Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2023/2024


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pod hasłem "Nie pal"

Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzony jest corocznie 31 maja. W naszej szkole w ramach działań profilaktycznych upowszechniano wśród uczniów informacje na temat zagrożeń płynących z palenia. Z tej okazji zorganizowano również konkurs plastyczny pod hasłem "NIE PAL", skierowany do dzieci i uczniów z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.
Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

Przedszkole
Oddział w Jerzmanowicach gr III:
1 miejsce – Igor Nowiński

Oddział w Gotkowicach:
1 miejsce – Iga Ząbczyńska, Amelia Furman
2 miejsce – Karolina Dratwa
3 miejsce – Anastazja Bień

Oddział w Łazach:
1 miejsce – Kamila Chochół
2 miejsce – Lena Migas
3 miejsce – Miłosz Żurek

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy!

Zabawy animacyjne z okazji Dnia Dziecka
oddział w Jerzmanowicach

4 czerwca 2024r. z okazji Dnia Dziecka na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbyły się zabawy animacyjne z animatorkami. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach zręcznościowych, ruchowych, muzyczno-ruchowych, w zabawach integracyjnych z Chustą Klanzy, zabawach plastyczno – technicznych. Na koniec spotkania chętne dzieci mogły sobie zrobić kolorowe tatuaże.Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu
oddział w Jerzmanowicach


Udział przedszkolaków w konkursie plastycznym ,,Nie pal”
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

Dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic, Łaz i Gotkowic wzięły udział w konkursie plastycznym ,, Nie pal”. Głównym celem konkursu było:
- promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad zdrowego stylu życia bez papierosa;
- wykształcanie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich tytoń;
- rozwijanie kreatywności oraz zdolności manualnych dzieci i młodzieży;
- umożliwienie zaprezentowania swojego talentu artystycznego.Udział przedszkolaków w konkursie plastycznym
,, Bezpieczne zabawy podczas wakacji”
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym,, Bezpieczne zabawy podczas wakacji”.
Głównym celem konkursu było:
- przygotowanie dzieci do bezpiecznych zabaw i bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji,
- rozwijanie kreatywności oraz zdolności manualnych dzieci,
- prezentowanie ciekawych technik plastycznych.Wycieczka integracyjna do Jaskini Nietoperzowej - 29.05.2024r.
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

29 maja 2024r. przedszkolaki z Jerzmanowic, z Łaz i Gotkowic wyruszyły autokarami do Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach, która jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W jej korytarzach ukryty jest tajemniczy świat nietoperzy. Ma około 450 m długości. Zwiedzanie jaskini odbyło się pod kierunkiem wykwalifikowanego przewodnika , który w ciekawy i dostępny sposób opowiadał przedszkolakom o historii powstania jaskini, o życiu nietoperzy, zjawiskach krasowych oraz prowadzonych pracach archeologicznych. Po zwiedzaniu jaskini odbył się integracyjny piknik na świeżym powietrzu.

Spotkanie z autorką książek dla dzieci Joanną Krzyżanek - 27.05.2024r.
oddział w Jerzmanowicach


Wycieczka do Krakowa 16.05.2024r.
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

16 maja 2024r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic, wraz z oddziałami przedszkolnymi z Łaz i z Gotkowic wyruszyły dwoma autobusami i busem, do Krakowa do kina Kijów na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego Edukacji im. A. Mickiewicza pt: ,,Brzechwolandia ”. Urozmaicona scenografia, piękne kostiumy i fantastyczna gra aktorska wprowadziły dzieci w zaczarowany świat wierszy Jana Brzechwy. Po spektaklu aktorzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na tematy związane z przedstawieniem i z teatrem.

Warsztaty chemiczne 15.05.2024r.
oddział w Jerzmanowicach i Łazach

Konkurs plastyczny
"NIE PAL"

Regulamin konkursu Pobierz plik =>      DYŻUR WAKACYJNY 2024r.


Zarządzenie Dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach w sprawie zasad rekrutacji na dyżur wakacyjny w lipcu 2024 do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach.    
Pobierz plik =>   
Udział przedszkolaków
w Ogólnopolskim konkursie plastycznym
,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

Dzieci z przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i Gotkowicach wzięły udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pt. ,, Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs jest jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.Wernisaż prac plastycznych
,,Akwarela i mozaika diamentowa" 8.05.2024r.
oddział w Jerzmanowicach


„Śladami Orła” teatrzyk w przedszkolu
oddział w Łazach

7 maja odwiedził nas Teatr Lalkowy “Bajka”. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pod tytułem “Śladami Orła”. Celem bajki było zwrócenie uwagi na symbole narodowe. Zapoznaliśmy się z przygodami Pyzy i Janka Wędrowniczka, którzy zabrali nas w podróż po malowniczych miejscach Polski – Podhale, Sądeczczyzna, Kraków, Warszawa. Podczas ich wędrówki poznaliśmy polskie legendy oraz znaczenie naszych symboli narodowych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie i na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
Teatr w przedszkolu ,,Śladami orła,, 7.05.2024r.
oddział w Jerzmanowicach

30 kwietnia 2024r. przedszkolaki uczestniczyły w uroczystej Akademii w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas starszych zaprezentowali program historyczno-muzyczny, w którym przedstawili tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791. Wyjaśnili dlaczego jest to tak ważny dzień dla Polski. Podczas uroczystości nie zabrakło biało-czerwonej flagi państwowej, godła oraz hymnu.

Majowe Święta
oddział w ŁazachUdział przedszkolaków w akademi
z okazji Konstytycji 3 maja
oddział w Jerzmanowicach

30 kwietnia 2024r. przedszkolaki uczestniczyły w uroczystej Akademii w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas starszych zaprezentowali program historyczno-muzyczny, w którym przedstawili tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791. Wyjaśnili dlaczego jest to tak ważny dzień dla Polski. Podczas uroczystości nie zabrakło biało-czerwonej flagi państwowej , godła oraz hymnu.
Światowy Dzień Książki
oddział w Jerzmanowicach

W ramach Narodowego Programu Czytelnictwa oraz realizacji projektu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury’’ przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Książki. Ma on na celu rozpowszechnianie książek oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych .W tym dniu dzieci miały okazję dowiedzieć się jak powstaje książka i jak należy o nią dbać. Samodzielnie wykonały swoją książeczkę. Odwiedziły tez Gminną Bibliotekę Publiczna w Jerzmanowicach, gdzie przypomniały sobie zasady zachowania się w bibliotece oraz zasady wypożyczania książek. Pani Bibliotekarka przeczytała przedszkolakom fragmenty ulubionych bajek. Następnie można było obejrzeć księgozbiór dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na zakończenie spotkania w bibliotece odbyły się zabawy muzyczno-ruchowe.

Światowy Dzień Ziemi - 22.04.2024r.
oddział w Jerzmanowicach

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, ale przede wszystkim przejawem troski o przyszłość. Dlatego też w naszym przedszkolu realizowana jest ta tematyka. Nasze przedszkolaki w tym dniu wzięły udział w różnych zabawach dydaktycznych, muzycznych, interaktywnych, ruchowych, plastycznych z ekologią w tle. Wszystkie zabawy miały na celu podkreślenie jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.

Warsztaty robienia palm wielkanocnych
oddział w Łazach

W środę 20 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty robienia palm wielkanocnych, które prowadzone były przez zaproszone panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Zajęcia miały na celu przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, zgłębienie ich symboliki, doskonalenie sprawności manualnej, rozbudzanie wyobraźni. Warsztaty poprzedziła krótka pogadanka o tradycji robienia palm na Niedzielę Palmową. Dzieci dowiedziały się, że palma jest symbolem odradzającego się życia oraz jak przebiega cały proces jej powstawania począwszy od zbioru traw i zbóż, bazi i bukszpanu, robienia kwiatów z bibuły. Potem przystąpiliśmy do wykonania palm, z których każda była wyjątkowa i oryginalna.

OGŁOSZENIE


Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia
do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
wraz z oddziałem w Łazach
i oddziału przedszkolnego w Gotkowicach
zobowiązani są do złożenia "Oświadczenia woli".

Oświadczenie należy złożyć
w sekretariacie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
w terminie: od godz. 8.00 dnia 11.04.2024r.
do godz. 15.00 dnia 18.04.2024r.

Dokumentacja:
Oświadczenie woli przyjęcia do oddziału przedszkolnego
w Gotkowicach   
Pobierz plik =>   
Zakładamy zielony kącik przyrody
oddział w Jerzmanowicach

25 marca 2024r. przedszkolaki przyniosły do przedszkola cebulki oraz nasiona warzyw i kwiatów. Oglądaliśmy jak wygląda ziemia, jaki ma kolor, zapach, dotykaliśmy czy jest lekka, czy ciężka. Napełnialiśmy doniczki ziemią, sialiśmy nasiona, sadziliśmy cebulki. Stworzyliśmy zielony kącik przyrody.

Wycieczka do Gminnej Biblioteki w Jerzmanowicach
Dzień Pandy
oddział w Jerzmanowicach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pandy obchodzonego 26 marca przedszkolaki z Jerzmanowic w dniach 13, 14 i 18 marca 2024 roku odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. Po wysłuchaniu fragmentów książki pt. ,,Panda i mądrości zen” autorstwa Jon J. Muth czytanej przez panią bibliotekarkę mogliśmy porozmawiać przy ilustracjach na temat życia tych czarno-białych mieszkańców lasów bambusowych. Dowiedzieliśmy się jaką rolę odgrywają pandy w ekosystemie oraz jak możemy wspierać ich ochronę. Na zakończenie spotkania odbyła się gimnastyka i zabawy ruchowe.

Pierwszy Dzień Wiosny – 21.03.2024r.
oddział w Łazach

Pierwszy Dzień Wiosny – 21.03.2024r.
oddział w Jerzmanowicach

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach długo wyczekiwały najpiękniejszej pory roku. Wreszcie doczekały się - 21 marca 2024r. wybrały się z wielką radością, z kolorowymi kwiatami i Marzanną uroczyście przywitać wiosnę. Podczas wycieczki przedszkolaki obserwowały rozkwitające drzewa, krzewy, pierwsze kwiaty, słuchały śpiewu ptaków . Maszerowały ze śpiewem w rytm piosenki ,,Maszeruje wiosna”. W swoich salach dzieci rozmawiały przy ilustracjach na temat: ,,Po czy poznajemy, że już wiosna”. Przypomniały sobie nazwy wszystkich pór roku, wymieniały miesiące do danej pory roku, nauczyły się nazw pierwszych kwiatów wiosennych, poznały nazwy ptaków przylatujących na zimę z ciepłych krajów, dopasowywały podpisy do odpowiednich ilustracji, rozwiązywały zagadki, układały puzzle. Śpiewały piosenki m.in. ,,Krakowiak wiosenny”, ,,Pierwszy obudził się pierwiosnek ”, ,,Wiosna w błękitnej sukience”. Starszaki malowały wiosnę farbami plakatowymi, a maluszki kolorowały postać Pani Wiosny kredkami woskowymi.


Udział przedszkolaków w Ogólnopolskim konkursie
plastyczno-fotograficznym ,,Zwierzaki –słodziaki”Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Ogólnopolskim konkursie plastyczno-fotograficznym ,,Zwierzaki – słodziaki”. Głównym organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie.
Celem konkursu było:
- propagowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży,
- rozbudzanie zainteresowania przyrodą i jej obserwacją,
- rozbudzanie zainteresowania fotografią,
- kształtowanie wrażliwości i poczucia estetyki,
- pobudzanie wyobraźni plastycznej,
- promocja talentów i umiejętności, prezentacja twórczości dzieci i młodzieży.


Konkurs plastyczny był adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz do uczniów wszystkich klas Szkoły Podstawowej. Natomiast konkurs fotograficzny był adresowany do uczniów klas od 4 do 8.

Warsztaty świąteczne – ,,Wielkanocne stroiki”
oddział w Jerzmanowicach

W dniach 13, 14 i 15 marca 2024 roku w przedszkolu odbyły się warsztaty świąteczne pt.: ,,Wielkanocne stroiki” przeprowadzone przez Panią Agatę Trzaska. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość przygotowania stroika wielkanocnego od podstaw. Tworzyły go na podstawie ze styropianu, ozdabiając kawałkami drewna, sztucznymi kolorowymi kwiatami, gałązkami liści, gałązkami bukszpanu, bazi a także elementami typu: zajączek czy baranek. Praca twórcza sprawiła naszym przedszkolakom dużo radości, satysfakcji i zadowolenia . Zrobione stroiki z pewnością będą pięknie prezentowały się na wielkanocnych stołach naszych przedszkolaków.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Agacie Trzaska
za przeprowadzenie warsztatów wielkanocnych
dla naszych przedszkolaków,
za poświęcony czas, trud i zaangażowanie !!!

Warsztaty wykonywania stroików Wielkanocnych
oddział w Łazach

12 marca w naszym przedszklolu odbyły się warsztaty wykonywania stroików wielkanocnych. Zajęcia miały na celu przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, zgłębienie ich symboliki, doskonalenie sprawności manualnej, rozbudzanie wyobraźni Dzieci zapoznały się ze zwyczajami, obrzędami i tradycjami zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci z radością i zaangażowaniem wykonywały stroiki, ozdabiały róznego rodzaju materiałami , dzięki czemu rozwijały swoje zdolności plastyczne i manualne.

Urodziny w przedszkolu
oddział w Łazach


Walentynki
oddział w Łazach

14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Walentynki". Z tej okazji udekorowaliśmy salę i gazetkę czerwonymi serduszkami oraz walentynkami, a także zapoznaliśmy się z tradycją tego święta oraz patronem dnia zakochanych. Rozmawialiśmy o miłości i uczuciach jej towarzyszących, o tym, jak można okazywać miłość bliskim osobom, nie tylko od święta. Zorganizowałyśmy także krótką zabawę walentynkową, gdzie tańczyliśmy przy znanych i lubianych utworach. Dzieci przygotowały walentynki dla swoich kolegów, składali pocięte połówki serduszek, rozwiązywali walentynkowe zagadki. Wszystkie przedszkolaki w tym dniu z radością uczestniczyły we wspólnych zabawach.


DOKUMENTY DO POBRANIA


KARTA ZAPISU DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI W JERZMANOWICACH NA ROK SZKOLNY 2024/2025   
Pobierz plik =>   
INFORMACJA


Informacja dla rodziców, którzy chcą,
aby ich dzieci kontynuowały wychowanie przedszkolne
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach.

Rodzice dzieci uczęszczających
do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
wraz z oddziałem w Łazach
oraz do oddziału przedszkolnego w Gotkowicach,
składają do dyrektora Deklarację
kontynuowania wychowania przedszkolnego
w roku szkolnym 2024/2025
w terminie od 23 do 29 lutego 2024 r.

Niezłożenie deklaracji będzie uważane jako rezygnacja
z uczęszczania dziecka do przedszkola.


DEKLARACJA KONTYNUOWANIA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO - oddział w Gotkowicach   
Pobierz plik =>   

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
na rok szkolny 2024/2025


Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje,
że zapisy do Przedszkola Samorządowego
w Jerzmanowicach i w Łazach oraz do oddziału
przedszkolnego w Gotkowicach
na rok szkolny 2024/2025 rozpoczną się
od 1 marca i trwać będą do 22 marca 2024r.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola i do oddziału przedszkolnego
wraz z załącznikami należy złożyć w formie papierowej
w sekretariacie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach


Dokumentacja:

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola    
Pobierz plik =>   


Dzień Babci i Dziadka
oddział w Łazach

W dniu 31 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka ,dzieci z naszego przedszkola przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Dzień Babci i Dziadka
oddział w Jerzmanowicach

Dzień Babci i Dziadka to dwa najpiękniejsze dni w całym roku. Z tej okazji przedszkolaki zaprosiły swoich ukochanych dziadków na pokaz umiejętności artystycznych. Były wiersze, tańce, piosenki. Odśpiewano tradycyjne ,,Sto lat”. Na koniec obdarowano gości własnoręcznie wykonanymi laurkami.

,,Wszystkim Babciom i Dziadkom
z okazji ich święta wszystkie przedszkolaki składają
serdeczne życzenia, dużo zdrowia, szczęścia,
pomyślności i spełnienia marzeń!!!”

Kampania edukacyjna ,, Wnuczka wnuczek edukuje –
babcia, dziadek się stosuje ” – styczeń 2024r.
oddział Jerzmanowice ,Łazy, Gotkowice

Jak co roku nasze przedszkolaki uczestniczą w kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Małopolską Policję po hasłem ,, Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje”. Kampania ta ma na celu dotarcie do jak największego grona odbiorców – seniorów, narażonych na bezduszne działania oszustów, przez których niejednokrotnie tracą dorobek całego życia. Nasze przedszkolaki pomagają zadbać o bezpieczeństwo seniorów z rodziny oraz z najbliższego otoczenia poprzez rozmowy ze swoimi dziadkami na temat bezpieczeństwa i wręczenie im kolorowych laurek edukacyjnych z okazji Dnia Babci i Dziadka.


Warsztaty robienia mydełek zapachowych
oddział w Łazach

17 stycznia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach mydła. Zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieci i polegały na samodzielnym wykonaniu przez dzieci pachnących, kolorowych kostek. Do wyboru miały kilkanaście wzorów mydełek, wspaniałe owocowe i kwiatowe zapachy, niesamowite ozdoby glicerynowe, które zatapiały w swoim mydełku. Każdy uczestnik podczas warsztatów wykonał dwa mydełka o różnych kształtach, zapachach i kolorach. Wrażeniom sensorycznym podczas wykonywania mydełek nie było końca. Zajęcia pozwoliły przenieść dzieci w pachnący świat mydła.


Warsztaty artystyczne – mydlarskie
oddział w Jerzmanowicach

16.01.2024 roku odbyły się warsztaty artystyczne - mydlarskie, na których dzieci miały okazję zapoznać się z etapami i elementami niezbędnymi do tworzenia mydła. Z gliceryny tworzyły mydełka w wybranym przez siebie kształcie, kolorze i zapachu. Mogły zatopić w nich różne składniki wzbogacające wygląd i jakość mydełka np. suszone kwiaty, zioła, liście. Po wykonaniu i zastygnięciu mydełka zapakowano w celofanowe torebki oraz ozdobiono kolorową tasiemką. Będą one doskonałym prezentem dla babci i dziadka.

Bal karnawałowy
oddział w Łazach

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal karnawałowy”16 stycznia. W tym dniu przenieśliśmy się do krainy bajek. Rodzice przygotowali dla swoich pociech ciekawe i barwne stroje karnawałowe, a ich pomysłowość nie miała granic. Na balu nie zabrakło policjantów, żołnierzy, strażaków, spidermanów, księżniczek, wróżek, czarodziejek, biedronek, pszczółek, pojawiły się także postacie z ulubionych bajek – Elza, Syrenka czy Królewna Śnieżka. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Nauczycielki dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców.


Bal Karnawałowy
oddział w Jerzmanowicach

W piątek 12 stycznia 2024r. odbył się w przedszkolu bal karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych i lubianych bajek. Muzyka zachęcała dzieci do tańca. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w zabawach ruchowo – tanecznych w kółeczku, w parach, pojedynczo. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów karnawałowych dla swoich dzieci.

Jasełka Bożonarodzeniowe w szkole podsatwowej
oddział w Jerzmanowicach

2 stycznia 2024r. przedszkolaki obejrzały muzyczne Jasełka na sali gimnastycznej w wykonaniu uczniów klas 1 -3 . Przedstawienie miało formę Teatru Cieni, w którym opowiedziano historię narodzenia Syna Bożego , a przeplatane było układami tanecznymi i śpiewem.

Wigilia w Przedszkolu
oddział w Łazach

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólna Wigilia, która odbyła się 22 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny posiłek. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia. WESOŁYCH ŚWIĄT!


Wigilia w przedszkolu
oddział w Jerzmanowicach

Jak co roku w naszym przedszkolu zorganizowana została symboliczna Wigilia . Przedszkolaki przy dźwiękach kolęd i pastorałek połamały się opłatkiem, zjadły wigilijny obiad oraz tradycyjne świąteczne pierniki i pomarańcze. Następnie wszyscy przystąpili do wspólnego kolędowania.

Warsztaty kulinarne – Pieczenie pierników
oddział w Łazach

19 grudnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach Pieczenia Pierników . Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Na blaszkach do pieczenia ciasta pojawiły się: gwiazdki, serduszka, choinki, księżyce, które następnie piekły się w przedszkolnej kuchni. Po kwadransie pierniczki były upieczone, a w całym przedszkolu unosił się piękny zapach przyprawy korzennej.


,,Jezus malusieńki” Jasełka w przedszkolu
oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 18 grudnia 2023roku dzieci z grupy drugiej ,,Kotki Psotki " przedstawiły Jasełka Bożonarodzeniowe pt. ,,Jezus malusieńki” dla swoich kolegów i koleżanek z przedszkola. Głównym celem przedstawienia było wprowadzenie dzieci w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji jasełek, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale.

Wizyta przedszkolaków z Łaz w Aptece w Jerzmanowicach


Wizyta w Bibliotece Powiatowej i Gminnej
w Jerzmanowicach


Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Paczuszka dla maluszka”
oddział w Jerzmanowicach, Łazach, Gotkowicach

Nasze przedszkolaki bardzo lubią pomagać innym. Jak co roku dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, w Łazach i Gotkowicach przyłączyły się do akcji charytatywnej ,,Paczuszka dla maluszka” organizowanej przez Fundację Małych Stópek ze Szczecina. Głównym celem akcji jest pomoc dla dzieci mieszkających w domach samotnej matki, domach dziecka i hospicjach w całej Polsce, poprzez zbiórkę artykułów higienicznych takich jak: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, kremy pieluchy, mydła itp.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak ofiarnie przyłączyli się akcji!!!
Warsztaty bożonarodzeniowe
,,Dekorowanie bombek plastikowych”
oddział w Jerzmanowicach, w Łazach

W dniach 11 i 12 grudnia 2023r. odbyły się świąteczne warsztaty plastyczno-techniczne ,,Dekorowanie bombek”. Przedszkolaki miały okazję poznać całkiem inną technikę ozdabiania plastikowej bombki. Dekoracja odbywała się na zasadzie wsypywania poprzez lejek sztucznego śniegu, wkładania różnego rodzaju materiału przyrodniczego min. szyszek, żołędzi, kolorowych piórek, mchu, lasek cynamonu, żurawiny. Warsztaty przybliżyły dzieciom zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka kolorowymi bombkami i przybliżyły atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Serdeczne podziękowania składamy pani Agacie Trzaska
za poświęcony czas, zaangażowanie i przeprowadzenie
warsztatów bożonarodzeniowych dla przedszkolaków!!!

Odwiedzamy żywą szopkę
oddział w Jerzmanowicach

W grudniu jak co roku przedszkolaki odwiedziły żywą szopkę na boisku szkolnym przygotowaną przez wójta Gminy Jerzmanowice- Przeginia. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska żywe zwierzęta. Zapoznać się z ich budową, poznać ich charakterystyczne cechy, sposób odżywiania. Z wielką radością udekorowały świerki przy szopce ozdobami bożonarodzeniowymi własnoręcznie przygotowanymi w przedszkolu. Drewniana szopka i żywe zwierzęta przypomniały dzieciom o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.

Teatrzyk „Opowieść Wigilijna”
oddział w Łazach

Już po raz kolejny nasze przedszkole odwiedził teatr lalek Bajka ze Starego Sącza. Tyma razem, przenieśliśmy się w świat magii świąt. To było niezwykłe i pouczające przedstawienie które pokazało w czym tkwi magia i sens świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały jakie śmieszne zjawy odwiedzały myszkę w wigilijny wieczór, a także kto był jej wyjątkowym gościem. Po przedstawieniu każde dziecko mogło obejrzeć z bliska kukiełki i rekwizyty użyte w przedstawieniu a także mogły porozmawiać z aktorami na temat pracy w teatrze. Dzieci były bardzo zadowolone z przedstawienia.Przedstawienie teatralne pt ; „Opowieść Wigilijna”
oddział w Jerzmanowicach

8 grudnia 2023r. przedszkolaków odwiedził teatr Lalek ,,Bajka” z Nowego Sącza z przedstawieniem teatralnym pt. ,,Opowieść Wigilijna” .Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały uroczą opowieść o małej Myszce Franciszce , która nie znosiła Świąt Bożego Narodzenia i jej przygody w wigilijny wieczór. Po przedstawieniu każde dziecko mogło obejrzeć kukiełki i rekwizyty użyte w przedstawieniu. Utrwaliły sobie znaczenie słów: scena, widownia, aktor, kukiełka, rekwizyt, dekoracja, narrator. Rozmawiały z aktorami na temat pracy w teatrze.

Mikołaj w przedszkolu
oddział w Łazach

4 grudnia do naszego przedszkola zawitał górnik. Dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest to ciężka praca. Górnik przybył do nas w stroju galowym. Dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Pan Zgadzaj wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. Miały również możliwość założenia czapki górniczej - czako. Na zakończenie dzieci i panie nauczycielki serdecznie podziękowały panu górnikowi za miłe spotkanie.


Wizyta Mikołaja w przedszkolu
oddział w Jerzmanowicach

6 grudnia 2023r. do przedszkola przybył Święty Mikołaj . Dzieci z radością przywitały go wierszem ,,Idzie Święty Mikołaj” oraz piosenkami specjalnie przygotowanymi na tą uroczystość. Mikołaj obdarzył wszystkie dzieci prezentami i obiecał, że przyjdzie za rok.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc i zaangażowanie
w organizacji tego tak ważnego święta dla dzieci.

Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” rozstrzygnięty

Miło nam poinformować, że również w tym roku nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów.
W kategorii klas 0 – I miejsce I zajął Kajetan Klich z przedszkola w Jerzmanowicach, w kategorii klas II – III miejsce II zdobyła Zuzanna Ząbczyńska z kl. II b, w kategoria klas IV – VIII miejsce III przyznano Franciszkowi Wiatr z kl. VI a, a wyróżnienie powędrowało do Izabeli Goraj z kl. IV b.

Gratulacje dla zwycięzców!

Przypominamy, ze finał konkursu odbędzie się w dniu 14 grudnia 2023 r.,
o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej nr 10, ul. Sportowa 2, 42-500 Będzin.
Wizyta Górnika
oddział w Łazach

4 grudnia do naszego przedszkola zawitał górnik. Dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest to ciężka praca. Górnik przybył do nas w stroju galowym. Dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Pan Zgadzaj wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. Miały również możliwość założenia czapki górniczej - czako. Na zakończenie dzieci i panie nauczycielki serdecznie podziękowały panu górnikowi za miłe spotkanie.

Dzień Górnika
oddział w Jerzmanowicach

4 grudnia 2023r. gościliśmy w przedszkolu górnika Pana Bartłomieja Kurek. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w stroju galowym, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi oraz czapce górniczej.

Dziękujemy panu Bartłomiejowi
za poświęcony czas i zaangażowanie.

Andrzejki
oddział w Łazach

30 listopada dzieci z naszego przedszkola wzięly udział w Andrzejkach. Wszystkie przedszkolaki były bardzo ciekawe tego, co je spotka w przyszłości. Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem, podczas którego dzieciom została przypomniana legenda o wróżbach. Kręciliśmy czarodziejską butelką, losowaliśmy wróżby z magicznego kapelusza oraz rozwiązywaliśmy zaczarowane zadania. Podpatrywanie przyszłości zakończyło się wspólną zabawą przy muzyce i śpiewaniem znanych piosenek. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji.

Andrzejki
oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 30.11.2023r. w przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby . Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę . Na początku było lanie wosku, potem wróżby , między innymi: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”,,, Kolory”, ,,Byty” itp. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.


Dzień Pluszowego Misia
oddział w Łazach

Dnia 24 listopada, w naszym przedszkolu, odbył się Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia a także dowiedziały się, w jakich bajkach występują misie. Pełne radości, czerpanej ze wspólnej zabawy, z wielkim zainteresowaniem obejrzały także krótki film prezentujący etapy powstawania misia, który dla wielu okazał się bardzo przydatny podczas późniejszego kreślenia misia na papierze. Naszemu wspólnemu spotkaniu towarzyszyły liczne atrakcje, jednak degustacja ciasteczek oblanych miodem, obejrzenie przygód Kubusia Puchatka i Gumisiów oraz pamiątkowe zdjęcia stanowiły zakończenie naszej imprezy. Po pełnej uśmiechu, ogromu radości zabawie, dzieci podśpiewując poznane piosenki, wróciły do domów do swoich misiów. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.

Dzień Pluszowego Misia
oddział w Jerzmanowicach

W piątek 24 listopada przedszkolaki przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi misiami. Poznały historię powstania pluszowego misia. Opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm znanych piosenek o misiach. Wykonały prace plastyczno – techniczne w grupach kilkuosobowych techniką kolażu wykorzystując różne materiały plastyczne. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.

Wizyta Misia Teddy Eddie
oddział w Łazach


Miś Teedy Eddie w przedszkolu - 20.11.2023r.
oddział w Jerzmanowicach

Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia do naszego przedszkola zawitał niecodzienny gość - miś Teddy Eddie, który przybył w towarzystwie nauczyciela języka angielskiego ze Szkoły Języków Obcych w Jerzmanowicach. Wszystkie dzieci wraz z misiem uczestniczyły w zajęciach języka angielskiego, brały udział w różnych zabawach słowno – językowych, dydaktycznych i rytmiczno - ruchowych. Odwiedziny Misia sprawiły dzieciom dużo radości.

Pokaz mody patriotycznej
oddział w Jerzmanowicach, Łazach i GotkowicachW ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w dniach 15, 16 i 17 listopada 2023r. odbyły się ,,Pokazy Mody Patriotycznej”. Rozpoczęto je odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Wśród kostiumów można było zobaczyć stroje biało-czerwone, stroje piłkarzy, kibiców sportowych, stroje krakowskie , góralskie, żołnierskie , marynarskie. Jak na prawdziwych pokazach mody przystało dzieci spacerowały po rozłożonych dywanach w kolorach biało- czerwonych i srebrnych. Wszystkie przedszkolaki zostały nagrodzone brawami.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów
patriotycznych dla swoich dzieci.
Święto Niepodległości
oddział w JerzmanowicachW ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w piątek 10 listopada 2023r. przedszkolaki ubrane w strojach galowych odśpiewały Hymn Polski ,,Mazurka Dąbrowskiego”- uczestnicząc tym samym w akcji ,,Szkoła do Hymnu”.
Święto Niepodległości
oddział w ŁazachWyjście na cmentarz
oddział w Jerzmanowicach

7 listopada 2023r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych. Zapaliły znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Dowiedziały się jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Wyjście pod Pomnik w Łazach
oddział w Łazach

31 października udaliśmy się pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Łazy aby uczcić pamięć zmarłych. Zapalono znicze. Dzieci w ciszy i zadumie mogły posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości swojej ojczyzny i swojej miejscowości. Poznały również tradycje i zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze. Przypomnieliśmy jak należy zachowywać się takich miejscach. To była ważna lekcja wychowania patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Dzień Dyni
oddział w Jerzmanowicach

31 października 2023r .w przedszkolu obchodzony był Dzień Dyni. Z tej okazji dzieci ubrały się na pomarańczowo i przyniosły do przedszkola różne dynie. Przedszkolaki poznały wartości odżywcze i wszystkie walory tego warzywa. Dzieci podczas zajęć wzięły udział w licznych zabawach ruchowych i dydaktycznych z udziałem dyni: określały kształt, porównywały ze sobą warzywa, przeliczały oraz ważyły przyniesione dynie. Na zakończenie dnia dzieci kolorowały swoje dynie farbami plakatowymi , ozdabiały kolorowym papierem, naklejkami, koralikami i innymi materiałami przyrodniczymi.

Warzywne Stworki
oddział w Łazach

26 października dzieci z naszego przedszkola przyniosły warzywa. Poznały wygląd warzyw , kolor, przeznaczenie i wiedza ,że warzywa zawierają dużo witamin. Zwieńczeniem tematu o warzywach były nasze zdrowe stworki. Każde dziecko według własnego pomysłu wyczarowało swojego warzywnego , wesołego stworka. Kreatywność i wyobraźnia dzieci nie zawiodła, pokazały co można stworzyć z tak wesołego, kolorowego „materiału”. Dzieci mogły się przekonać, że warzywa ,to nie tylko pyszne i zdrowe danie ale również dużo świetnej zabawy.Dzień Chleba
oddział w Łazach

20 października najmłodsze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Chleba. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb słuchając historyjki obrazkowej pt. „Od ziarenka do bochenka.” Poznały etapy pracy produkcji chleba oglądając film edukacyjny „Jak produkowany jest chleb” oraz uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Z biegiem czasu teoria stała się w praktyką. Dzieci zamieniły się w małych piekarzy i aktywnie uczestniczyły w pieczeniu chleba. Poznały składniki potrzebne do przygotowania chleba, wyrabiały ciasto, obserwowały jak rośnie i piecze się. Na koniec przedszkolaki chętnie zajadały się świeżym chlebem, który wspaniale zarumienił się w przedszkolnym piekarniku. Podczas zajęć powstała również praca plastyczna związana z tematyką dnia.Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

Z okazji ,,Dnia kundelka” obchodzonego 25 października dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach przystąpiły do udziału w akcji charytatywnej mającej na celu zbiórkę karmy i potrzebnych artykułów dla zwierząt ze schroniska ,,Rafik” w Bolesławcu. Koordynatorem akcji jest pani Marta Zaporowska.Udział przedszkolaków w projekcie czytelniczym
,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice18 października 2023r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach przystąpiły do projektu edukacyjnego, czytelniczego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Zachęcenie rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom, uświadomienie im roli czytania w życiu dziecka i wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. Budzenie zaciekawienia książką poprzez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie wartości moralnych poprzez literaturę , kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego oraz włączenie rodziców w życie przedszkola. Każda z grup przedszkolnych wybrała do projektu swojego misia, który będzie wędrował po domach dzieci.
Owocowy Dzień Przedszkolaka
oddział w Łazach

17 października w naszym przedszkolu było bardzo owocowo. Cały dzień upłynął nam pod znakiem zdrowych, kolorowych i pysznych owoców, które zagościły w naszym przedszkolu. W przedszkolu pojawiły się nasze rodzime owoce – jabłka, gruszki, śliwki ale także te egzotyczne – banany, pomarańcze, kiwi, winogrona, ananas. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w odżywianiu odgrywają przyniesione dary natury. Rozpoznawały owoce po kształcie, kolorze i zapachu. Oglądały owoce w przekroju, dowiadywały się po co są pestki w owocach. Rozwiązywały zagadki o owocach. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pyszne owocowe sałatki. Radości było wiele w przygotowaniu, ale przede wszystkim w jedzeniu. Własnoręcznie zrobione sałatki wyśmienicie smakowały wszystkim dzieciom. Bo to prawda, że najlepiej smakują samodzielnie przyrządzone smakołyki.


Owocowy Dzień Przedszkolaka
oddział w Jerzmanowicach


Warsztaty chemiczne
oddział Jerzmanowice, Łazy

Jesienne kąciki przyrody
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

Przedszkolaki z Jerzmanowic z Łaz i z Gotkowic zorganizowały w swoich grupach ,,Jesienne kąciki przyrody”. Dzieci najpierw rozmawiały przy ilustracjach na temat jesieni, zmian jakie zachodzą w przyrodzie i darów jakie ona nam daje. Oglądały, obserwowały i dotykały okazy przyniesione z wycieczek, z jesiennych spacerów i z domu. Segregowały osobno do koszyczków dary lasu, sadu, ogrodu. Porównywały ich wielkość, kształt, kolor, przeliczały i porównywały których jest więcej, których mniej a których tyle samo.


Światowy Dzień Drzewa
oddział w Łazach

10 października świętowaliśmy Dzień Drzewa. Dzieci dowiedziały się skąd się wzięło to święto, dlaczego go obchodzimy oraz jak ważne są dla nas drzewa, co nam dają i dlaczego warto o nie dbać. Poznały etapy wzrastania drzewa oraz zmienności wyglądu drzew podczas pór roku. Dzieci poznały podstawowe drzewa liściaste i iglaste, oglądały różne rodzaje liści i przyporządkowywały je do poszczególnych drzew. Wykonały prace w grupach gdzie namalowały jesienne drzewa. Obiecały, że zawsze będą dbać o wszystkie drzewa. Wspólny spacer pozwolił wszystkim ciekawskim przedszkolakom dotknąć, powąchać i przytulić drzewa rosnące niedaleko przedszkola.

Światowy Dzień Drzewa
oddział w Jerzmanowicach

10 października przypada Świętowy Dzień Drzewa. Z tej okazji w tym dniu na zajęciach dzieci miały możliwość poznania wyglądu drzewa i jego budowy (PIEŃ, KONARY, GAŁĘZIE, LIŚCIE, KORZENIE). Dowiedziały się jaką rolę pełnią drzewa w życiu człowieka i jak powinniśmy o nie dbać. Co powinniśmy robić , aby nie zabrakło drzew. Przedszkolaki nauczyły się nazywać i rozpoznawać podstawowe drzewa iglaste i liściastych występujące w Polsce na podstawie kształtu liścia i owocu(SOSNA, ŚWIERK, MODRZEW, DĄB, BUK, KLON, KASZTANOWIEC). Pracując w grupach kilkuosobowych miały możliwość oglądania naturalnych okazów liści, porównywania ich kształtów, kolorów, cech charakterystycznych. Dopasowywały liście do odpowiedniego drzewa, wyszukiwały owoce drzew wśród innych. Każda grupa zakończyła zajęcia pracą plastyczno – techniczną wykonując swoje drzewa.

Warzywny Dzień
oddział w Łazach


Warzywny Dzień Przedszkolaka
oddział w Jerzmanowicach

6 października 2023r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się Warzywny Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zagościły w przedszkolu różne warzywa : marchewka, pietruszka, por, seler, burak, cebula, brokuł, kalafior, ziemniak, fasola, ogórek, pomidor, dynia i inne. Dzieci poznały ich nazwy, które następnie dzieliły na sylaby i głoski. Starsze przedszkolaki odczytywały z pomocą nauczycieli. Następnie dzieci rozpoznawały ich kształt, kolor, wielkość, segregowały, porównywały i przeliczały. Poznały znaczenie wyrazu : ogród. Rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy, układały puzzle. Poznały również wartości odżywcze warzyw i ich znaczenie w diecie człowieka. Każdy przedszkolak samodzielnie wykonał ,,warzywnego stworka”.


Dzień Muzyki
oddział w Łazach

2 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wszystkie przedszkolaki przeniosły się do krainy muzyki. Na początku dzieci utrwalały wiedzę na temat muzyki a następnie przywitały się tradycyjnym muzycznym powitaniem. W czasie zajęć dzieci wzięły udział w wielu zabawach muzycznych.Dzień Chłopaka
oddział w Jerzmanowicach

W piątek 29 września 2023r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach obchodziliśmy uroczyście Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszystkie dzieci uczestniczyły w ciekawych zabawach, grach i konkurencjach sportowych zorganizowanych w salach i na boisku szkolnym. Wielką atrakcją i frajda dla dzieci było puszczanie baniek mydlanych.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc
w zorganizowaniu tego święta!!!


Logopeda w Przedszkolu
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

W miesiącu wrześniu w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach i w Łazach, oraz w oddziale przedszkolnym w Gotkowicach gościła Pani Logopeda Jolanta Wiążewska. Przeprowadziła ona przesiewowe badania mowy wszystkich przedszkolaków. Przesiewowe badanie mowy to podstawowy element profilaktyki logopedycznej umożliwiający wczesne wykrywanie zaburzeń mowy i nieprawidłowości w rozwoju aparatu artykulacyjnego u dzieci. Logopedyczne badania przesiewowe pozwalają na wytypowanie dzieci, u których występują trudności z mową i skierowanie ich na dogłębną diagnozę.

Poznajemy zasady zachowania się na drodze
oddział w Jerzmanowicach

W miesiącu wrześniu jest realizowana jest tematyka związana z ,,Bezpieczeństwem na drodze”. Dzieci poprzez opowiadania, wiersze, piosenki , prezentacje multimedialne, zagadki, zabawy ruchowe i tematyczne , zajęcia plastyczne poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady ruchu pieszych i pojazdów poruszających się po drodze. Poznały znaczenie niektórych znaków drogowych, dokonały podziału na znaki ostrzegawcze, informacyjne, zakazu i nakazu oraz poznały znaczenie kolorów sygnalizacji świetlnej. Uczestniczyły też w wycieczce na skrzyżowanie ulic.

Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Zakrętki dla Emilki’’

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach od wielu lat uczestniczy w akcji charytatywnej zbierania plastikowych nakrętek. W tym roku szkolnym również przyłączyliśmy się do tej szczytnej akcji. Zbierane zakrętki przeznaczone są na szczytny cel - pomoc chorym dzieciom. Zbierając plastikowe nakrętki wspomagamy ich walkę z chorobą, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i rehabilitację. Cała akcja ma bardzo ważne znaczenie także dla naszych przedszkolaków , które uczą się , jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi, potrzebującemu pomocy.

Jesienne warsztaty florystyczne
oddział w Jerzmanowicach

W środę 27 września 2023roku w naszym przedszkolu odbyły się ,,Jesienne warsztaty florystyczne”. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z zawodem florysty oraz z nazwami roślin, drzew, krzewów, kwiatów, ziół. Samodzielnie dobierały rośliny, do swoich wazoników. Powstały piękne kompozycje kwiatowe, które zabrały do swoich domów. Radość dzieci była ogromna, co było widać w ich zaangażowaniu i efektach.

Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Podaruj innym zeszyt”

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach wraz ze Szkołą Podstawową w Jerzmanowicach od wielu lat uczestniczy w akcji charytatywnej ,,Podaruj innym zeszyt”. W tym roku szkolnym również przyłączyliśmy się do tej szczytnej akcji. W dniach od 19 do 22 września 2023r. chętne dzieci przynosiły różne artykuły i przybory szkolne, które zostały przekazane dla potrzebujących dzieci.

Teatr Lalek w przedszkolu
z przedstawieniem ,,Cenne rady”

22 września 2023roku przedszkolaków w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach odwiedził Teatr Lalek Bajka z Nowego Sącza z przedstawieniem teatralnym pt. ,,Cenne rady”. Akcja bajki rozgrywała się między innymi w chatce u Kozy i Kózki, w lesie oraz w pobliżu drogi. W przedstawieniu brało udział 11 postaci: Narrator, Mama, Małgosia, Babcia, Policjant, Gajowy, Koza, Kózka, Wilk, Kret, Paw oraz znaki drogowe i sygnalizator świetlny. Celem bajki było ukazanie jak unikać zagrożeń na ulicy, jak przestrzegać zasady ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Uczy również aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości, nie przyjmować od nich prezentów. Na uwagę zasługują: piękne kolorowe dekoracje, profesjonalna oprawa muzyczna skomponowana do bajki, bogate treści dydaktyczne, duże oryginalne kukiełki wykonane przez Pracownie Artystyczną „KASIA” w Pilźnie. Po przedstawieniu odbyła się rozmowa z aktorami na temat przedstawienia. Dzieci miały możliwość obejrzenia kukiełek i rekwizytów użytych w czasie przedstawienia. Poznały słowa związane z teatrem: aktor, scena, widownia, scenografia, rekwizyt, kukiełka.

Światowy Dzień Przedszkolaka
oddział w Łazach

Z okazji Dnia Przedszkolaka 20 września w naszym przedszkolu było radośnie. Dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce, rysowały życzenia dla innych przedszkolaków i wykonywały śmieszne zadania. Otrzymały również pamiątkowe medale i dyplomy. Było wesoło i kolorowo. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku.Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej
w Jerzmanowicach
Międzynarodowy Dzień Kropki
oddział w Jerzmanowicach

15 września 2023r. przedszkolaki odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach. Dzieci obejrzały pomieszczenia oraz wyposażenie biblioteki. Zapoznały się z ułożeniem książek w bibliotece, poznały zasady wypożyczania książek, wygląd karty czytelnika i karty książki. Przypomniały sobie wiadomości na temat, że każda książka ma tytuł, autora i ilustratora. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki wysłuchały książeczki Peterra H. Reynoldsa pt.,, Kropka’’. Rozmawiały na temat tego święta. Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki zaliczyły przejście po kolorowym torze przeszkód.

Dzień Kropki
oddział w Łazach

15 września już po raz drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Obchody tego dnia rozpoczęliśmy od obejrzenia historii małej Vashti. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty. Były zabawy, zadania do wykonania, tańce oczywiście z kropką w roli głównej. Były również pamiątkowe dyplomy. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma talent.Dzień Marzyciela
oddział w Łazach

8 września w przedszkolu w Łazach obchodziliśmy Dzień Marzyciela. Rozmawialiśmy o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, o czym marzą dzieci i co chciałyby zabrać na wyspę marzeń. Dzieci opowiadały i rysowały swoje marzenia i wspólnie tworzyły mapę marzeń. Poznały wiersz „Dyzio Marzyciel” a przy piosence „Fantazja” bawiły się „na całego”. Warto wierzyć, bo marzenia się spełniają.

PRZEDSZKOLE NA:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.