baner
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2017 / 2018


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
dla uczniów gimnazjum

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 dla uczniów gimnazjum odbyło się 20 czerwca 2018 r. Tradycyjnie akademię rozpoczęło wprowadzenie Sztandaru Szkoły i odśpiewanie Hymnu Narodowego. W oficjalnej części głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Rogóż, która wygłosiła krótkie przemówienie, po czym wręczyła Rodzicom uczniów szczególnie zasłużonych listy gratulacyjne a uczniom nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Podziękowania spłynęły również na ręce następnego mówcy - Pani Marzeny Stech, Prezesa Fundacji Grzegorza Stecha „Pomagamy zdolnej młodzieży”, która kolejny już raz ufundowała wyjazd wakacyjny trójce uczniów naszej szkoły.
          Po tej części, jedna z uczennic odczytała „Krótką historię klasy z innowacją…”, co stanowiło wstęp do kolejnej, bardzo uroczystej chwili. Było to wręczanie przez Panią Beatę Chodacką, Małopolskiego Koordynatora Regionalnego ECDL certyfikatów, które przez ostatnie trzy lata nauki udało się uzyskać uczniom klasy z ECDL – klasy III a. Każdy uczeń tej klasy otrzymał certyfikat ECDL, z czego aż 21 to certyfikaty ECDL Standard – czyli potwierdzające zdanie siedmiu egzaminów obejmujących swym zakresem ogólną wiedzę o komputerach i sieciach komputerowych oraz bezpieczeństwie w świecie medialnym a także umiejętności obsługi edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, tworzenia baz danych i prezentacji multimedialnych. Pozostali uczniowie otrzymali Certyfikat ECDL Profile.
          Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości i wyprowadzeniu Pocztu Sztandarowego została zaprezentowana humorystyczna inscenizacja obrazująca zmaganie się uczniów z trudami szkoły. Przedstawienie przygotowane było przez młodzież klas trzecich gimnazjum pod opieka wychowawców – Pań Doroty Ferdek i Anna Głowackiej. W pięknej dekoracji sali uczniów wspierała pani Agata Sarota. Całość zakończyła prezentacja zdjęć, na których zostały „zatrzymane” wspomnienia trzecioklasistów. Tak pożegnaliśmy się ze szkołą...

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pod hasłem „NIE PAL”

          W bieżącym roku szkolnym uczniowie kl.3 wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem "NIE PAL". Przy ocenie prac, uwzględniano przede wszystkim pomysłowość, wkład pracy własnej i oryginalność.
Oto zwycięzcy:

I miejsce – Magdalena Chochół kl.3b
II miejsce – Martyna Chochół kl.3b
III miejsce – Joanna Chochół kl.3b

Koordynator konkursu
Katarzyna StachowiczZ wizytą w Chochołowym Dworze

          Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły gościli w progach „Chochołowego Dworu” na spotkaniu z właścicielem, panią Anną Chochół. W ramach spotkania zawodoznawczego uczniowie mieli ogromną przyjemność posłuchać jak funkcjonuje branża gastronomiczno-hotelarska w naszej okolicy. Za możliwość spotkania, oprowadzenia po obiekcie i wskazania cennych wskazówek przy wyborze zawodu, młodzież serdecznie podziekowała Pani Annie Chochół. Na zakończenie zapowiedzieliśmy kolejne spotkanie doradczo-zawodowe w nowym roku szkolnym ;)

Małopolskie Dni Uczenia się i MY

          Nasi uczniowie, którzy wzięli udział w Małopolskim Konkursie Programistycznym „Podróż w inny wymiar…” w nagrodę pojechali, pod opieką pani Anny Głowackiej, do Krakowa na Małopolski Dzień Uczenia się. Inicjatywa ta odbyła się 12 czerwca 2018 r. Została zorganizowana przez Katedrę Informatyki AGH przy wsparciu innych instytucji.
W tym dniu nasi uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych warsztatach: zagrali w grę uczącą programowania - CodeBook, przeprowadzili „kosmiczne walki robotów” programując Edisony, przelecieli układ słoneczny kierując Ozobotami oraz sami stworzyli pamiątki z tego dnia wykorzystując technikę druku 3D. W trakcie warsztatów rozdawane były nagrody za konkurs programowania: Wojciech Głowacki i Nikodem Piwowarczyk z klasy 4c uzyskali trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Wiktor Kisiel i Paweł Pastuszak otrzymali wyróżnienia. Nikt nie wyszedł z pustymi rękami, gdyż za sam udział w konkursie PTI przygotowało drobne upominki.
Gratulujemy naszym podopiecznym!Odpowiedzialność prawna i karna dla osób nieletnich

          11 czerwca uczniowie klas 7 szkoły podstawowej i klas 2 gimnazjum spotkali się z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Celem spotkania profilaktycznego było zapoznaie młodzieży z przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich. Uczniowie zdobyli informacje nt. przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji, przestępczości osób nieletnich. Panie policjantki uświadomiły uczniom jakie typy postępowań, mogą toczyć się przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań dotyczących konsekwencji popełniania czynów zabronionych.


„Języka dobra czy język zła – którego używasz?”

          Uczniowie klas 2-3 gimnazjum wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym „Języka dobra czy język zła – którego używasz?”. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych relacji między uczniami oraz wyrabianie postaw wzajemnej pomocy. Każdy uczestnik zastanawiał się nad sposobem porozumiewania się z rówieśnikami, zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym. Uczniowie starali się dostrzec różnicę między językiem dobra i językiem zła. Krótka projekcja filmu pt. „Cyrk motyli” pozwoliła przybliżyć temat tolerancji wobec innych. Spotkanie prowadzone było przez przedstawicieli Fundacji Wspomagających Wychowanie ARCHEZJA, sfinansowane przez Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia.Dzień dziecka - dzień sportuWycieczka do Ogródu Doświadczeń
i Muzeum Archeologicznego w Krakowie

          Siatka dyfrakcyjna, polaryzatory, działanie wahadł, opór, tarcie, fala elektomagnetyczna, siła Coriollisa, grawitacja... to dopiero początek listy pojęć i procesow fizycznych, ktore omawialiśmy podczas wycieczki do Krakowa w dniu 22 maja 2018. Zagadnienia z fizyki i chemii uczniowie mogli zrozumieć w Ogrodzie Doświadczeń. W Muzeum Archeologicznym na warsztatach przyrodniczych śledziliśmy rozwoj osadnictwa w Małopolsce w aspekcie zmian klimatycznych. Wycieczka z projektu "Kształtowanie kompetencji przyrodniczych wśród uczniow..." bardzo ciekawa, a zainteresowani uczestnicy z pewnością zechcą uczestniczyć w kolejnych wyjazdach edukacyjnych.

Teresa SieradzkaZawód pod lupą

          22 maja uczniowie klas III gimnazjum i klas VII szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu zawodoznawczym z pracownikiem Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego z Filią w Krzeszowicach. Tematem spotkania była rozmowa na temat najważniejszych czynników wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Krótki warsztat pokazał uczniom, że indywidualne zdolności, zainteresowania, predyspozycje czy pasje mogą być wskazówką do podjęcia świadomej decyzji, która wpłynie na przebieg naszego dalszego życia.Uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
na Święcie Uniwersytetu Jagiellońskiego

          12 maja 2018 r. grupa chętnych i aktywnych uczniów uczestniczyła w Dniach Otwartych Uniwersytetu Jagielońskiego.

Uf... ale się działo na Trzecim Kamusie UJ!

Twórczy i pełen niespodzianek dzień spędziliśmy podczas warsztatów geomorfologicznych "O czym mówią drzewa?" w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej. Wiemy już co to jest analiza dendromorfologiczna procesów zachodzących na powierzchni Ziemi. Na Wydziałach Geologii, Geografii, Fizyki czekały na nas ciekawe gry dydaktyczne np."Herby miast polskich", gra terenowa z pomiarami dalmierzem, pokazy erupcji wulkanu, warsztaty "Na czym Kraków zbudowano z obserwacją modelu dna jurajskiego, obserwacje plam na Słońcu przez teleskop oraz wystawa minerałów. W trakcie warsztatów na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii "Gang słodziaków" spotkaliśmy słodkich rywali buraka cukrowego takich jak stewia, zajrzeliśmy do refraktometru, który zdradził ile jest cukru w cukrze, a badając roztwory i zawiesiny rozpoznawaliśmy skrobię. To tylko wybrane atrakcje, które mogliśmy zobaczyć... Pomysły studentów i profesorów nie mają granic w zachęcaniu młodszych do zdobywania wiedzy.

Wszystkim Organizatorom Dnia Otwartego UJ serdecznie dziękujemy za możliwość zwiedzania uczelni i przeżycia edukacyjnej przygody, a uczniów naszej szkoły zachęcamy do udziału w kolejnych Świętach UJ.

Teresa SieradzkaSukces w zmaganiach wojskowo-strażacko-policyjnych

          Po raz kolejny uczniowie gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w zawodach strażacko-wojskowo-policyjnych w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Tym razem Jakub Bień, Dominik Guzik, Paweł Piwowarczyk i Emil Skrzypek z kl. 3a zdobyli I miejsce, otrzymując puchar z rąk v-ce starosty Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagło oraz nagrody. Uczniowie świetnie spisali się w konkurencji ALKOgogle i strzelnicy. Nie straszny im był tor przeszkód strażacki i wojskowy, Jakub Bień w tych dyscyplinach okazał się najlepszym zawodnikiem i otrzymał indywidualne nagrody. Gratulujemy zwycięstwa!Wycieczka do Krakowa do Instytutu Geologii
oraz Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

          11 maja, jak co roku, grupa uczniów z naszego gimnazjum wybrała się na wycieczkę do Krakowa do Instytutu Geologii oraz Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podzieleni na grupy, uczniowie udali się do I Pracowni Fizycznej, gdzie przez 2 godziny lekcyjne pod czujnym okiem doktorantów Instytutu Fizyki uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych. Pracując w dwuosobowych zespołach uczniowie wyznaczali ogniskowe soczewek, badali ich wady, a także wyznaczali ciepło topnienia lodu metodą kalorymetryczną.
          W nowoczesnych wnętrzach, na nowym kampusie UJ, uczniowie mieli możliwość zaznajomienia się ze specyfiką pracy laboratorium.
          W Centrum Edukacji Przyrodniczej dr Bogusław Kołodziej przybliżył skomplikowane dzieje Ziemi, a na dachu gmachu Instytutu Geologii uczniowie porównywali tektonikę obszaru krakowskiego z okoliczną rzeźbą terenu. Zajęcia były interesujące i ciekawe, podczas których uczniowie czuli się jak studenci. Nowoczesne laboratoria, sale wykładowe pobudzały wyobraźnię i pozwoliły zrozumieć skomplikowane zjawiska przyrodnicze.
          Uczniowie byli pod wrażeniem profesjonalnego prowadzenia zajęć przez nauczycieli akademickich. Uczestnicy pracowali z pełnym zaangażowaniem i byli żywo zainteresowani omawianymi zagadnieniami z fizyki i geografii.
          Zachęcamy uczniów do udziału w kolejnych zajęciach edukacyjnych oferowanych przez UJ.

Teresa Sieradzka, Irena MarszałekTurniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          W dniach 26 - 27 kwietnia 2018r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Finale Powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Konkurs odbył się w Zespole Szkół w Przegini. Pierwszego dnia w konkursie wzięli udział uczniowie 11 szkół podstawowych z terenu naszego powiatu, a drugiego dnia gimnazjaliści z 7 placówek. Drużyny zmagały się z testem wiedzy dotyczącym przepisów ruchu drogowego, ze sprawdzianem praktycznych umiejętności kierowania rowerem na torze przeszkód, a także z zadaniem z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
          Nasze drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze i wywalczyły wysokie III miejsce. Dyplomy, puchary oraz nagrody uczniowie odebrali z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie, pana Tomasza Drożdżaka oraz Wójta Gminy Jerzmanowice – Przeginia, pana Adama Piaśnika. Ponadto otrzymali gratulacje od Wice Starosty Powiatu Krakowskiego, pana Tadeusza Nabagło oraz Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie, pani Haliny Gociewicz.
          Nasi reprezentanci startowali w składzie: Oliwier Gacal, Szymon Karcz, Roksana Pałys, Justyna Pęgiel (drużyna ze szkoły podstawowej) oraz Jakub Bień, Dominik Guzik i Jakub kemona (drużyna z gimnazjum). Gratulujemy!


Konkurs Wiedzy o Sejmie
          19 kwietnia w Siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie odbył się Konkurs Wiedzy o Sejmie pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego. W konkursie naszą szkołę reprezentowała Ewa Bocheńska z kl.2b Gimnazjum. Uczestnikami konkursu była młodzież w wieku 13-17lat ,więc trzy pierwsze miejsca zajęły licealistki, jednak nasza uczennica również bardzo dobrze napisała konkurs. Najlepszą nagrodą dla naszej uczennicy będzie wycieczka do Sejmu, którą przyznano wszystkim uczestnikom. Czekamy na relacje Ewy z wycieczki, która ma się odbyć w przyszłym roku szkolnym.

Kangur - wyniki

          15 marca 2018r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 54 uczniów z różnych klas. Uczniowie pisali testy w różnych kategoriach (Żaczek – klasy 1-2, Maluch – klasy 3-4, Beniamin – klasy 5-6, Kadet – 7-2gim, Junior – 3gim).


Uczniowie wyróżnieni w poszczególnych kategoriach
Kadet
SZADKOWSKI ERYK kl 2 gim. wyróżnienie

Gratulujemy !!!!Książ Wielki 20-22 kwietnia 2018r.

          20.04.2018: Lekcje … Pakowanie … Całusy … I oto nadszedł … z entuzjazmem oczekiwany czas wyjazdu na kolejny rajd !!! Szkolne koła PTSM: „Pióro” (ze Szkoły Filialnej w Szklarach), „Małe Żywioły”, „Nietoperze” i „Ostaniec” (z Jerzmanowic) wyruszyły do Książa Wielkiego na X Wojewódzki Rajd PTSM „Turystyka i fotografia artystyczna – jak to połączyć?”. Po zameldowaniu się drużyn w XVI-wiecznym Zamku na Mirowie wysłuchaliśmy prezentacji na temat fotografii i jej artystycznych aspektów w połączeniu z turystyką.
          21.04.2018: Pieszo pokonaliśmy 3,5 godzinną trasę ukazującą walory krajoznawcze i historyczne Książa Wielkiego. Wędrowaliśmy wokół stawów rybnych podziwiając piękno budzącej się do życia przyrody i zapierający dech w piersiach widok wznoszącego się majestatycznie na wzgórzu - zamku, otoczonego dużym ogrodem z lipowymi alejami. Przy głównej ulicy wsi zwiedziliśmy piętnastowieczny kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha. Dotarliśmy też pod ruiny synagogi. Po powrocie na zamek odbył się pokaz mody wiosennej z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Wieczór spędziliśmy przy ognisku pałaszując kiełbaski. Prezes Małopolskiego Oddziału PTSM, pan Piotr Pacholarz wręczył srebrną odznakę „Przyjaciela Schronisk Młodzieżowych” Wojciechowi Głowackiemu, a brązową - Nikodemowi Piwowarczykowi i Magdalenie Chochół.
          22.04.2018: Po wczesnej pobudce udaliśmy się na Mszę Św. Na zakończenie rajdu zostały wręczone puchary i dyplomy. Z rąk Komandora, Pawła Kanciruka otrzymaliśmy nie tylko puchary za I miejsca w kończącym się rajdzie, ale również za całoroczną działalność na rzecz Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Z cennymi nagrodami, zadowoleni i uśmiechnięci, przed południem wróciliśmy do domu. Serdecznie gratulujemy wytrwałości i hartu ducha najmłodszym uczestniczkom imprezy, 6-letnim turystkom ze Szklar: Natalce Tarnawskiej i Kindze Chochół.

Do zobaczenia w StryszawieMałopolski Konkurs Geograficzny

          Etap wojewódzki Małopolskiego Konkursu Geograficznego zakończony sukcesem!

Bartosz Mordarski, uczeń klasy III A został laureatem Małopolskiego Konkursu Geograficznego w roku szkolnym 2017/2018

Antoni Gierlach, uczeń klasy III A został finalistą Małopolskiego Konkursu Geograficznego w roku szkolnym 2017/2018

Gratulujemy uczniom i rodzicom oraz życzymy sukcesów w dalszej edukacji.

Teresa Sieradzka


W poszukiwaniu zawodu

          Doskonałym drogowskazem dla trzecioklasistów stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej jest udział w Targach Edukacyjnych, odbywajacych się na Hali EXPO w Krakowie. I tak też 23 marca nasi uczniowie mieli szansę dowiedzieć się jaka szkoła i zawód będzie dla nich najlepszy. Wystawcy z Polski i zagranicy prezentowali bogate oferty edukacyjne. Można było skorzystać z porad doradcy zawodowego aby świadomie i zgodnie z predyspozycjami wybrać kierunek kształcenia a w przyszlości podbić rynek pracy.


Dni otwarte ECDL w naszej szkole

          W dniach od 19-tego do 23-go marca 2018 roku odbywały się w całej Polsce Dni Otwarte ECDL. W tym roku nasza szkoła, a zwłaszcza Klasa z ECDL – czyli 3A, pod opieką pani Anny Głowackiej, dołączyła się do tej inicjatywy. W ramach naszego świętowania została zaprezentowana prelekcja przybliżająca zagadnienia związane z Europejskim Certyfikatem Umiejętności Komputerowych – jego znaczeniem, historią i naszych trzyletnich już zmaganiach z egzaminami. Po prezentacji uczestnicy zobaczyli krótki filmik pt.: „Histe(o)ria jednego egzaminu” pokazujący, jakie emocje towarzyszą nam podczas zaliczania kolejnych etapów. Po seansie odbył się konkurs wiedzy o ECDL, w którym jak się okazało, poza dwunastoma przedstawicielami klas i nauczycieli, bo sama Pani Dyrektor wzięła w nim udział, uczestniczyli wszyscy zebrani, którzy podpowiadali zawodnikom lub sami sprawdzali swoją wiedzę. Zwycięscy zawodnicy otrzymali upominki ufundowane przez PTI – dla pierwszych czterech miejsc ecdl’owe gadżety dostali także uczniowie w klasie. Całość obchodów zamknęli uczniowie trzecich klas gimnazjum realizujący pod okiem pani Anny Głowackiej projekt edukacyjny, w ramach którego badali oni sposoby wykorzystywania Internetu i technologii informacyjnej przez uczniów naszej szkoły. Zdobytą wiedzę przekazali zebranym w swojej prezentacji (jest ona dostępna pod linkiem https://prezi.com/view/NaGYMTFsqz3y6pWkuelw/). Na koniec kilka słów powiedziała pani Dyrektor, która podziękowała obecnemu zastępcy wójta panu Stanisławowi Piksa oraz wszystkim zebranym za obecność i udział w imprezie.


XVII Wojewódzki Konkurs Biblijny

          „I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym” (Dz 2, 4), pod takim hasłem odbył się 15 marca w Sułoszowie rejonowy etap XVII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego dla uczniów gimnazjum. W etapie tym wzięli udział uczniowie z terenu dekanatu sułoszowskiego. W tym roku tematem konkursu była księga Dziejów Apostolskich. Pytania konkursowe przygotowywał Wydział Katechetyczny archidiecezji katowickiej. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Eryk Szadkowski (II b) oraz Piotr Jakóbczyk (III a). Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 32 zadań. Największą wiedzą wykazał się Eryk, który zdobył I miejsce, a Piotrowi przypadło czwarte miejsce.
Gratulujemy naszym gimnazjalistom i życzymy kolejnych sukcesów.

Finał Krajowego Konkursu
„Europejski Quiz Finansowy” za nami!

          W naszej szkole 4 dwuosobowe zespoły uczniów klas VII i II gimnazjum wzięły udział w Europejskim Quizie Finansowym. W lutym odbyły się eliminacje szkolne , a w marcu odbył się finał tego konkursu. Konkurs obejmował wiedzę z zakresu matematyki, informatyki i zagadnień finansowych. W zeszłotygodniowej rywalizacji brało udział ponad 500 Zespołów Finalistów z całej Polski. Zespół z naszej szkoły w finale zajął 33 miejsce. Serdecznie Gratulujemy Ilonie Trętowicz i Erykowi Szadkowskiemu wyniku.

          W Polsce najwięcej zespołów reprezentowało województwo pomorskie. Zwycięska para pochodzi z województwa dolnośląskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie (DOL5a) i to ona będzie reprezentowała nasz kraj w Finale Europejskim, który odbędzie się w terminie 7-8 maja 2018 r. w Brukseli.

          Ranking wojewódzki zostanie opublikowany w terminie późniejszym, tj. zgodnie z harmonogramem Konkursu. Zwycięzcy w poszczególnych województwach zostaną zaproszeni do udziału w study tour w Warszawie.

          Ponadto 3 najlepsze zespoły z każdego województwa otrzymają nagrody rzeczowe. Z niecierpliwością czekamy na wyniki wojewódzkie!
Teresa Sieradzka

Zimowe Slajdowisko – Brzesko 2018

          Uczniowie Szkolnego Koła PTSM „Małe żywioły”, „Nietoperze” i „Ostaniec” w dn. 2 - 4 marca wzięli udział w XLII Małopolskim Zlocie Młodzieży „Zimowe Slajdowisko – Brzesko 2018”. Tegoroczny rajd odbył się pod hasłem „Spotkanie z Afryką – z wizytą u murzyńskich Przyjaciół”.
W programie znalazły się m.in.:
- afrykańskie gry i zabawy zręcznościowe,
- pokaz afrykańskiej mody,
- taniec mieszkańców Czarnej Afryki,
- konkurs wiedzy „co warto wiedzie o Afryce – ze szczególnym uwzględnieniem Beninu”,
- konkurs plastyczny „Zachęć Benińczyków do przyjazdu do Brzeska”,
- degustacja afrykańskich przysmaków,
- wspólne wykonanie fotografii w naszych afrykańskich strojach i wysłanie jej do naszych Przyjaciół w Beninie,
- piesza wyprawa do Szczepanowa, podczas której zwiedzaliśmy Bazylikę św. Stanisława Patrona Polski.
Komandor Piotr Pacholarz wręczył 2 brązowe odznaki ”Przyjaciel Schronisk Młodzieżowych” i 2 srebrne członkom naszych kół. Gratulujemy Alicji Sieradzkiej i Martynie Niedziółka oraz Alicji Sarota i p. Dorocie Sarota. Szaleństwo, świetna zabawa to nasza specjalność. Tym razem znów okazaliśmy się najlepsi. Zarówno koło „Małe żywioły”, „Nietoperze” jak i „Ostaniec” zajęliśmy I miejsce i wróciliśmy do Jerzmanowic z pucharami i cennymi nagrodami. Ale co dobre szybko się kończy. … Już z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd.Dzień Bezpiecznego Internetu

          6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Z racji tego dnia w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów kl. IV-VII szkoły podstawowej oraz II-II gimnazjum z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Krzeszowicach.
W czasie spotkania podkreślano, jak ważny jest szacunek w sieci, nie tylko w odniesieniu do innych ludzi, ale również do siebie. Sierż. szt. Aneta Walor rozmawiając z uczniami, wspominała, czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się jej ofiarą. Dodała także jakie konsekwencje prawne można ponieść za nieumiejętne korzystanie z Internetu. Podkreśliła, że młodzież wykorzystuje Internet do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje powinny być oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu został ogłoszony konkurs plastyczny o charakterze profilaktycznym pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Jury wyłoniło zwycięzców konkursu:

W kategorii kl. IV-VII:
I miejsce – Julia Kowalik kl. 6a
II miejsce – Kalina Krzywda kl. 5a
III miejsce - Maciej Strzałka kl. 4b
Wyróżnienia: Gaja Boniakowska kl. 4a, Roksana Goraj kl. 5b, Martyna Goraj kl. 6b

W kategorii kl. II-III gimnazjum
I miejsce - Amelia Bodziony kl. 3b
II miejsce - Joanna Chochół kl. 3b
III miejsce - Martyna Chochół kl. 3b
Wyróżnienia: Natalia Chochół kl. 3b, Magdalena Chochół kl. 3b

Gratulujemy zwycięzcom!
6 luty 2018
"Dzień Bezpiecznego Internetu"

zapraszamy
uczniów kl. 4-7 szkoły podstawowej
i 2-3 gimnazjum
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pod hasłem
„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

Regulamin konkursu   (pobierz plik)    

Szlakiem Szopek Krakowskich
Kraków 13.01.2018r.

          Pomimo dnia wolnego od zajęć dydaktycznych i kilkustopniowego mrozu uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w XIV Wojewódzkim Rajdzie Turystycznym "Szlakiem Szopek Krakowskich" pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice - Pana Romana Ptaka oraz Dyrektora Schroniska Młodzieżowego - Pani Marty Jasińskiej.
          Rajd rozpoczęliśmy od zwiedzania pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w Celestacie – Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Na wystawie podziwialiśmy wszystkie szopki biorące udział w tegorocznym konkursie oraz uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji z krakowskim szopkarzem. Kolejnym punktem rajdu było zwiedzanie kościołów w centrum miasta a przy tym pozyskanie odpowiedzi na pytania zawarte w kartach pracy. W trakcie mroźnego spaceru czekała na nas słodka niespodzianka w manufakturze czekolady przy ul. Grodzkiej. Wszyscy chętnie skosztowaliśmy gorącego napoju i ruszyliśmy w podróż tramwajem na kolejne wyzwania rajdowe do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Grochowej. Na miejscu czekało na nas kolejne zadanie… wykonanie szopki. Każdy uczestnik ochoczo włączył się w przygotowania dzieła swojej drużyny. Na koniec każde z kół zaprezentowało kolędę lub pastorałkę i z zadowoleniem, pełni wrażeń, wróciliśmy późnym wieczorem do domu.
          Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki do dnia 17 stycznia, kiedy to naszą szkołę odwiedził Pan Piotr Pacholarz, prezes małopolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Podczas apelu nasz gość wręczył legitymacje nowym członkom PTSM. Podkreślił, że jesteśmy jedyną szkołą, w której działają aż trzy koła PTSM. Pełni dumy oczekiwaliśmy momentu wręczenia pucharów za udział w rajdzie. Puchary były dla najlepszych, czyli SKKT PTSM „Ostaniec”, „Nietoperze” i „Małe Żywioły”. Gratulujemy i do zobaczenia na kolejnym rajdzie!!!Sezon narciarski rozpoczety

          14 grudnia 2017r. grupa uczniów z gimnazjum rozpoczęła sezon narciarski na Kotelnicy Białczańskiej. Pogoda i warunki narciarskie na stoku pozwoliły pasjonatom białego szaleństwa przygotować się do Mistrzostw w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Organizatorem wyjazdu był Gminny Szkolny Związek Sportowy w Przegini.

Św. Mikołaj odwiedził Rajdowiczów w Zawoi
          W dniach 8-10 grudnia 2017 r. w Zawoi odbył się II Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja. Uczestnicy rajdu to uczniowie szkół podstawowych z Jerzmanowic i Zabierzowa Bocheńskiego, gimnazjum w Jerzmanowicach oraz LO VIII z Krakowa w wieku od 6 do 18 lat. Celem rajdu było zwiedzanie zachodnich rubieży Małopolski, poznawanie kultury góralskiej i osobliwości przyrody Beskidu Żywieckiego. Tegoroczny Rajd Mikołajowy to zdrowe i aktywne spędzanie czasu wolnego w Paśmie Jałowca, czyli piesza wycieczka połączona edukacją ekologiczną. Bardzo przyjemnym okazał się marsz po zaśnieżonych szlakach od Przysłopu na Kiczorę (920 m n.p.m.), a później do Zawoi-Centrum w bajkowej, zimowej scenerii. Na żywo można było zobaczyć ślady i tropy jelenia, sarny, lisa i zająca (niedźwiedź, niestety spał), a przewodnik ciekawie opowiadał o funkcjach i ochronie lasów beskidzkich oraz zagospodarowaniu pięter roślinnych w górach. Jak się okazało później, wiadomości z wycieczki terenowej przydały się podczas konkursu krajoznawczego. Wieczory rajdowe to przede wszystkim integracja zespołowa, wspólny śpiew, taniec góralski, i wykonywanie ozdób choinkowych ze słomy. Najwięcej emocji towarzyszyło przedstawieniom i konkursom artystycznym. Rajdowicze przygotowali scenki pt. „Mikołaj na Żywiecczyźnie i kolędy”. Pani Iwona Krupiak wiceprezes Małopolskiego Oddziału PTSM Krakowie była zachwycona występami małych Mikołajów. Odbył się również indywidualny konkurs na ozdobę i oczywiście nie zabrakło prawdziwego Świętego Mikołaja-biskupa, ku ogromnej uciesze Licealistów z Krakowa. Na podsumowaniu rajdu w niedzielny poranek obecni byli Pan Wójt Zawoi Marcin Pająk i Dyrektor Schroniska Pan Marek Kołacz, którzy wręczyli poszczególnym drużynom puchary i nagrody rajdowe. Bardzo dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Zawoja za ufundowanie pucharów i nagród rzeczowych, a Panu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom schroniska za ciepłe przyjęcie i gościnność.
Liczba uczestników: 61
Liczba grup: 6
Szkolne Koło „Małe Żywioły” klasy I-III SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Nietoperze” klasy IV-VI SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Ostaniec” klasy VII SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Globtroterzy” klasy IV-VI SP w Zabierzowie Bocheńskim
Szkolne Koło „Ósemka Wspaniałych” LO VIII w Krakowie
organizatorzy: Małopolski Oddział PTSM w Krakowie, ul. Oleandry 4 i Szkolne Koło PTSM „Ostaniec” w Gimnazjum w Jerzmanowicach

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
komandor rajduRadosne przedpołudnie

          23 listopada - pochmurne, jesienne przedpołudnie zostało urozmaicone radosnym wydarzeniem. Przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach spotkali się z cyrkowymi artystami. Program został tak przygotowany, aby uczniowie mogli bezpośrednio wziąć udział w niektórych występach oraz poznać tajniki umiejętności zarezerwowanych dla klauna. Wyjątkowych emocji dostarczył występ pieska z wokalnymi umiejętnościami. Całe wydarzenie zostało sfinansowane przez Gminę Jerzmanowice-Przeginia.Otwarta firma, czyli przedsiębiorczość w praktyce
          Gimnazjaliści z klasy 2a w ramach tygodnia Otwartej Firmy 13-17 listopada 2017 roku odwiedzili Galerię Kwiatów Storczyk oraz Kawiarnię Kawa & Miód. Program jest przygotowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Ministerstwa Rozwoju. Uczniowie podczas spotkań mieli okazję do zapoznania się ze specyfiką zawodów wykonywanych w pobliżu szkoły, poznali rolę i zadania pracowników i pracodawców w funkcjonowaniu firmy. Uzyskali informacje na temat możliwości zatrudnienia młodocianych oraz kwalifikacji potrzebnych do pracy w danej firmie. Takie spotkania być może staną się inspiracją do przedsiębiorczych przedsięwzięć w przyszłości. Zagadnienia do rozmowy przygotowały Ewa Bocheńska Paulina Mrozowska. Program ,,Otwarta Firma” był elementem edukacji społeczno-ekonomicznej.

Sukcesy uczniów z Jerzmanowic

          Podczas Gminnego Wieczoru Niepodległości uczniowie świętowali nie tylko rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także swoje osobiste sukcesy. W turnieju szachowym trzecie miejsce zajął Dorian Piwowarczyk z klasy 2a gimnazjum. Natomiast w III Biegu Niepodległości w kategorii gimnazjum dwa pierwsze miejsca wśród dziewcząt i chłopców zajęli uczniowie z Jerzmanowic; zwyciężczynią została Ewa Bocheńska przed Pauliną Mrozowską, obie z klasy 2a. Wśród chłopców zwyciężyła Jakub Bień przed Emilem Skrzypkiem, obaj z klasy 3a. Bieg Niepodległości współorganizowali i nadzorowali jego przebieg nauczyciele wychowania fizycznego: Tomasz Kiszka, Adrian Panasiuk, Wojciech Świerad i Rafał Jureczko.

Gratulacje dla uczniów i nauczycieli.
Ewa Rogóż
Wspomnienia
z X Wojewódzkiego Rajdu im. Jana Grondkowskiego: „Święto Niepodległości”
w Bieczu - listopad 2017

          Z naszego Zespołu Szkół w Jerzmanowicach 40 uczniów wzięło udział w przyrodniczo-historycznym Rajdzie Niepodległościowym Biecz 2017 r.
Celem rajdu było czynne krajoznawstwo, kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych, poznawanie geografii okolic Biecza i wschodnich rubieży Małopolski, rozwijanie poczucia dumy z historii i tradycji Polski, oddanie czci Przodkom, którzy walczyli o Polskę, poznanie i zabytków wpisanych na listę UNESCO. W programie była wycieczka terenowa w czasie której poznawaliśmy topografię terenu, surowce mineralne Pogórza Karpackiego, dopływy Wisły I i II stopnia i oczywiście działalność rzek na przykładzie rzeki Ropy. W trakcie marszu rozpoznawaliśmy skały i gatunki drzew, co nie było takie proste ze względu na brak liści.
          Wielką niespodzianką okazał się udział w Biegu Niepodległościowym po Rynku Bieckim z flagami. W czasie Rajdu braliśmy również udział w Apelu Niepodległościowym przy Kolegiacie Bożego Ciała pod Pomnikiem Harcerzy, w konkursach wiedzy ze znajomości mapy oraz konkursie plastycznym pt. „Przyśniła się dzieciom Polska”. Fantastyczne spotkania integracyjne odbyły się w sobotni wieczór, kiedy to dzieci i młodzież prezentowali piosenki patriotyczne i „Mało znaną scenę z życia Ignacego Jana Paderewskiego”. Rajd zakończyliśmy w niedzielę zwiedzaniem zabytku wpisanego na listę UNESCO Kościoła w Binarowej.
          Z Rajdu wszyscy wyjechali zadowoleni. Miasto Biecz nazywany „Małym Krakowem” okazał się prawdziwą perełką, gdzie poznawaliśmy zabytki architektury sakralnej oraz znakomite postaci związane z historią Polski min. Św. Królową Jadwigą i Marcinem Kromerem-który napisał pierwszą książkę o geografii Polski. Szkolne koła PTSM z klas I-III „Małe Żywioły” i Koła „Ostaniec” z klasy VII SP i gimnazjum wróciły z pucharem za zdobycie I miejsce w swoich kategoriach. Koło Nietoperze z klas IV-VI SP zajęło miejsce II. Wszystkich Radowiczom gratulujemy!!!
Opiekun
Szkolnego Koła SKKT PTSM
”Ostaniec”
Teresa Sieradzka
Edukacja prawna w praktyce
          23 października uczniowie klasy 3a gimnazjum byli obserwatorami procesu karnego w siedzibie Wojewódzkiego Sadu Apelacyjnego w Krakowie. Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, asystenci sędziów Sądu Apelacyjnego przygotowują rozprawę dla uczniów, która odbywa się na sali rozpraw. Każda wizyta młodzieży obejmuje zaznajomienie z podstawowymi wiadomościami na temat działania sądów i sądownictwa, uczestnictwo młodzieży w symulacji rozprawy sądowej, w tym w dyskusji na temat zasad wyrokowania. W każdym spotkaniu uczestniczy 6 aplikantów: prowadzący spotkanie i opiekujący się grupą oraz aplikanci odgrywający w symulowanej rozprawie rolę: prokuratora, sędziego, obrońcy, oskarżonego i świadka. Gimnazjaliści mieli też okazję do rozmowy z uczestnikami rozprawy oraz obejrzenia celi, w której przebywają oskarżeni przywiezieni na rozprawę z aresztu.
Ewa RogóżŚwięto Bibliotek Szkolnych

          W październiku  obchodziliśmy Święto Bibliotek Szkolnych, z tej okazji zorganizowane zostały quizy, konkursy, krzyżówki , które uczniowie mogli rozwiązywać przez cały tydzień w bibliotece. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, wszystkie zagadki zostały rozwiązane a uczestnicy w zamian otrzymali słodkie upominki.
Czytelnicy chętnie podzielili się swoimi relacjami ze swoich ulubionych książek, które polecili do przeczytania swoim rówieśnikom. Podczas obchodów ruszyła inicjatywa akcji „książkowe wyzwania”- do których uczniowie podeszli bardzo pozytywnie. Zabawa ma na celu wyrobienie sobie nawyku czytania, systematyczności, a przede wszystkim wyzwolenie pozytywnej energii.Wspomnienia z Rajdu do Kasieńki Małej

          Poznawanie Beskidu Wyspowego, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach nietypowych, poznanie wybranych aspektów kultury Indian, integracja zespołów w obrębie grup rówieśniczych, promocja zdrowego stylu życia to główne założenia VII WOJEWÓDZKIEGO RAJDU KÓŁ PTSM „Na indiańskim Szlaku” LUBOGOSZCZ 2017, który odbył się w dniach 29 IX do 1 X 2017. Zespół Szkół w Jerzmanowicach reprezentowały Trzy Szkolne Koła Turystyczno-Krajoznawcze PTSM: najmłodsze z klas I-III „Małe Żywioły”, starsze klasy IV-VI „Nietoperze” i najstarsze koło z klas VII sp i klas gimnazjalnych „Ostaniec”. Cudowna pogoda sprawiła że rajd był wyjątkowo udany. Wyjście nocą szlakiem czarnym do schroniska, które mieści się w bazie sportowej na stoku góry Lubogoszcz okazało się nie lada przeżyciem. Oglądanie „Wysp”, czyli szczytów Beskidu Wyspowego, u stóp którego migotały tysiące światełek w delikatnie otulającej mgle to prawdziwa uczta dla zmysłów. Była wycieczka na Lubogoszcz, wspólne ognisko, zabawy integracyjne i oczywiście wielkie grzybobranie, na którym pani Dorota Sarota zrobiła szkolenie które grzyby są jadalne, a które lepiej omijać z daleka. (podgrzybki i borowiki dojechały w całości do Jerzmanowic i suszą się do smakołyków wigilijnych). Różnorakie konkursy na indiańskie stroje, tańce i totemy oraz konkursy krajoznawcze wyłoniły zwycięskie drużyny, którymi okazały się „Małe Żywioły” i plemię Apacze z SKKT „Ostaniec”.
Najważniejsze, że po tym rajdzie nowi i starzy członkowie naszych kół deklarowali chęć udziału w kolejnych zlotach dzieci i młodzieży PTSM.
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
VI Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej
          2.10.17 młodzież naszej parafii brała udział w VI Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie - rada Matki Bożej rozbrzmiewa także w naszych czasach. Matka Boża mówi także do Ciebie - zrób wszystko, cokolwiek Jezus ci powie! Przemawia On do ciebie w przykazaniach, w słowach zapisanych w Piśmie Świętym, przez nauczanie Kościoła, cierpienia, siły natury" - mówił Biskup Grzegorz Kaszak do młodych.
Uczniowie przybyli do Kalwarii zawierzyć Matce Bożej kolejny etap życia – nadchodzącą szkołę średnią i wszystkie troski z nią związane, a także prosić o umocnienie Duchem Świętym przed zbliżającym się sakramentem bierzmowania.
Gimnazjaliści zwiedzili również Centrum Jana Pawła II - miejsce poświęcone życiu i twórczości papieża Jana Pawła II. Centrum pełni funkcje wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły.

Wycieczka do Wrocławia

          Nasza wycieczka rozpoczęła się w czwartek 28 września o godzinie 6.30. Podróż, umilana opowiadaniem przewodnika, upłynęła szybko i około 11.30 dotarliśmy do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy pod katedrą im. Św. Jana Chrzciciela, potem przez kilka godzin spacerowaliśmy po starym mieście. Widzieliśmy miedzy innymi: rynek, Uniwersytet Wrocławski, a w nim Aulę Leopoldyńską i Wieżę Matematyczną, halę targową, Stare Jatki, Most Tumski i dawny klasztor Cystersów. Następnie przejechaliśmy do miejsca zakwaterowania. Wieczorem pojechaliśmy pod Halę Stulecia, aby obejrzeć pokaz fontann. Widowisko oglądane przy akompaniamencie muzyki Wagnera wywarło na nas niezwykle silne wrażenie. Na moment zapanowała magiczna, niepowtarzalna atmosfera. Po powrocie do hotelu stała się rzecz niezwykła: młodzież, ponoć wycieńczona całodziennymi atrakcjami, doznała przypływu energii i wpadła w utrzymujący się jeszcze przez wiele godzin stan pobudzenia. Dzień drugi dla większości osób zaczął się o 7.00, kiedy to pani odwiedziła wszystkie pokoje, budząc śpiących. Zjedliśmy śniadanie. Po posiłku opuściliśmy pokoje, oddaliśmy klucze w recepcji i pojechaliśmy obejrzeć Panoramę Racławicką. Malowidło było imponujące nie tylko ze względu na rozmiar, ale także dzięki niezwykłemu wrażeniu głębi i dynamiki. Po zakończeniu tej części znów udaliśmy się pod Halę Stulecia, gdzie zwiedziliśmy Ogród Japoński. Kolejnym punktem programu było Zoo Wrocławskie, największy tego typu obiekt w Polsce. Wszyscy byli zachwyceni, a kontakt ze zwierzętami i powolny spacer doskonale rozluźniły nas po wyczerpującym zwiedzaniu. Następnie zjedliśmy obiad w pobliskiej restauracji. O 16.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż upłynęła spokojnie. Wróciliśmy rozluźnieni i bogatsi o nowe doświadczenia. Gdy w poniedziałek spotkaliśmy się w szkole, zgodnie stwierdziliśmy, że wyjazd był udany, a jedynym minusem był krótki czas jego trwania. Wszyscy mamy nadzieję, że następna wycieczka będzie dłuższa i przynajmniej równie udana.
Uczniowie klas II gimnazjum


ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3