o higienę i czystość osobistą oraz właściwego odżywiania. Dowiedziały się jak ważną rolę pełnią warzywa, owoce dla prawidłowego rozwoju człowieka ,ile posiadają witamin. Po przedstawieniu każde dziecko mogło obejrzeć kukiełki i rekwizyty użyte w przedstawieniu. Poznały znaczenie słów: scena, widownia, aktor, kukiełka, rekwizyt, dekoracja, narrator. Rozmawiały z aktorami na temat pracy w teatrze.Dzień babci i dziadka
Oddział w Łazach

          W dniu 6 lutego w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Następnie złożono życzenia dużo zdrowia oraz tego, aby wnuczęta dostarczały powodów do dumy i radosnego uśmiechu. Przedszkolaki wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Swoim najbliższym dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane niespodzianki.Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym domowym ciastem przygotowanym przez rodziców. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
/DMBal karnawałowy
Oddział w Łazach

          1 lutego 2019r w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Wystój sali wprowadził w radosny nastój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.
Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Tańce i różne wesołe zabawy trwały aż do obiadu. Urządziliśmy paradę strojów, konkurs tańca zabawy w pociąg i kółeczka oraz wiele innych wesołych pląsów. W trakcie zabawy przewidziany był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu przygotowany przez rodziców. Bardzo serdecznie im za to dziękujemy. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.
/DMDzień Babci i Dziadka w Jerzmanowicach

          W czwartek 31 stycznia 2019 roku w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej zorganizowano Uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Dzieci zaprosiły swoje kochane babcie i dziadków. Zaprezentowano wyjątkowy program artystyczny składający się z trzech części. W pierwszej części wystawiono jasełka bożonarodzeniowe pt: ,,Mały Pastuszek i Rozbójnik” w wykonaniu rodziców naszych przedszkolaków. Dzieci wspólnie z rodzicami i dziadkami zaśpiewały kolędy i pastorałki. W drugiej części przedstawienia dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o naszych gościach. Trzecia część był to pokaz tańca nowoczesnego. Na koniec zaśpiewano tradycyjne ,,Sto lat”, rozdano własnoręcznie wykonane laurki i upominki dla babć i dziadków. W czasie przedstawienia niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości, uśmiechu i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Po części oficjalnej dziadkowie zostali zaproszeni na herbatę i ciasto. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej bardzo ważnej i niecodziennej uroczystości.Warsztaty artystyczne w przedszkolu w Jerzmanowicach
,,Malowanie piaskiem”

          W styczniu 2019 r. z okazji zbliżającego się Święta naszych dziadków w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty artystyczne pt: ,,Malowanie kolorowym piaskiem”. Przedszkolaki miały możliwość zapoznania się z nową techniką plastyczną. Do swojej dyspozycji każde dziecko dostało kolorowy piasek , szablon i patyczek ułatwiający odklejanie poszczególnych części obrazka. Każdy szablon był podzielony na malutkie części z naklejkami, po oderwaniu których można było wysypywać i wcierać palcami piasek. W ten sposób powstawały prawdziwe i niepowtarzalne dzieła sztuki. Malowanie piaskiem to świetne ćwiczenie koncentracji i rozwoju koordynacji. Dziecko może rozwijać się artystycznie. Takie warsztaty to fascynująca zabawa dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Utworzone obrazki zostaną wręczone dziadkom w dniu ich święta.Bal Karnawałowy w Przedszkolu w Jerzmanowicach

          11 stycznia 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych i lubianych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, motylki, elfy, biedronki, pszczółki, żabki, rycerzy, królów, krasnoludków, piratów, żołnierzy, policjantów, strażaków, spaider - mena, Batmana. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkie postacie. Muzyka zachęcała dzieci do tańca. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w zabawach w kółeczku, w parach, pojedynczo, z balonikiem, w pociąg. Uśmiech nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych, kolorowych strojów balowych dla swoich dzieci. Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców za zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla przedszkolaków.


Otwarte zajęcia koleżeńskie

          W przedszkolu poznawanie zjawisk fizycznych np. rozpuszczanie, parowanie i stany skupienia wcale nie jest trudne. Eksperymenty i doświadczenia "Do czego potrzebna jest woda?" w oddziale przedszkolnym w Łazach sprawiają dzieciom wiele frajdy i radości. Kolejne zajecia otwarte w ramach wspomagania nauczycieli prowadziła Pani Dorota Mirek.


Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje,
że zapisy do Przedszkola Samorządowego
w Jerzmanowicach i oddziału w Łazach
na rok szkolny 2019/2020 rozpoczną się
od 1 marca i trwać będą do 29 marca 2019 r.
Zapisu można dokonać w przedszkolu lub sekretariacie
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.
Kartę zapisu można pobrać ze strony internetowej
www.szkolajerzmanowice.pl

Terminy rekrutacyjne:
1) terminy składania dokumentów: karty zapisu + stosowne zaświadczenia od 1 marca do 29 marca 2019 r.
2) do 1 kwietnia-12 kwietnia 2019 r. pierwsze postępowanie rekrutacyjne
3) do 30 kwietnia 2019 r. uzupełniające postepowanie rekrutacyjne i wywieszenie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola na rok szkolny 2019/2020
4) kartę zapisu dziecka do przedszkola i oświadczenie o wielodzietności można pobrać w przedszkolu, w sekretariacie lub ze strony internetowej www.szkolajerzmanowice.pl
5) do karty zapisu należy złożyć zaświadczenie o zatrudnieniu
6) orzeczenie o stopniu i rodzaju niepełnosprawności, samotnym wychowywaniu dziecka dołączamy w przypadku zaistnienia takiej sytuacji.

Zarządzenie Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia w sprawie ustalenia harmonogramu rekrutacji   Pobierz plik =>   
Karta zapisu   Pobierz plik =>   

Oświadczenie o wielodzietności   Pobierz plik =>   
ZEBRANIE Z RODZICAMI


Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci
z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
i oddziału w Łazach
na zebranie, które odbędzie się
w najbliższy czwartek,
tj. 7 lutego 2019 r. o godzinie 17:00

Miejsce zebrania:
Zespół Szkół w Jerzmanowicach: sala "zerówki"

Tematyka zebrania:
1. Warsztaty dla Rodziców z Panią psycholog Agnieszką Wypych
2. Komunikaty i sprawy bieżące (m.in. dyżur letni
i rekrutacja na rok szkolny 2019/2020)
3. Podsumowanie działalności dydaktyczno-wychowawczej przedszkola za I semestr.Zimowe zabawy na śniegu

          Zima daje dzieciom trochę szczęścia, dlatego korzystając z jej uroku wyszliśmy z przedszkola, aby pobawić się na śniegu w naszym ogrodzie. Wszyscy wiemy, że zabawy na powietrzu niosą dla zdrowia wiele korzyści - wzmacniają naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną. Najpierw zatem ulepiliśmy bałwana, później była bitwa na śnieżki. Kilka osób zrobiło nawet orzełka na śniegu. Dla dzieci była to ogromna frajda. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale radośnie.

Dzień Kubusia Puchatka
Oddział w Łazach

          18 stycznia tradycyjnie obchodzone jest święto misia o „bardzo małym rozumku”, czyli Święto Kubusia Puchatka. My również świętowaliśmy ten dzień bardzo uroczyście. Każde dziecko przyniosło do przedszkola pluszaka Kubusia Puchatka lub jednego z mieszkańców Stumilowego Lasu. Tego dnia w przedszkolu królował Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Maleństwo a nawet Kangurzyca i Tygrysek. Dowiedzieliśmy się kilka słów a autorze. 18 stycznia nie jest przypadkową datą, bowiem wtedy urodził się Alan Aleksander Milne, autor cudownych przygód Kubusia i jego przyjaciół. Maskotki towarzyszyły dzieciom cały dzień, słuchając fragmentu książki i rozwiązując różne zadania. Dzieci zaprosiły swoich przyjaciół do wspólnej gimnastyki i zabawy przy muzyce. Na zakończenie dnia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkową odznakę i dyplom Przyjaciela Kubusia Puchatka oraz zabrał ze sobą dobry humor i wspomnienia ze spotkania z nim. A słowa piosenki „Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, puchaty, okrągły, bo to mój jest… Kubuś Puchatek, Kubuś…” długo wybrzmiewały w przedszkolu.

/DM
Wigilia przedszkolaków
Oddział w Łazach

          Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej grupie przedszkolnej przeżyliśmy go bardzo uroczyście. 21 grudnia wszystkie dzieci zasiadły do przedszkolnego wigilijnego stołu w radosnej i ożywionej atmosferze. Rozmawiano z dziećmi na temat tradycji wigilijnych i sposobu spędzania wigilii w domach dzieci. Układaliśmy życzenia świąteczne. Wszyscy łamali się opłatkiem życząc sobie wszystkiego najlepszego. Na koniec śpiewaliśmy kolędy. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci zasiadając do odświętnie nakrytego stołu zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to czas radości i wybaczania.

/DM
Jasełka

          Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i zarazem najbardziej oczekiwanych świąt. Tradycją naszej szkoły i przedszkola jest organizowanie z tej okazji przedstawienia związanego z narodzeniem Jezusa — Jasełek.
Nie inaczej było w tym roku szkolnym. 21 grudnia, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas 1-4, przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.
Tegoroczne Jasełka nosiły tytuł „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”, a aktorami byli rodzice przedszkolaków. Przybliżyli oni to, co przeżywała Maryja wraz z Józefem w czasie narodzin Bożego Syna. Szopka, żłóbek, aniołki, rozbójnik, pastuszkowie, staruszka, mała dziewczynka, królowie, przepiękne kostiumy — to wszystko dodało uroku i nastroju świątecznego.
W trakcie przedstawienia słowo mówione było przeplatane pięknymi pastorałkami i kolędami, śpiewanymi przez ANIELSKI CHÓR złożony również z rodziców. Piękną i wzruszającą pastorałkę „Ciemna nocy” zaśpiewał anioł- pani dyrektor Teresa Sieradzka.
Było to widowisko niezwykłe i bardzo innowacyjne, gdzie tradycja mieszała się z teraźniejszością.
Na zakończenie Jasełek wszyscy wysłuchaliśmy świątecznych życzeń.
Serdecznie dziękujemy RODZICOM za ogromny trud włożony w przygotowanie tak wspaniałego przedstawienia.


Jasełka w przedszkolu
Oddział w Łazach

          Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują jego nadejścia. W środę 19 grudnia zaprosiliśmy swoich najbliższych do przedszkola na Jasełka, aby wspólnie przeżyć magię zbliżających się świąt.
          W tym roku przedstawienie było wyjątkowe, bowiem aktorami były dzieci i chętni rodzice przedszkolaków. Dzieci wraz z rodzicami, w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Na scenie nie zabrakło aniołów, pasterzy, a do Pana Jezusa przybyli Trzej Królowie i przedszkolaki z prezentami. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Do wspólnego kolędowania zaprosiliśmy również publiczność, która spisała się na medal.
          Nasza interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, pastorałki, wspaniała dekoracja oraz wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.
          Gorąco dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i włączenie się w przygotowanie świątecznego przedstawienia.
/DM
Otwarte zajęcia koleżeńskie

          W naszym Zespole Szkół w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doskonalenia Nauczycieli odbywają się zajęcia i lekcje otwarte. Doskonalimy swoje umiejętności w zakresie wykorzystywania tradycyjnych i aktywnych metod pracy z uczniami i dziećmi w wieku przedszkolnym. Zajęcia z kształtowania kompetencji czytelniczych i rozwoju fizycznego prowadziły Panie Grażyna Piwowarczyk i Małgorzata Ruszkowska.
Dziękujemy i czekamy na kolejne otwarte zajęcia koleżeńskie.Czary Mary czyli spotkanie z iluzjonistą
Oddział w Łazach

          11 grudnia odbyło się w przedszkolu spotkanie z iluzjonistą, który dał nam wszystkim pokaz magii – czarów i iluzji. Zabawa w czarowanie bardzo wszystkim się podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta profesjonalnego iluzjonisty i otrzymać duże brawa od publiczności. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty. Chętnie nagradzały każdy pokaz gromkimi brawami. Uśmiech dzieci nie nikł jeszcze przez dłuższy czas. Długo zastanawiały się również jak znikały pajace, skąd wzięły się monety, w jaki sposób pomalowano obrazki w książce.
          Spotkanie z iluzjonista to nie tylko dobry humor, ale i zaciekawienie i zdumienie, które było widać na twarzach dzieci.
/DM
Iluzjonista w Przedszkolu w Jerzmanowicach

          We wtorek 11 grudnia 2018r. przedszkolaki odwiedził niezwykły gość – ILUZJONISTA, zwany przez dzieci czarodziejem. Nasz gość bardzo szybko wprowadził dzieci w świat magii i iluzji. W trakcie przedstawienia, dzieci oglądały wiele trików i sztuczek, min. zmieniające wygląd chusty, znikające pajace, metalowe obręcze, czarodziejskie monety, znikające oczka na kartach. Przedszkolaki mogły również aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Pomagały iluzjoniście pokolorować książkę oraz podejmowały próby wykonywania różnych sztuczek. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera.Warsztaty artystyczne w Jerzmanowicach

          Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia we wtorek 11 grudnia 2018 r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się warsztaty artystyczne ,,Ozdabiamy świąteczne pierniki”. W tym dniu dzieci na podstawie prezentacji przygotowanej przez nauczycieli poznały sposób produkcji i pieczenia pierników. Poznały sposoby ozdabiania , dekorowania i lukrowania ciast, ciasteczek i tortów. Zapoznały się ciekawym i twórczym zawodem cukiernika. Następnie dzieci miały możliwość zabawić się w cukierników. Kolorowymi spożywczymi pisakami i różnymi ozdobami samodzielnie z zaangażowaniem i cierpliwością ozdabiały pierniki. Powstały prawdziwe dzieła sztuki. Każdy pierniczek wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Podczas takich warsztatów dzieci miały możliwość rozwijania swoich zdolności twórczych i artystycznych. Ozdobione pierniki zostały elegancko popakowane, aby mogły ozdobić stoły wigilijne naszych dzieci. Bardzo dziękujemy pani Monice Rusek za przygotowanie pierników. Była to wielka frajda i radość dla przedszkolaków.


Warsztaty cukiernicze
Oddział w Łazach

          We wtorek 11 grudnia w przedszkolu zorganizowano warsztaty cukiernicze. Przedszkolaki własnoręcznie dekorowały pierniki. Zapoznano dzieci ze sposobem wykonania pierników oraz ze składnikami potrzebnymi do ich wykonania. Przedszkolaki poznały również sposób dekorowania i ozdabiania ciast i ciasteczek.
          Każde dziecko z wielkim zaangażowaniem ozdabiało swoje pierniki. Powstały prawdziwe dzieła piernikowe. Każdy z pierników był zupełnie inny, były one udekorowane rozmaitymi polewami i posypkami. Po udekorowaniu, każde z dzieci zapakowało swoje dzieło by zabrać je do domu i pochwalić się rodzicom.
/DM
Warsztaty ceramiczne
oddział w JerzmanowicachUrodziny w przedszkolu
oddział w JerzmanowicachSpotkanie z Mikołajem
Oddział w Łazach

           Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Na jego wizytę dzieci czekały cierpliwie, wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które zaprezentowały Mikołajowi. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze, nawiązała się wymiana zdań. Dzieci obiecały, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu. Po tych zapewnieniach Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Świętego Mikołaja za rok.
/DM
Święty Mikołaj w Przedszkolu w Jerzmanowicach

           Dnia 6 grudnia 2018r. przedszkolaki z Jerzmanowic odwiedził długo oczekiwany gość. Dzieci z ogromną radością przywitały Świętego Mikołaja śpiewając piosenki i recytując wiersze. Każde dziecko złożyło obietnice, że będzie grzeczne i posłuszne. Po złożonej obietnicy Święty Mikołaj obdarzył wszystkich prezentami i obiecał, że za rok na pewno odwiedzi przedszkolaków.


XIX edycja akcji - ,,Góra Grosza”

          Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach jak co roku bierze udział w akcji ,,Góra grosza”. Głównym celem tej akcji jest zbieranie funduszy dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka. Podstawowym celem jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Akcja trwa w dniach od 26.11.2018r. do 02.01.2019r.

Kiermasz Bożonarodzeniowy
Oddział w Łazach

          Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy w przedszkolu kiermasz bożonarodzeniowy. Również w tym roku pojawiły się różne ozdoby świąteczne m.in: choinki wykonane z różnych materiałów, gwiazdy, bombki, ozdoby z gipsu, stroiki, kartki świąteczne, ozdoby z orzechów i szyszek. Bardzo dziękujemy nabywcom naszych ozdób i mamy nadzieję, że wzbogaciły wystrój ich domów.
/DM
Choinka przedszkolaków

,,Wczoraj rosłaś na polanie , dzisiaj przyszłaś do nas, jakże miłe to spotkanie, choinko zielona.”


          Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Świętego Mikołaja – długo oczekiwanego gościa, przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Z pomocą przyszli rodzice, którzy ofiarowali na rzecz przedszkola różne kolorowe bombki, gwiazdki, mikołajki, łańcuchy, kokardki, szyszki, kolorowe światełka itp. Dzieci ponadto samodzielnie wykonały świąteczne ozdoby i łańcuchy. W tym roku szkolnym przedszkolaki udekorowały drzewko przed wejściem do Szkoły Podstawowej. Natychmiast zrobiło się świątecznie i bajkowo. Za okazane dary i pomoc wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy.Dzień Górnika w Przedszkolu w Jerzmanowicach

          4 grudnia - Dzień Górnika w Przedszkolu to jedno z wielu wydarzeń, które na stałe wpisało się w tematykę przedszkolną. W tym dniu dzieci na podstawie prezentacji przedstawionej przez nauczyciela poznały jeden z najtrudniejszych zawodów. Wysłuchały wiersze, piosenki i opowiadania. Zapoznały się z pracą górnika w kopalni. Jak wyglądała ona dawniej, a jak dzisiaj. Jakie bogactwa naturalne można wydobywać z kopalni. Jak wygląda strój roboczy, a jak wygląda galowy. Poznały znaczenie pióropuszy przy czapkach świątecznych. Zrozumiały znaczenie tej pracy w naszym codziennym życiu, oraz niebezpieczeństwie, które codziennie może spotkać górnika pod ziemią. Dzieci poznały także wizerunek patronki górników – Świętej Barbary, oraz poznały legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią. Przedszkolaki wykonywały czapki górnicze i wagoniki przewożące węgiel. Śpiewały piosenki o pracy górnika w kopalni: ,,Hej w kopalni praca wre”, ,,Idzie górnik drogą”. Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.Wyniki konkursu „JESIENNE FANTAZJE”:

KAT. PRZEDSZKOLE:
1. ANTONI BARAN/NATALIA RUSEK
2. MIŁOSZ KWINTA/JULIA PRZYBYŁO
3. MAKSYMILIAN ŚLADOWSKI /ARTUR BŁASZKO


WYRÓŻNIENIE :
IZABELA GORAJ
MACIEJ KOZERA


KAT. KL. I :
1. JULIA PABISEK
2. JULIA OKRAJNI
3. HANNA PIWOWARCZYK/JERZY CHAŁUPSKI


KAT.KL. II- III:
1. AMELIA ŚLADOWSKA/ JAKUB KRZYNÓWEK
2. ALICJA SIERADZKA/SARA FURMAN
3. JAGNA GIERLACH


KAT.KL. IV-V :
1. NATALIA GORAJ
2. GABRIELA KRZYNÓWEK/ MARIA KARCZ
3. ALINA KRZYŻAN /STANISŁAW KRZYŻAN
„I Ty bądź św. Mikołajem”

W dniach od 4 do 11 grudnia w naszej szkole
odbędzie się akcja charytatywna
„I Ty bądź św. Mikołajem”.
Zebrane słodycze trafią do Caritas działającej w naszej miejscowości.

Serdecznie zapraszamy!!!!
Opiekunowie akcji:
Marzena Polak
Agata Sarota
Kiermasz bożonarodzeniowy
          Jak co roku w okresie przedświątecznym w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach organizowany jest kiermasz Bożonarodzeniowy. Nauczyciele, przedszkolaki i rodzice przygotowali różne ozdoby świąteczne m.in. gwiazdy, aniołki, choinki, pierniki, bombki, stroiki, lampiony, mikołajki. Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców za pomoc w zorganizowaniu kiermaszu.


Zabawy Andrzejkowe
Oddział w Łazach

          30 listopada w naszym Przedszkolu odbyły się zabawy Andrzejkowe. Dzieci poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Wszyscy chcieli dowiedzieć się „coś” o swoim losie. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Wróżyliśmy i czarowaliśmy, by poznać to, co nas czeka.
          Dzieci przekłuwały szpilką papierowe serca, na których odwrocie wypisane były imiona dziewczynek i chłopców, wyciągały karty „Kim będę?”, odczytywały symbole, losowały kolory i liczby czy kręciły butelką, Najbardziej podobała się zabawa z kapciami - które ustawione jeden za drugim wędrowały przez całą salę do drzwi - który pierwszy przekroczył próg - to dziecko dzisiaj miało przywilej pierwszeństwa i pierwsze pojedzie w daleką podróż. W przerwach między wróżbami tańczyliśmy przy ulubionych melodiach z repertuaru dziecięcego. Rada Rodziców pomyślała również o poczęstunku.
          Dzieci bawiły się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabrali ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu.
/DM
Andrzejkowe wróżby
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          W czwartek 29.11.2018r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się andrzejkowe wróżby i zabawy. Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Na początku było lanie wosku, potem wróżby, między innymi: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”, ,, Kolory”, ,,Buty”. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole lub samodzielnie. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.KONKURS „100 LAT NIEPODLEGŁEJ” ROZSTRZYGNIĘTY

          Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w związku z obchodami 100 – rocznicy tego wydarzenia.

Na konkurs wpłynęło 50 prac.
Komisja w składzie: mgr E. Rogóż, mgr M. Zając przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

I kategoria: 3 - 4 lata.
1. Zuzanna Cudejko- Łazy.

II kategoria: 5 - 6 lat - I klasa.
1. Kajetan Kordaszewski, Julia Okrajni.
2. Artur Błaszko.
3. Jerzy Chałupski, Stanisław Jórasz.

Wyróżnienia:
Nikola Miska- Łazy.
Wiktor Putaj- Łazy.


III kategoria: II klasa- IV klasa.
1. Oliwier Nowiński-Szklary, Gabriela Krzynówek- IV c.
2. Dawid Kiełtyka- Szklary, Jakub Klich- IV b.
3. Antonina Szwarc.

Wyróżnienie:
Ewelina Błaszko.

IV kategoria: V klasa - VII klasa.
1. Milena Nowińska, Kacper Klich.
2. Oliwia Spyt- VII a.
3. Kinga Postołek.


Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy,
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.Konkurs
„SZOPKA BOŻONARODZENIOWA
W TRADYCJI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ"
Oddział w Łazach

          W listopadzie ogłoszony został konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”, której celem jest przybliżenie dzieciom tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Z naszego przedszkola przygotowano jedną szopkę. W konkursie wzięło udział rodzeństwo Zuzanna i Kacper Cudejko.
/DM


Konkurs
„Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

          Nasze przedszkolaki, jak co roku przygotowały swoje prace na XVII edycję konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10, Parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Wykonano 10 prac. Różnorodność materiałów wykorzystanych do przygotowania szopek sprawiła, że każda z nich była oryginalna i pomysłowa. Dziękujemy rodzicom, dziadkom, a przede wszystkim dzieciom za zaangażowanie w przygotowanie szopek.


Miło nam poinformować, iż Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
otrzymało certyfikat: Mały Miś- Czytające przedszkolaki
w ramach projektu :„Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.


Kółko artystyczne: „100 pomysłów na…”

          W wieku przedszkolnym dziecko poznaje świat najintensywniej, zadaje pytania, staje się odkrywcą oraz rozwija się jego pewność siebie. To właśnie w tym czasie dziecko wykazuje naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji.
Zajęcia organizowane w ramach kółka artystycznego sprzyjają budowaniu postaw moralnych dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocje oraz wyostrzają wszystkie zmysły. Poprzez udział w zajęciach dzieci nabierają pewności siebie i podwyższają swoją samoocenę, następuje wykorzystanie naturalnej skłonności do naśladowania i zabawy, a także aktywności emocjonalnej i ruchowej. Sprzyja to rozładowaniu napięcia i energii, przynosi radość i satysfakcję.
Podczas zajęć: śpiewamy, tańczymy, bawimy się w teatr … i mamy 100 pomysłów na … .

Marzena PolakDzień pluszowego misia
Oddział w Łazach

          W przedszkolu 27 listopada królował pluszowy miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś".
          Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia. Naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Dzieci zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami, słuchały czytanych fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, a także poznały historię tego święta i wykonały pracę plastyczną o „misiowej” tematyce.
          Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
/DM
Wizyta Policjanta w Przedszkolu
w Jerzmanowicach -14.11.2018r

          Dzisiaj odwiedził nas aspirant Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Ku radości dzieci podczas symulacji ruchu drogowego policjant uczył je prawidłowo przemieszczać się drogą, omówił z dziećmi, dlaczego ważne jest iść odpowiednią stroną chodnika. Poruszył ważny w obecnych czasach temat: Ograniczonego zaufania wobec osób nieznanych. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się, jakie niebezpieczne sytuacje mogą przydarzyć się dzieciom. Wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Wiedzą, że nie należy przyjmować słodyczy od nieznajomego czy korzystać z podwiezienia do domu. Policjant uczył dzieci, jak powinny w takiej sytuacji reagować. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski.Kółko matematyczne
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Od października 2018 r. prowadzone jest w przedszkolu kółko matematyczne pt. ,,Mały matematyk "przez panią Małgorzatę Ruszkowską. Głównym celem zajęć na kółku matematycznym jest rozwijanie zainteresowań dzieci z zakresu edukacji matematycznej oraz poszerzanie wiadomości i umiejętności zdobytych w czasie zajęć dydaktycznych.
Cele szczegółowe planu pracy kółka matematycznego to:
- rozwijanie zainteresowań matematycznych,
- zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych,
- umożliwianie uzyskania wiedzy o wyższym poziomie trudności zgodnie z rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami,
- wyzwalanie twórczej aktywności,
- wdrażanie do logicznego myślenia, samodzielności, samokontroli i samooceny, zdobywanie umiejętności współpracy z rówieśnikami,
- przejawianie inicjatywy i realizowanie własnych pomysłów,
- interpretowanie informacji, wyciąganie wniosków poparte poprawnym rozumowaniem,
- współpraca w grupie.Wycieczka autokarowa do Krakowa
do Papugarni - 16.11.2018

          W piątek 16 listopada 2018 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic i z Łaz udały się dwoma autokarami na wycieczkę do Krakowa do Papugarni. Na miejscu przywitał nas opiekun papug, który na samym początku przeprowadził prelekcję multimedialną na temat warunków życia i sposobu odżywiania się tych pięknych ptaków. Dzieci poznały różne rodzaje papug np; Lorysy górskie, Kakadu salomońska, kakadu różowa, Ara. Przewodnik wytłumaczył dzieciom jak należy zachowywać się w pomieszczeniu gdzie przebywają papugi, że nie można biegać, krzyczeć ani ciągnąć papug za piórka. Przed wejściem wszyscy musieliśmy założyć ochronne rękawice a dziewczynki kolorowe pelerynki z kapturkami na długie włosy, bo papużki siadały nam nie tylko na ramionach ale i na głowach. Mogliśmy je karmić, głaskać i bawić się z nimi. Przedszkolaki były zachwycone i szczęśliwe, że mogły odwiedzić to niecodzienne miejsce jakim jest Papugarnia.


Kółko plastyczne
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Od października 2018r. prowadzone jest w przedszkolu kółko plastyczne pt. ,,Mały plastyk" przez panią Martę Sowa. Głównym celem pracy kółka plastycznego jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci, oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych.
Cele szczegółowe planu pracy kółka plastycznego to:
- rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej;
- rozwijanie ekspresji plastycznej dziecka;
- rozwijanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi;
- umiejętność posługiwania się narzędziami i materiałem;
- uwrażliwienie na piękno różnorodnych zjawisk przyrodniczych i społecznych;
- dostrzeganie form oraz bogactw barw;
- budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy.

Na zajęciach kółka plastycznego dzieci będą miały możliwość aktywnego poznania różnorodnych technik plastycznych, między innymi:
- malowanie kredkami świecowymi
- malowanie techniką "mokre na mokrym"
- rysowanie węglem
- malowanie gąbką
- malowanie farbami kryjącymi tj. plakatowymi
- wydzieranka kolorowa
- wydzieranka z gazety
- wycinanka z papieru
- witraże papierowe
- collage
- wyklejanka z kulek bibuły
- orgiami.Marsz z okazji Święta Niepodległości - 9 listopada 2018r.

          W dniu 09.11.2018r. przedszkolaki z Jerzmanowic z biało-czerwonymi kwiatami wymaszerowały pod Pomnik Nieznanego Żołnierza znajdujący się na cmentarzu w Jerzmanowicach . Marsz odbył się z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W marszu uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Jerzmanowicach. Dzieci wspólnie odśpiewały Hymn Polski, zaświeciły znicze i złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wszyscy uczestniczyli w apelu dla Niepodległej oraz obejrzeli spektakl słowno-muzyczny o Polsce. Odśpiewano znane pieśni patriotyczne min. ,,Przybyli Ułani pod okienko”. Po całotygodniowym cyklu zajęć po hasłem ,,Mieszkamy w Polsce” , przedszkolaki doskonale znają symbole narodowe, potrafią zaśpiewać ,,Mazurka Dąbrowskiego” wiedzą które miasto jest stolicą Polski, wskazują najdłuższą rzekę Polski.Kółko logopedyczne
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Od października 2018r. prowadzone jest w przedszkolu kółko logopedyczne pt. ,,Ładnie mówię" przez panią Barbarę Kurek. Plan pracy kółka logopedycznego nastawiony jest na wspieranie edukacyjne dzieci z problemami logopedycznymi, ze zwróceniem uwagi na zakres zaburzeń, potrzeby i możliwości. W planie uwzględniono zasady, metody, formy i środki swoiste dla terapii logopedycznej.
W ramach kółka organizowane są różne ćwiczenia, między innymi:
- ćwiczenia oddechowe - wyrabianie oddechu dla mowy, ćwiczenia oddechu przeponowego, wydłużanie fazy wydechowej, ćwiczenia emisyjne, umiejętności synchronizowania pauz oddechowych treścią wypowiedzi;
- ćwiczenia głosowe - wyrabianie właściwej tonacji, ćw. umiejętności modulowania siły głosu i prawidłowego brzmienia głosek w sylabach, wyrazach, zdaniach, naśladowanie głosów;
- ćwiczenia słuchowe - usprawnianie odbioru bodźców akustycznych, rozpoznawanie wrażeń słuchowych, ćw. poczucia rytmu, różnicowanie głosek;
- ćwiczenia artykulacyjne - usprawnianie właściwego funkcjonowania narządów mowy, ćwiczenia języka, warg, podniebienia miękkiego, ćwiczenia żuchwy, wywoływanie głosek, utrwalenie ich poprawnej realizacji w wyrazach, zdaniach, nauka wierszy, piosenek z nasileniem głoski ćwiczonej;
- ćwiczenia leksykalne - rozwijanie mowy poprzez opowiadanie historyjek obrazkowych, opowiadanie ilustracji, przeczytanego tekstu, udzielanie odpowiedzi na pytania, gry i zabawy ortofoniczne.Gdy przyszła wolność
Oddział w Łazach

          W przeddzień 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 9 listopada zorganizowano w przedszkolu zajęcia pt. „Gdy przyszła wolność”. Rozmawiano z dziećmi o wydarzeniach historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości, o czasach rozbiorów i walce Polaków o odzyskanie wolności. Przypomnieliśmy symbole narodowe, tak ważne dla każdego Polaka. Wykonaliśmy flagę państwową oraz kokardę narodową w biało – czerwonych barwach. Słuchaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. O godzinie 11.11 włączyliśmy się we wspólne śpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego w ramach projektu MEN „Rekord dla Niepodległej”. Nie zapomnieliśmy oczywiście o odpowiedniej postawie podczas śpiewania hymnu.
/DM
Kółko logopedyczne
Oddział w Łazach

          Od października w naszej grupie przedszkolnej realizowane jest kółko logopedyczne „Gimnastyka buzi i języka”. Są to zajęcia dodatkowe mające na celu wykrywanie i korygowanie wad wymowy oraz stymulowanie rozwoju mowy i kompetencji językowych dzieci. Program zajęć obejmuje ćwiczenia usprawniające pracę narządów artykulacyjnych a także ćwiczenia oddechowe, słuchowe, głosowe oraz leksykalne. Są one dobrane stosownie do wieku i możliwości dzieci.
/DM
Konkurs pieśni patriotycznych
Oddział w Łazach

          7 .11.2018r. w ramach projektu „Przedszkole Młodych Patriotów” odbył się w naszym przedszkolu Konkurs Pieśni Patriotycznych.
Celem konkursu było popularyzowanie pieśni patriotycznych wśród dzieci, pielęgnowanie postaw patriotycznych, rozwijanie uzdolnień dzieci oraz promocja talentów.
W konkursie wzięło udział 11 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 latki oraz 5-6 latki.
Przyznane miejsca:
3-4 latki
I miejsce - Zuzanna Cudejko
II miejsce - Wiktoria Chałupka


5-6 latki
I miejsce - Franciszek Szklarek
II miejsce - Dawid Synowski
III miejsce - Nikola Miska, Amelia Woźniczka
Wycieczka na cmentarz – 7 listopad 2018r.

          W środę 7 listopada 2018r.przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na wycieczkę na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach i pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W czasie wycieczki przedszkolaki poznały tradycje związane ze świętem zmarłych w naszej religii i kulturze. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.Wyjście pod pomnik
Oddział w Łazach

          6 listopada wyszliśmy pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Łazy, celem uczczenia pamięci zmarłych. Zapalono znicze. Dzieci w ciszy i zadumie mogły posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości swojej ojczyzny i swojej miejscowości. Dzieci poznały również tradycje i zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze. Przypomnieliśmy również, jak należy zachowywać się takich miejscach. To była ważna lekcja wychowania patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.
/DM
Dzień postaci z bajek
Oddział w Łazach

          5 listopada z okazji Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek podczas której opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci. Wysłuchały fragmentów znanych bajek a następnie rozpoznawały ich tytuły. Segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały bajkowe puzzle. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, na chwile mogły zamienić się w Kopciuszka, który oddziela ziarenka maku od piasku. Na zakończeniu dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek, tworząc kolorowy plakat. Ten dzień był doskonałą okazją do świetniej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
/DM
Kółko plastyczne
Oddział w Łazach

          Od października prowadzone są w przedszkolu dodatkowe zajęcia kółka plastycznego „Mały artysta”. Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym, która jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się. Nasze przedszkole stwarza warunki, by rozwijać dziecięce talenty wzbogacać artystyczne możliwości dzieci poprzez poznanie różnorodnych technik plastycznych. Na zajęciach dzieci rozwijają swoją sprawność manualną, wrażliwość artystyczną, kształcą wyobraźnię i zaspokajają potrzebę aktywności. Tematyka zajęć jest dostosowana do pór roku i zainteresowań dzieci. Efekty działań artystycznych można podziwiać na wystawkach prac plastycznych w przedszkolu.
/DM
Udział w konkursie plastycznym
„100 LAT NIEPODLEGŁEJ”
Oddział w Łazach

          Pod koniec października został ogłoszony konkurs plastyczny z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt „100 lat niepodległej”, którego celem było popularyzacja wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej oraz rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni plastycznej. Z naszego przedszkola na konkurs oddano 7 prac.
/DM
Konkurs plastyczny ,,100 lat Niepodległej”

          W miesiącu listopadzie 2018r. został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z Przedszkola z Jerzmanowic na konkurs oddano 17 prac.Bal Wszystkich Świętych w przedszkolu

          W środę 31października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach było bardzo uroczyście – odbył się Bal Wszystkich Świętych. Tego dnia było jak w niebie: dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych. Świat chyba nigdy nie widział w jednym miejscu tyle świętych osób. Dzieci przyszły przebrane za postacie świętych, min. św. Józefa, św. Franciszka, św. Maksymiliana, św. Antoniego, św. Mikołaja, św. Jadwigę, św. Maryję, św. Kingę i wielu innych świętych oraz postacie aniołów. Przedszkolaki przedstawiły swoim kolegom i koleżankom sylwetki swoich patronów oraz ciekawostki z ich życia. Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy i tańca. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, tańczyły i śpiewały poznane piosenki m.in.: ,,Taki duży, taki mały może świętym być”, ,,Święty uśmiechnięty”. Bal był dla dzieci i rodziców inspiracją w poznawaniu świętych i naśladowaniu ich życia. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę rodziców za zaangażowanie i pozytywny odzew w przygotowanie tak pięknych strojów – przebrań dla swoich dzieci.Konkurs plastyczny ,,Jesienne fantazje”

          W październiku 2018 r. został ogłoszony przez panie ze świetlicy konkurs plastyczny p:,,Jesienne fantazje’’. Z Przedszkola samorządowego z Jerzmanowic prace na konkurs oddało 23 dzieci.Konkurs Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej

          Konkurs ma na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Inspiracją mogą stać się słynne krakowskie, ludowe i kukiełkowe szopki. Liczymy, że wykonanie tej pracy sprawi dzieciom wiele radości, pobudzi wyobraźnię i przyczyni się do rozwoju artystycznego.

Warunki uczestnictwa:
Konkurs na szopkę bożonarodzeniową adresowany jest do uczniów szkoły podstawowej w kategorii wiekowej klas: 0-I, II – III i klas IV – VIII.

Zasady uczestnictwa:
W konkursie mogą brać udział osoby indywidualne oraz grupy uczniów (zespoły maksymalnie 2-osobowe). Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie pracy konkursowej.

Forma i technika dowolna. Można do prac wykorzystać materiały takie jak: drewno, tekturę, odlewy gipsowe, wszelkie masy ceramiczne.

Każdy uczestnik może przygotować tylko jedną pracę. Podstawa szopki nie powinna przekraczać 50 cm x 60 cm. Większe szopki nie będą oceniane.

Promowane będą prace wykonane samodzielnie przez uczniów, zarówno postaci jak i konstrukcja szopki (bez gotowych, zakupionych w sklepach elementów).

Wszystkie prace zostaną zawiezione do Szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie i wezmą udział w XVII edycji tego konkursu.

Każda praca konkursowa powinna być podpisana (imię nazwisko, klasa)

Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 24 listopada 2018 r. do świetlicy szkolnej lub do p. katechetek.Wizyta pielęgniarki w Przedszkolu w Jerzmanowicach
- 25 października 2018r.

           W czwartek 25.10.2018r. Przedszkole w Jerzmanowicach odwiedziła Pani Pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia z Jerzmanowic. Przeprowadziła ona prelekcję na temat ,,Czystość to zdrowie”. Pani Pielęgniarka przypomniała i utrwaliła przedszkolakom podstawowe zasady: dbania o czystość i higienę całego ciała, dbania o czyste ręce i zęby, prawidłowego odżywiania się i bezpieczeństwa. Opowiadała o tym, jak zachować zdrowie, w jaki sposób zachować się podczas choroby, a także zwróciła szczególną uwagę na konieczność zażywania leków tylko i wyłącznie pod okiem osób dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się również jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się - spożywanie owoców i warzyw.


Wizyta pani pielęgniarki
Oddział w Łazach

          25 października odwiedziła nasze przedszkole pani pielęgniarka środowiskowa z Ośrodka Zdrowia z Jerzmanowic. Spotkanie było ciekawe i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy sposób przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat higieny osobistej i dbania o zdrowie. Przypomniała przedszkolakom podstawowe zasady szczotkowania zębów a także dbania o włosy i paznokcie. Nie zapomniała również o spożywaniu warzyw i owoców – tak ważnym w prawidłowym dla zdrowia odżywianiu się.
/DM
Wycieczka autokarowa do Krakowa na spektakl teatralny
,, Jak Rumcajs Cypiska uratował’’

          Dnia 24.10.2018r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic i z Łaz wyruszyły dwoma autobusami do Krakowa do kina Kijów na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego Edukacjiim. A. Mickiewicza pt; ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował ”. Przedszkolaki po podróży zasiadły w kinowej sali by obejrzeć prawdziwych aktorów w bajce z dzieciństwa swoich rodziców. Przedstawienie było bardzo barwne i zawierało cenne przesłania stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej. Bajka ta przybliżyła dzieciom temat ekologii i prawdziwej przyjaźni. Przedszkolaki poznały zabawne perypetie Księcia Pana i Rumcajsa, który stanął w obronie swojego przyjaciela Wodnika, oraz lasu i zwierząt tam żyjących. Piękne kostiumy, oprawa muzyczna, sceny pełne humoru i żywy udział dzieci w przedstawieniu dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Po spektaklu aktorzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na tematy związane z przedstawieniem i z teatrem. Dzieci utrwaliły sobie znaczenia słów: teatr, scena, widownia, kurtyna, aktor, kukiełka, pacynka, rekwizyt, światło, muzyka, stroje.Zabawa w sklep
Oddział w Łazach

          Dnia 23 października zainicjowano w przedszkolu zabawę „Mój mały sklep”. Celem było przybliżenie dzieciom wiedzy związanej z objętością i wagą różnych artykułów spożywczych. Podczas zabawy dzieci samodzielnie ważyły m.in. owoce, warzywa, mąkę, cukier, słodycze. Klasyfikowały artykuły pod względem np. kształtu, rodzaju, ciężaru czy wielkości. Poznały jednostki miary tj. dekagram, kilogram czy litr. Miały możliwość posługiwania się wagą, kasą i „pieniędzmi”. Dużą radość sprawiły dzieciom indywidualne zakupy w zorganizowanym sklepie. Dzieci chętnie przyjmowały rolę kupujących i sprzedawcy. Pamiętano również o przestrzeganiu zasad kulturalnego zachowania się w sklepie – o staniu w kolejce oraz stosowaniu zwrotów grzecznościowych. Zabawa dała dzieciom wiele radości, nowych doświadczeń i umiejętności.
/DM
Konkurs recytatorski "Tuwim i Brzechwa dzieciom"
Oddział w Łazach

          22 października w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. „Tuwim i Brzechwa dzieciom”. Głównym celem konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości naszych polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich, umożliwienie dzieciom zaprezentowanie swoich umiejętności recytatorskich na forum społeczności przedszkolnej. W konkursie uczestniczyło 11 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Dzieci z radością prezentowały swoje talenty recytatorskie. Również pozostałe przedszkolaki po cichutku recytowały z nimi znane im wiersze. Usłyszeliśmy wiersze tj. Żuk, Kotek, Kaczka Dziwaczka, Abecadło, Na wyspach Bergamotach, okulary, Tańcowała igła z nitką i inne. Wszystkie dzieci pięknie recytowały wiersze, niekiedy dopełnieniem były charakterystyczne stroje lub rekwizyty. Każdy z laureatów konkursu otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki i dyplomy za udział w konkursie. Konkurs zakończył się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników. Udział w konkursie pozwolił odkryć u niejednego dziecka talent recytatorski. Przede wszystkim jednak dzieci mogły pokazać się przed publicznością, poczuć się wyróżnione, ważne, niejednokrotnie przełamując swoją nieśmiałość i tremę.
/DM
Warzywny dzień
Oddział w Łazach

          12 października odbył się w przedszkolu „Warzywny Dzień”. W przedszkolu pojawiły się między innymi pomidory, ogórki, sałata, rzodkiewki, szczypiorek. Przedszkolaki omawiały ich wygląd, zapach, kolor, przeliczały warzywa. Rozmawialiśmy na temat wartości odżywczych. Ze wszystkich warzyw przedszkolaki wykonały sałatkę. Dzieci kroiły z wielkim zaangażowaniem, chociaż było to dla nich niełatwe zadanie. Sałatka wyszła kolorowa, a co najważniejsze pyszna. Ten dzień przyniósł wiele radości i dostarczył organizmowi wiele witamin.
/DM
Dzień dziewczynek
Oddział w Łazach

          11 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziewczynek. Rozmawialiśmy z dziećmi na temat tego święta. Określaliśmy cechy superdziewczynek. Chłopcy złożyli im życzenia oraz zachowywali się jak prawdziwi gentelmani: byli mili, uczynni i sympatyczni. Dziewczynki rozwiązywały różne zadania. Wszyscy uczestniczyli w ulubionych zabawach integracyjnych i tańczyli przy różnych melodiach. Każda dziewczynka otrzymała medal i dyplom oraz upominek przygotowany przez rodziców. Rada Rodziców przygotowała również słodki poczęstunek.
/DM
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”

WARUNKI UCZESTNICTWA:
Udział w Konkursie mogą brać dzieci i młodzież w wieku 3 do 15 lat, w następujących kategoriach:
I kategoria : 3 - 4 lata;
II kategoria : 5- 6 lat - I klasa;
III kategoria : II klasa - IV klasa;
IV kategoria : V klasa - VII klasa;
V kategoria : VIII klasa szkoły podstawowej- III klasa gimnazjum.

Każdy uczestnik Konkursu może zgłosić tylko jedną pracę plastyczną, nie dopuszcza się prac grupowych.

TECHNIKA PRACY DOWOLNA:
Np.: kredka, pastele, akwarele, farby, ołówek. Dozwolone są również kolaże, wydzieranki, wyklejanki (bez grafik komputerowych oraz prac wykonanych z materiałów sypkich i spożywczych).

FORMAT PRACY:
-A3 lub większy;
-praca powinna być wykonana samodzielnie z pełnym zakomponowaniem tła;
-każda praca musi być podpisana na odwrocie (imię, nazwisko, klasa);

PRACE NALEŻY SKŁADAĆ DO 07.11.2018r.
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ W JERZMANOWICACH.
Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w dniu 08.11.2018 r..
PRZEWIDZIANE SĄ NAGRODY RZECZOWE DLA ZDOBYWCÓW I,II,III MIEJSCA
W KAŻDEJ KATEGORII.
Regulamin Konkursu (pobierz plik)    

ŻYCZYMY POWODZENIA!!!


Konkurs na „Najpiękniejszy różaniec” rozstrzygnięty!


„Módlcie się, módlcie się wiele; każdego dnia odmawiajcie cząstkę różańca”
Św. Jan Paweł II


          Październik to szczególny czas odmawiania modlitwy ku czci Matki Bożej. Była to dobra okazja aby nasi uczniowie wzięli udział w konkursie na własnoręcznie wykonanie różańca. Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci, jak również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.
Na konkurs wpłynęło ponad 50 prac.
Komisja w składzie: p. Marzena Polak, p. Katarzyna Stachowicz, p. Agata Sarota, przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach.

Kategoria : Przedszkole
I m. Zuzanna Cudejko
II m. Franciszek Falgier
III m. Nina Drath

          Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy, aby sam konkurs, a przede wszystkim udział w nabożeństwach różańcowych zaowocował w naszym codziennym życiu umiłowaniem oraz częstym i gorliwym odmawianiem modlitwy różańcowej. Wszystkie prace można jeszcze do końca października oglądać w naszym kościele parafialnym.Dzień Warzywny w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach – 09.10.2018r.

          We wtorek 9 października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się Dzień Warzywny. W tym dniu przedszkolaki przyniosły różne warzywa min.: pomidory, ogórki, rzodkiewkę, paprykę, szczypiorek, sałatę, cebulę. Dzieci oglądały ich wygląd, porównywały kształt, kolor, smak. Poznały znaczenie warzyw w życiu człowieka oraz ich wartości odżywcze. Wspólnie wykonały sałatkę warzywną. Potem nastąpiła degustacja sałatki.Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej
w Jerzmanowicach – 05.10.2018r.

          5 października 2018 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i pomieszczeniami w bibliotece, w czytelni. Poznały zasady wypożyczania książek. Obejrzały kartę czytelnika i kartę książki. Następnie Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę ,,Uśmiech Żabki”. Wspólnie rozmawiano na temat bajki przy ilustracjach. Poinformowano dzieci, że 5 października jest obchodzony Światowy Dzień Uśmiechu. Aby umilić atmosferę pani bibliotekarka wspólnie z nauczycielami przedszkola zorganizowała zabawy muzyczne i ruchowe. Po zakończonej zabawie wykonano Ordery Uśmiechu i pamiątkowe zdjęcie.KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
Oddział w Łazach

          Pod koniec września został ogłoszony konkurs na „Najpiękniejszy różaniec”. Z naszego przedszkola prace na konkurs przygotowało 12 dzieci. Różańce wykonane były z różnego materiału: z papieru, z koralików, z chrupek, z suszu, z szyszek, z orzechów, z cukierków.
/DM
Zajęcia sportoweŚmiech to zdrowie
Oddział w Łazach

          „Mały czy duży, niech zawsze pamięta, aby jego buzia była uśmiechnięta”. Co roku w pierwszy piątek października przypada wyjątkowe święto – Światowy Dzień Uśmiechu, dzień w którym wszyscy powinni się dużo uśmiechać i poświęcić większą uwagę dobrym uczynkom. Symbolem tego dnia jest żółta uśmiechnięta buźka. W naszym przedszkolu 5 października obchodziliśmy to święto po raz trzeci. Przygotowano różne konkurencje m.in. odszukiwanie uśmiechniętych buzi, rysowanie z zamkniętymi oczami, wykonywaliśmy uśmiechowe prace plastyczne. Wspólnie tańczyliśmy i bawiliśmy się przy melodiach znanym dzieciom. Nie zabrakło gimnastyki buzi i języka, wspólnego rozśmieszania się oraz wielu innych aktywności, które kończyły się śmiechem. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i ordery uśmiechu. Był to naprawdę radosny i uśmiechnięty dzień i oby jak najczęściej uśmiech gościł na twarzach naszych przedszkolaków.
/DM
Owocowy dzień przedszkolaka
Oddział w Łazach

          5 października zorganizowano „Owocowy Dzień Przedszkolaka”. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola różne owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, kiwi, mandarynki, winogrona, borówki. Wspólnie je nazywaliśmy, omawialiśmy ich wygląd, zapach, porównywaliśmy owoce krajowe i egzotyczne. Potem każde dziecko założyło fartuszek, umyło ręce i przypominało sobie zasady bezpieczeństwa podczas pracy. Każdy dostał tackę, nożyk i ochoczo przystąpił do krojenia. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka wyszła wspaniale i smakowała wybornie o czym świadczy fakt, że niejedno dziecko prosiło o dokładkę.
/DM
Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec

          We wrześniu został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy różaniec. Z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic prace na konkurs oddało 10 przedszkolaków.
INFORMACJA DLA RODZICÓW


Wpłaty za przedszkole
można wpłacać na konto

Numer konta bankowego
71 8589 0006 0150 0450 1980 0004

Z rozbiciem:
Czesne …………
Żywienie ………………
Dzień Owocowy w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach – 04.10.2018r.

          4 października 2018r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Owocowy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zagościły w przedszkolu owoce polskie i egzotyczne; jabłka, gruszki, śliwki, banany, kiwi, winogrona, mandarynki, pomarańcze, ananasy i inne. Dzieci rozpoznawały owoce po wyglądzie, kształcie, smaku. Rozpoznawały drzewa owocowe po owocach. Poznały znaczenie wyrazu: sad. Poznały znaczenie owoców w życiu człowieka, ich wartości odżywcze. Dzieci samodzielnie wykonywały sałatkę owocową, którą potem próbowali.Teatr Lalek w Przedszkolu z przedstawieniem
pt.,,Calineczka”

          4 października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbyło się przedstawienie teatralne pt: ,,Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalek z Nowego Sącza. Podczas przedstawienia dzieci miały możliwość poznania przygód głównej bohaterki, oraz jej przyjaciół: wróżki, żabki, motylka, biedronki, kreta, jaskółki i elfa. Bajka ukazała dzieciom, iż piękno zewnętrzne nie zawsze jest błogosławieństwem, niekiedy przysparza cierpień. Jednak Calineczka posiadała nie tylko piękno zewnętrzne, miała też dobre serce. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Po zakończonym spektaklu miały możliwość rozmowy z aktorami oraz obejrzenia kukiełek, rekwizytów. Poznały ponadto znaczenie wyrazów: teatr, scena, widownia, kurtyna, dekoracja, kukiełka, aktor.Dzień chłopaka
Oddział w Łazach

          1 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto – Dzień Chłopaka. Stworzyło ono okazję do wyrażenia pozytywnych emocji, pozwoliło budować atmosferę życzliwości i czerpać radość ze wspólnej zabawy. Dla chłopców przygotowano szereg zadań do wykonania. Określaliśmy również cechy prawdziwego chłopaka. Konkurencje przeplatane były zabawami integracyjnymi. Zgodnie z tradycją mali mężczyźni otrzymali od koleżanek serdeczne życzenia a także upominki ufundowane przez rodziców. Na wszystkie dzieci czekało małe słodkie „co nieco”. Potem przyszedł czas na wesołą i radosną zabawę. Mamy nadzieję, że ten dzień sprawił Panom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci.
/DM
Niezapowiedziana, ale niezwykle miła wizyta

          W poniedziałek 01 października przedszkolaków odwiedziła Pani Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty. Pani Kurator nie tylko chciała zobaczyć nowy oddział przedszkolny, ale przede wszystkim rozmawiała z dziećmi i bawiła się z nimi. Pani Kurator uczestniczyła w Konferencji poświęconej profilaktyce, która zorganizowana była w Gminnym Ośrodku Kultury.Urodziny w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Zgodnie z wieloletnią tradycją w naszym przedszkolu obchodzimy urodziny każdego przedszkolaka. Każdemu solenizantowi z serca składamy gorące życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, powodzenia , gości miłych, kosza kwiatów, moc toastów i wiwatów.


TEATRZYK W PRZEDSZKOLU „CALINECZKA”
Oddział w Łazach

          27 września odwiedził nasze przedszkole Teatr Bajka z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Calineczka”. Akcja bajki rozgrywała się w domu Calineczki, na moczarach, w okolicy domku Żuka oraz w krainie Elfów. Obok głównej bohaterki w bajce występowali również: jej matka, wróżka, żaba, motyl, żuki, biedronka, mysz, kret, jaskółka i elf. Bajka ukazywała, że piękno zewnętrzne nie zawsze jest błogosławieństwem, niekiedy przysparza cierpień. Ale Calineczka była piękna nie tylko zewnętrznie – miała też dobre serce i zawsze chętnie wszystkim pomagała. Po zakończeniu przedstawienia dzieci rozmawiały z aktorami oraz oglądały kukiełki i rekwizyty.
/DM
Święto Pluszowego Misia w Przedszkolu – 24.09.2018r.

          24.09.2018r. w Przedszkolu samorządowym w Jerzmanowicach obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszym przedszkolu zagościły misie duże, małe, puchate, kolorowe. Zgodnie z hasłem ,,Dzisiaj w przedszkolu jest wesoło, misie tańczą z nami wkoło” dzieci wzięły udział w zabawach tanecznych ze swoimi ulubieńcami. Spotkanie zaczęło się od poznania naszych gości, którzy mieli bardzo interesujące imiona. Potem wysłuchano fragmentów ulubionych bajek o misiach, oglądano książki i czasopisma dotyczące misiów.
          Na zakończenie spotkania dzieci podzielone na grupy kilkuosobowe wykonały na dużych arkuszach papieru techniką collage swojego ulubionego misia. Święto Pluszowego Misia w naszym przedszkolu było dniem rozpoczynającym projekt edukacyjny ,,MAŁY MIŚ W ŚWIETLE WIELKIEJ LITERATURY”. Głównym celem tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Zachęcenie rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom, uświadomienie im roli czytania w życiu dziecka i wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. Budzenie zaciekawienia książką poprzez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie wartości moralnych poprzez literaturę, kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego oraz włączenie rodziców w życie przedszkola. Na zakończenia Święta Pluszowego Misia każda z grup wybrała do projektu swojego przedszkolnego misia, który będzie wędrował po domach przedszkolaków z dzienniczkiem, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu jaki zostanie przeczytany w domu, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek.


Dzień wszystkich przedszkolaków
Oddział w Łazach


„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”


           Tego dnia my również uroczyście obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom znaczenia tego święta zostały przeprowadzone różne zabawy integracyjne i konkurencje sportowe. Dzieci śpiewały swoje ulubione piosenki, wspólnie tworzyły listę życzeń z okazji ich święta. Rysowały uśmiechnięte buźki. Nie zabrakło radości, uśmiechu i słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Wszystkie dzieci tańczyły i bawiły się przy melodiach z dziecięcego repertuaru. Na koniec każdy otrzymał dyplom i pamiątkowy medal. Dzień ten dostarczył dzieciom wesołej zabawy i czerpania radości zbycia przedszkolakiem.
/DM
Logopeda w Przedszkolu

          W dniach od 17 września 2018r. do 21 września 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda. Przeprowadzono badania dzieci pod względem aktualnego rozwoju mowy. Szczególną uwagę zwrócono na:
- rozumienie przez dziecko poleceń słownych,
- zdolność wypowiadania się,
- prawidłowość wymawiania dźwięków mowy i wyrazów,
- budowę i sprawność aparatu artykulacyjne.Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę - 17.09.2018r.

          W poniedziałek 17września 2018r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę. podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały owoce i dary lasu. Nasłuchiwały także jego odgłosów.Wycieczka na skrzyżowanie ulic – 10.09.2018r.
Oddział w Jerzmanowicach

          10 września 2018r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach po wcześniejszych rozmowach przy ilustracjach w przedszkolu , wyruszyły na pieszą wycieczkę w celu poznania zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. W kamizelkach odblaskowych uczyły się maszerować w parach, prawidłowo przechodzić przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej i z sygnalizacją świetlną, nazywały napotkane znaki drogowe, obserwowały ruch pieszych i pojazdów na ulicy.Dzień Marzyciela
Oddział w Łazach

          8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela. W przeddzień tego święta przedszkolaki miały swój dzień marzeń. Była to doskonała okazja do rozmów na temat marzeń, ich roli w życiu człowieka oraz wytrwałości w ich spełnianiu. Dzieci dowiedziały się kim jest optymista i pesymista. Słuchały wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel” oraz innych wierszy o marzeniach. Rysowały swoje marzenia tworząc „Drzewko marzeń”. Śpiewając piosenkę „Fantazja” mogły wspólnie marzyć i bujać w obłokach.
/DM


ODWIEDZIN:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.