Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2016 / 2017


Występ podczas Nocy Świętojańskiej w Jerzmanowicach
Oddział w Łazach

          24 czerwca dzień po zakończeniu roku przedszkolnego przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed szerszą publicznością występując na scenie podczas „Nocy Świętojańskiej” w Jerzmanowicach. Dzieci przedstawiły bajkę „Kopciuszek”, zwieńczeniem której był przepięknie zatańczony Polonez. Nasz występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa i liczne gratulacje postronnych osób po występie. Przedszkolaki zaprezentowały również swoje układy przygotowane na zajęciach tanecznych.
/DM


Zakończenie roku przedszkolnego
Oddział w Łazach

          23 czerwca odbyło się w przedszkolu uroczyste zakończenie roku przedszkolnego i powitanie wakacji. Przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki o szkole i o wakacjach. Starsze przedszkolaki dziękowały za pobyt w przedszkolu, żegnały młodszych kolegów i przygotowywały się do szkoły. Natomiast młodsi, życzyli starszym kolegom wszystkiego dobrego na nowym etapie ich szkolnego już życia. Na zakończenie pan dyrektor wręczył dzieciom odchodzącym do szkoły dyplomy ukończenia przedszkola i nagrody. Młodsze dzieci otrzymały dyplomy super przedszkolaka i również nagrody książkowe. Na zakończenie nie zabrakło prezentów od rodziców – kolorowych bidonów z imieniem każdego dziecka.
/DM


Zakończenie roku szkolnego w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się 23.06.2017 r. Młodsze dzieci pożegnały starszych kolegów i koleżanki odchodzących do klas I Szkoły Podstawowej. Po zakończeniu programu artystycznego dzieci otrzymały dyplomy, nagrody książkowe oraz życzenia, zdrowych, wesołych i bezpiecznie spędzonych wakacji.


Warsztaty kulinarne - sernik z czekoladowym budyniem
Oddział w Łazach

Sernik z czekoladowym budyniem   Pobierz przepis =>   Urodziny w przedszkoluFizyka dla smyka – tajemnice powietrza


          Warsztaty naukowe zostały przeprowadzone w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach w dniu 19 czerwca 2017r. przez pracownika Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Na początku dzieci poznały czym jest chemia, doświadczenia, reakcje chemiczne etc. Podkreślono, że chemicy nie są czarodziejami, sprzedającymi duszę za moc zamieniania bezbarwnej wody w różową, a zwykłymi ludźmi którzy po prostu dzięki samozaparciu i pracy poznali prawa rządzące światem i prawa te może poznać każdy.
W pierwszej kolejności skupiliśmy się na reakcjach barwnych. Wykrywaliśmy pH przy użyciu różnych substancji, które zmieniają kolory, a później odbarwialiśmy fioletowy roztwór manganianu tak, by po drodze zrobił się jeszcze zielony, pomarańczowy i żółty. Dalej przywołaliśmy dżina z cylindra – w reakcji otrzymaliśmy widowiskowy słup pary wodnej. Później robiliśmy mały bałagan, produkując w czasie trwającej 2 sekundy reakcji, całą masę piany. Na koniec sprawiliśmy, że woda zaczęła sama świecić dzięki zjawisku chemiluminescencji.


Doświadczenia z powietrzem
Oddział w Łazach


          20 czerwca odwiedził nasze przedszkole pracownik AGH i przeprowadził z przedszkolakami ciekawe zajęcia pt.: „Laboratorium powietrza” z wykorzystaniem prostych zjawisk fizycznych. Nasz gość zaprezentował różne ćwiczenia z wykorzystaniem powietrza, wody, ciekłego azotu i ognia. Przedszkolaki obserwowały ćwiczenia z zapartym tchem i jeszcze długo po zajęciach opowiadały o nich. Oby więcej takich zajęć.
/DM


Udział w konkursie
„Za wykonaną eko – planszę na nagrodę masz szansę”
Oddział w Łazach          W czerwcu odpowiadając na zaproszenie Urzędu Gminy w Jerzmanowicach do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Za wykonaną eko – planszę na nagrodę masz szansę” wykonaliśmy z odpadów eko – planszę. Do jej wykonania użyto m.in. butelek typu Pet, tetra pak, płyt CD, folii, rolek po papierze toaletowym, makulatury, zakrętek, kubków po jogurtach. Celem konkursu była: edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie zbiórki surowców wtórnych poprzez propagowanie idei czystego środowiska, zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania, propagowanie selektywnej zbiórki odpadów. Komisja konkursowa powołana przez Wójta Gminy Jerzmanowice – Przeginia dokonała oceny nadesłanych prac i przyznała za naszą planszę pierwsze miejsce w kategorii przedszkola. Jako nagrodę przedszkole otrzymało krzewy ozdobne.
/DM

Warsztaty ceramiczne w przedszkolu


          Dwa lata temu w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy realizację warsztatów artystyczno-ceramicznych dla przedszkolaków Dzięki współpracy Zespołu Szkół w Jerzmanowicach ze Stowarzyszeniem „Ceramika bez Granic”, któremu przewodniczy profesor ASP Pani Marita Benke -Gajda są prowadzone przez artystów rzeźbiarzy - absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zajęcia ceramiczne.
          W ubiegłym roku warsztaty prowadziła Pani Barbara Zgoda, a obecnie Pani Krystyna Zaboklicka. Efektem zajęć są prawdziwe dzieła sztuki, które po wypaleniu zainspirowały do stworzenia Bajkowej Ściany w budynku przedszkola w Łazach.
          Prace, które zdobią ściany zostały wykonane przez dzieci i ich Rodziców podczas wspólnych warsztatów ceramicznych, zorganizowanych z okazji Dnia Mamy i Taty.
          Serdecznie dziękujemy Artystom i Rodzicom za twórcze i edukacyjne działania wśród przedszkolaków, a dzieciom za zaangażowanie i pomysłowość. Wielki potencjał twórczy naszych Milusińskich uwieczniony na Bajkowej Ścianie będzie miłym wspomnieniem dziecięcych lat.

Teresa Sieradzka


Piknik rodzinnyUdział w konkursie
„Wymień śmieci na eko gadżety”
Oddział w Łazach


          Konkurs skierowany był do dzieci, który polegał na wymianie surowców wtórnych na eko gadżety. Jedno dziecko mogło starać się o maksymalnie dwie nagrody rzeczowe. Dzieci dostarczyły do przedszkola butelki plastikowe, płyty, zakrętki, za które otrzymały kubki ceramiczne, eko – torbę, eko – notes bądź zestaw kredek w zależności od przyniesionych surowców.
/DMDzień Dziecka w Active Studio Mięta


          Rada Rodziców Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach zaprosiła dzieci z okazji Dnia Dziecka na zajęcia zumby i malowania twarzy do Active Studio Mięta. Podczas tańca dzieci łączyły elementy tańca latynoamerykańskiego z elementami aerobiku. Na zumbie bawili się w rytmach salsy, flamenco, samby i cha- chy. Po intensywnym tańcu dzieci zjadły smaczny poczęstunek oraz przystąpiły do malowania twarzy.


Udział w konkursie „Nie pal”
Oddział w Łazach


          W czerwcu wzięliśmy udział w konkursie plastycznym pt. „Nie pal”. Celem konkursu było promowanie wśród dzieci zasad zdrowego stylu życia bez papierosa, rozwijanie kreatywności oraz zdolności manualnych dzieci a także umożliwienie zaprezentowania swojego talentu artystycznego. Z naszego przedszkola przygotowaliśmy 23 prace. Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – Józef Szklarek
I miejsce – Ewelina Błaszko
II miejsce – Jakub Krzynówek
III miejsce – Dawid Synowski.

Przyznano również cztery wyróżnienia, które otrzymali: Julia Przybyło, Cezary Giera, Małgorzata Dziedzic, Franciszek Szklarek.
Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały nagrody książkowe.
/DM


Warsztaty kulinarne - ciasto szpinakowe
Oddział w Łazach

Ciasto szpinakowe   Pobierz przepis =>   "Kopciuszek" dla rodziców
Oddział w Łazach


          1 czerwca 2017 r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Rodziny. Dla swoich rodziców mali aktorzy przygotowali bajkę pt. „Kopciuszek”. Rodzice byli zauroczeni swoimi małymi artystami i ich zdolnościami aktorskimi. Bajka zakończyła się odtańczeniem Poloneza. Nie zabrakło również wierszy i piosenek o mamie i tacie. Na zakończenie części artystycznej rodzice otrzymali prezenty wykonane własnoręcznie przez swoje pociechy – laurki, bukiety kwiatów wykonane z łyżeczek, obrazka z sercem oraz kolorowej, pachnącej świeczki wykonanej podczas warsztatów mydlarskich. Dodatkowym słodkim prezentem przygotowanym przez dzieci w przedszkolu był tort truskawkowy, którego każdy mógł skosztować. Druga część uroczystości odbyła się w ogrodzie przedszkolnym. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek, kiełbaski oraz … warsztaty ceramiczne z artystami z ASP. Rodzice wraz z dziećmi mieli okazję odkryć swoją artystyczną duszę lepiąc z gliny wybrane przez siebie elementy otaczającego nas świata. Elementy wykonane przez naszych gości będą wykorzystane do ozdobienia kolejnej części naszej ceramicznej bajkowej ścianki w przedszkolu. Przyjemnie było obserwować uśmiechnięte i zadowolone miny rodziców i ich pociech.
/DM


Dzień mamy i taty


          24 maja 2017 roku w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której dzieci zaprezentowały swój program taneczno – wokalno – recytatorski pt „W krainie baśni”.
Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!


Warsztaty kulinarne - ciasto ucierane z rabarbarem
Oddział w Łazach

Ciasto ucierane z rabarbarem   Pobierz przepis =>   Przyjaźń to skarb
Oddział w Łazach


          22 maja wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej do Jerzmanowic na przedstawienie profilaktyczne pt.: „Przyjaźń to skarb”. Głównymi bohaterami przedstawienia byli borsuk i lis, którzy wyruszyli w pełną przygód wyprawę po skarb. W lesie radą i pomocą służył im krasnal. Okazało się, że skarb to nie żadne drogocenne przedmioty, ale prawdziwa przyjaźń, która uczy tolerancji i umiejętności przebaczania. Przedszkolaki dowiedziały się, że przyjaźń jest wartością ważniejszą niż bogactwo, że przyjaciel to ktoś, na kogo zawsze można liczyć, to ktoś szczery, wspierający, kto zawsze pomoże i doradzi. Przyjaciel to skarb. Aktorzy angażowali dzieci do wspólnej zabawy, śpiewania piosenek i wykonywania ćwiczeń wspólnie z lisem i borsukiem. Po udanej zabawie dzieci otrzymały „Kodeks przyjaźni”.
/DM


Przedstawienie profilaktyczne


          22 maja 2017 dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach obejrzały przedstawienie „Przyjaźń to skarb”. Dzieci razem z borsukiem i lisem udały się na poszukiwanie skarbu. W czasie wędrówki wsłuchiwały się w mądre rady i wskazówki krasnala, który przedstawiał zadania do wykonania. Odnaleziony skarb to nie cenne klejnoty ale przyjaźń. W trakcie spektaklu dzieci poznawały takie wartości jak: tolerancja, umiejętność przebaczania za popełnione błędy i niewłaściwe zachowanie oraz otwarcie na drugiego człowieka. Ważna okazała się także umiejętność współpracy, która zawsze przynosi rezultaty. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały od borsuka kodeks przyjaźni.
Przedstawieniu towarzyszyła doskonała zabawa, a dynamiczna gra aktorów, dekoracja i umiejętność zaangażowania dzieci w przebieg spektaklu sprawiły, że jego przesłanie zostanie na pewno zapamiętane.


Warsztaty kulinarne - tort truskawkowy
Oddział w Łazach

Tort truskawkowy   Pobierz przepis =>   Jak zrobić ozdobną świeczkę?
warsztaty w przedszkolu


          Świece tworzą niezwykłą atmosferę, pełną tajemniczości, magii, ale i ciepła, radości, ogniska domowego. Świeca to element dekoracyjny, który dodaje uroku każdemu wnętrzu. Delikatne i migotliwe światło świecy wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Podczas warsztatów17 maja 2017r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach dzieci poznały tajemnice powstawania świec żelowych. Każde dziecko w szklanym naczyniu ułożyło z rozmaitych kolorów mozaikę z piasków oraz innych ozdób (ziarna kawy, kolorowe kamyczki, muszelki, suszone liście i owoce itp.) . Wszystko to zostało zalane kolorowym żelem z wybranym przez dziecko zapachem. Każda wykonana świeca została ozdobnie zapakowana.
Dzięki naszym przedszkolakom powstały małe dzieła sztuki z unikalnym zdobieniem. Każde dziecko potrafiło samodzielnie wykonać świecę według własnego gustu i poczucia estetyki. Warsztaty Świecowe były kreatywnie spędzonym czasem. Własnoręcznie wykonane świece zostały przez dzieci wręczone rodziców podczas uroczystości Dnia Mamy i Taty.


Jak zrobić ozdobną świeczkę?
Oddział w Łazach


          17 maja odbyły się w przedszkolu warsztaty, podczas których dzieci projektowały i wykonywały kolorowe i pachnące świeczki żelowe. Każde dziecko w szklanym naczyniu ułożyło z rozmaitych kolorów mozaikę z piasków oraz innych ozdób m.in. muszelek, suszonych kwiatów, owoców, kamyków tworzyli przepiękne pachnące cudeńka. Wszystko zostało zalane kolorowym żelem z wybranym przez dziecko zapachem. Zajęcia uczyły dzieci łączenia elementów i pogłębiały wrażliwość estetyczną.
/DM


Warsztaty artystyczne
w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej
w Jerzmanowicach


          Warsztaty „Rzeźba w drewnie” odbyły się 5 czerwca 2017r. Podczas spotkania w bibliotece przedszkolaki poznały rzemieślnika Pana A. Skrzypka. Zapoznały się z jego pracą, uświadomiły sobie na czym polega rzeźba w drewnie oraz jakie narzędzia są potrzebne do pracy rzemieślnika. Dzieci zachwycały się oglądanymi wyrobami z drewna: kasetki, ramki, aniołki, szachy, warcaby, figurki drewniane, napisy itp. Na zakończenie spotkania dzieci serdecznie podziękowały za poświecony im czas.


Warsztaty kulinarne
Oddział w Łazach


          W naszym przedszkolu zostały zorganizowane warsztaty kulinarne. Miały one na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania się, pokazując, że to co zdrowe może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować. Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci rozwinęły nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania, nabyły umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwijały kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznały się z zasadami savoir – vive przy stole. Wspólne przyrządzanie posiłków było również okazją do wzmocnienia współdziałania dzieci i przyjaźni między nimi. W trakcie zajęć dzieci uczyły się pieczenia prostych ciast i ciasteczek, przyrządzania prostych deserów, doskonaliły umiejętność nakrywania do stołu a także kulturalnego zachowania się przy nim.
/DM
Ciasto marchewkowe   Pobierz przepis =>   Wycieczka do Krakowa – „Jaś i Małgosia”
Oddział w Łazach


          26 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę do Kina Kijów do Krakowa na przedstawienie przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia pt. „Jaś i Małgosia”. Jaś i Małgosia – rodzeństwo, które podstępnie zostaje wysłane do lasu przez złą macochę. Z dala od swojego domu muszą zmierzyć się z różnymi niebezpieczeństwami, a w szczególności z podstępną Babą Jagą. Na szczęście, jak to w bajkach bywa wszystko kończy się dobrze – dzieci szczęśliwie wracają do domu. Mali widzowie zwrócili uwagę na malowniczą scenografię, bogatą oprawę muzyczną, oświetlenie i efekty specjalne. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało i dostarczyło niezapomnianych wrażeń.
/DM


Wycieczka do kopalni soli w Wieliczce
Oddział w Łazach


          12 kwietnia odbyliśmy pełną przygód wędrówkę przez zabytkowe podziemia kopalni soli w Wieliczce. Odkrywaliśmy sekrety krainy Solilandii. Mali turyści otrzymali zadania odnalezienia bajkowych postaci i przedmiotów z wykorzystaniem mapy i latarek. Wyprawa zakończyła się spotkaniem ze Skarbnikiem, który podsumował dokonania małych odkrywców i zorganizował ciekawe zabawy w towarzystwie skrzata Soliludka. Przeczytał również fragment książki „Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata”. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Podczas wycieczki podziwialiśmy również wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych. Udział w zwiedzaniu pozwolił dzieciom poznać kopalnię a przy tym rozwijać wyobraźnię, kreatywność i zdobyć nowe umiejętności.
/DM


Urodziny w przedszkolu
Oddział w ŁazachPoczytam ci przedszkolaku
Oddział w ŁazachKonkurs wielkanocny – Przedszkole Samorządowe
w Jerzmanowicach


          Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach ogłosił konkurs pt. „Wielkanocna ozdoba świąteczna”. Celem konkursu było propagowanie tradycji wielkanocnych, rozwijanie talentu artystycznego dzieci oraz pobudzanie inwencji twórczej i pomysłowości. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach przygotowały przepiękne prace wykonane różnymi technikami. Były wśród nich m.in. koszyczek z rolek papieru toaletowego, zajączek z ryżu i skarpety, jajka z filcu itp.

W kategorii przedszkolaki przyznano:
I miejsce – Magdalena Pogan
I miejsce – Martyna Kluczewska
II miejsce – Iga Kozera
II miejsce – Maciej Kozera
III miejsce – Filip Kowal


Wyróżnienia:
Filip Grygiel
Filip Śladowski
Nikola Krzystanek


GRATULUJEMY!!!Konkurs plastyczny – „Najładniejsza ozdoba wielkanocna”
Oddział w Łazach


          Przed Świętami Wielkanocnymi zostaliśmy zaproszeni przez GOK do udziału w konkursie plastycznym na temat „Najładniejsza ozdoba wielkanocna”. Celem konkursu było propagowanie tradycji wielkanocnych, rozwijanie talentu artystycznego dzieci oraz pobudzanie inwencji twórczej i pomysłowości. Z naszego przedszkola udział wzięło 10 dzieci (Aleksandra Borszowska, Adrian Chałupka, Małgorzata Dziedzic, Julia Chochół, Jakub Krzynówek, Lena Nabagło, Hanna Poddębniak, Wojciech Poddębniak, Józef Szklarek, Nadia Świerkowska), z których dwie dziewczynki – Małgosia Dziedzic i Ola Borszowska – zostały wyróżnione i otrzymały nagrody z rąk Pana Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury a pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodkości za udział w konkursie.
/DM


Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach


          Długo oczekiwany dzień – 10 kwietnia – wreszcie nadszedł. Przedszkolaki wyposażone z plecaki stawiły się rano w przedszkolu. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, dzieci były bardzo podekscytowane. Przed kopalnią czekał na nas górnik – przewodnik. Po pokonaniu 54 poziomów znaleźliśmy się w kopalni. Rozpoczęła się nasza pełna przygód wędrówka przez zabytkowe podziemia. Odkryliśmy sekrety krainy Solilandii. Korzystając z mapy i latarek udało nam się odnaleźć bajkowe postaci oraz przedmioty. Wyprawa zakończyła się spotkaniem ze Skarbnikiem, który podsumował dokonania małych odkrywców. Skarbnik zaproponował dzieciom ciekawe zabawy, rozwiązywanie quizu. Przeczytał nam również fragment książki „Sololandia – pamiętnik wielickiego skrzata” pod patronatem Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Na zakończenie Skarbnik przekazał dzieciom upominki i dyplomy.


Wycieczka do zbiornika wodnego w Jerzmanowicach
Oddział w Łazach


          5 kwietnia 2017 wybraliśmy się na wycieczkę do nowo wybudowanego zbiornika wodnego w Jerzmanowicach. Po terenie zbiornika oprowadzał nas Wójt Gminy pan Adam, Piaśnik, który objaśnił dzieciom, jakie znaczenie ma ten obiekt dla nas wszystkich. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania oraz wypowiadały się na temat wody i jej znaczenia w życiu człowieka. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki oraz słodki poczęstunek.
/DM


Wycieczka do zbiornika wodnego Gminy Jerzmanowice – Przeginia – 5.04.2017r. –
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach


          Na zaproszenie Wójta gminy Jerzmanowice – Przeginia wybraliśmy się na wycieczkę do zbiornika wodnego naszej gminy. Na miejscu przywitał nas Pan Wójt Adam Piaśnik i oprowadził po terenie zbiornika. Przedszkolaki zwiedziły pomieszczenie hydrofornii, poznały jego znaczenie i funkcję. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat roli i znaczenia wody w życiu człowieka. Poznały źródło występowania wody w naszej gminie i sposoby jej pozyskiwania. Na zakończenie dzieci otrzymały smakołyki i opaski odblaskowe oraz pożegnały się z Panem Wójtem i zapowiedziały, że następnym razem odwiedzą go w Urzędzie Gminy.Konkurs plastyczny – „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”
Oddział w Łazach
          W marcu troje dzieci z naszego przedszkola (Małgorzata Dziedzic, Kacper Adamczyk i Jakub Krzynówek) wzięło udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – Szefa Obrony Cywilnej Kraju pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. Głównym zadaniem konkursu było przedstawienie Państwowej Straży Pożarnej oraz skojarzenia powiązane ze służbą drugiemu człowiekowi, ukazanie strażaków – ratowników w działaniach ratowniczo – gaśniczych a także promowanie wiedzy o bezpieczeństwie.
/DM
Zajęcia z kółka plastycznego „Mały plastyk”
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

Głównym celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.


„Obieg wody w przyrodzie” –31. 03.2017r.
– prelekcja w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach


          W dniu dzisiejszym odbyła się w przedszkolu prelekcja na temat„Obiegu wody w przyrodzie”. Dzieci opisywały wygląd, kolor, kształt, smak i zapach wody. Poznały stany skupienia wody. Oglądały film pt.: „Jak powstaje burza?” – na jego podstawie dzieci nauczyły się nazw rodzajów chmur np. nimbusy, cirrusy, cumulusy. Wspólnie z Panią prowadzącą przeprowadzały eksperymenty z wodą i kostką lodu. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach.Warsztaty na temat „Obieg wody w przyrodzie”
Oddział w Łazach


          31 marca odbyły się w przedszkolu warsztaty na temat „Obieg wody w przyrodzie”. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega zjawisko krążenia wody w przyrodzie, wyróżniały cechy wody, poznały różne stany skupienia i związane z tym warunki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i przeprowadzanych eksperymentach.
/DMUrodziny w przedszkolu


„Nazwij swoją grupę”
          "Mów dziecku, że jest dobre i że potrafi" - kierując się tą myślą Janusza Korczaka ogłoszono w naszym przedszkolu konkurs pt. „Nazwij swoją grupę”. Zadaniem przedszkolaków było zilustrowanie podanej propozycji. Wyzwanie podjęli również Rodzice i Pracownicy placówki. Spośród zaproponowanych nazw komisja dokonała wyboru najciekawszych. Autorzy zwycięskich propozycji zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. Wszystkie pomysły zostały spisane. Każdy rodzic będzie mógł oddac głos na wybraną nazwę.

A oto laureaci konkursu:
Jerzmanowice
I miejsce- Maja Kozień
I miejsce- Wiktoria Choma
II miejsce- Magdalena Pogan
III miejsce- Konrad Szlachta
III miejsce- Filip Śladowski


Łazy
I miejsce- Dawid Synowski
II miejsce- Cezary Giera
II miejsce- Ewelina Błaszko
III miejsce- Julia Przybyło


Gratulujemy zwycięzcom, a Rodzicom życzymy owocnych wyborów.

Przedszkolaki w banku
Oddział w Łazach


          24 marca odwiedziliśmy Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Jerzmanowicach, aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda na co dzień praca tej instytucji. Pani dyrektor oprowadziła nas po wszystkich pomieszczeniach banku od gabinetu dyrektora począwszy na archiwum skończywszy oraz opowiedziała o swojej pracy i pracy innych pracowników banku. Przedszkolaki zwiedziły dział obsługi klienta, dowiedziały się, gdzie przechowywane są pieniądze a także jak działa bankomat. Zapoznały się z podstawowymi pojęciami jak: bank, konto, kredyt, oszczędzanie. Najwięcej emocji wzbudziło liczenie prawdziwych banknotów w specjalnej „liczarce”. Wierzymy, że warto już najmłodszych przedszkolaków wprowadzać w świat finansów, gdyż idea mądrego gospodarowania pieniędzmi zaowocuje w przyszłości trafnymi decyzjami finansowymi.
/DMOGŁOSZENIE


Dyrektor Zespołu Szkół
w Jerzmanowicach informuje,
że w dniu 03.04.2017 r. (poniedziałek)
o godz. 17:00 w sali nr 9 szkoły podstawowej
odbędzie się Zebranie Rodziców dzieci,
uczęszczających do Przedszkola Samorządowego
w Jerzmanowicach i oddziału w Łazach.
Wizyta w aptece
Oddział w Łazach


          24 marca wybraliśmy się do apteki. Celem wycieczki było bliższe poznanie wyglądu i wyposażenia apteki, produktów, które można kupić w aptece oraz pracy farmaceuty. Pani farmaceutka przybliżyła przedszkolakom specyfikę swojego zawodu oraz oprowadziła nas po całej aptece. Niektóre z dzieci po raz pierwszy znalazły się w miejscu, do którego nie ma możliwości wejść każdy, kto przychodzi do apteki, czyli na zapleczu. Dzieci dowiedziały się, co to jest recepta i jak można ją realizować. Poznały sposób wykonywania niektórych leków. Zobaczyły jak dużo leków znajduje się w aptece. Wśród nich były leki, które dzieci kiedyś zażywały a także ich ulubione witaminy. Przedszkolaki dowiedziały się również, że praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna.
/DM,,Nadchodzi Pipi"
Przedstawienie z elementami języka angielskiego
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
i oddział w Łazach


          24 marca przedszkolaki z oddziału w Jerzmanowicach i Łazach uczestniczyły w przedstawieniu z elementami języka angielskiego pt.,, Nadchodzi Pipi". Spektakl był o historii życia wesołej i pomysłowej dziewczynki, która czekała na powrót swojego taty - kapitana. Podczas jego nieobecności rudowłosa Pipi bawiła się w berka z Policjantem, uczyła go angielskich nazw dzikich zwierząt. Dzieci brały aktywny udział w przedstawieniu: powtarzały angielskie słówka, chętnie tańczyły i śpiewały oraz wykonywały polecenia wydawane po angielsku. Główna bohaterka szukała także z dziećmi skarbów, którymi okazały się przybory szkolne. Była to okazja, żeby też poznać te słówka po angielsku. Dzieci razem z Pipi odtańczyły amerykańską cha - chę, a gdy Pipi nie mogła się doczekać swych urodzin to udało się za pomocą czarów skrócić tydzień. Teatr wywołał wiele śmiechu i radości ale był też doskonałym sposobem na naukę angielskiego przez zabawę.
Dzieci stworzyły również własną książeczkę po obejrzeniu spektaklu, do której każdy przedszkolak narysował ilustrację.„Kot w butach” w przedszkolu
Oddział w Łazach


          23 marca kolejny raz gościł w naszym przedszkolu Teatr „Bajka”. Tym razem zaprezentował nam bajkę pt. „Kot w butach” na podstawie baśni Charlesa Perraulta. Akcja rozgrywa się w młynie, w królestwie oraz na włościach. W przedstawieniu brało udział 11 postaci. Motywami przewodnimi bajki są: przyjaźń i wierność cenna ponad złoto, uczciwość zostaje wynagrodzona, biedny staje się bogatym, dobro odnosi zwycięstwo nad złem. Na uwagę zasługują kolorowe dekoracje oraz profesjonalna oprawa muzyczna, wartka akcja oraz rymowane dialogi pełne humoru. Spektakl dostarczył dzieciom wielu radosnych wrażeń. Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania.
/DM„Kot w butach” – przedstawienie teatralne


          Dnia 23.03.2017r. gościliśmy w przedszkolu teatr lalek „Bajka”. Aktorzy zaprezentowali nam bajkę pt.: „Kot w butach”. Motywami przewodnimi bajki były: przyjaźń i wierność cenniejsza niż złoto, uczciwość zostaje wynagrodzona, biedny staje się bogatym, dobro odnosi zwycięstwo nad złem. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, które było urozmaicone nie tylko barwnymi postaciami, ale również przepiękną dekorację.


Urodziny w przedszkolu


OGŁOSZENIE


DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ
W JERZMANOWICACH
informuje, że od 1 marca do 15 kwietnia 2017
przyjmowane są zapisy dzieci
do klasy pierwszej szkoły podstawowej
na rok szkolny 2017/2018.
Karty zapisu można złożyć
w sekretariacie Szkoły Podstawowej lub w Przedszkolu
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.
Karty zapisu dziecka do pobrania
w sekretariacie lub ze strony internetowej
www.szkolajerzmanowice.pl

Serdecznie zapraszamy

Karta zapisu do szkoły podstawowej
 Pobierz plik (karta zapisu)    

Dyrektor Zespołu Szkół
w Jerzmanowicach, informuje, że od
6 marca 2017 r. rozpoczyna się rekrutacja
do przedszkola na rok szkolny 2017/2018

1) terminy składania dokumentów:
    od 6 marca do 31 marca 2017 r.

2) do 28 kwietnia 2017 r. w przedszkolu będą wywieszone
    listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych na rok szkolny
    2017/2018

3) kartę zapisu dziecka do przedszkola można pobrać
    w przedszkolu, w sekretariacie lub ze strony internetowej
    www.szkolajerzmanowice.pl

Karta zapisu dziecka do przedszkola    Pobierz plik =>    

Uchwała w sprawie ustalenia zasad i kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Jerzmanowice-Przeginia    Pobierz plik =>    Światowy Dzień Wody
Oddział w Łazach

          22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku również w naszym przedszkolu obchodziliśmy to nietypowe święto. Zapoznano dzieci z właściwościami wody i jej rolą w życiu ludzi, zwierząt i roślin. Zwrócono uwagę dzieci na oszczędzanie wody i jej brak w różnych regionach na świecie. Przeprowadzono również kilka zabaw badawczych m.in. „Co pływa, co tonie”, „Przechodzenie wody”, „Tworzenie barw”, „Barwienie”. Dzieci z niecierpliwością czekały na efekty naszych eksperymentów.

/DMPowitanie Pani Wiosny

          21 marca – „Pierwszy Dzień Kalendarzowej Wiosny” – z tej okazji wybraliśmy się na spacer po okolicy. Wszędzie szukaliśmy oznak Wiosny. Udało nam się znaleźć w domowych ogródkach kwitnące krokusy i przebiśniegi. Na drzewach i krzewach zaczynają się pojawiać pierwsze pąki. Podczas spaceru towarzyszył nam śpiew ptaków a słonko chętnie nas ogrzewało. Zgodnie zdecydowaliśmy, że Wiosna już do nas przyszła. Aby uczcić jej nadejście dzieci udekorowały kolorowymi wstążkami ogród przedszkolny.Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!
Oddział w Łazach

          21 marca uroczyście pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy nową porę roku – wiosnę. Wyruszyliśmy z radosnym pochodem na czele z Panią Wiosną, a po drodze obserwowaliśmy pierwsze oznaki tej pory roku: pąki na drzewach, bazie, przebiśniegi i krokusy w przydomowych ogródkach, słuchaliśmy śpiewu ptaków. A kukła Pani Wiosny będzie nam towarzyszyć aż do lata. Bardzo cieszymy się, że znów jesteś z nami.
/DMWizyta w Bibliotece Gminnej
Oddział w Łazach

          7 marca odwiedziliśmy Bibliotekę Gminną w Jerzmanowicach. Dzieci zapoznały się z wyglądem biblioteki, z księgozbiorem bibliotecznym oraz z pracą bibliotekarza. Przypomnieliśmy sobie zasady właściwego zachowania się w tym miejscu. Wysłuchaliśmy bajki „O niedźwiadku Fąfeluszku” wyświetlonym przy pomocy projektora. Następnie pani bibliotekarka zaproponowała nam wiele zabaw ruchowych na dywanie. Na zakończenie pokolorowaliśmy wiosenny rysunek.
/DM„STOP AGRESJI, STOP PRZEMOCY”
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
i oddział w Łazach

          Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach i oddziału w Łazach miały okazje obejrzeć spektakl profilaktyczny pt.: „STOP AGRESJI, STOP PRZEMOCY”. Przedstawienie poruszało problemy agresji i przemocy, z jaką mogą spotkać się dzieci w przedszkolu jak i w późniejszej edukacji szkolnej. Został pokazany wątek dokuczania sobie nawzajem, wymuszania jedzenia przez starszych kolegów, czy też kradzieży pieniędzy. Aktorzy przebrani w stroje: klauna, wilka i kaczki przedstawili w zabawny sposób jak radzić sobie ze wszelkimi objawami agresywnych zachowań wśród najmłodszych. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, ponieważ nie tylko oglądały, ale również wzięły czynny udział w przedstawieniu. Na koniec zabawny klaun przypomniał najmłodszym widzom, że wszelkie niepokojące sytuacje należy zgłaszać pani wychowawczyni aby czuć się w przedszkolu bezpiecznie.


Spotkanie w bibliotece

          Dnia 6.03.2017r. zostaliśmy zaproszeni do biblioteki publicznej na głośne czytanie bajek. Na początku dzieci oglądały bajeczki wyświetlane za pomocą projektora. Wspólnie bawiliśmy się chustą, balonikiem, oraz w „Stonogę”. Pani przeczytała nam również bajkę „Parauszek”.„Podkowiec” – kto to taki?

          3 marca w ramach projektu realizowanego przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” odbyła się w przedszkolu prelekcja na temat niezwykłego nietoperza o nazwie Podkowiec. Dzieci poznały nie tylko wygląd nietoperza, ale również jego cechy charakterystyczne, sposób odżywiania się oraz wygląd. W grupach przedszkolaki układały z puzzli obrazek nietoperza. Na zakończenie każdy narysował swojego małego podkowca.Warsztaty „Nietoperze”
Oddział w Łazach

          3 marca odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty z panem Piotrem Firlejem „Nietoperze” na przykładzie Podkowca. Przedszkolaki poznały sposób życia, odżywiania oraz budowę ciała nietoperzy. Poznały takie pojęcia jak echolokacja i hibernacja. Odbyły się różne „nietoperzowe” zabawy, m.in. labirynt, puzzle, zabawy ruchowe, śpiewanie piosenek. Na zakończenie wszystkie dzieci narysowały naszego latającego bohatera.
/DMKonkurs na nazwę przedszkola
"Nazwij swoją grupę w przedszkolu"

Zasady udziału w konkursie    Pobierz plik =>    Urodziny w przedszkolu
Oddział w Łazach


Warsztaty ceramiczne


INFORMACJA W SPRAWIE REKRUTACJI
DO PRZEDSZKOLA


Szanowni Państwo – Dyrektor Szkół
w Jerzmanowicach informuje,
że terminy i zasady rekrutacji do przedszkola
zostaną podane niezwłocznie po otrzymaniu wytycznych
z organu prowadzącego,
tj. Gminy Jerzmanowice-Przeginia.
Prosimy i cierpliwość i wyrozumiałość w tej sprawie.Przegląd dziecięcej twórczości plastycznej
Oddział w Łazach

           W lutym dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w XIX konkursie dziecięcej twórczości plastycznej zorganizowanym przez klub 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Do wyboru były dwa tematy prac: „W błękitnym mundurze maszerujemy” – Józef Haller i jego armia oraz „Powstańczy trud, żołnierska radość. Jeden dzień z życia obozowego wojsk Tadeusza Kościuszki”. Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich dzieci i młodzieży, propagowanie tematyki wojskowej i patriotycznej w wychowaniu przez sztukę oraz poznawanie historii Polski w trakcie przygotowań do realizacji prac.
W konkursie udział wzięli: Kacper Adamczyk, Ewelina Błaszko, Aleksandra Borszowska, Adrian Chałupka, Julia Chochół, Igor Dębski, Małgorzata Dziedzic, Franciszek Falgier, Cezary Giera, Izabela Goraj, Filip Grochot, Rafał Kurek, Jakub Krzynówek, Nikola Miska, Alan Orkisz, Hanna Poddębniak, Wojciech Poddębniak, Julia Przybyło, Franciszek Szklarek, Józef Szklarek, Nadia Świerkowska, Emilia Żurek.
Jury powołane przez organizatorów przyznało Filipowi Grochotowi i Jakubowi Krzynówkowi indywidualne wyróżnienia.

/DM


Poczytam Ci przedszkolaku


XIX przegląd dziecięcej twórczości plastycznej

          Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wzięły udział w konkursie plastycznym pt: „Powstańczy trud, żołnierska radość. Jeden dzień z życia obozowego wojsk Tadeusza Kościuszki”. Konkurs został zorganizowany prze Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej i Kluby Wojskowe. Cele konkursu:
- kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich dzieci, a także oddziaływanie na środowisko cywilne poprzez działania artystyczne i twórcze dzieci;
- promowanie i prezentacja dorobku oraz ocena dziecięcej twórczości plastycznej w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej garnizonie Kraków;
- propagowanie tematyki wojskowej i patriotycznej w wychowaniu przez sztukę;
- poznawanie historii Polski w trakcie przygotowań do realizacji prac;

W konkursie udział wzięli:
Amelia Śladowska, Filip Florczyk, Aleksander Karcz, Adam Luciński, Dawid Poznański, Wojciech Krawczyk, Wiktor Szlachta, Wojciech Kordaszewski, Aleksandra Krawczyk, Maciej Czerniak, Nikola Tarnawska, Dominik Bigaj, Wojciech Skrzypek, Nikola Przystanek.

Prace wszystkich uczestników konkursu będą prezentowane na wystawie w dniach 2 marca – 21 marca 2017r w Galerii Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej.


Poczytam Ci przedszkolaku
Oddział w Łazach


Prelekcja na temat:
Podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci
w kontaktach z osobami „obcymi” – 20.02.2017r.

          Dzisiejszy dzień poświęciłyśmy na powtórzenie, utrwalenie i pogłębienie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa oraz dostarczenia im dodatkowych informacji na temat zachowania w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą. Na wstępie wspólnie zdefiniowaliśmy pojęcie „obca osoba”. Następnie rozmawialiśmy o najczęściej spotykanych w życiu codziennym rodzajach zagrożeń i przedstawiliśmy przykłady bezpiecznych zachowań. Kształciliśmy asertywną postawę wobec zachowań ryzykownych, uwrażliwiałyśmy dzieci na mogące dopiero zaistnieć skutki różnych niebezpiecznych sytuacji, wdrażałyśmy je do umiejętności szybkiego i efektywnego działania w sytuacjach zagrożenia, utrwalaliśmy umiejętności bezpiecznego zachowania się. Ważnym elementem spotkania było wyrabianie w dzieciach ograniczonego zaufania wobec osób „obcych”. Wspólnie powtórzyliśmy numery awaryjne na policję, straż pożarną i pogotowie. Poruszyłyśmy również kwestię zagrożeń płynących z Internetu. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach.


Wyjście do sklepu
Oddział w Łazach

          22 lutego przedszkolaki wybrały się do sklepu spożywczo – przemysłowego w Łazach. Poznały wyposażenie sklepu, oglądały urządzenia i towary znajdujące się na półkach, poznały nowe słowa związane ze sklepem: ekspedientka, kasa, klient, paragon, karta płatnicza. Rozmawiały z ekspedientką na temat jej pracy.

/DM


Powiedz „nie” obcemu
Oddział w Łazach

          24 lutego przeprowadzono z dziećmi zajęcia na temat „Powiedz nie obcemu”. Zapoznano dzieci z najczęściej spotykanymi w życiu codziennym rodzajami zagrożeń, przedstawiono przykłady bezpiecznych zachowań, uczono, jak nie stać się ofiarą przestępstwa oraz ostrzegano przed konsekwencjami niewłaściwych zachowań. Wspólnie zdefiniowaliśmy pojęcie osoby obcej, określiliśmy, jakimi cechami może charakteryzować się taki człowiek. Opisywaliśmy sytuacje, w których mogą spotkać „obcego”. Przypomnieliśmy sytuacje i zachowania w kontekście z osoba obcą, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Proponowano dzieciom formy odmowy. Przypomnieliśmy informacje na temat numerów alarmowych oraz sytuacji, w których możemy korzystać z ich pomocy. Zapoznano również dzieci z zagrożeniami płynącymi z Internetu.
/DMSpotkanie z pielęgniarką
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
15 luty 2017r.

          Dzisiaj odwiedziła nas pielęgniarka Pani Renata Krawczyk. Dzieci wysłuchały prelekcji nt. „Jak należy dbać o zdrowie”. Wyjaśniła jak dochodzi do zarażania innych osób chorobami. Omówiliśmy zasady postępowania podczas zachorowania i zapobiegania chorobom, np.:
- w razie złego samopoczucia należy zostać w domu
- nos należy dmuchać w chusteczkę higieniczną
- należy często myć ręce
- nie wolno dawać „liza, gryza ani łyka”
- odpowiednio ubierać się do pogody
- spacerować, aby wzmocnić odporność
- odpowiednio się odżywiać

Dzieci chętnie zadawały pytania m.in.:
- „ Czy jak ktoś ma zimny nos i uszy tzn, że jest chory?”
- „Czy wolno jeść dużo witaminy D?”
- „Czy marchewka jest zdrowa?”
- „Gdzie są oskrzela?” itp.

Po prelekcji Pani pielęgniarka zmierzyła chętnym dzieciom ciśnienie tętnicze krwi. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał naklejkę.


Kocie zabawy przedszkolaków
Oddział w Łazach

          17 lutego wesoło obchodziliśmy Dzień Kota. Dzieci oglądały ilustracje różnych kotów, począwszy od łagodnych bajkowych zwierzaków do tych najbardziej dzikich i drapieżnych. Słuchały też ciekawostek dotyczących życia i kocich zwyczajów. Nie obyło się oczywiście bez „kocich odgłosów”, i różnych „kocich” zabaw. Śpiewaliśmy „kocie” piosenki. Przedszkolaki wysłuchały również bajki „Aryskotraci” czytanej przez panią dyrektor Teresę Sieradzką, która była przebrana oczywiście ... za kota. Na zakończenie dzieci w grupach ozdabiały sylwety kotów według własnych pomysłów.

/DM


Walentynki – 14 luty 2017r.
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach

          Dzień 14 lutego jest uznawany za dzień miłości i przyjaźni. Dzisiejszego dnia również w naszym przedszkolu obchodziliśmy Walentynki. Na początku poznaliśmy historię tego święta: W III wieku żył kapłan Walenty, który potajemnie przed cesarzem udzielał ukochanym ślubu. Walenty został jednak przyłapany i za swoje przewinienie zginął dnia 14 lutego 270 roku. Papież Gelasius docenił jego waleczność i w 496 roku ustanowił go patronem zakochanych. W XVI wieku tradycję darowania kwiatów zapoczątkowała córka króla Francji Henryka IV, która zorganizowała bal, na którym mężczyźni podarowywali wszystkim kobietom bukiety kwiatów. Od tej pory ukochani zostali zobowiązani do wysyłania kwiatów i innych symboli miłości do wybranek swego serca. Dzieciom bardzo spodobała się ta historia. Same również wykonały piękne kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek.


Walentynki
Oddział w Łazach

          14 lutego w związku z Walentynkami czyli Dniem Zakochanych odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia na temat przyjaźni, miłości, szacunku oraz różnych sposobów ich wyrażania. Zapoznano dzieci z ciekawostkami dotyczącymi walentynek, m.in. z historią święta, kiedy jest ono obchodzone, kogo to święto, walentynkowy kolor. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach tematycznych, dydaktycznych, plastycznych, integracyjnych, a we wszystkich dominowały serduszka i kolor czerwony. Na zakończenie wykonano drzewo przyjaźni. Nie zabrakło oczywiście walentynkowych serduszek dla kolegów i koleżanek.

/DM


Poczytam Ci przedszkolaku


Dzień Babci, Dzień Dziadka
Oddział w Łazach

          27 stycznia 2017r. przybyli do naszego przedszkola wspaniali goście – nasze babcie i nasi dziadkowie, aby w sposób szczególny obchodzić swoje święto ze swoimi wnukami. Przedszkolaki zaprezentowały tańce przygotowane na zajęciach tanecznych oraz montaż słowno – muzyczny. W wierszach i piosenkach przekazali babciom i dziadkom swoją wdzięczność za to, że są wśród nas i że zawsze można na nich liczyć. Wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty i zaprosili na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziadkowie nie kryli wzruszenia.

/DM


Dzień Babci i Dziadka

          26 stycznia 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości związane z Dniem Babci i Dziadka. Przedstawienie składało się z dwóch części. W pierwszej pt. „ Babcia i Dziadek – nasi aniołowie” dzieci zaprezentowały koncert życzeń oraz zaśpiewały piosenki o babciach i dziadkach. Druga część to „Bajkowe Jasełka Bożonarodzeniowe„. Wszystkie dzieci również pięknie dla gości zatańczyły. Wręczyły dziadkom samodzielnie wykonane prezenty i podziękowały za ich troskę, opiekę, uśmiech oraz poświęcony czas. Wzruszeniom i uściskom nie było końca.


OGŁOSZENIE


Szanowni Rodzice !

W czasie ferii zimowych
tj. od 30 stycznia do 10 lutego 2017 r.
z uwagi na montaż elementów ceramicznych
na klatce schodowej
dzieci z oddziału przedszkolnego w Łazach
będą uczęszczać do przedszkola w Jerzmanowicach.
Za utrudnienia organizacyjne przepraszamy
i prosimy Państwa o wyrozumiałość.

Teresa Sieradzka
Wizyta w bibliotece szkolnej
Oddział w Łazach

          26 stycznia przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach. Zapoznały się z wyglądem biblioteki oraz z księgozbiorem bibliotecznym, poznały pracę bibliotekarza. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom największą oraz najmniejszą książkę, która znajduje się w bibliotece. Przekazała dzieciom informację na temat zasad wypożyczania książek oraz przypomniała o właściwym zachowaniu się w bibliotece. Na zakończenie dzieci oglądały interesujące ich książeczki.

/DM


Planetarium w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach - 26.01.2017

          W czwartek 26.01.2017r. w Zespole Szkól w Jerzmanowicach zagościło Objazdowe Planetarium, które rozłożyło się na sali gimnastycznej. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach mogły z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa, którymi się on rządzi. Projekcja odbyła się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która już na samym wstępie zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Nadmuchiwana ogromna kula stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się i zobaczyć jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Była to rewelacyjna okazja do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk atmosferycznych. W zaciemnionym wnętrzu odbywała się ciekawa prelekcja, dzięki której dzieci poznały fazy księżyca, znaki zodiaku, układ planet i wiele innych astronomicznych procesów. Takie nietypowe zajęcia bardzo się przedszkolakom podobały i sprawiły im ogromną radość. Pokaz w przenośnym planetarium z pewnością był dużym urozmaiceniem i przeżyciem, pozostawiając niezapomniane wrażenia, a jednocześnie wprowadzając przedszkolaki do świata planet, gwiazd i kosmosu.


Objazdowe obserwatorium astronomiczne
Oddział w Łazach

          26 stycznia 2017r. wzięliśmy udział w warsztatach organizowanych przez objazdowe planetarium, które zabrało nas rakietą w międzyplanetarną podróż. Wszyscy odbyliśmy podróż po ośmiu planetach Układu Słonecznego. Od palącego Słońca, przez rozdzieraną słonecznymi wiatrami atmosferę Merkurego, wulkaniczną Wenus, życiodajną Ziemię, wysuszony krajobraz Marsa, burzowe chmury potężnego Jowisza, cudowne pierścienie Saturna, śpiącego Urana po błękit Neptuna. Mogliśmy zanurzyć się w przestrzeni kosmicznej i rozbudzić w sobie wyobraźnię odkrywcy.

/MG


Bal karnawałowy w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach - 27.01.2017r.

          Dnia 27.01.2017 roku w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się bal karnawałowy. Przedszkolaki były przebrane w różne stroje różnych postaci m.in. księżniczki, wróżki, motylki, elfy, żabki, czarodziejki, krasnale, rycerze, kowboje itp. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas pokazu. Każde dziecko potrafiło się przedstawić i powiedzieć z jakiej baki pochodzi. Dzieci tańczyły w parach, indywidualnie, w kole, w rytm muzyki. Odbyły się różne konkursy i zabawy m.in. taniec z balonikiem, na gazecie, w parach, krzesełka, pociąg, pokaz mody. W przerwie przedszkolaki miały słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.


Bal karnawałowy
Oddział w Łazach

          23 stycznia odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Dzieci przygotowywały się do balu już wcześniej – w przedszkolu przygotowały elementy dekoracji sali a z rodzicami bajeczne przebrania. Od samego rana w przedszkolu pojawiały się różne postacie: kotek, pirat, nietoperz, królewny, księżniczki, żołnierz, diabełek, czarnoksiężnik, piłkarz, Zorro Kubuś Puchatek, Ninja. Każde dziecko zaprezentowało swoje przebranie. Potem była świetna zabawa – tańce przeplatane wesołymi konkursami i zabawami. Był też słodki poczęstunek o który zadbała niezawodna Rada Rodziców. Dzieci bawiły się wyśmienicie, tańcząc kaczuszki, walczyka, chusteczkę, pociąg i wiele innych zabaw.

/DM


Dzień Kubusia Puchatka
Oddział w Łazach

          18 stycznia obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Jest on obchodzony na pamiątkę urodzin Alana Aleksandra Milne’a – twórcy „misia o bardzo małym rozumku”. Każde dziecko przyniosło do przedszkola pluszaka Kubusia Puchatka lub jednego z jego przyjaciół. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o wiecznie głodnym amatorze miodu – Kubusiu Puchatku. Z zaciekawieniem oglądały filmy i rozwiązywały zagadki o mieszkańcach Stumilowego Lasu. Tańczyli ze swoimi Kubusiami, Tygryskami, Królikami przy ulubionych melodiach. W grupach przy stolikach wykonali pracę plastyczną. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela Kubusia Puchatka”. Oczywiście nie zabrakło wspólnej fotografii z Kubusiem Puchatkiem.

/DM


Dobre mydełko

          „Dobre mydełko” – 16 stycznia przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach uczestniczyły w warsztatach twórczych. Dzieci miały niepowtarzalną okazję, aby zrobić i przyozdobić swoje własne mydełka. Każde dziecko mogło wybrać jego kształt, kolor, zapach oraz dodać do mydełka różne elementy dekoracyjne. Warsztaty mydlane "Dobre Mydełko" były dobrą zabawą, dającą możliwość rozwoju kreatywnego myślenia dzieci. Dzieci otrzymały potrzebną ilość przeźroczystej gliceryny, różnorodne dodatki do mydełka - dekoracje do zatopienia (koraliki, muszelki, kamyczki, brokat, susz itp.). Każdy uczestnik zajęć mógł liczyć na pomoc i fachowe rady. Dzięki wystarczającej ilości czasu dzieci wykonały piękne, kolorowe, pachnące i niepowtarzalne mydełka. Na zakończenie warsztatów każde mydełko zostało estetycznie opakowane.


W krainie zapachu – warsztaty mydlarskie
Oddział w Łazach

          16 stycznia w naszym przedszkolu zapachniało – przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach mydlarskich. Dzieci rozpoznawały zapachy olejków eterycznych i kompozycji zapachowych, badały wielozmysłowo różnorodne dodatki, takie jak suszone kwiaty, owoce czy przyprawy, a także w praktyce dowiadywały się z czego powstaje mydło. Każde dziecko miało okazję stworzyć własne mydełko o dowolnym kolorze, zapachu i kształcie, mogło zatopić w nich różne składniki (muszelki, suszone zioła oraz inne elementy dekoracyjne) wzbogacając wygląd mydełka. Ulubione zapachy: czekolady, wanilii, gumy balonowej wypełniły całe przedszkole. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości dotyczące zasad higieny oraz dowiedziały się kim są stworki zwane bakteriami.

/DM


,,Bajkowe jasełka” w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach

          W dniach 21.12.2016r. i 22.12.2016r. na sali gimnastycznej odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe pod tytułem ,,Bajkowe Jasełka”. Przedszkolaki wystąpiły przed uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Jerzmanowicach oraz przed swoimi rodzicami, dziadkami i zaproszonymi gośćmi. Każde dziecko brało czynny udział w inscenizacji, każde miało do odegrania jakąś ważna rolę. Dzieci zaprezentowały oryginalne bajkowe jasełka. Jezuskowi oddali pokłon między innymi : pastuszkowie, aniołki, trzej królowie Kacper, Melchior i Baltazar oraz postacie z bajek : Calineczka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Sierotka Marysia, Kopciuszek, Smerfetka, Jaś i Małgosia, pszczółki, motylki, ptaszki. Wszyscy widzowie poddali się nastrojowi chwili i wspólnie z uczestnikami przedstawienia zaśpiewali kolędy i pastorałki między innymi: ,, Gore gwiazda”, ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Maleńka miłość ”.


Kiermasz świąteczny
Oddział w Łazach

          Po raz kolejny przed świętami Bożego Narodzenia w przedszkolu został zorganizowany kiermasz ozdób świątecznych. Na specjalnie przygotowanych stolikach znalazły się własnoręcznie wykonane dekoracje: kartki świąteczne, gipsowe aniołki, choinki z różnych materiałów, gwiazdy, kule kwiatowe, bombki, ozdoby z orzechów i szyszek, stroiki. Nie zabrakło pierników i piernikowych ciasteczek upieczonych przez dzieci. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci a także innych osób odwiedzających nasze przedszkole. Uzyskany dochód przeznaczony będzie na zakup materiałów plastycznych i pomocy dydaktycznych dla dzieci. Bardzo dziękujemy zarówno wykonawcom jak i nabywcom tak niepowtarzalnych ozdób i mamy nadzieję, że wykonane przez nas ozdoby wzbogaciły wystrój domów i cieszyły oko Waszych gości.

/DM


Jasełka w przedszkolu
Oddział w Łazach

          Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas był niezwykle pracowity. Dzieci z wielkim zapałem przygotowywały jasełka, aby 21 grudnia zaprezentować się przed przybyłymi gośćmi. Przedszkolaki występowały w pięknych strojach aniołków, Józefa, Maryi, króli, pasterzy. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role, śpiewały kolędy i pastorałki. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, świąteczne stroiki i dekoracje oraz wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.

/DM


Zajęcia gimnastyki korekcyjnej
Oddział w Łazach


Pieczenie pierników i mufinek
Oddział w Łazach


Malowanie bombek
07.12.2016r.


Malowanie bombek choinkowych
Oddział w Łazach

          Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zorganizowano warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki choinkowe. 7 grudnia gościliśmy w przedszkolu pracowników zakładu, w którym produkuje się bombki. Na początku przedszkolaki poznały etapy ich powstawania (dmuchanie, posrebrzanie, lakierowanie). Następnie podziwiały bombki gotowe różnego rodzaju i o różnym kształcie. Poznały także sposoby ozdabiania bombek. Na koniec według instrukcji dzieci przystąpiły do samodzielnej pracy. W skupieniu i z wielkim zaangażowaniem malowały swoją bombkę farbami i ozdabiały ją brokatem. Każdy starał się, aby jego praca była oryginalna i kolorowa. Po wysuszeniu bombki zostały zapakowane i zabrane przez dzieci do domu. Teraz przedszkolaki czekają, kiedy będą mogły powiesić swoją ozdobę na świątecznym drzewku.

/DM


Święty Mikołaj w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach

          Dnia 06.12.2016r. przedszkolaki w Jerzmanowicach odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci powitały go głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Wszystkie dzieci rozmawiały z niecodziennym gościem, zaprezentowały program artystyczny: recytowały wiersze i zaśpiewały piosenki. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok. Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

Odwiedził nas Święty Mikołaj
Oddział w Łazach

          Mikołajki to chyba najweselszy, ale również najbardziej wyczekiwany dzień dla wszystkich dzieci. Czekały na niego cały długi rok. Jedni rysowali, inni z pomocą rodziców pisali do Mikołaja listy z prośba o prezenty. Ozdabialiśmy przedszkole portretami Mikołaja. 6 grudnia wreszcie nastał ten dzień. Od samego rana dzieci były bardzo podekscytowane i z utęsknieniem wyczekiwały dźwięku dzwoneczków miłego gościa. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci – chociaż zmęczony i z bardzo daleka przybył do przedszkolaków. Dzieci przygotowały dla Niego piosenki i wierszyki. Mikołaj ich wysłuchał, porozmawiał z dziećmi i rozdał im dyplomy „Grzecznego dziecka” oraz wspaniałe prezenty. Dzieci z radością podchodziły do Mikołaja, dziękowały za prezenty i robiły pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Przedszkolaki odwdzięczyły się Mikołajowi wręczając mu własnoręcznie upieczone w przedszkolu ciasteczka oraz ozdobę z szyszki. Dzieci pożegnały Mikołaja słowami piosenki „Pamiętaj o nas Święty Mikołaju” z nadzieją, że za rok znowu do nich przybędzie…

/DM


Wykonywanie i pieczenie ciasteczek piernikowych
w przedszkolu
Oddział w Łazach

          5 grudnia nasze przedszkole przemieniło się w słodką świąteczną krainę pachnącą cynamonem i miodem, gdzie dzieci samodzielnie wykonywały ciasteczka. Najpierw umyły ręce i założyły fartuszki ochronne a następnie przystąpiły do wykonywania ciasteczek piernikowych. Nasza pani kucharka Agatka zagniotła ciasto i każde dziecko otrzymało kawałek, na którym za pomocą foremek wyciskało ciasteczka. Następnie ciasteczka zostały ułożone na blaszce i powędrowały do piekarnika. Po upieczeniu dzieci dekorowały ciasteczka lukrem czekoladowym i kolorowymi posypkami. Przystąpiliśmy do degustacji. Nie ma nic pyszniejszego niż pierwszy kęs własnoręcznie upieczonego ciasteczka. Na drugi dzień poczęstowaliśmy Świętego Mikołaja, który przyszedł do naszego przedszkola.

/MG


,,Barbórka” – wizyta górnika
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          5 grudnia 2016r. w naszym przedszkolu gościliśmy górnika pana Andrzeja Kozerę, dziadka jednego z naszych przedszkolaków, aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej, trudnej i bardzo niebezpiecznej pracy górnika.
Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi : kolor zielony – członek nadzoru, kolor czarny-zwykły górnik , kolor biały – sztygar, czerwony – członek orkiestry górniczej. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górniczą czapkę. Dzieci dowiedziały się jak wygląda górnicze godło, jakie są podstawowe barwy górnicze (czerń i zieleń), kto jest patronką wszystkich górników (Święta Barbara) i kto jest dobrym duchem każdej kopalni (Skarbnik). Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika na temat pracy pod ziemią. Dowiedziały się, że zawód górnika - to zawód szczególny, bo jego wykonywanie jest realizowane w podziemiach, czyli w warunkach odmiennych od tych w jakich człowiek przebywa i żyje. Górnik, aby sprostać wymaganiom przyrody oraz realizować wytyczone cele musi rygorystycznie przestrzegać obowiązujących zasad postępowania. Nasz gość wyjaśnij dzieciom jak wyglądało dawniej wydobycie węgla, a jak obecnie, jakie narzędzia pracy wykorzystywane są w kopalni, oraz jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa można napotkać w kopalni. Dzieci dowiedziały się, że oprócz kopani węglowych są też inne, w których wydobywa się takie bogactwa naturalne jak : sól, miedź, cynk, ołów, diamenty. Górnik wytłumaczył dzieciom do czego człowiek wykorzystuje się węgiel. Na koniec spotkania przedszkolaki obsypały gościa mnóstwem pytań. Po burzliwej dyskusji górnik obdarował dzieci cukierkami.

Dziękujemy panu Andrzejowi za poświęcony czas i zaangażowanie.


Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej

          Tradycją stało się w naszej szkole, że nasi uczniowie już na początku grudnia myślą o świętach. Konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” na stałe zagościł już w naszych domach . Na tegoroczną XV edycję konkursu przygotowano aż 26 szopek! Wszystkie szopki zostały dostarczone do szkoły w Będzinie, głównego organizatora konkursu. Komisja konkursowa w dniu 1.12.16 wyłoniła zwycięzców. Aż sześć prac z naszej szkoły znalazło się na liście nagrodzonych!

Wyniki:

Kategoria klas 0 – I :
Miejsce I:
Sara Furman uczennica klasy 0, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

Miejsce III:
Nikola Skowrońska uczennica klasy 1, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

Kategoria klas IV – VI
Miejsce II:
Julia Kowalik uczennica klasy 5 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

Wyróżnienia:
Mateusz Marek uczeń klasy 4 Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach,
Oliwia Spyt uczennica klasy 5 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Kacper Klich uczeń klasy 4 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

Dziękujemy dzieciom, rodzicom i opiekunom za pomysłowość,poświęcony czas i zaangażowanie.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 10 w Będzinie
dn. 11 grudnia 2016 r. o godz. 14:00

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Oddział w Łazach

          28 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł z domu swojego ulubionego misia. Od samego rana miś towarzyszył każdemu dziecku. Podczas wspólnych zabaw dzieci przypomniały sobie historię powstania pluszowego misia. Przedszkolaki przedstawiały swoją ulubioną maskotkę. Opowiadały, jak spędzają czas z misiem i jak miś ma na imię. Śpiewaliśmy piosenkę o misiu a także tańczyliśmy przy „misiowych” piosenkach. Przy stolikach wykonywali wspólną pracę plastyczną – oczywiście misia. Wykonano również portrety misiów z ich właścicielami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali medale „Przyjaciel Pluszowego Misia” oraz pamiątkowe dyplomy. To był wspaniały „misiowy” dzień – wszystko, co robiliśmy było związane z misiem.

/DM


XIII DIECEZJALNY KONKURS
NA PRZEKŁAD INTERSEMIOTYCZNY
„MOJA ULUBIONA KOLĘDA”


„Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Łk 2, 14)


ADRESACI:
Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie szkół podstawowych klas I– III Diecezji Sosnowieckiej

CELE KONKURSU:
Przybliżenie uczniom twórczości muzycznej i plastycznej związanej z tradycjami Bożego Narodzenia – zaduma nad symboliką świąt.
Popularyzacja kolęd i pastorałek - wybór ulubionej kolędy. Rozwijanie kreatywności dzieci – rozbudzenie wyobraźni i inspiracja ku działaniom artystycznym.
Kształtowanie umiejętności prezentacji własnej twórczości.

PROJEKT:
Sztuka przekładu – twórcze wyobrażenie mojej ulubionej kolędy, refleksja własna nad jej treścią i przesłaniem.
Format dowolny. Forma płaska lub przestrzenna. Technika dowolna.
Praca powinna być wykonana indywidualnie.
Termin oddawania prac: 08.12.2016 r.
Szczegółowe informacje udzielają p. katechetki oraz p. nauczycielki świetlicy.DZIEŃ CZARÓW I WRÓŻB
Oddział w Łazach

          25 listopada w naszym przedszkolu nie zabrakło dobrej zabawy, magii, czarów i innych atrakcji. Odchodziliśmy tradycyjne Andrzejki. W sali wisiały tajemnicze dekoracje i andrzejkowe symbole. „Andrzeju, Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać” – takim hasłem rozpoczęliśmy dzień, w którym chcieliśmy poznać naszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki. Dzieci dowiedziały się, jaki będą mieć zawód, kto pierwszy wyjedzie w podróż i jaki prezent dostaną od Mikołaja. Dużo radości dostarczyło dzieciom lanie wosku przez „magiczny” klucz. Z powstałego kształtu odczytywały czego mogą się spodziewać w najbliższej przyszłości. Wróżby przeplatane były słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców oraz wesołymi pląsami przy dźwiękach muzyki. Dzień dostarczył dzieciom wiele emocji i wrażeń a przede wszystkim był okazją do wesołej zabawy.

/DM


BADANIE LOGOPEDYCZNE W PRZEDSZKOLU
Oddział w Łazach

          25 listopada w naszym przedszkolu gościła pani logopeda z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Krzeszowic. Przeprowadziła badania, które sprawdzają umiejętności dziecka związane z możliwościami odbierania, nadawania dźwięków i nabywania mowy oraz stan rozwoju mowy dziecka. Badanie przeprowadzane jest w formie zabawy. Dziecko rozmawia z logopedą, nazywa przedmioty przedstawione na obrazkach, wskazuje odpowiednie obrazki, liczy itp. Wypowiedzi dzieci pozwalają ocenić stan artykulacji głosek oraz zdolność do wypowiadania się. Badaniu podlega także budowa i sprawność aparatu artykulacyjnego.

/DM


Andrzejkowe wróżby
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          W czwartek 24.11.2016r. w przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się andrzejkowe wróżby i zabawy. Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę . Na początku było lanie wosku, potem wróżby , między innymi: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”, ,, Kolory” , ,,Byty” itp. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.


Kółko matematyczne
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          W Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach na zajęciach z kółka matematycznego ,,Mały matematyk” uczestniczą wszystkie chętne dzieci w wieku od 3 – 6 lat. Zajęcia te są dostosowane do wieku i poziomu intelektualnego dzieci. Głównym celem pracy koła matematycznego jest pozyskanie informacji o poziomie wiedzy i umiejętności dzieci w zakresie edukacji matematycznej, oraz rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i pasji matematycznych dzieci. W przedszkolu zorganizowany jest kącik matematyczny, w którym dzieci mogą znaleźć różnorodne środki i pomoce dydaktyczne m.in.; gry, układanki, puzzle, domina, liczydła, liczmany.


Urodziny w przedszkolu
Oddział w Łazach

Zajęcia z kółka plastycznego „Mały plastyk”
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

Głównym celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.


Konkurs ,, Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji Chrześcijańskiej”

          Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i czas przygotowywania do tych świąt. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach też się do nich przygotowują poprzez udział w konkursie ,,Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji Chrześcijańskiej”. Z naszego przedszkola w konkursie udział wzięli:
1. Hania Piwowarczyk - lat 5
2. Sara Furman - lat 6
3. Amelia Śladowska – lat 6
4. Maksymilian Śladowski - lat 4
5. Maja Śladowska – lat 6
6. Filip Śladowski – lat 4Konkurs ,, Szopka Bożonarodzeniowa
w tradycji Chrześcijańskiej”
Oddział w Łazach          W listopadzie ogłoszony został konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”, którego celem jest przybliżenie dzieciom tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Z naszego przedszkola w konkursie udział wzięli:
Jakub Krzynówek – lat 6
Cezary Giera – lat 4
Dawid Synowski – lat 4.

/DMWizyta Policjantów
w Przedszkolu Samorządowym Jerzmanowicach - 23.11.2016r.

          Dnia 23.11.2016r. przedszkolaki w Jerzmanowicach odwiedzili Policjanci z Komisariatu z Krzeszowic. Policjanci opowiedzieli o swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, o zagrożeniach i niebezpieczeństwach wykonywania tego zawodu. Dzieci poznały mundur policjanta i podstawowe akcesoria potrzebne do pracy. Przypomnieli dzieciom:
- zasady prawidłowego i zgodnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, które powinny być oparte na wzajemnym szacunku i akceptacji dla drugiego człowieka,
- zasady odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach niebezpiecznych,
- zasady prawidłowego poruszania się po drogach i ulicach.
Na koniec spotkania dzieci otrzymały od policjantów opaski odblaskowe.

BĄDŹ BEZPIECZNY – WIZYTA POLICJANTÓW
W PRZEDSZKOLU
Oddział w Łazach

          W środę 23 listopada nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Rejonowej Komendy Policji w Krzeszowicach. Przeprowadzili z dziećmi prelekcję na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu się w przedszkolu i na ulicy. Policjanci przypomnieli o korzyści noszenia odblaskowych ubrań, butów i kamizelek. Przedszkolaki usłyszały również jak zachować się podczas spotkania osoby obcej, a także w czasie kontaktu z nieznajomym psem. Goście przypomnieli dzieciom, jak należy przewozić dzieci w samochodzie. Uświadomili również, jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i bez zapiętych pasów. Policjanci chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, zademonstrowali narzędzia swojej pracy. Na zakończenie obdarowali wszystkich przedszkolaków odblaskami.

/DM


Koncert Charytatywny
,,Królewna Śnieżka i Siedmiu Gnomów” - 22.11.2016r.

          Dnia 22.11.2016r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wybrały się na wycieczkę autokarową do Krakowa do kina Kijów na koncert charytatywny pt. ,,Królewna Śnieżka i Siedmiu Gnomów” w wykonaniu ponad 30 osobowego zespołu gwiazd i baletu Opery Lwowskiej. Koncert był zorganizowany przez Fundację Krzewienia Edukacji Kulturalnej ,,OTWÓRZ SERCE”. Cały zysk z koncertu jest przekazany na pomoc i rehabilitację dzieci poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie, w tym naszym rodakom. Powyższa inicjatywa ma na celu integrację Ukrainy z Unią Europejską, poznanie kultury Ukrainy, wzmocnienie przyjaźni między naszymi narodami, współpracy w sferze kulturalno- edukacyjnej i wymianie aktami dobrej woli - ,,Polskie dzieci pomagają dzieciom Ukrainy”.
Patronat Honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Ambasador Ukrainy w Polsce Pan Andrij Deszczycia, Mer Miasta Lwów Pan Andriy Sadovy, Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa, Prezydent miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski oraz inni.

Królewna Śnieżka i siedmiu Gnomów
Oddział w Łazach

          22 listopada kolejny raz gościliśmy w Kinie Kijów w Krakowie. Tym razem oglądaliśmy przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu gnomów” w wykonaniu uznanego na całym świecie Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu. Była to piękna baśń opowiedziana tańcem i muzyką o losach dobrej i pięknej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu krasnalach. Przepiękny występ, barwne postaci, gra świateł i muzyka to wszystko sprawiło, że przedszkolaki oglądały widowisko z zapartym tchem nie odrywając oczu od sceny. Popis wirtuozowskich skoków, piękne kostiumy i świetna choreografia krasnali dostarczyły dzieciom niezapomnianych emocji.

/DM


OGŁOSZENIE


W dniu 23 listopada 2016 r. (środa)
w świetlicy szkoły podstawowej
w Jerzmanowicach
o godz. 17:00
odbędzie się zebranie
rodziców dzieci uczęszczających
do przedszkola w Jerzmanowicach
i oddziału w Łazach.
Na zebraniu
psycholog Pani Małgorzata Cwener
przeprowadzi warsztaty dla Rodziców nt.
„Sposoby rozwiazywania sytuacji trudnych”Logopeda w Przedszkolu
21.11.2016

          W poniedziałek 21.11.2016r w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Krzeszowic. Przeprowadzono badania dzieci pod względem aktualnego rozwoju mowy. Szczególną uwagę zwrócono na:
- rozumienie przez dziecko poleceń słownych,
- zdolność wypowiadania się,
- prawidłowość wymawiania dźwięków mowy i wyrazów,
- budowę i sprawność aparatu artykulacyjnegoPoczytam Ci Przedszkolaku
Oddział w Łazach

          Od listopada w naszym przedszkolu realizowany jest projekt edukacyjny „Poczytam Ci Przedszkolaku”. Propagowanie czytelnictwa u dzieci, rozwijanie wyobraźni, rozwijanie uwagi, rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowej oraz przygotowanie do nauki czytanie to główne cele tego projektu. W naszym przedszkolu w projekt bardzo chętnie zaangażowali się rodzice przedszkolaków oraz uczący nauczyciele. Chętni czytają dzieciom książeczki autorów piszących dla dzieci po zajęciach edukacyjnych dwa razy w tygodniu w ramach zajęć relaksacyjnych. Dzieci słuchają bajek, wypowiadają się na ich temat i rysują obrazki dotyczące treści przeczytanych utworów.

/DM


KÓŁKO LOGOPEDYCZNE
Oddział w Łazach

          Od października w naszej grupie przedszkolnej realizowane jest kółko logopedyczne „Gimnastyka buzi i języka”. Są to zajęcia dodatkowe mające na celu wykrywanie i korygowanie wad wymowy oraz stymulowanie rozwoju mowy i kompetencji językowych dzieci. Program zajęć obejmuje ćwiczenia usprawniające pracę narządów artykulacyjnych a także ćwiczenia oddechowe, słuchowe, głosowe oraz leksykalne. Są one dobrane stosownie do wieku i możliwości dzieci.

/DMSzopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej

Zasady uczestnictwa:

1. W konkursie mogą brać udział osoby indywidualne oraz grupy uczniów (maksymalnie 2-osobowe). Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie pracy konkursowej.
2. Forma i technika dowolna. Można do prac wykorzystać materiały takie jak: drewno, tekturę, odlewy gipsowe, wszelkie masy ceramiczne.
3. Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę. Podstawa szopki nie może przekraczać 50cm x 60cm. Większe szopki nie będą oceniane.
4. Promowane będą prace wykonane samodzielnie przez uczniów, zarówno postaci jak i konstrukcja szopki (bez gotowych, zakupionych w sklepach elementów).
5. Każda praca konkursowa powinna być podpisana.
6. Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 25 listopada 2016r.
7. Bliższych informacji udzielają panie katechetki i panie ze świetlicy.Poczytam Ci Przedszkolaku

          Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach bierze udział w projekcie edukacyjnym „Poczytam Ci Przedszkolaku”. Projekt ten ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym, rozwijanie wyobraźni, uwagi i koordynacji wzrokowo – ruchowej, a także przygotowanie dzieci do nauki czytania. Uczestnicy projektu czytają naszym przedszkolakom książeczki autorów piszących dla dzieci. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu w ramach zajęć relaksacyjnych. Pierwsze spotkanie przedszkolaków z gimnazjalistami i Panią dyrektor przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajek i bardzo chętnie wypowiadały się na ich temat. Teraz z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania.


KÓŁKO PLASTYCZNE
Oddział w Łazach

          Od października prowadzone są w przedszkolu dodatkowe zajęcia kółka plastycznego „Mały artysta”. Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym, która jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się. Nasze przedszkole stwarza warunki, by rozwijać dziecięce talenty wzbogacać artystyczne możliwości dzieci poprzez poznanie różnorodnych technik plastycznych. Na zajęciach dzieci rozwijają swoją sprawność manualną, wrażliwość artystyczną, kształcą wyobraźnię i zaspokajają potrzebę aktywności. Tematyka zajęć jest dostosowana do pór roku i zainteresowań dzieci. Efekty działań artystycznych można podziwiać na wystawkach prac plastycznych w przedszkolu.

/DM


Kółko logopedyczne w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach

          Zajęcia logopedyczne stanowią narzędzie w zdobywaniu informacji na temat rozwoju mowy dziecka. Organizowane są zabawy, ćwiczenia w celu rozbudzania aktywności słownej przedszkolaków. Podczas zajęć dzieci biorą czynny udział w zabawach i ćwiczeniach tj.:
- zabawa z lusterkiem
- zabawa „Fonetyczne wideo”
- ćwiczenia oddechowe
- ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- ćwiczenia języka
- ćwiczenia warg
- ćwiczenia stymulujące rozwój słuchu fonematycznego
- rytmiczne powtarzanie tekstu
Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem biorą udział w zabawach logopedycznych


Obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Z tej okazji nasze przedszkolaki wzięły udział w marszu pod pomnik Nieznanego Żołnierza znajdujący się na cmentarzu w Jerzmanowicach. Odśpiewano Hymn Polski, wysłuchano przemowy dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, wierszy i pieśni patriotycznych. Przedszkolaki zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.


Odzyskanie Niepodległości
Oddział w Łazach

          Z okazji narodowego święta niepodległości przed 11 listopada rozmawialiśmy z dziećmi na temat tego święta. Z historii przypomnieliśmy sobie czasy rozbiorów, kiedy to Polska zniknęła z map, a także walkę Polaków o odzyskanie polskości. Przypomnieliśmy także polskie symbole narodowe – obejrzeliśmy film i omawialiśmy każdy z nich. Śpiewaliśmy hymn Polski, nie zapominając oczywiście o odpowiedniej postawie. Na zakończenie każdy wykonał patriotyczną w biało – czerwonych barwach kokardę narodową, rozetkę. Poznaliśmy również piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

/DM


Magik - Iluzjonista
Oddział w Łazach

          9 listopada odwiedził nasze przedszkole niesamowity gość – magik, iluzjonista. Od samego początku zaczarował dzieci swoimi trikami. Dzieci były zauroczone jego wyczynami i zastanawiały się jak to możliwe, że coś co wydaje się nierealne magik potrafił wykonać. Magiczne kropki, kolorowa chusta, zaczarowany królik, to tylko niektóre z trików, które pojawiły się podczas pokazu. Kilkoro dzieci miało możliwość „poczarowania” i przekonali się, że to wcale nie jest takie proste. A w naszym przedszkolu jeszcze długo wybrzmiewało tajemnicze zaklęcie „Bim sala bim”, które pomagało nam podczas występu.

/DM


„Bibidi Babidi Bum” –
magiczne spotkanie w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach
8.11.2016r.

          Ku radości wszystkich naszych milusińskich do naszego przedszkola zawitał iluzjonista, zwany przez dzieci czarodziejem. „Czarodziej” bardzo szybko wprowadził dzieci w świat magii i iluzji. W trakcie przedstawienia, dzieci oglądały wiele trików i sztuczek, m.in. zmieniające wygląd chusty, znikające pajacyki, metalowe obręcze, znikające oczka na kartach. Przedszkolaki również mogły aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Dzieci pomogły iluzjoniście pokolorować książeczkę oraz podejmowały próby wykonania różnych sztuczek. Podczas spotkania panowała miła atmosfera a dzieci z radością starały się odgadnąć sposoby wykonania sztuczek.


W hołdzie wszystkim zmarłym
Oddział w Łazach

          4 listopada tuż po Wszystkich Świętych wyszliśmy z dziećmi pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Łazy. Dzieci zapoznały się z historią powstania pomnika. Rozmawialiśmy o bohaterach, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Odmówiliśmy modlitwę za wszystkich zmarłych oraz zapaliliśmy znicze.

/DM


Warzywny dzień
Oddział w Łazach

          3 listopada odbył się w przedszkolu „Warzywny Dzień”. Rozmawialiśmy na temat wartości odżywczych warzyw. Omawialiśmy ich wygląd, zapach, kolor, przeliczaliśmy warzywa. Na zakończenie wszyscy razem wykonali sałatkę warzywną.

/DM


Owocowy dzień przedszkolaka
Oddział w Łazach

          28 października zorganizowano „Owocowy Dzień Przedszkolaka”. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola różne owoce. Wspólnie je nazywaliśmy, omawialiśmy ich wygląd, zapach, porównywaliśmy owoce krajowe i egzotyczne. Potem każde dziecko założyło fartuszek, umyło ręce i przypominało sobie zasady bezpieczeństwa podczas pracy a następnie kroiło przyniesione owoce. Wspólnie wykonaliśmy sałatkę owocową, którą zjadaliśmy z apetytem, bo każdy przedszkolak wie, że owoce są bardzo zdrowe i niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.

/DM


,,Warzywny Dzień Przedszkolaka”
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          W poniedziałek 24.10.2015r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się ,,Warzywny Dzień Przedszkolaka”. W tym dniu przedszkolaki przyniosły różne warzywa min.: pomidory, ogórki, rzodkiewkę, paprykę ,szczypiorek, sałatę, cebulę. Dzieci oglądały ich wygląd, porównywały kształt, kolor, smak. Poznały znaczenie warzyw w życiu człowieka, ich wartości odżywcze. Wspólnie wykonały sałatkę warzywną. Potem nastąpiła degustacja sałatki.


Wycieczka do Ojcowa


Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego
Oddział w Łazach

          19 października wybraliśmy się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Szafera. W specjalnych okularach dzieci obejrzały film w technologii 3D ukazujący tworzenie się doliny Prądnika oraz Ojcowski Park Narodowy w różnych porach roku. Po projekcji przedszkolaki odwiedziły sale wystawowe. Oglądały dioramę z wybranymi przedstawicielami roślin i zwierząt i słuchały informacji o nich. Podziwiały zrekonstruowane wnętrze jaskini oraz makietę Ojcowskiego Parku Narodowego wraz z sąsiednimi terenami. Dzieci mogły obejrzeć również przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na tych terenach. Na zakończenie przedszkolaki przeszły ścieżką edukacyjną OPN i podziwiały na żywo rośliny i zwierzęta parku. Przypomniały sobie również zasady prawidłowego i bezpiecznego poruszania się, także zachowania na terenie parku.

/DM


Dzień dziewczynek
Oddział w Łazach

          Jesień to nie tylko doskonale wszystkim znany dzień chłopaka, ale także święto dziewczynek. Dlatego 17 października w naszym przedszkolu to właśnie one były głównymi bohaterkami. Chłopcy złożyli im życzenia oraz zachowywali się jak prawdziwi gentelmani: byli mili, uczynni i sympatyczni. Dziewczynki rozwiązywały różne zadania. Dzieci uczestniczyły w ulubionych zabawach integracyjnych i tańczyły przy różnych melodiach. Każda dziewczynka otrzymała medal i dyplom „Najsympatyczniejszej dziewczynki w przedszkolu” oraz upominek przygotowany przez rodziców. Rada Rodziców przygotowała również słodki poczęstunek.

/DM


Wizyta Pielęgniarki – 17.10.2016r.

          „Jak należy dbać o higienę osobistą?” – tak brzmiał temat naszego spotkania. Pani Renata Krawczyk podczas spotkania z dziećmi opowiedziała im jak codziennie należy dbać o siebie. Wszyscy poznali konsekwencje nie dbania o własną higienę. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w rozmowie. Opowiadały jak wygląda ich rytm dnia, jak należy się ubierać w jesienną pogodę. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał w prezencie naklejkę.


Zajęcia komputerowe – 14.10.2016r.

          Rozpoczęliśmy cykl zajęć pt. „Komputer bliższy dziecku”. Podczas dzisiejszego spotkania poznaliśmy regulamin oraz zasady korzystania z pracowni komputerowej w Gimnazjum. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat obsługi komputera i każdy chciał się zaprezentować swoje umiejętności. Nauczyliśmy się budowy komputera oraz nazw poszczególnych części. Każdy miał możliwość samodzielnego zalogowania się do systemu. Przedszkolaki z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania.

Zajęcia z kółka plastycznego „Mały plastyk”
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

Głównym celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.


Spektakl teatralny - 11.10.2016r.

          W dniu dzisiejszym wybraliśmy się na wycieczkę do kina Kijów w Krakowie. Gościł w nim Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza. Aktorzy zaprosili nas na wspaniałą podróż po niezapomnianych wierszach naszego wielkiego poety Juliana Tuwima. Przewodnikiem w tej podróży był wyjątkowy konduktor. Podczas przedstawienia poznaliśmy samodzielną Zosię, niezbyt mądrego Grzesia, marzyciela Dyzia, zdenerwowanego Pana Hilarego, spokojnego staruszka i jego rzepkę, zapominalskiego słonia oraz całe mnóstwo „śpiewających ptaków” w radiu a także wiele innych postaci.


Podróż "Lokomotywą Pana Tuwima"
Oddział w Łazach

          11 października wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa do Kina Kijów na spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia „Lokomotywa Pana Tuwima”.
Było to przedstawienie pełne humoru i zabawy. „Pan Hilary”, „Abecadło”, „Zosia Samosia”, „Słoń Trąbalski”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, to tylko kilka z wielu utworów znanego poety Juliana Tuwima. Utwory były tak bliskie dzieciom, że widownia recytowała fragmenty razem z aktorami. Dzieci miały okazję doświadczyć niezwykłej gry świateł i dźwięków, a różnorodność barwnych strojów i ciekawa charakteryzacja postaci zauroczyła wszystkich i pozostanie w ich pamięci na długo.

/DM


Śmiech to zdrowie
Oddział w Łazach

          „Śmiech to zdrowie”, „Uśmiechnij się, to nic nie kosztuje” takie hasła towarzyszyły nam 7 października, czyli w Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to jest obchodzone od 1999 roku w pierwszy piątek października, a jego symbolem jest po prostu żółta uśmiechnięta buzia. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto po raz pierwszy. Wszystkie buzie były w tym dniu uśmiechnięte, promienne i słoneczne. Przygotowano różne konkurencje m.in. odszukiwanie uśmiechniętych buzi, rysowanie z zamkniętymi oczami, wykonywaliśmy uśmiechowe prace plastyczne. Wspólnie tańczyliśmy i bawiliśmy się przy melodiach znanym dzieciom. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i ordery uśmiechu. Mówiliśmy również o tym, że wszyscy powinniśmy się do siebie uśmiechać, a będzie nam weselej i sympatyczniej. Zatem uśmiechajmy się każdego dnia nie tylko w Dniu Uśmiechu.

/DM


„Konkurs na najpiękniejszy Różaniec”

W naszym przedszkolu wiele dzieci wzięło udział w konkursie. Sposoby i metody wykonania różańca były różnorodne. Różańce zostały wykonane m.in. z makaronu, głogu, rodzynek w czekoladzie, cukierków pudrowych, kukurydzy, elementów drewna, chrupek itp. Z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach w konkursie uczestniczyli:
Dominik Bigaj – 6 lat
Maciej Czerniak – 6 lat
Lena Dąbkowska – 6 lat
Filip Florczyk – 6 lat
Sara Furman – 6 lat
Jakub Czyż – 6 lat
Maja Kozień – 6 lat
Mikołaj Kramarczyk – 6 lat
Adam Luciński – 6 lat
Antoni Piwowarczyk – 6 lat
Wojciech Skrzypek – 6 lat
Jakub Szklarski – 6 lat
Amelia Śladowska – 6 lat
Maja Śladowska – 6 lat
Filip Świtała – 6 lat
Nikola – Tarnawska – 6 lat
Filip Grygiel – 5 lat
Martyna Kluczewska – 5 lat
Julia Okrajni – 5 lat
Hanna Piwowarczyk – 5 lat
Wiktor Pogodziński – 5 lat
Julia Skrzypek – 5 lat
Jakub Kowalik – 4 lata
Natalia Rusek – 4 lata
Filip Śladowski – 4 lata
Maksymilian Śladowski – 4 lata
Jakub Ficek - 4 lata


Urodziny w przedszkolu

Zgodnie z wieloletnią tradycją w naszym przedszkolu obchodzimy urodziny każdego przedszkolaka. Każdemu milusińskiemu :

Z serca składamy życzenia
dużo szczęścia, powodzenia
gości miłych, kosza kwiatów
moc toastów i wiwatów.


„Podaruj innym zeszyt”

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Jan Paweł II

           Początek każdego roku szkolnego to dla uczniów szczególnie radosne wydarzenie, wiele dzieci idzie do szkoły po raz pierwszy, inni spotykają się po wakacjach pełni emocji i nowych wrażeń. Zdarza się jednak, że ta radość nie może być pełna. Dla wielu rodzin wyposażenie dzieci w przybory szkolne jest zbyt dużym obciążeniem. Dlatego od wielu lat uczniowie naszej szkoły wychodzą z inicjatywą i organizują akcję „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne zbierane podczas tego przedsięwzięcia przekazywane są do parafialnego Caritas.
           Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Dlatego ogromnie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wsparli akcję, pokazując, że dawanie może ubogacać każdego z nas.

Marzena Polak
Agata Sarota


Wizyta Pani pielęgniarki
Oddział w Łazach

3 października odwiedziła nasze przedszkole pani pielęgniarka środowiskowa z Ośrodka Zdrowia z Jerzmanowic. Przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat higieny osobistej. Przypomniała przedszkolakom podstawowe zasady dbania o higienę własnego ciała, prawidłowego szczotkowania zębów a także dbania o włosy i paznokcie. Nie zapomniała również o spożywaniu warzyw i owoców – tak ważnym w prawidłowym dla zdrowia odżywianiu się.

/DM

Dzień chłopaka
Oddział w Łazach

30 września to wyjątkowa data w kalendarzu. Tego dnia swoje święto mają wszyscy chłopcy. Również w naszym przedszkolu ten dzień był szczególny. Rozmawialiśmy o chłopcach. Określaliśmy cechy prawdziwego chłopaka. Chłopcy rozwiązywali różne zagadki, poprawiali błędy w tytułach bajek, sprawdzaliśmy również ich znajomość poprawnego zachowania się. Wszystkie konkurencje przeplatane były wspólnymi zabawami integracyjnymi. Nie zabrakło „Kaczuszek”, „Chusteczki haftowanej”, „Pociągu” oraz wielu innych ulubionych przez dzieci piosenek, pląsów i zabaw. Chłopcy wspaniale prezentowali się zapraszając dziewczynki do tańca. Oczywiście nie zabrakło życzeń i prezentów – breloczków oraz medali i dyplomów „Super chłopaka”. Rada Rodziców zadbała również o słodki poczęstunek. Radości oraz wzruszeń nie było końca.

/DM


Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach
26.09.2016r.

          Podczas pierwszej w tym roku szkolnym wizyty w bibliotece przypomnieliśmy sobie zasady wypożyczania książeczek oraz zachowania się w bibliotece. Wysłuchaliśmy opowiadania pt. :Idzie jesień”, rozmawialiśmy na temat opowiadania oraz cech charakterystycznych dla pory roku jesieni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak pokolorował „Jesienny obrazek”.


Owocowy Dzień w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
4.10.2016r.

          Cały dzisiejszy dzień poświęciliśmy owocom. Dzieci chętnie losowały owoce, opisywały ich wygląd, smak i podawały nazwę. Porównywały ich rozmiar, kolor i smak. Każdy wymieniał owoce, które najbardziej mu smakują. Poznaliśmy owoce sprowadzane do nas z innych krajów oraz owoce rosnące w naszym kraju. Następnie każde dziecko założyło fartuszek i chusteczkę na głowę i wybrało swoje miejsce przy stoliczku. Dzieci z wielkim zapałem wybierały owoce i kroiły na małe kawałeczki. Wspólnymi siłami zrobiły sałatkę owocową, którą ze smakiem degustowały się po skończonej pracy.
Święto nas wszystkich
Oddział w Łazach

20 września uroczyście obchodziliśmy w przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Rozmawialiśmy o przedszkolu, przedszkolakach, o ich prawach i obowiązkach. Dzieci śpiewały ulubione piosenki i brały udział w różnych zabawach integracyjnych. Wspólnie tworzyły listę życzeń dla dzieci z okazji ich święta. Rysowały i malowały kolorowe uśmiechnięte buźki, wykonały również słoneczko, którego promienie powstały z odbitych rąk przedszkolaków. Wszystkie dzieci tańczyły, bawiły się przy ulubionych melodiach. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Był to dzień pełen radości, zabawy i uśmiechu.

/DM


Konkurs na najpiękniejszy różaniec

Konkurs na najpiękniejszy różaniec
Oddział w Łazach

We wrześniu został ogłoszony konkurs na „Najpiękniejszy różaniec”. Z naszego przedszkola prace na konkurs przygotowali:
Jakub Krzynówek – 6 lat
Nadia Świerkowska – 6 lat
Józef Szklarek – 6 lat
Kacper Adamczyk – 6 lat
Julia Chochół – 6 lat
Lena Nabagło – 5 lat
Franciszek Szklarek – 4 lata
Bartosz Marcińczyk – 4 lata.

/DM


Bóbr – zwierzę ziemnowodne
Oddział w Łazach

Ostatnie spotkanie z pracownikiem OPN 19 września dotyczyło bobrów. Dzieci poznały wygląd, budowę ciała, przystosowanie do życia w wodzie, pochodzenie oraz sposób odżywiania bobra. Wiedzą, gdzie mieszka i co buduje bóbr (nory, żeremia, tamy, kanały). Poznały ślady, jakie pozostawia to zwierzątko. Dowiedziały się również, kiedy i gdzie można obserwować bobry. Ponadto oglądały portrety różnych bobrów.

/DM


Urodziny w przedszkolu
Oddział w Łazach

„Życie bobrów w Ojcowskim Parku Narodowym”
19.09.2016r.

Podczas dzisiejszego spotkania z pracownikiem OPN poznaliśmy bobry. Podczas spotkania nauczyliśmy się, jakie cechy charakterystyczne w swoim wyglądzie posiada bóbr. Wiemy, że istnieją dwa rodzaje bobrów: bóbr europejski i bóbr kanadyjski. Dowiedzieliśmy się, ze bobry są przystosowane do ziemnowodnego trybu życia i wiemy co to oznacza. Wiemy też dlaczego bobry budują tamy, czym się odżywiają i jak wygląda ich życie w pobliskim parku. Podczas spotkania obejrzeliśmy mnóstwo pięknych zdjęć przedstawiających te niezwykłe zwierzęta.

Urodziny w przedszkolu

Zgodnie z wieloletnią tradycją w naszym przedszkolu obchodzimy urodziny każdego przedszkolaka. Każdemu milusińskiemu :

Z serca składamy życzenia
dużo szczęścia, powodzenia
gości miłych, kosza kwiatów
moc toastów i wiwatów.

Spotkanie ze strażnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego
Oddział w Łazach

16 września odbyło się spotkanie ze strażnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego. Pan Paweł opowiedział dzieciom o swojej pracy. Rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie w parku narodowym. Przedszkolaki dowiedziały się, co wolno w parku robić, a co jest zabronione. Poznały regulamin oraz znaki często spotykane w parku. Oglądały również rośliny i zwierzęta znajdujące się pod ochroną.

/DM


„Praca w Ojcowskim Parku Narodowym”
16.09.2016r.

Spotkanie ze strażnikiem Panem Pawłem G. pracującym w OPN. Wysłuchanie prelekcji na temat : „Jak należy dbać i chronić zwierzęta i rośliny w parkach narodowych”. Poznanie i omówienie gatunków zwierząt mieszkających w OPN: sarna, jeleń, lis, borsuk, bóbr, dzik i in. Zrozumienie na czym polega praca strażnika parku. Oglądanie i omówienie znaków obowiązujących na terenach parków narodowych. Wypowiedzi dzieci, czego nie wolno robić w parku. Podziękowanie strażnikowi za przybycie do przedszkola. Poczęstowanie dzieci na pożegnanie lizakami.

Nietoperz – symbol Ojcowskiego Parku Narodowego
Oddział w Łazach

15 września nasze przedszkole odwiedzili pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego. Tematem pierwszego z trzech spotkań był symbol OPN – nietoperz. Przedszkolaki słuchały i oglądały prezentację, z której dowiedziały się wielu ciekawostek o tych latających ssakach. Poznały wygląd i budowę ciała, cechy charakterystyczne, pożywienie oraz sposób porozumiewania się nietoperza. Dowiedziały się, co oznacza hibernacja i echolokacja. Oglądały zdjęcia tych zwierząt oraz poznały ich dokładne nazwy. Dowiedziały się również, że w Polsce żyje 25 gatunków nietoperzy, w OPN – 18 gatunków. Najliczniejszym gatunkiem tego ssaka w OPN jest Podkowiec Mały.

/DM


„Nietoperz – tajemnicze zwierzę”
15.09.2016r.

Dzisiejszego dnia rozpoczęliśmy cykl spotkań z pracownikami Ojcowskiego Parku Narodowego. Tematem przewodnim dzisiejszej prelekcji i pokazu był nietoperz. Dzieci podczas oglądania projekcji omówiły wygląd i cechy charakterystyczne ssaka. Poznały znaczenie słów: hibernacja i echolokacja. Wśród oglądanych zdjęć zobaczyły wiele gatunków nietoperzy, m.in.: Podkowiec mały, Podkowiec duży, Gacek brunatny, Gacek szary, Nocek duży, Nocek Bechsteina, Nocek orzęsiony, Nocek rudy, Mopek, Borowiaczek, Borowiec wielki, Mroczek późny, Mroczek pozłocisty. Przedszkolaki dowiedziały się, jaki tryb życia prowadzą nietoperze, czym się odżywiają oraz, że nietoperz jest symbolem OPN.
Ciekawostka: Największym nietoperzem na świecie jest Rudawka malajska i Rudawka wielka żyjące w Azji. Mierzą około 1,5 m wysokości. Najmniejszym nietoperzem na świecie jest Ryjkonos malutki z Tajlandii. Mierzy 33 mm wysokości.
Wycieczka na skrzyżowanie – 14.09.2016r.

Początek roku szkolnego to poznanie zasad bezpiecznego poruszania się drogą podczas wycieczek i spacerów. Z tego względu założyliśmy kamizelki odblaskowe, aby być widocznym i wyruszyliśmy z przedszkola. Podczas spaceru po okolicy uczyliśmy się przechodzenia przez drogę po pasach zwanych potocznie „zebrą”. Obserwowaliśmy ruch kołowy oraz pieszy przy przejściu dla pieszych z sygnalizatorem świetlnym. Zwróciliśmy uwagę na oznakowania przejść dla pieszych oraz na zachowanie pieszych i pojazdów podczas zmiany świateł. Do przedszkola wróciliśmy bogatsi o wiedzę jak bezpiecznie poruszać się drogą.

Zajęcia z kółka plastycznego „Mały plastyk”
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

Głównym celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.
Cele szczegółowe:
• kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji plastycznej,
• stwarzanie okazji do poznawania różnorodnych technik plastycznych oraz do eksperymentowania różnym materiałem,
• wyrażanie swojej wiedzy, przeżyć i doświadczeń za pomocą plastycznych środków wyrazu,
• kształtowanie twórczej postawy, kreatywności
• aktywizowanie procesów poznawczych,
• kształtowanie zainteresowania wytworami artystycznymi- dziełami sztuki poprzez obcowanie z malarstwem (reprodukcje obrazów), architekturą, wytworami sztuki ludowej, fotografią ,
• rozwijanie wrażliwości zmysłowej, estetycznej,
• kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole,
• odkrywanie i budzenie wiary we własne możliwości i zdolności,
• rozwijanie dyspozycji psychicznych – samodzielności, wytrwałości, umiejętności planowania, dokonywania właściwych wyborów, własnego potencjału pozytywnych wartości.
ODWIEDZIN:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.