baner
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2016 / 2017


Pożegnanie klas III
Jeśli nie Internet, to co?

          Dnia 9 czerwca 2017 r. w świetlicy szkolnej Julia Kućmierczyk, Dominik Piaśnik oraz Piotr Tarnawski zorganizowali zajęcia pt. "Godzina bez Internetu" przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Jeśli nie Internet, to co?” pod kierunkiem pani Anny Głowackiej. Miały one na celu zachęcenie uczniów do spędzania czasu poza Internetem. Podczas zajęć uczniowie rozwiązywali rebusy oraz układali łamigłówki starając się wygrać przygotowane nagrody. Największą popularnością cieszyła się zabawa polegająca na wrzucaniu piłeczek od ping-ponga do kubeczków. Wymagała ona od uczniów dużo cierpliwości, uwagi i zręczności. Zajęcia pokazały, że młodzież radzi sobie bez Internetu. Uczniowie, chętnie podejmują pracę w grupie i rywalizują ze sobą, świetnie się przy tym bawiąc.
          W ramach omawianego projektu została przeprowadzona ankieta, której respondentami byli uczniowie gimnazjum. Dzięki niej autorzy projektu pozyskali informacje dotyczące udzielania się młodzieży w cyberprzestrzeni. Okazało się, że przeciętny uczeń spędza dziennie około 3 godziny korzystając z Internetu. Większość badanych korzysta z niego za pomocą swoich smartfonów. Najchętniej odwiedzanym portalem, zarówno przez dziewczyny, jak i chłopców jest Facebook. Dużą popularnością, głównie wśród płci żeńskiej, cieszy się Instagram. Aż 58% ankietowanych chłopców spędza czas na graniu w różnego rodzaju gry. Projekt pokazał, że dzisiejsza młodzież spędza bardzo dużo wolnego czasu w cyberprzestrzeni. Internet stał się źródłem wiedzy, nauki, rozrywki oraz kontaktów towarzyskich.Wycieczka szlakiem polskich Piastów

          Od 31 maja do 2 czerwca śladami polskich Piastów wyruszyły klasy IIIa, IIIb,IIIc wraz z wychowawcami: p. Jolanta Papisz, p. Martą Janecką, p. Ireną Marszałek.
Turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce. Leży ona na obszarze Wielkopolski, części Kujaw i Pałuk. Każdy Polak zna legendę o Lechu, Czechu i Rusie, która być może zawiera w sobie cząstkę prawdy. Wśród łagodnie pofalowanego krajobrazu Wielkopolski, pełnego jezior i czystych rzek, ponad tysiąc lat temu powstała Polska. Tutaj rodziła się potęga sława Piastów, ich bohaterskich czynów i mądrych decyzji, na których wyrosły fundamenty naszego państwa.Najciekawsze zabytki związane z początkami naszej ojczyzny leżą przy słynnym Szlaku Piastowskim, którego serce bije w pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie.

Katedra w Gnieźnie

W roku 970 powstała tu pierwsza świątynia, określana mianem "Matka Polskich Katedr". Tuż za jej murami zostaje pochowana żona Mieszka I, a w roku 999, w ołtarzu świątyni zostaje złożone ciało pierwszego polskiego świętego - Wojciecha.

Drzwi Gnieźnieńskie

Najważniejszym miejscem świątyni jest piękny relikwiarz św. Wojciecha, wykonany w roku 1662 przez Piotra van der Renena. Cennym zabytkiem są słynne "Drzwi Gnieźnieńskie", arcydzieło romańskiej sztuki ludwisarskiej, powstałe około 1175 roku - jedyny tego rodzaju zabytek w Polsce.

Ostrów Lednicki

Kilkanaście kilometrów na wschód od Gniezna leży Ostrów Lednicki. Był to jeden z najważniejszych grodów monarchii piastowskiej. Zdaniem wielu naukowców, to właśnie tu odbył się, w Wielką Sobotę 966 roku, chrzest Polski. Gród zbudowany został na wyspie Jeziora Lednickiego, na którą dawniej prowadziły dwa mosty - w owych czasach prawdopodobnie najdłuższe w Europie! Do dziś zachowały się tylko nikłe resztki dawnych wałów, i tak budzące podziw swoim ogromem i rozmachem. Wewnątrz dawnego pierścienia wałów można znaleźć pozostałości zespołu pałacowo-sakralnego, będące reliktami jednej z pierwszych budowli murowanych na naszych ziemiach.

Ostrów Tumski w Poznaniu

Po następnych kilkunastu kilometrach Szlak Piastowski dociera do Poznania. Piastowskie zabytki miasta najłatwiej zwiedzać, spacerując Traktem Królewsko-Cesarskim Najważniejszym miejscem na piastowskiej mapie Poznania jest Ostrów Tumski. To wyspa na Warcie, która ponad 1000 lat temu była jedną z głównych siedzib pierwszych władców Polski. Książę Mieszko I wzniósł tutaj gród z potężnymi wałami obronnymi. Dla siebie i swojej żony Dąbrówki zbudował palatium z przyległą kaplicą.

Kolegiata w Kruszwicy

Kruszwica, znana z legendy o królu Popielu, może pochwalić się jedną z najpiękniejszych w kraju kolegiat romańskich, a także Mysią Wieżą, która jednak pochodzi ze znacznie późniejszego okresu - jest ocalałym fragmentem zamku Kazimierza Wielkiego.

Biskupin

Jednym z najbardziej znanych miejsc na Szlaku Piastowskim jest Biskupin, gdzie zrekonstruowano na półwyspie jeziora Biskupińskiego osadę obronną związana z ludnością kultury łużyckiej, założoną ok. roku 740 p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej in situ z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie stała osada, którą w czasie największego rozkwitu mogło zamieszkiwać od 900 do 1200 osób. Dodatkowo w miejscu odkrycia wczesnośredniowiecznej osady z czasów piastowskich powstaje rezerwat osady z XI wieku składający się z 15 chat i urządzeń gospodarczych.
Euroweek
Lekcja w hotelu-restauracji Chochołowy DwórWarsztaty zawodoznawcze z pracownikami Urzędu Pracy

          19 maja odbyło się spotkanie zawodoznawcze uczniów klas III gimnazjum z pracownikami Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego. Celem warsztatów było przekazanie uczniom, stojącym przed trudnym wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, informacji nt. aktualnej sytuacji na rynku pracy. Młodzież, pracując z kilkuosobowych grupach, dowiedziała się, jak ważnym aspektem w życiu zawodowym jest posiadanie zainteresowań i odkrywanie w sobie talentów oraz wykonywanie pracy zgodnej z predyspozycjami i preferencjami. Po zakończonych warsztatach młodzież miała możliwość na indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi.


Odpowiedzialność prawna osób nieletnich
Spotkanie profilaktyczne kl. I z policją

          19 maja uczniowie klas I gimnazjum spotkali się z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Krakowie na prelekcji poświęconej odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Przedstawiciele policji, opierając się na konkretnych przykładach sytuacji z życia codziennego, uświadamiali młodzież o popełnianych przez nieletnich przestępstwach i czynach karalnych oraz ponoszonych konsekwencjach.


Wycieczka do Warszawy

          W dniach 11-12 maja klasy IIa i IIb z wychowawcami: p. Anną Głowacką i p. Dorotą Ferdek odwiedziły Warszawę. Uczniowie zobaczyli Stadion Narodowy, bawili i uczyli się w Centrum Nauki Kopernik, zwiedzili ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Poznali kolory Starego Miasta: Zamek Królewski, Rynek, Kolumnę Zygmunta, Mury Starego Miasta – Barbakan. Byli w miejscu pamięci o walce i męczeństwie Polaków – Muzeum Powstania Warszawskiego.Gra terenowa
,,Historia zapisana na szlaku ostańców i jaskiń"Z wizytą w piekarni

          Dnia 17.05.2017r. wybraliśmy się wraz z Panią pedagog do piekarni w Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Krzeszowicach. Obserwowaliśmy tam pracę piekarza, jaką na co dzień wykonuje. Mogliśmy zobaczyć jak powstaje chleb od przygotowania zakwasu aż po wypiek pieczywa. Każdy z nas, skosztował świeżych rogalików z marmoladą, a były bardzo pyszne. Następnie poszliśmy na lody oraz na spacer po rynku. Kolejno udaliśmy się w drogę powrotną, do szkoły. Wycieczka okazała się być nie tylko świetną przygodą ale również wartościowym i edukacyjnym doświadczeniem. Bardzo mile będziemy wspominać ten wyjazd, z pewnością zapadnie w naszej pamięci na długo. Jak się okazuje, niektórzy z nas, rozważają wybór zawodu piekarza.

Olga Sarota
kl. III „a” gimnazjumZawody wojskowo-strażacko-policyjne

          12 maja uczniowie klas II gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w zawodach wojskowo-strażacko-policyjnych o Puchar Starosty Krakowskiego. Zawody organizowane były przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach tj. test sprawnościowy wojskowy i strażacki, tor przeszkód – ALKOgoogle i strzelanie z broni pneumatycznej. Jakub Bień, Dominik Guzik, Paweł Piwowarczyk z kl. II ”a” oraz Jakub Kemona z kl. II „b” wykazali się wysoką sprawnością fizyczną, zajmując III miejsce. Indywidualne wyróżnienie otrzymał Jakub Bień za najlepszy wynik w zmaganiach na torze wojskowym.


Spotkanie z pilotem

          W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi gościliśmy w murach naszej szkoły Pana Piotra Dobrka – pilota 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie. Nasz gość opowiedział gimnazjalistom o swojej odpowiedzialnej ale jakże satysfakcjonującej pracy. Przedstawił specyfikę pracy pilota oraz wspominał o pierwszych krokach w tym zawodzie. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja multimedialna ilustrująca działania jednostek ratunkowych tj. GRP, GOPR, WOPR. Dziękujemy Panu Piotrowi za ciekawą lekcję zawodoznawczą, słowa skierowane do uczniów zachęcające do realizacji marzeń i dążenia do wyznaczonych sobie celów.


Festiwal Zawodów
24.03.2017r.

          Uczniowie klas III gimnazjum wzięli udział w V Targach Edukacyjnych– Festiwal Zawodów w Małopolsce, podczas których mogli na żywo zobaczyć, na czym polega kunszt poszczególnych zawodów. Młodzież mogła skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych, którzy przeprowadzali ocenę indywidualnych predyspozycji i sugerowali najodpowiedniejszą ścieżkę kształcenia. Nie zabrakło pokazów mody w branży odzieżowej, warsztatów rzemiosła, architektury krajobrazu czy też oferty edukacyjnej z branży gastronomicznej, mechanicznej i samochodowej. W targach uczestniczyli również przedstawiciele służb mundurowych: wojska oraz straży pożarnej. Zwiedzający mogli zapoznać się także z prezentacjami szkół z Niemiec, Francji, Słowacji, Ukrainy i Węgier i osobiście porozmawiać z przedstawicielami zaprzyjaźnionych krajów, poznać specyfikę kształcenia oraz ich ofertę dydaktyczną.Małopolski Zlot Młodzieży PTSM
„Zimowe slajdowisko - Brzesko 2017”
„Po drogach i bezdrożach Mongolii” 17-19 marca 2017 r.

          Poznawanie walorów krajoznawczych Brzeska i okolic oraz „Spotkanie z Mongolią” czyli ciekawostki przyrodnicze i kulturowe dalekiej Mongolii to główne cele rajdu PTSM w Brzesku, który odbył się w dniach 17-19 marca 2017 r.
          W rajdzie brało udział 104 uczestników z 12 drużyn (z Krakowa, Bolechowic i Jerzmanowic), które jako ciąg pokoleniowy od 5 do 18 lat rywalizowały ze sobą w różnych kategoriach wiekowych. W czasie zmagań rajdowych uczestnicy brali udział min. w balonowym konkursie sprawnościowym, układali puzzle na czas, malowali krajobrazy górskie i stepowe Mongolii, rozwiązywali krzyżówki oraz prezentowali mongolskie stroje Czyngis-Chana. W sobotnie popołudnie rajdowicze wędrowali do zabytkowego Kościoła w Okocimiu, a późnym wieczorem oglądali relację z pierwszej wymiany młodzieży PTSM między Policealną Bajkalską Szkołą Turystyki, a oddziałem Małopolskim PTSM. W niedzielny poranek na podsumowaniu zlotu okazało się, że najmłodsza drużyna z Jerzmanowic „Małe Żywioły” wraca do domu z pucharem, „ Nietoperze” z klas IV-VI SP zdobyły II miejsce, a „Ostańczycy” z gimnazjum zajęli IV miejsce w swojej kategorii .
Gratulujemy najlepszym drużynom i zapraszamy do przeżywania kolejnych rajdowych doświadczeń!
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
opiekun SKKT PTSM „Ostaniec”


„DOPALACZE ZNISZCZYŁY MI ŻYCIE”

           „DOPALACZE ZNISZCZYŁY MI ŻYCIE” pod takim hasłem 7 marca 2017r. odbył się spektakl dla młodzieży klas I-III gimnazjum. Temat ten został poruszony aby uczulić młodzież jakie niebezpieczeństwo na nich czeka, gdyż dopalacze są równie szkodliwe jak narkotyki. Zawierają substancje, które powodują wypalenie organizmu czy też halucynacje. Niektóre z nich potrafią nawet doprowadzić do śmierci. Największym problemem jest to, że niektóre z nich można już kupić taniej niż papierosy. Przedstawienie ukazało historię chłopca, który stosując dopalacze, starcił życie. Oczywiście w dużej części przedstawienia zachowano dawkę humoru. Na koniec było bardzo mocne wejście narratora i podsumowanie programu oraz przypomnienie o tragedii, która miała miejsce z bohaterem. Celem głównym spotkania było dostarczenie wiedzy gimnazjalistom o zagrożeniach związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, zapoznanie ich z czynnikami chroniącymi oraz ryzyka, a także uzyskanie informacji, gdzie szukać pomocy na wypadek kontaktu z dopalaczami.


Sukcesy naszych uczniów w konkursach biblijnych

23 lutego w siedzibie Wydziału Katechetycznego odbył się Finał XXII Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych.
Uczniowie mieli za zadanie zapoznanie się z Ewangelią św. Mateusza, przypisami i słownikiem. Naszą szkołę reprezentował Kacper Skulich uczeń klasy VI, który na 65 uczestników z całej diecezji zajął 8 miejsce! Natomiast 9 marca uczniowie gimnazjum uczestniczyli w XVI Wojewódzkim Konkursie Biblijnym - etap rejonowy. Etap ten odbył się w Sułoszowie. Troje uczniów reprezentowało naszą szkołę: Paulina Filipek –kl. III, Piotr Jakóbczyk – kl. II, Eryk Szadkowski – kl. I. Tegoroczna edycja Konkursu związana była z I i II Listem św. Pawła do Koryntian. Największą wiedzą biblijną wykazali się nasi uczniowie, którzy zajęli wszystkie trzy miejsca na podium!!! Paulina była pierwsza, Erykowi przypadło drugie miejsce, a Piotr był trzeci.
Wszystkim naszym laureatom i finalistom gratulujemy! Mamy nadzieję, że czas spędzony nad lekturą Pisma Świętego przyniesie błogosławione owoce w ich życiu.


XIX konkurs dziecięcej twórczości plastycznej

          Po raz kolejny uczniowie i dzieci z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach stanęli na wysokości zadania podczas XIX konkursu dziecięcej twórczości plastycznej organizowanego przez Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Wykonali prace plastyczne związane z podanymi tematami tj. „W błękitnym mundurze maszerujemy” – Józef Haller i jego armia oraz „Powstańczy trud, żołnierska radość. Jeden dzień z życia obozowego wojsk Tadeusza Kościuszki”. Konkurs miał na celu upowszechnianie tematyki wojskowej i patriotycznej w wychowaniu poprzez dzieła twórcze dzieci i młodzieży a także kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich już od najmłodszych lat. Jury powołane przez organizatorów przyznało nagrodę Alicji Sieradzkiej z kl. I oraz wyróżnienia Filipowi Grochotowi i Jakubowi Krzynówkowi z Przedszkola Samorządowego z oddziału w Łazach. Po ogłoszeniu wyników odbył się pokaz czarów i iluzji zaprezentowany przez wspaniałego Czarodzieja, dzięki któremu wszyscy uczestnicy wernisażu zostali wprowadzeni w świat magii oraz obdarowani niesamowitą rozrywką. Nie zabrakło spotkania i pogadanki z żołnierzami reprezentującymi Związek Polskich Spadochroniarzy. Za ich sprawą odbył się pokaz współczesnej broni strzeleckiej oraz pokaz rozpięcia spadochronu desantowego. Na zakończenie nasi artyści mogli przymierzyć ekwipunek wojskowy, założyć hełm, przyłożyć broń do ramienia i pozować do zdjęć, które można obejrzeć w galerii.


"Poczytam ci przedszkolaku"

W ramach kontynuacji projektu "Poczytam ci przedszkolaku", niedawno odwiedziłyśmy podopiecznych z naszego Zespołu Szkół. Kilka dni wczesniej, w czasie wizyty w przedszkolu w Łazach, Pani Teresa Sieradzka pokazywała nam jak poprowadzić zajęcia dla maluchów. Dzięki temu przygotowałyśmy się do spotkania. Naszą wizytę urozmaiciłyśmy, przebierając się w ciekawe stroje. Przedszkolakom spodobało się wspólne czytanie. Chętnie ugościłyby gimnazjalistów, którzy również chcieliby zaangażować się w projekt.

Uczennice klasy 3c


Rozstrzygniecie konkursu
na najciekawszą recenzję książki

W lutym został przeprowadzony konkurs na najlepsza recenzję książki.
Celem konkursu było:
- aktywizacja młodzieży;
- edukacja i kształcenie wyobraźni;
- promowanie talentów literackich;
- promowanie literatury, rozwijanie czytelnictwa.

W konkursie wzięło udział 6 uczestników, wszystkie otrzymane prace zostały nagrodzone i docenione przez jury, ciekawymi pozycjami książkowymi.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce - Wiktoria Oruba kl. 2a
II miejsce – Joanna Chochół kl.2b
III miejsce – Karolina Krzystanek kl. 2a
Wyróżnienia dla Julii Gałązka kl. 2a ,Martyny Chochół kl. 2b, oraz Magdaleny Chochół kl 2b


Wszystkim uczestnikom gratulujemy
i dziękujemy za udział w konkursie oraz zaangażowanie.


Elżbieta Kowal
Organizator konkursu


ARCHIWUM WSPOMNIEŃ JANA PAWŁA II
VII EDYCJA KONKURSU DZIENNIKARSKIEGO
DLA GIMNAZJALISTÓW I LICEALISTÓW

          Już tylko do 31 marca można zgłaszać się do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Już po raz siódmy gimnazjaliści i licealiści z całej Polski nagrywają filmowe rozmowy z osobami, które spotkały się z Janem Pawłem II osobiście, bądź uczestniczyły w jego pielgrzymkach do Polski. Organizatorami konkursu są Fundacja Wspomagania Wsi oraz Instytut Papieża Jana Pawła II.
          Konkurs to nie tylko szansa na poznanie ciekawych osobistych historii związanych z okresem pontyfikatu Papieża Polaka, ale też szansa na zdobycie umiejętności przydatnych w przyszłej pracy dziennikarza. Autorzy najciekawszych nagrań co roku zostają zaproszeni do Warszawy, gdzie biorą udział w warsztatach z profesjonalnymi dziennikarzami i mają okazję poznać pracę mediów od środka.
– Sama realizacja pracy konkursowej: szukanie odpowiednich osób do filmu, nagranie a później montaż zmobilizowały nas do rozszerzenia umiejętności związanych z dziennikarstwem. Nagroda, czyli trzydniowe uczestniczenie w różnych wydarzeniach, w tym wielu warsztatach, pozwoliły naszej grupie jeszcze bardziej rozwinąć naszą pasję oraz pogłębić umiejętności przydatne w pracy dziennikarskiej - mówi Ola, jedna z laureatek konkursu.
Podczas pobytu w Warszawie laureaci mają też okazję uczestniczyć także w licznych atrakcjach oświatowo-kulturalnych związanych z pobytem w stolicy. Zwiedzają muzea, oglądają spektakle teatralne, spacerują z przewodnikiem. Otrzymują też atrakcyjne nagrody rzeczowe. Więcej informacji na temat konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II można znaleźć pod adresem www.wspomnieniajp2.pl,,Młody Obywatel” w banku

          W ramach programu ,,Młody Obywatel”, którego celem w bieżącym roku szkolnym jest poznawanie zasad funkcjonowania różnych instytucji lub urzędów. Programem objęta została klasa 3a gimnazjum. Uczniowie poznali zasady pracy i funkcjonowania Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Jerzmanowicach. Celem W ramach poznawania zasad funkcjonowania różnych instytucji lub urzędów uczniowie weszli w świat ekonomii i finansów. Dzięki uprzejmości i otwartości pani Agnieszka Biel-Nedza, dyrektora Banku Spółdzielczego Rzemiosła o/ Jerzmanowice, każdy mógł dowiedzieć się rozwiać wszelkie wątpliwości z obszaru bankowości. Najbardziej ciekawe kwestie to: Skąd bank ma pieniądze? Ile pieniędzy jest w bankomacie? Jak rozpoznaje się fałszywe banknoty, czy każdy może zaciągnąć kredyt? Czy bycie pracownikiem banku wymaga specjalnych predyspozycji? Czym różni się bank spółdzielczy od komercyjnego? Jakie są zalety kart płatniczych? Dla gimnazjalistów największym zaskoczeniem była wiadomość, że oni też mogą mieć swoje konto i kartę płatniczą.
Efektem pracy gimnazjalistów była też wystawa tematyczna w siedzibie banku w Jerzmanowicach, na której każdy odwiedzający placówkę mógł zapoznać się z hasłami i wierszykami promującymi usługi bankowe oraz obejrzeć rysunki na temat banku, które wykonali uczniowie z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach. Podczas wyjątkowego ,,dnia otwartego banku” odwiedzający zobaczyli stanowiska pracy, gabinet pani dyrektor, archiwum oraz monitoring obiektu. Wśród najmłodszych, którzy odwiedzili bank największa popularnością cieszyło się liczenie pieniędzy w specjalnej maszynie. Z rąk pani dyrektor uczniowie otrzymali specjalne bankowe upominki. Za wyjątkową życzliwość, otwartość na współpracę i chęć edukacji ekonomicznej młodego pokolenia pani dyrektor bardzo serdecznie dziękujemy…


Ewa Rogóż


Sprawozdanie z XIII Rajdu „Szlakiem Szopek Krakowskich” 21.I.2017

          Tegoroczny Rajd „Szlakiem Szopek Krakowskich” rozpoczęły warsztaty budowania szopek krakowskich. Każda grupa musiała zrobić przynajmniej jedną szopkę, którą należało oddać pod koniec warsztatów do oceny. Następnie wyruszyliśmy na spacer po Starym Krakowie. Trasa prowadziła przez Muzeum Historyczne, w którym otrzymaliśmy do wypełnienia kartę pracy z pytaniami, ściśle związanymi z wystawą i konkursem szopek. Później udaliśmy się do kościołów: Mariackiego, Dominikanów, Franciszkanów oraz Ojców Bernardynów. W każdym kościele musieliśmy obejrzeć i zapamiętać charakterystyczne fragmenty szopek, ponieważ na końcu naszej trasy, u Ojców Benedyktynów musieliśmy połączyć fragmenty zdjęć szopek z kościołami, w których się dane szopki znajdowały. Po powrocie z trasy czekał na nas w schronisku pyszny obiad, a po nim świetne jasełka przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr.17 w Krakowie. Po Jasełkach poszliśmy na koncert kolęd do kościoła Św. Anny. Na mnie osobiście koncert zrobił ogromne wrażenie częściowo dlatego, że był świetnie wykonany, a częściowo dlatego, że kolędy były śpiewane też w innych językach. Po powrocie z koncertu rozpoczęło się oficjalne zakończenie rajdu, który na pewno będę bardzo dobrze wspominał.

Marek Sieradzki
Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze
PTSM „Ostaniec”
w Jerzmanowicach25. Finał WOŚP

          Za nami 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku kwestowaliśmy dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Jak zwykle mieszkańcy naszej miejscowości okazali wielkie serce. Uzbieraliśmy 3750,79 zł.!!!!!

DZIĘKUJEMY!!!!!

Specjalne podziękowania kierujemy do członków Straży Pożarnej z Jerzmanowice, którzy wspomagali naszą zbiórkę.


Aktywność i samorządność

          Zaangażowaniu młodzieży w życie szkoły i środowiska poświęcona była konferencja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Głównymi prelegentami byli: Jasiek Mela-Fundacja Poza Horyzonty, ks. Jacek Stryczek-reprezentujący Szlachetną Paczkę oraz Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dobre praktyki w zakresie szkolnej samorządności, aktywności obywatelskiej i samorządności uczniowskiej prezentowały trzy szkoły z Małopolski. Wśród tej grupy szkół znalazł się nasz Zespół Szkół. Miałam zaszczyt i przyjemność przedstawić nasze dokonania w tym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem działań w ramach Szkoły Demokracji oraz zaangażowania uczniów w pracy na rzecz środowiska lokalnego.

Ewa RogóżUwaga!


Biblioteka ogłasza konkurs
na najciekawszą recenzje książki
NAGRODA GŁÓWNA -
HARRY POTTER I PRZEKLĘTE DZIECKO
Szczegóły w bibliotece i na ulotkach.
Nie zwlekaj przyjdź już teraz.„I Ty bądź Św. Mikołajem”          Nie ma na świecie innego świętego, który byłby tak bardzo znany, kochany i z którego uroczystością łączyłoby się tyle wspaniałych oczekiwań i emocjonalnych przeżyć. Św. Mikołaj słynął z dobroci i cudów. Dziś, uczy nas jak dawać dobro innym, gdyż więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu. Pamiętając o tym , uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do akcji „I Ty bądź św. Mikołajem”. Przez cały tydzień dzielili się tym, co dostali. Kilkanaście kilogramów słodyczy, za pośrednictwem Caritas, trafiło do najbardziej potrzebujących z naszej miejscowości.
          Każda taka akcja jest dowodem na to, że potrafimy mieć oczy i ręce szeroko otwarte na drugiego człowieka. Tym bardziej jest to cenny dar, kiedy sami może niewiele posiadamy, a potrafimy dostrzec potrzeby innych.

DZIĘKUJEMY!!!!!!!!


Agata Sarota, Marzena PolakŚwięty Mikołaj w naszej szkole

          5 grudnia zawitał w mury naszej szkoły św. Mikołaj. Uczniowie, zwłaszcza najmłodsi z niecierpliwością czekali na jego wizytę. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Święty nikogo nie zawiódł i nie pozostawił bez niespodzianki. Pamiętał również o nauczycielach, wychowawcach i pracownikach szkoły, którym zostawił coś słodkiego. Pojawienie się św. Mikołaja na korytarzu i w czasie lekcji wzbudziło wiele radości i entuzjazmu. Na twarzach uczniów zagościł uśmiech. Mamy nadzieję, że będzie pamiętał o nas również za rok.I Mikołajowy Rajd PTSM Rajcza Nickulina
2-4 grudnia 2016r.


          Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM „Ostaniec” z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach zorganizowali rajd w Beskidzie Żywieckim w Rajczy- Nickulinie. Celem rajdu było poznanie zachodnich rubieży województwa małopolskiego, integracja zespołowa drużyn, edukacja ekologiczna w zakresie funkcji i ochrony lasów oraz radzenie sobie w sytuacjach nietypowych. W rajdzie wzięło udział 55 uczestników z 8 szkół z Krakowa, Jerzmanowic, Bolechowic i Zabierzowa Bocheńskiego, którzy bawiąc się w bajkowej, zimowej scenerii poznawali przyrodę, kulturę i folklor Żywiecczyzny. Nie tylko zobaczyli jak się robi sery góralskie, ale także smakowali białe i wędzone oscypki. Bawili się na folklorystycznych warsztatach góralskich, wykonywali fantazyjne Mikołaje z szyszki, ale przede wszystkim maszerowali w śniegu po kolana i lepili śnieżne bałwany, baletnice, owce i inne stworzenia. To sprawiło wszystkim Radowiczom największą przyjemność! Oczywiście do Rajdowiczów przyszedł Święty Mikołaj z prezentami. Wszyscy uczestnicy spisali się na medali i otrzymali nagrody, które przekazała Małopolska Organizacja Turystyczna w Krakowie. W rywalizacji zespołowej najlepsze okazały się drużyny: w kategorii SP I-III Szkolne Koło PTSM „Małe Żywioły” z Jerzmanowic, w kategorii SP IV-VI Szkolne Koło PTSM „Nietoperze” z Jerzmanowic, a kategorii gimnazjum Szkolne Koło „Meander” z Gimnazjum nr 48 w Krakowie i Szkolne Koło PTSM „PWEMAT” z Prywatnego Gimnazjum nr 4 w Krakowie, które startowały jako jedna grupa. Wszystkim Rajdowiczom gratulujemy wytrwałości i pomysłowości oraz zachęcamy do udziału w kolejnych rajdach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych działające w Małopolsce.

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
opiekun SKKT PTSM
„Ostaniec”


Konkurs Junior Demokracji,
czyli sukces gimnazjalistek


          Nasz pomysł na projekt społeczny przeprowadzony w społeczności lokalnej został dostrzeżony przez Kapitułę konkursową i uplasował się na 5 miejscu spośród 39 zgłoszonych i 8 nagrodzonych w formie dofinansowania na realizację. Celem konkursu było angażowanie młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w działania na rzecz środowiska lokalnego. Grupy projektowe reprezentowały nie tylko szkoły, ale również ośrodki kultury, biblioteki publiczne, organizacje pozarządowe.
          Nasz projekt to gra terenowa, do której zaprosimy nie tylko gimnazjalistów, ale wszystkich, którzy interesują się historią II wojny światowej na naszym terenie. Realizacja naszego pomysłu pozwoli pokazać nie tylko uroki przyrodnicze, ale inną alternatywę edukacji niż zajęcia w szkole.

Ewa Rogóż


Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Collegium Maius
Klasy I gimnazjum


,,Więcej takich spotkań…”

          Tak podsumowała zajęcia z wiedzy o społeczeństwie jedna z uczennic klasy trzeciej gimnazjum. Lekcja była niecodzienna, a nauczyciel także wyjątkowy. W rolę pedagoga wcielił się senator Marek Pęk, który w bardzo przystępny sposób przedstawił organizację i zadania władzy ustawodawczej ze szczególnym uwzględnieniem senatu. Podczas spotkania nie zabrakło miejsca na parlamentarne anegdoty, odpowiedzi na pytania oraz dyskusję o polityce, ,,…którą należy się interesować bo polityka interesuje się człowiekiem każdego dnia”. To zdanie to swoista dewiza Pana Senatora, który zachęcał młodzież do lektury Konstytucji RP oraz sprawdzania czym zajmują się politycy i jakie działania na rzecz wyborców podejmują.

          Na zakończenie spotkania każdy z uczniów otrzymał specjalny prezent składający się m.in. ze schematu przedstawiającego proces legislacyjny, broszury poświeconej Senatowi RP, specjalnego długopisu, a przede wszystkim z kokardy narodowej. Spotkanie młodzieży z Panem Senatorem odbyło się tuż przed naszym listopadowym Świętem Narodowym.

Ewa RogóżPoradnictwo zawodowe dla edukacji

           21 listopada 2016r. uczniowie klas III gimnazjum wzięli udział w inicjatywie "Forum Doradców Zawodowych" organizowanych w ramach VIII Kongresu Ziemi Krakowskiej.

Na kongresie doradców zawodowych bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się m.in. czym należy się kierować wybierając szkołę ponadgimnazjalną oraz na jakie zawody w przyszłości będzie zapotrzebowanie a których nie warto wybierać, bo będą zawodami nadwyżkowymi.
Kamila Kordaszewska


Spotkanie z doradcami zawodowymi przebiegło w miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się o obecnie pożądanych zawodach i sytuacji na rynku pracy.
Tomasz Filipek


Kongres doradców zawodowych był bardzo ciekawy! Otrzymaliśmy wiele cennych informacji, które wykorzystamy przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Dowiedzieliśmy się również, które czynniki nie powinny wpływać na wybór naszej szkoły i którymi nie powinniśmy się kierować.
Mateusz Skrzypek
,,Junior Demokracji”,
czyli kolejny sukces zakresu działań
społeczno-obywatelskich

          Cztery gimnazjalistki: Julia Hrabia z kl. 2b, Wiktoria Kaczmarczyk-Rusek kl. 2a, Martyna Klicka i Adrianna Mirek z kl. 3a w ramach konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na podejmowanie lokalnych działań na rzecz własnej społeczności. Grupowa praca została doceniona , dziewczęta zakwalifikowały się do finału konkursu, który odbędzie się 26 listopada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Małopolska Izba Samorządowa, działanie jest dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Konkurs został objęty Patronatem Starosty Krakowskiego, a patronat medialny sprawuje TVP Kraków.

Ewa RogóżXVII Wojewódzki Rajd im. Jana Grondkowskiego
„Święto Niepodległości”
Wojnicz 11-12 listopada 2016

          W wyjątkowym Rajdzie PTSM, zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości uczestniczyło 30 uczniów z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach. Członkowie Szkolnych Kół PTSM tj. „Małe Żywioły” z klas I-III, „Nietoperze” z klas IV-VI oraz Koło „Ostaniec” z gimnazjum dzielnie reprezentowali swoje szkoły na Wojewódzkim Rajdzie, organizowanym Wojniczu, koło Tarnowa przez Zarząd Małopolskiego Oddziału PTSM w Krakowie.
          W programie Rajdu był udział w obchodach pod Pomnikiem Niepodległości w Wojniczu, uroczysta Msza Św. Kościele Św. Wawrzyńca oraz zwiedzanie z przewodnikiem lokalnego muzeum - Regionalnej Izby w Wojniczu. Popołudnie 11 listopada wszyscy spędzili oglądając przedstawienia nt. „Scenki z życia Marszałka”, przygotowując prace plastyczne nt. „Marszałek na Kasztance”. Tradycyjnie odbyły się też konkursy pieśni patriotycznej, wiedzy historyczno-krajoznawczej oraz konkurs na strój patriotyczny.
Drugiego dnia rajdowi cze udali się na Panieńską Skałę. Cztery godziny marszu w śniegu był bardzo przyjemny, jednak z wielką ulgą wszyscy wrócili do ciepłego schroniska, gdzie czekał pyszny obiad i suche skarpety. Późnym popołudniem na podsumowaniu rajdu było wspólne, uroczyste odśpiewanie hymnu Polski i Roty oraz ogłoszenie wyników rywalizacji. Koło „Małe Żywioły” zdobyły I m-ce, „Nietoperze” II m-ce, Koło „Ostaniec” II m-ce.
Gratuluję wszystkim uczniom, którzy godnie i bardzo dzielnie reprezentowali naszą szkołę, a chętnych zapraszam do udziału w kolejnych rajdach!

Opiekun SKKT PTSM Ostaniec
Teresa SieradzkaTo będzie wyjątkowa lekcja…

          07 listopada zajęcia wiedzy o społeczeństwie poprowadzi senator Marek Pęk. Pan senator nie tylko przyjął zaproszenie na spotkanie z gimnazjalistami, ale także wyraził chęć poprowadzenia zajęć z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Tematyka lekcji oczywista; Kompetencje i zadania władzy ustawodawczej oraz współpraca z innymi organami władzy. Oczywiście nie zabraknie czasu na dyskusje i pytania z zakresu pracy senatorów i posłów. Takie spotkanie będzie wyjątkową formą edukacji społeczno-obywatelskiej, na które czeka się z niecierpliwością.

Ewa RogóżBiblioteka w gimnazjum zaprasza na
Zajęcia literackie popularyzujące czytelnictwo.


Harmonogram spotkań      Pobierz plik =>    W dniach 13-16 X 2016 r. w Schronisku Młodzieżowym
Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych
w Krakowie, ul. Oleandry 4 odbył się
XLI Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki
Młodzieży Szkolnej PTSM
Przyszliśmy do Ciebie, Naczelniku
Kraków 2016
organizowany przez Oddział Małopolski PTSM .

          Rajd organizowany był dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Celem rajdu było upamiętnienie Grunwaldzkiej Viktorii i dziejów Pomnika Grunwaldzkiego, upowszechnianie poczucia dumy z dokonań przodków, zwiedzanie Krakowa i Niepołomic podczas Gry Terenowej oraz Marszu na Orientację i integracja rajdowych zespołów. W rajdzie mieliśmy okazje rywalizować z młodzieżą gimnazjalną min. z Olsztyna, Konstantynowa, Olesna, Krakowa , Biłgoraja, Białej Podlaskiej, Grodziska Wielkopolskiego i Wołomina. W czwartkowe popołudnie na Kopcu Kościuszki w asyście hymnu, werbli i blasku pochodni miało miejsce uroczyste otwarcie rajdu. W piątek poszczególne zespoły brały udział w Imprezie na Orientację po Niepołomicach. Rajdowicze zwiedzali min. Zamek Niepołomicki, Kościół i Muzeum Fonografii. Ciepła, jesienna pogoda sprawiła, że ten marsz okazał się prawdziwą przyjemnością, jak również konkurencje min: ważenie ziemi, określanie odległości na „oko”, zabawa „Jak reagujesz na komendę”, określanie azymutu, zorganizowane pod Kopcem Grunwaldzkim. W sobotę natomiast reprezentacje rywalizowały w grze terenowej „Śladami Wielkich Polaków” po Krakowie, która wiodła tradycyjnie Drogą Królewską. Głowy i karki wszystkich bolały od patrzenia w górę, ale dzięki temu uczestnicy poznali prawdziwe perełki mieszanki stylów architektonicznych Krakowa. Rajd był ciekawą przygodą dla nas uczestników i miejmy nadzieję zachęcił do uczestnictwa w kolejnych rajdach PTSM. Nasz zespół otrzymał puchar za I m-ce w konkursach: Marsz na orientację i w Gra terenowa po Krakowie.
          Uczestnikom Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach.

Teresa Sieradzka
Opiekun SKKT PTSM
OstaniecWyjątkowe wyróżnienie

          Nasze gimnazjum spotkało kolejny raz wyróżnienie za działania w zakresie krzewienia postaw obywatelskich i działań na rzecz rozwijania samorządności w szkole. Wspólnie z Pauliną Filipek uczennicą klasy 3c reprezentowałyśmy szkołę na Ogólnopolskim Kongresie Kadry Kierowniczej Oświaty, który w tym roku miał miejsce w Gdańsku, w miejscu wyjątkowym, a mianowicie Europejskim Centrum Solidarności. Nasze działania w zakresie prowadzenia debat uczniowskich, wpływie gimnazjalistów na proces tworzenia prawa wewnątrzszkolnego spotkały się z uznaniem organizatorów. Zmiana regulaminu z punktowego na opisowy dokonana na wniosek gimnazjalistów i z ich udziałem to rzadkie przedsięwzięcie. Napisanie nowego prawa w zakresie oceniania zachowania było zadaniem związanym z realizacją programu CEO-Szkoła Demokracji. Pełnienie roli panelistek było dla nas niezwykle ciekawym doświadczeniem i wyróżnieniem. Na kongres skierowano zaproszenie do czterech wybranych szkół. Musiałyśmy się zmierzyć z dociekliwymi pytaniami nie tylko dyrektorów, ale również samorządowców. Wróciłyśmy z poczuciem bardzo dobrze wykonanej misji w zakresie promocji naszej szkoły i gminy.

Ewa RogóżOferta zajęć pozalekcyjnych
na rok szkolny 2016/2017

Pobierz plik => dla uczniów gimnazjum    "Uczeń podwójnie wyjątkowy - w świecie zmysłów"
          Nie straszna nam trema, wystąpienia publiczne, zdrowa rywalizacja a także znajomość zasad ortografii...
O tym przekonały się uczennice naszego gimnazjum: Julia Gałązka z kl. 2a, Aleksandra Skotniczna, Kaja Antkiewicz i Karolina Kemona z kl. 3b, biorąc udział w konkursie pięknego czytania fragmentów "Qvo vadis" oraz konkursie orograficznym. Zmagania zostały zorganizowane przez XIV Liceum Ogólnokształcące i XIV Gimnazjum w Krakowie. Aleksandra Skotniczna zajęła III miejsce w konkursie ortograficznym, Kaja Antkiewicz także zajęła III miejsce w konkursie pięknego czytania, wyróżnienie w tej kategorii wręczono Karolinie Kemonie. Gratulujemy sukcesu!

Wycieczka integracyjna
klas pierwszych gimnazjum

          Z początkiem października przyszedł czas na integrację zespołów klasowych w naszym gimnazjum. Uczniowie klas pierwszych wybrali się ze swoimi wychowawcami i opiekunami na wycieczkę do Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach. Na miejscu odbyła się ciekawa lekcja geografii, połączona ze zwiedzaniem jaskini i ścieżki geologicznej. Wycieczka pozwoliła poznać atrakcje krajoznawcze i turystyczne naszego regionu. Nie zabrakło dobrej zabawy. Można było zaobserwować, jak różnorodna aktywność wpływała na lepsze samopoczucie uczniów, budowała więź i zaufanie wśród rówieśników, kształtowała postawy zdrowego współzawodnictwa. W pracy w grupie trzeba było wykazać się spostrzegawczością i zaangazowaniem wszystkich uczestników, potrzebna była też znajomość mapy, umiejętność przeliczania skali oraz użycie kompasu. Potem przyszedł czas na posiłek, kiełbaski z grilla i jedyne w swoim rodzaju grzanki z chleba. Oj, nie było łatwo ale w grupie siła... co można zobaczyć oglądając galerię zdjęć z wycieczki.Ściana Jurajska Otwarta!

21 września 2016 r. w Zespole Szkół w Jerzmanowicach miała miejsce niecodzienna uroczystość.
           Otóż w licznym gronie zaproszonych gości z Powiatu Krakowskiego, Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Ojcowskiego Parku Narodowego, organizacji pozarządowych min. Stowarzyszenia „Ceramika bez Granic”, Stowarzyszenia Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Jerzmanowicach, Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach, dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców oraz sympatyków szkoły została otwarta Ściana Jurajska. Uczniowie, biorący udział w projekcie odsłonili ceramiczne dzieło, wykonane wspólnie z artystami Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”.            Niepewność i ciekawość towarzyszące na początku uczniom zniknęła w chwili odkrycia ściany. Wszystkim oczom ukazał się niesamowity krajobraz jerzmanowicki - „ nad powierzchnią i pod powierzchnią ziemi”. Ściana przedstawia „opowieść jurajską”, która zaczęła się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej wiele milionów lat temu.

           A wszystko zaczęło się od projektu „Ściana Nietoperzowa”, realizowanego w szkole podstawowej w Jerzmanowicach w 2015 r., który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i zakończył utworzeniem jaskiniowej scenerii w wejściu do budynku szkoły podstawowej.
           Jeszcze w trakcie realizacji „Ściany Nietoperzowej” zrodził się kolejny pomysł na projekt, związany z utworzeniem ściany jurajskiej. W czerwcu 2016 zostały zorganizowane warsztaty edukacyjno-ceramiczne dla blisko 70 uczniów. Przez kilka dni uczestnicy brali udział wykładach geologicznych i warsztatach w efekcie, których powstało setki prac ceramicznych. Twórczość artystyczna uczestników związana była z dziejami geologicznym regionu oraz prehistorycznymi i współczesnymi mieszkańcami jaskiń. We wrześniu bieżącego roku odbyły się kolejne warsztaty ceramiczne, połączone z wykładami, w czasie których powstały przedmioty użytkowe z elementami nietoperzy i jurajskich skamieniałości.
           Warsztaty ceramiczne prowadziły artystki -rzeźbiarki ze Stowarzyszenia „Ceramika bez granic” – profesor ASP Pani Marita Benke-Gajda, Pani Barbara Zgoda oraz Panie Weronika Gajda i Krystyna Zabokilcka. Wykłady prowadzili geolog Piotr Freiwald i Piotr Ferdek oraz Piotr Firlej ze Stowarzyszenia „Pro-Natura” z Wrocławia. W warsztatach wrześniowych oprócz uczniów z Gimnazjum Jerzmanowicach udział brała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Skale. Efektem długofalowej pracy uczniów i artystów - rzeźbiarzy jest Edukacyjna Ściana Jurajska, przedstawiająca ukształtowanie terenu oraz budowę geologiczną regionu.

Projekt „Ściana Jurajska” był realizowany przez Stowarzyszenie „Ceramika bez granic” , a finansowany został przez Wydział Ochrony Środowiska Powiatu Krakowskiego. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia.
           Składamy serdeczny podziękowania Pani prof. Maricie Benke-Gajda i Pani Barbarze Zgoda za realizację projektu, wielkie zaangażowanie i pomysłowość. Dziękujemy również Pani Weronice Gajda i Pani Krystynie Zaboklickiej za wszelką pomoc i cierpliwość. Podziękowania kierujemy także dla Panów Piotra Freiwala, Piotra Ferdka i Piotra Firleja za pomoc merytoryczną w realizacji projektu, oraz Wydziałowi Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa starostwa Powiatowego w Krakowie za jego finansowanie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych oraz realizacji kolejnych projektów.

Teresa Sieradzka
Zespół Szkół w JerzmanowicachDlaczego „Ściana Jurajska”
w Gimnazjum w Jerzmanowicach?

           Jerzmanowice są położone na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, nazywanej Jurą Polską. Jest to malowniczy, lekko falisty i usłany licznymi skałkami obszar, który powstał około 160 mln lat temu.
          W erze mezozoicznej na obszarze Jerzmanowic było ciepłe morze, w którym żyły organizmy z wapiennymi pancerzami. W wyniku nagromadzenia się ich szczątków na dnie morskim powstały warstwy skał wapiennych o grubości dochodzącej do kilkuset metrów. Świadczą o tym liczne skamieniałości, z których najbardziej charakterystyczne są amonity czyli „skalne odbitki ślimaków”. Ponadto występują tu również gąbki, małże, belemnity, jeżowce i koralowce. Osadzanie skał wapiennych najintensywniej zachodziło w okresie jurajskim (195-145 mln lat temu), dlatego też Wyżyna Krakowsko-Częstochowska nazywana jest Jurą, a jurajskie wapienie skaliste, zwane ostańcami, dominują w krajobrazie Jerzmanowic.
          Wśród licznych skałek wyróżnia się Grodzisko, nazywane również „Skałką 502” o wysokości 512,8 m n.p.m. Jest to drugie pod względem wysokości wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jurajskie ostańce zbudowane z odpornych na niszczenie wapieni skalistych, mają bardzo urozmaicone formy, a ich wysokości względne sięgają do kilkudziesięciu metrów.
           Wyżynna rzeźba Jerzmanowic została ukształtowana w wyniku niszczenia skał wapiennych. W warunkach gorącego i wilgotnego klimatu szybko następowało rozpuszczanie skał przez wodę opadową, tzw. krasowienie. W rezultacie tych procesów powstały dolinki krasowe i liczne jaskinie, z których najsłynniejsza to Jaskinia Nietoperzowa.
          Jaskinia Nietoperzowa to bogate stanowisko archeologiczne. W osadach jaskiniowych odnaleziono liczne zabytki, pochodzące z paleolitu (epoka kamienia), których twórcą był neandertalczyk. Poza znaleziskami archeologicznymi w jaskini odkryto liczne kości zwierząt plejstoceńskich, między innymi: renifera, niedźwiedzia jaskiniowego, lisa, hieny, nosorożca włochatego i mamuta.
           Dlatego w Gimnazjum w Jerzmanowicach można podziwiać przekroje geologiczne ze śladami dawnego życia organicznego i malownicze ostańce, wykonane przez naszych uczniów w ramach projektu Ściana Jurajska, realizowanego przez Stowarzyszenie „Ceramika bez Granic”. Gratulujemy uczniom pięknych i pomysłowych prac ceramicznych, które złożyły się na „Ścianę Jurajską”.
          Składamy serdeczne podziękowania Pani Prezes Stowarzyszenia prof. Maricie Benke-Gajda i Pani Barbarze Zgoda oraz wszystkim członkom Stowarzyszenia „Ceramika bez granic” za przeprowadzenie projektu w naszej szkole. Dziękujemy Panom Piotrowi Freiwald i Piotrowi Ferdek ze Stowarzyszenia Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia – partnerowi projektu za wsparcie merytoryczne.

Tadeusz Nabagło
Dyrektor
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

Teresa Sieradzka
ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3