Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2023/2024


W Operze Krakowskiej

1 grudnia 2023 r. siódmoklasiści wybrali się do Opery Krakowskiej na musical pt. Kopernik”.
Podczas spektaklu mieliśmy okazję poznać życie wielkiego astronoma, losy i rozterki jego rodziny, a przede wszystkim trudności z jakimi musiał się zmierzyć w ówczesnych czasach, aby pokazać światu swoje osiągnięcia. Dzięki sztuce pogłębiliśmy naszą wiedzę z geografii, historii, astronomii, medycyny, literatury i wiedzy o kulturze.
Wszyscy byli bardzo mile zaskoczeni. Wrażenia z tego wieczoru na długo zostaną w naszej pamięci.



Warto wiedzieć, co o spektaklu sądzi młodzież naszej szkoły:
• Podobała mi się orkiestra, śmieszne kostiumy, śpiew aktorów, dekoracje.
• W spektaklu było dużo kwestii śpiewanych, co wywarło na mnie zaskakujące wrażenie.
• Mnie wzruszyła scena śmierci brata Kopernika.
• Ten wieczór na pewno zapadnie w mej pamięci. Spektakl był bardzo ciekawy. Dowiedziałem się wielu informacji o życiu Kopernika. Od teraz będę częściej chodził do opery.
• Wyjazd do opery zaskoczył mnie pozytywnie. Myślałem, że trzygodzinny spektakl będzie monotonny, a okazało się, że był bardzo ciekawy. Dużo dowiedziałem się o teorii Kopernika i historii wydania jego dzieła. Gdybym miał możliwość, poszedłbym jeszcze raz do opery.
• Podczas wyjazdu panowała przyjazna atmosfera. Wszyscy zachowywali się w kulturalny sposób. Gdybym mógł pojechać jeszcze raz, z chęcią bym to zrobił. Myślę, że dobrze spędziłem wolny czas.




Czytamy z sercem

28 września uczniowie klasy 4 a i 4 b wraz z opiekunami wzięli udział w zajęciach warsztatowych pod hasłem: „Czytamy z sercem” zorganizowanych przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach. Podczas 45-minutowego spotkania uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. „Pracownia Aurory” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel opowiadającej o leczeniu złamanych i nieszczęśliwych serc, a następnie w zespołach zadaniowych stworzyli własne projekty eliksirów, maści, mikstur, itp. będących antidotum na bolące klasowe serca.
Gorąco dziękujemy pracownikom biblioteki za zorganizowanie bardzo ciekawych zajęć.





Patriotyczna ortografia

27 września uczniowie klas 4-8 wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”, którego organizatorem jest Fundacja „Zawsze Warto” z Krakowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ.
Tekst dyktanda dla uczniów klas 4-6 był związany z działalnością tatrzańskich kurierów podczas II wojny światowej. Z kolei uczniowie klas 7-8 musieli się zmierzyć z tekstem dotyczącym wykorzystywania plakatów w krzewieniu idei niepodległości, zwłaszcza w okresie II wojny, a także w czasach powojennej historii Polski.
Warto nadmienić, że uczestnicy dyktanda postarali się przy tej okazji o akcenty patriotyczne takie jak biało-czerwone wstążki, chorągiewki czy gazetka o tematyce niepodległościowej.
Napisanie najeżonych trudnościami ortograficznymi tekstów zajęło uczestnikom ok. 45 minut. Wyniki, które poznamy już wkrótce, zadecydują o zakwalifikowaniu się ucznia do etapu wojewódzkiego konkursu.






W Ojcowskim Parku Narodowym

18 września klasy 7b i 7c wyruszyły do wycieczkę do pobliskiego Ojcowa, gdzie czekał na nas Pan przewodnik. Pierwszym punktem programu było Muzeum OPN. Tam obejrzeliśmy film w technologii 3D, który przedstawiał m.in. tworzenie się doliny Prądnika na przestrzeni dziejów. Później zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą zagadnieniom geologicznym, rekonstrukcję jaskini, makietę OPN i salę z dioramą. Następnie udaliśmy się na szlak OPN, który przemierzyliśmy dochodząc do Źródełka Miłości i do Bramy Krakowskiej. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w kierunku Jaskini Łokietka, której zwiedzanie było już ostatnim punktem naszego programu.























































NASZA SZKOŁA NA:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.55 - 13.40
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


>